1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Телевизори (искуства, препораки, совети, мислења...)

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од TATA_MATA, 27 ноември 2013.

 1. julll

  julll
  Gaining Experience

  116
  54
  20 Август 2016
  Welcome to the club.
   
  Tozo8, Pane-G, TylerMkD и на уште 1 им се допаѓа ова.
 2. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  593
  361
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Знам дека првиот е QLED а другиот обилен LED. Го имаат спомнато RU7400 дека давал доста длабока темна со оглед што е ЛЕД. На youtube има неколку видеа со споредба на овие два ама не се на енглески.
  На ова видео има споредби со мрачна сцена на 11:30 на која Q-to дава знатно подлабока црна.
  Арно ама веќе на 12:30 поцрна дава RU-to. Пошто е на шпански незнаеме дали се сменети сетинзите на контраст и осветленост?

  View: https://www.youtube.com/watch?v=CsuWg0FfP-w&fbclid=IwAR1dpfz2ItFZDKzzQstKk5Xbq36_1GbIYc_rdatm3Un4Q19BS4x8H9zYgvw
   
 3. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,161
  3,518
  7 ноември 2014
  Машко
  [​IMG]

  Овој проблем ми се појави, долната 1/3 е потемна, веројатно LED осветлувањето заебава. Почна да не се пали пред можеби 2-3 месеци, ама се средуваше потоа само за 5-10 мин макс...сега остана вака. Телевизоров нема ни полни 5 години, катастрофа...
   
  На julll му/ѝ се допаѓа ова.
 4. MacRazor

  MacRazor
  Gaining Experience

  107
  50
  15 ноември 2017
  Машко
  Затоа другар следен пат кога ќе зимаш ТВ ќе гледаш гаранција да има 5 години. Тоа е најважно. Длабоки бои, кулед или лед, ВА панел или не...се ти е тоа успаванка!
   
  Gaston, goranzoran и на TylerMkD им се допаѓа ова.
 5. draey

  draey
  Gaining Experience

  183
  207
  15 Јануари 2010
  Има некој купувано од bitelsat.mk?

  Гледам цените им се доста поефтини од Нептун. Планирам да купам нов телевизор кога ќе се смири ситуацијата. Ги гледав следните 2 модели:

  Бителсат - LG NanoCell TV 55SM8200 - 41.900 денари, во Нептун е 49.999 денари, 8.000 денари разлика.


  Бителсат - LG NanoCell TV 55SM8600 - 49.900 денари, во Нептун е 52.999 денари, 3.000 денари разлика.
   
 6. julll

  julll
  Gaining Experience

  116
  54
  20 Август 2016
  Линк?
   
 7. draey

  draey
  Gaining Experience

  183
  207
  15 Јануари 2010
 8. makadam

  makadam
  Intern

  20
  16
  28 Март 2011
  имаш само 2 години гаранција барај моџел со 5 год. ова од лично искуство.

  Sent from my SM-N920V using Tapatalk
   
 9. draey

  draey
  Gaining Experience

  183
  207
  15 Јануари 2010
  Како што гледав само Сони има 5 години гаранција. Останатите се сите по 2 години, освен ако нема некоја доплата за гаранција.
   
 10. PC_GAMER

  PC_GAMER
  Gaining Experience

  194
  113
  16 Јуни 2017
  Машко
  Искрено не знам.
   
 11. krema

  krema
  Professor

  10,629
  10,214
  24 Јуни 2009
  Машко
  @PC_GAMER
  За да работи со картичка треба Фуегото да има CI кој што во спецификациите го исто така нема (евентуално на лице место да се провери).
   
  На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
 12. PC_GAMER

  PC_GAMER
  Gaining Experience

  194
  113
  16 Јуни 2017
  Машко
  Не само тоа, не верувам дека и било кој друг телевизор со тој ценовен ранг би имал таква опција. Најдобро е да појдам во нептун и другиве останати продавници и да разгледам какви и колку приклучоци имаат. Па дури врз основа на тоа да видам дали има некој од приклучоците кој би одговарал на истите на самиот БУМ ТВ што сега го користам. А ако нема, пак, тогаш да видам каков нов „БУМ ТВ“ би ми дале А1 во замена за стариот и дури потоа врз основа на таквиот да барам телевизор со компатибилни приклучоци. Иначе телевизорот ми беше за родителите. Затоа и буџетот ми е во тие рамки. Муабетот ми беше да не земам нешто што не може да се приклучи со стариов ресивер (а стариов со катодна цевка да е веќе попратен во контејнер:oh:), или ако се случи тоа да прашам во операторот дали има шанса да се замени истиот со посовремен ресивер. Ама се распишав некако.:p:D
   
 13. krema

  krema
  Professor

  10,629
  10,214
  24 Јуни 2009
  Машко
  Испитај на терен па потоа одлучувај. :)
   
 14. PC_GAMER

  PC_GAMER
  Gaining Experience

  194
  113
  16 Јуни 2017
  Машко
  Да, да. Така и ќе направам.:)
   
 15. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,565
  3,991
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
 16. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  593
  361
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Разгледај малку ривјуа по интернет. Примамлива е цената, ама без гаранција ако добие burn in, онда шта чеш?
   
  На Pane-G му/ѝ се допаѓа ова.
 17. CaKi_PrO

  CaKi_PrO
  Intern

  36
  5
  24 Април 2011
  Prevaranti golemi

  Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
   
 18. draey

  draey
  Gaining Experience

  183
  207
  15 Јануари 2010
  Зошто? Искуство некое со нив?
   
 19. CaKi_PrO

  CaKi_PrO
  Intern

  36
  5
  24 Април 2011
  Нема потреба да ги коментирам, само кажувам дека сум имал лошо искуство со нив...

  Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
   
  На draey му/ѝ се допаѓа ова.
 20. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  796
  314
  9 Август 2018
  Машко
  Дечки бидејки нема каде да прашам, дали знае некој каде би можел да најдам електрична шема/блок шема или дијаграм. Станува збор за LG OLED TV, поточно OLED65C9PUA.
  Правам проект по практична настава, и ова ми е побараното:
  [​IMG]
  Ги прашав LG на Support Chat, и нејќеа да ми дадат.
  Значи не ми треба обичен User Manual, туку вакво нешто:
  [​IMG]
  Ако најде некој за тој модел, или приближно за сличен модел (од таа серија, ама сепак подобро ќе биде за тој модел конкретно), нека пише или тука или во ПП, ќе ви бидам многу благодарен.
   
 21. Avid

  Avid
  Guru

  4,462
  6,697
  21 Јануари 2009
  Кога може да се очекува да паднат цените на OLED?
  Освен Neptun од каде се препорачува кај нас да се купи ТВ?
  Што е ова, најевтиниот у Нептун е 100к денари. Зошто мислам дека имаше меѓу 60-80к пред неколку месеци?
  Не знам ова благо ограничениов срч на Нептун дали ги дава само оние што се на залиха.
   
 22. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,409
  1,866
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Почекај да стигне Х серијата па ќе паднат 9-ките Олед, така беше летоска С8 беше некаде 80к.
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 23. noviot

  noviot
  Intern

  76
  37
  1 Февруари 2008
  Кај нас е катастрофа со цените на телевизорите, а посебно во повисоката класа како OLED C9, B9 , QLED на самсунг, SONY xf9005 и XG9005... Колку што гледам немаат абер за некакво намалување, а само во техномаркет приметив дека донеле од новите samsung TU модели за 2020 год. Најевтин олед ако се сеќавам беше PHILIPS 754 во Сетек и тоа 75000 ден.што е смешно (Сега е 79990). Катастрофа сме од пазар, се откажав целосно од купување нов телевизор...
   
 24. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  796
  314
  9 Август 2018
  Машко
  Не е само за телевизори. И за делови за компјутер.
  Другарче од Америка, кога му кажав цени тука за делови од памет се извади. Да видиш кај нив, ем такси не плаќаат, не ти знам што, нонстоп попусти.
  Исто како кај нас е и низ Европа, да не ве чуди тоа.
   
  На noviot и TATA_MATA им се допаѓа ова.
 25. draey

  draey
  Gaining Experience

  183
  207
  15 Јануари 2010

Сподели

Вчитување...