1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Телевизори (искуства, препораки, совети, мислења...)

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од TATA_MATA, 27 ноември 2013.

1. julll

julll
    Gaining Experience

115
    53
    20 Август 2016
    Welcome to the club.

Tozo8, Pane-G, TylerMkD и на уште 1 им се допаѓа ова.
  2. Rukfash

Rukfash
    Gaining Experience

529
    312
    24 Јануари 2019
    Машко
    Не ме занима
    Знам дека првиот е QLED а другиот обилен LED. Го имаат спомнато RU7400 дека давал доста длабока темна со оглед што е ЛЕД. На youtube има неколку видеа со споредба на овие два ама не се на енглески.
    На ова видео има споредби со мрачна сцена на 11:30 на која Q-to дава знатно подлабока црна.
    Арно ама веќе на 12:30 поцрна дава RU-to. Пошто е на шпански незнаеме дали се сменети сетинзите на контраст и осветленост?

View: https://www.youtube.com/watch?v=CsuWg0FfP-w&fbclid=IwAR1dpfz2ItFZDKzzQstKk5Xbq36_1GbIYc_rdatm3Un4Q19BS4x8H9zYgvw

3. TylerMkD

TylerMkD
    Unstoppable

2,131
    3,484
    7 ноември 2014
    Машко

Овој проблем ми се појави, долната 1/3 е потемна, веројатно LED осветлувањето заебава. Почна да не се пали пред можеби 2-3 месеци, ама се средуваше потоа само за 5-10 мин макс...сега остана вака. Телевизоров нема ни полни 5 години, катастрофа...

На julll му/ѝ се допаѓа ова.
  4. MacRazor

MacRazor
    Intern

89
    31
    15 ноември 2017
    Машко
    Затоа другар следен пат кога ќе зимаш ТВ ќе гледаш гаранција да има 5 години. Тоа е најважно. Длабоки бои, кулед или лед, ВА панел или не...се ти е тоа успаванка!

На TylerMkD му/ѝ се допаѓа ова.
  5. draey

draey
    Gaining Experience

166
    168
    15 Јануари 2010
    Има некој купувано од bitelsat.mk?

Гледам цените им се доста поефтини од Нептун. Планирам да купам нов телевизор кога ќе се смири ситуацијата. Ги гледав следните 2 модели:

Бителсат - LG NanoCell TV 55SM8200 - 41.900 денари, во Нептун е 49.999 денари, 8.000 денари разлика.

Бителсат - LG NanoCell TV 55SM8600 - 49.900 денари, во Нептун е 52.999 денари, 3.000 денари разлика.

6. julll

julll
    Gaining Experience

115
    53
    20 Август 2016
    Линк?

7. draey

draey
    Gaining Experience

166
    168
    15 Јануари 2010
  8. makadam

makadam
    Intern

20
    15
    28 Март 2011
    имаш само 2 години гаранција барај моџел со 5 год. ова од лично искуство.

Sent from my SM-N920V using Tapatalk

9. draey

draey
    Gaining Experience

166
    168
    15 Јануари 2010
    Како што гледав само Сони има 5 години гаранција. Останатите се сите по 2 години, освен ако нема некоја доплата за гаранција.

10. PC_GAMER

PC_GAMER
    Gaining Experience

172
    96
    16 Јуни 2017
    Машко
    Искрено не знам.

11. krema

krema
    Professor

10,129
    9,738
    24 Јуни 2009
    Машко
    @PC_GAMER
    За да работи со картичка треба Фуегото да има CI кој што во спецификациите го исто така нема (евентуално на лице место да се провери).

На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
  12. PC_GAMER

PC_GAMER
    Gaining Experience

172
    96
    16 Јуни 2017
    Машко
    Не само тоа, не верувам дека и било кој друг телевизор со тој ценовен ранг би имал таква опција. Најдобро е да појдам во нептун и другиве останати продавници и да разгледам какви и колку приклучоци имаат. Па дури врз основа на тоа да видам дали има некој од приклучоците кој би одговарал на истите на самиот БУМ ТВ што сега го користам. А ако нема, пак, тогаш да видам каков нов „БУМ ТВ“ би ми дале А1 во замена за стариот и дури потоа врз основа на таквиот да барам телевизор со компатибилни приклучоци. Иначе телевизорот ми беше за родителите. Затоа и буџетот ми е во тие рамки. Муабетот ми беше да не земам нешто што не може да се приклучи со стариов ресивер (а стариов со катодна цевка да е веќе попратен во контејнер:oh:), или ако се случи тоа да прашам во операторот дали има шанса да се замени истиот со посовремен ресивер. Ама се распишав некако.:p:D

13. krema

krema
    Professor

10,129
    9,738
    24 Јуни 2009
    Машко
    Испитај на терен па потоа одлучувај. :)

14. PC_GAMER

PC_GAMER
    Gaining Experience

172