1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Телевизори (искуства, препораки, совети, мислења...)

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од TATA_MATA, 27 ноември 2013.

 1. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,653
  1,912
  25 Март 2013
  Машко
  Нема што да се дискутира. Ако си запознаен со burn in и малку од малку го припазуваш-Зимај. Нема подобро
   
  На Oktar, Rukfash, olikomerc и уште 2 други им се допаѓа ова.
 2. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,305
  711
  9 Мај 2012
  Машко
  Перфектна слика но , не се усовршени панелот и за некои години ќе се појави бурн ин ефект туку гледај на ЈуТуб за тој модел и ќе кажат мислење и рецензии


  Sent from my iPad using Tapatalk
   
  На Rukfash и goran_oh им се допаѓа ова.
 3. goran_oh

  goran_oh
  Practice makes perfect

  1,334
  1,120
  26 Април 2013
  Машко
  ?

  Sent from my GM1910 using Tapatalk
   
 4. goran_oh

  goran_oh
  Practice makes perfect

  1,334
  1,120
  26 Април 2013
  Машко
  65 е таман за кај мене,сепак фала за препораката.

  Sent from my GM1910 using Tapatalk
   
 5. null_ptr

  null_ptr
  On your way to fame

  562
  526
  20 ноември 2013
  Машко
  доста ретко се купува олед, се купува со страв, големо замарање со избегнување статични видеа/слики етц..

  за што ќе се користи највеќе ?
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 6. goran_oh

  goran_oh
  Practice makes perfect

  1,334
  1,120
  26 Април 2013
  Машко
  За нормална употреба.

  Sent from my GM1910 using Tapatalk
   
 7. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,057
  584
  12 Април 2013
  Машко
  кај го има Лг ?
   
 8. goran_oh

  goran_oh
  Practice makes perfect

  1,334
  1,120
  26 Април 2013
  Машко
  Како мислиш кај го има?

  Sent from my GM1910 using Tapatalk
   
 9. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,057
  584
  12 Април 2013
  Машко
  Па ти ако живееш во Австралија ок е тоа, пошто овој го нема кај нас или јас не можам да го најдам
  Тоа те прашувам кај го има?
   
 10. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,305
  711
  9 Мај 2012
  Машко
  Има само ако нарачаш и ќе има за 10 дена за било кој модел слична класа


  4K UHD OLED SMART TV LG OLED 65 W9 PLA, α9 Gen2, HDR10, WebOS, Wifi


  Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
   
 11. julll

  julll
  Gaining Experience

  115
  53
  20 Август 2016
  c9 е достапен во нептун моментално. Овој што го постира ти е w9 модел. Не е истиот за кој прашува Горан.
   
 12. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,057
  584
  12 Април 2013
  Машко
  c9 го нема во нептун го има само w9 дај линк од C9?
   
 13. julll

  julll
  Gaining Experience

  115
  53
  20 Август 2016
  На Oktar и 123456 им се допаѓа ова.
 14. goran_oh

  goran_oh
  Practice makes perfect

  1,334
  1,120
  26 Април 2013
  Машко
  Да во Австралија живеам го има тука.

  Sent from my GM1910 using Tapatalk
   
 15. null_ptr

  null_ptr
  On your way to fame

  562
  526
  20 ноември 2013
  Машко
  знај дека нема начин да се избегне burn in

  штом си заинтересиран за олед сигурно имаш истражено претходно...избегнувај подолго време гледање тв со статични региони, игри со худ, во глобала мешај контент иако има пиксел шифт итд..
  исто не го одштекувај - доста битно за image retention

  од друга страна сликата во споредба со нон-олед е перверзија :geek:
   
  На goran_oh му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Delicon

  Delicon
  Gaining Experience

  743
  166
  10 Јуни 2007
  На goran_oh и Krkac им се допаѓа ова.
 17. kosata

  kosata
  Intern

  33
  27
  17 Април 2015
  Машко
  Ке ве молам предлог за ТВ до 40 000-42 000 ден ... за нормална употреба, кабловска,иптв, нетфликс,филмови и поретко PS4 гејминг ...фала позз

  Испратено од s8+
   
 18. Avid

  Avid
  Guru

  4,295
  6,388
  21 Јануари 2009
  На kosata му/ѝ се допаѓа ова.
 19. civikom

  civikom
  Gaining Experience

  138
  110
  17 Декември 2011
  Машко
  На kosata му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Avid

  Avid
  Guru

  4,295
  6,388
  21 Јануари 2009
 21. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,636
  3,651
  12 Јануари 2016
  Машко
  Знае некој како се влегува во сервисно мени на ST телевизорите од СЕТ?
  Некоја комбинација со даљинското?
   
 22. Pashata

  Pashata
  Intern

  61
  0
  29 Септември 2009
  Дечки , имам буџет од 500-600 евра...
  Сакам да земам 55инчи, ќе го користам поќе за филмој.
  Фрлив око на два , дали имате некое мислење за нив или некоја друга препорака во тој буџет, фала

  Sony KD55XF7596

  LG 55UM7450
   
 23. noviot

  noviot
  Intern

  73
  36
  1 Февруари 2008
  Ако гледаш во осветлена просторија ќе бидат ок, ама ако гледаш во темница со IPS екран ќе гледаш сивила во темните сцени...
   
  На Pashata и Rukfash им се допаѓа ова.
 24. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  530
  314
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Чим ти е за филмови боље иди на Самсунг од тај ценовенг ранг. Они се со VA панел кој има подобар контраст и сепак црно за разлика од сивото на IPS.
   
  На Pashata му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Pashata

  Pashata
  Intern

  61
  0
  29 Септември 2009
  Фала дечки за советите...
  Иначе да , сега имам LG 43' некој модел 2017... и многу ме нервира тоа со црната боја...
  и да , воглавно темна ми е просторијата..
  некоја препорака за Самсунг тогаш ?
  Во тој ценовен ранг од Самсунг можам да си приуштам само од 7ма генерација максимум...
   

Сподели

Вчитување...