1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Телевизори (искуства, препораки, совети, мислења...)

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од TATA_MATA, 27 ноември 2013.

 1. Јово991

  Јово991
  Intern

  3
  3
  26 Јануари 2020
  Машко
  На NikolaDej му/ѝ се допаѓа ова.
 2. NikolaDej

  NikolaDej
  Intern

  7
  3
  25 Јануари 2020
  Машко
  Делат! Нарачав пред малку па сеа ќе видиме. Фала за инфо!
   
 3. Јово991

  Јово991
  Intern

  3
  3
  26 Јануари 2020
  Машко
  Супер, нема да зажалиш
   
  На NikolaDej му/ѝ се допаѓа ова.
 4. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,116
  2,377
  19 Јули 2013
  На Necromancer и Avid им се допаѓа ова.
 5. Avid

  Avid
  Guru

  4,295
  6,388
  21 Јануари 2009
 6. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,223
  3,575
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Момаков вика ТОП бил!
  2, 3, 1.
   
 7. Avid

  Avid
  Guru

  4,295
  6,388
  21 Јануари 2009
  1 е најверојатно или најмалку веројатно? :D
   
 8. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,223
  3,575
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Не не, твоите квалификации, по тој редослед. 1 е најмалку веројатно иначе :oh:
   
 9. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,328
  1,790
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  На Necromancer му/ѝ се допаѓа ова.
 10. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,116
  2,377
  19 Јули 2013
  Маркетинг би рекол. Денеска така го викаат намерното носење во заблуда.
  Тоа 4К најверојатно се однесува на тоа дека тв-то пушта такви содржини, не дека има екран со таа резолуција.
  А технички гледано, екран со 4К и нема, сите се UHD.

  Исто како и ХДР, не само овде туку и кај сите останати. Да, тв-то препознава хдр содржина и ја прикажува. Тоа што осветлувањето на екранот e со четвртина јачина од спецификациите потребни за гледање хдр, не е важно.
   
  На TATA_MATA и TheMarshal им се допаѓа ова.
 11. CeeTour

  CeeTour
  Gaining Experience

  86
  85
  18 Септември 2014
  Машко
  Дечки еднаш ми помогнавте, ќе ве замолам за помош повторно. Поради преселба, "стариот" ТВ остана во станот кој се продаде топтан наместен, и повторно треба да се купува нов.

  Изборот е помеѓу три телевизори:

  4k UHD SMART TV SONY KD49XG7096 BAEP, 49"(123.2cm), HDR10, 400Hz, WiFi

  4k UHD LED SMART TV SAMSUNG UE50RU7172 UXXH 1400PQI, HDR10+, WiFi

  TCL EP 660 50 инча, од Hi Communication, цената е 27990 денари.(нема линк за овој)
   
 12. deni.mitev

  deni.mitev
  Gaining Experience

  632
  325
  7 oктомври 2014
  2. Samsung 55RU8002 8 генерација на Самсунг

  Екстра цена 38.490 денари

  3. Sony 55XG8096 ANDROID +SMART TV

  Екстра цена. 8 серија на Сони за 38990
  денари

  (ова го имам на цена 35800)

  Препорака да се одлучам мегу овие 2.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На kosata му/ѝ се допаѓа ова.
 13. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,585
  3,528
  11 Декември 2008
  Машко
  Сонито.

  Ова видео кажува колку се супериорни во квалитет на слика и бои во однос на другите. Долу десно е Sony, другиве се самсунг и лг.


  View: https://www.youtube.com/watch?v=wiH5qtxaaLU
   
  На deni.mitev и Astraion им се допаѓа ова.
 14. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,116
  682
  2 Мај 2011
 15. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  896
  958
  9 Декември 2015
  Машко
  Клипче од анонимен турски јутјубер на кое во старт има грешка Самсунг 7-ма серија спореден со Сони 8-ма серија. Ни сетинзи кажува ни бутур :)
   
  На Pane-G и Rukfash им се допаѓа ова.
 16. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,585
  3,528
  11 Декември 2008
  Машко
  Нема врска од кого е, а во салон сетинзи се знае во кој мод се ставени на динамик и све на најјако :) Така да сум ги споредувал и јас, се имам уверено, ама тоа е во реалност. Самсунг немаат некако конзистеност во боите, пример црвената им е превише сатурирана па и зелената, а другите се доста бледи. Кај сони го нема тоа, сите бои ги прикажува природно и како треба.
   
 17. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  896
  958
  9 Декември 2015
  Машко
  Ама не го менува фактот дека има една класа разлика во Сони и Самсунг што се прикажани на клипот :) Dynamic ти е само за во салон. Според мене Самсунг и Сони се горе-доле исти доколку се работи за иста серија. Очигледно е тоа и според цената. Е сега за да процениш еден ТВ дали е "подобар" од другиот, треба да знаеш што ти треба. Јас на пример филмови си гледам во Movie mode кој е многу поразличен од другите модови. YouTube на Natural вообичаено и тн. И сигурно да пуштиш едниот ќе биде подобар во едно, другиот во друго. Тука ти се уште апликациите (оперативен систем), интерфејсот, звук, па да не зборуваме за риспонс при гејминг (наводно Самсунг е подобар во овој поглед а иронијата е во тоа што Сони произведува PlayStation). Така да за нешто за нијанса е подобар едниот за нешто другиот и тоа е тоа. Барем за овие "обични" LED телевизори зборувам од 6-та, 7-ма, 8-ма серија Самсунг/Сони.
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 18. kosata

  kosata
  Intern

  33
  27
  17 Април 2015
  Машко
  кај ги најде по таа цена.... заинтересиран сум !!! позз
  Испратено од SM-G955F преку IT.mk форум апликација
   
 19. deni.mitev

  deni.mitev
  Gaining Experience

  632
  325
  7 oктомври 2014
  Тука димитар/ динамит ги дава по таа цена и е набавна.

  на сонито имам комбинација без ддв на истата цена, ама неможам да ти завршам работа.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На kosata му/ѝ се допаѓа ова.
 20. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,585
  3,528
  11 Декември 2008
  Машко
  Не ли го зема уште сонито?

  Ако го земеш, пиши импресии баш ме интересира како ќе бидеш задоволен.
   
 21. deni.mitev

  deni.mitev
  Gaining Experience

  632
  325
  7 oктомври 2014
  Најверојатно сонито , не ми се брза, може да улета уште нешто на пониска цена.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 22. Weeaboo

  Weeaboo
  Intern

  64
  38
  23 Февруари 2020
  Машко
  Programming
  Дечки, што мислење имате за PHILIPS 43PUS6554 ? Разгледував ТВ за другарче, буџет на располагање околу 300€, дали вреди за таа цена да се оди на 4K или да се бара некој Full HD, а воедно и поефтин? Дали 43' се океј доколку оддалеченоста е некаде околу 3-4m од ТВ?
   
 23. goran_oh

  goran_oh
  Practice makes perfect

  1,334
  1,120
  26 Април 2013
  Машко
  Во план сум да се подновам па око ми фати LG c9 па ако некој го поседува да сподели мислење,благодарам од напред.

  LG OLED AI ThinQ TV C9 | OLED 65 TV | LG Australia

  Sent from my GM1910 using Tapatalk
   
  На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.
 24. MacRazor

  MacRazor
  Intern

  89
  32
  15 ноември 2017
  Машко
  Абе иди бегај...
   
  На gocetan му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Avid

  Avid
  Guru

  4,295
  6,388
  21 Јануари 2009
  Ја би земал нешто поголем, 84 инчи на пример, вака у соба мал делува
  upload_2020-3-1_23-41-31.png
   
  DennyMK, boro1 и на Маша им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...