• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Ваши искуства со Сетек

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,498
1,122
Неврленд
А знаеш шо е најинтересно? Коуку повеќе ги плукаме сетек они стануваат само појаки. И лоша реклама е добра реклама. Затоа веќе не ги плукам.
 

vavio

Intern
12 јануари 2008
24
8
Koga Setek go pravat toa so umisla, znaejki a ne kazuvajki, i nedavajki popust togas treba masta da im se izvadi ne samo parite nazad.
Мислам како шо изгледа му продале користен производ како нов, не станува збор за дали има попуст или не. Треба многу убаво да биди наведено дека производот е користен и НЕ Е нов. Во Анхоч барем има наведено за некои од производите дека се OUTLET или REFURBISHED (само ги земам како добар пример, повеќе тука) и многу убо си е наведено што не чини со производот
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,770
11,075
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Добро е што ти вратиле пари, лошо е што си останал без производ.
Како без попуст? Сетек се пермаментно во попуст мод, еден "попуст" завршува друг почнува.
Хронолошки од март:
Да де, попуст на она што го нема на лагер. Абе кој не ги знае ајдуците тешко наебува.
 

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,498
1,122
Неврленд
Ја мислам дека тие шо не ги знаат лесно наебуваат. Тешко наебуваат тие шо ѓи знаат и пак одат кај нив.
 

igoooor7

Gaining Experience
17 февруари 2015
177
288
Veles
igoooor7's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 10600K + be quiet Dark Rock Slim
Motherboard
MSI B460M Mortar
Storage
SSD M.2 Samsung NVMe 970 EVO Plus 250GB + SSD M.2 2280 Gigabyte NVMe 512GB + HDD WD 1T Caviar Black
PSU
CM G650M
RAM
2 x 8 GB DDR4 2666MHz Kingston HyperX Fury Black CL16 RGB
Video card
Gigabyte GTX 1060-6GB Xtreme Gaming
Case
be quiet Pure Base 500 Window Black
Mouse
A4TECH - Bloody V7MA
Keyboard
A4TECH - Bloody B120
Audio
Logitech Z506
Monitor
Dell 24" SE2419HR FHD IPS
OS
WINDOWS 10 Pro 64bit
Мене Сетек ме поматкаа со кулер за процесор, прво Вторник ке биде кај нас, па послем Среда ке биде, па на крај не, не во Сабота ке биде кај нас. Иако имав чуство дека продавачката во Сетек во Велес се потруди ама изгледа имаат проблем со комуникација меѓу нив. На крајот ги откачив и си купив од ДДСтор, го нарачав онлајн и за неполни 24 часа го испорачаа во Велес. Едно големо БРАВО за нив.
 

Weeaboo

On your way to fame
23 февруари 2020
580
562
Струга
бев сега, им покажав и скрин шот прво тие двајцата со пола уста викаа треба на сервис да се однесе да се види,
им реков во рок од 15 дена треба одма да ми го сменат или пари да ми вратат,
ја викнаа шефицата и ми вратија пари.
Добро ме интересира овие продавачиве секој ден нови вработуваат? Како може нов производ во сервис да праќаат, да викат шефови едно друго?
 

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,498
1,122
Неврленд
Мене Сетек ме поматкаа со кулер за процесор, прво Вторник ке биде кај нас, па послем Среда ке биде, па на крај не, не во Сабота ке биде кај нас. Иако имав чуство дека продавачката во Сетек во Велес се потруди ама изгледа имаат проблем со комуникација меѓу нив. На крајот ги откачив и си купив од ДДСтор, го нарачав онлајн и за неполни 24 часа го испорачаа во Велес. Едно големо БРАВО за нив.
Они се потрудиле искрено, чекале некој користен, некој да врне па да ти го шибнат. Ама ти не си бил доволно трпелив.
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,945
4,208
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
191194412_23847617459340055_7668668972178241915_n.jpg

Бујрум :D
 

Nikola G

Gaining Experience
18 септември 2017
94
101

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,273
4,509
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Сетек станал ексклузивен застапник за Merida?!
На чудесите им нема крај...

merida.jpg
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,664
1,016
Се надевам дека ќе носат и Scultura од Мерида не само MT.
 

Nikola G

Gaining Experience
18 септември 2017
94
101
Сетек станал ексклузивен застапник за Merida?!
На чудесите им нема крај...

Погледнете го атачментот 101525
Баш ме интересира кој ќе ги сервисира?
Сетек имаат ли сервис?

Порано увозник и сервисер беше Лари од бајк маркет на фонтана.
Се знаеше дека кога ќе купи човек велосипед таму дека ќе биде сигурен стегнат итн.

Баш нека праша некој кој им е овластен сервис
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,770
11,075
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Баш ме интересира кој ќе ги сервисира?
Сетек имаат ли сервис?

Порано увозник и сервисер беше Лари од бајк маркет на фонтана.
Се знаеше дека кога ќе купи човек велосипед таму дека ќе биде сигурен стегнат итн.

Баш нека праша некој кој им е овластен сервис
Пошто се друго средија Сетек, уште на точаци се префрлија. Јас тезга на пазар не би им дал да водат.
 

BigBull

Gaining Experience
20 март 2013
9
53
Дечки ми треба ваше мислење и искуство со вакви ситуации.
Пред некој ден купив производ од сетек, при купувањето беше напоменато дека производот е со намалена цена. Го платив производот ми беше издадена фискална и ми рекоа дека ќе ми јават за неколку дена да го подигнам производот од продажниот салон(производот и стоел во магацин во моментот на продажбата).

Денес добивам повик од сетек и ми рекоа дека намалената цена не важи и за да го добијам производот мора да ја исплатам целосната сума или во спротивно ако сакам да ми ги вратат парите.

Попустот беше ептен добар и јас сакам да го добијам производот со намалената цена. Имаат право вака да менуваат, кога јас веќе го имам платено производот? Тоа си е нивна грешка, што не знаат што прават. Да се консултирам со ОПМ?
 

BigBull

Gaining Experience
20 март 2013
9
53
Сакам да пробам, затоа и прашувам, дека 4 парчиња имам купено од производот, а секое парче од производот ми е наплатен со попуст од 30.000мкд
120.000мкд е целосниот попуст за сите 4 парчиња.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,533
14,511
Сакам да пробам, затоа и прашувам, дека 4 парчиња имам купено од производот, а секое парче од производот ми е наплатен со попуст од 30.000мкд
120.000мкд е целосниот попуст за сите 4 парчиња.
Во пазарна оди.
И како тоа ти дале фискална а не ти дале производ?

Па ова ни на Битпазар нема да го сретнеш!
Која зона сумрака сме, еј!
 

zirkach

Gaining Experience
12 февруари 2015
232
179
Struga
www.facebook.com
zirkach's setup  
Processor & Cooler
i3 2310m
Motherboard
DELL
Storage
Samsung EVO 850 120gb + Seagate Momentus 500gb
RAM
6GB
Video card
intel hd3000
Audio
IDT 92HD87B1
Monitor
Hanns-G HQ191DP
OS
Windows 7 Home Premium x64
таква пракса прават сиуте пример ако нарачаш нешто да ти донесат од друг град, магацин унапред плаќаш. Ваква работа мислам порано немаше и не е само сетек исто и техномаркет (од искуство)
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,671
2,902
таква пракса прават сиуте пример ако нарачаш нешто да ти донесат од друг град, магацин унапред плаќаш. Ваква работа мислам порано немаше и не е само сетек исто и техномаркет (од искуство)
Константно порачувам од други градови/продавници, во Сетек и во Анхоч, никогаш не ми побарале да платам унапред. Плаќам при подигање. Во два-три наврати и прашав дали треба да платам нешто унапред, ми рекоа не. Од каде ова?

@BigBull, не смееле да ти дадат фискална без производ. Ако не сакаат да го испочитуваат попустот на платен производ, ОПМ, па ДПИ.
 

mrmarko4fun

Gaining Experience
26 јули 2017
152
125
Куманово
Константно порачувам од други градови/продавници, во Сетек и во Анхоч, никогаш не ми побарале да платам унапред. Плаќам при подигање. Во два-три наврати и прашав дали треба да платам нешто унапред, ми рекоа не. Од каде ова?

@BigBull, не смееле да ти дадат фискална без производ. Ако не сакаат да го испочитуваат попустот на платен производ, ОПМ, па ДПИ.
За поскапи работи бараат капар да се остави ти даваат фискална и потоа го минусираат тоа кога ќе стигне продуктот од цената. (ова важи за Сетек)
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,671
2,902
За поскапи работи бараат капар да се остави ти даваат фискална и потоа го минусираат тоа кога ќе стигне продуктот од цената. (ова важи за Сетек)
Можда е нешто ново. Сум зел релативно скап монитор, два лаптопи и плус ситници, за ништо не ми побарале капар.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,271
5,785
Мелмак
Баш заради тоа какви се од сетек купувам само како најпоследна опција и претежно работи шо не може да се расипат (пример држач за ТВ за на ѕид).

Ако треба нешо шо е функционално да купам треба да се бар 10-20% поевтини и фабрички спакувано да го имаат без видни оштетувања ни на пакувањето и да можам сам са си го подигнам одма.

Пошо од момент на платено до достава може трето нешто од магацин да ми испорачаат. А вака видено проверено земено. И нормално да има гаранција пошо иако им е тиња сервисот ако некој друг сервисира може ќе се океј а ако не се а затреба да може са се повика човек на ДПИ.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,686
Мислења
855,708
Членови
29,734
Најнов член
Анита Јан
На врв Дно