1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Телевизори (искуства, препораки, совети, мислења...)

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од TATA_MATA, 27 ноември 2013.

1. Rukfash

Rukfash
    Gaining Experience

516
    306
    24 Јануари 2019
    Машко
    Не ме занима
    Д момент оф трут. Исти филм симнат со ДТС и мп3 или аац. Ке споредам на квалитетни Сони слушалици набавени од енглеска за 50-60 фунти. Имам и други профи слушалици уште поскапи, ама мислам дека нема да има потреба.

2. efto

efto
    Gaining Experience

288
    246
    19 Април 2007
    А уши други, квалитетни, ќе ставиш?

gOJDO, Avid и на Gaston им се допаѓа ова.
  3. Speedster

Speedster
    Gaining Experience

386
    406
    1 Јануари 2016
    Машко
    Што значи дека сони слушалките се набавени од Англија ??? Мислам зашто потенцираш од кај се земени а и колку пари се ??? Мислам дека најубаво ке беше да напоменеше модел ако ти беше кеиф да кажеш дека се профи модел :)

На gOJDO, Викса, Avid и уште 2 други им се допаѓа ова.
  4. Gaston

Gaston
    Unstoppable

1,368
    2,441
    9 Февруари 2011
    Немам намера да го правдам или да го бранам @Avid. Нит го знам нит го познавам, ама да се споредуваш со него е навреда за него.
    Од неговите постови се глеа нешто што изгледа не можеш да го прочиташ - дури и кога според некои (ете ко ти) постовите му се напразни и бесмислени, уствари се далеку од тоа.

Се зезна, не знае дека овде донесени од Швицарска е брендот.

gOJDO, Avid и на Speedster им се допаѓа ова.
  5. Rukfash

Rukfash
    Gaining Experience

516
    306
    24 Јануари 2019
    Машко
    Не ме занима
    Па вие почнавте со тоа "квалитетна опрема" бе. А за уши квалитетни ќе напоменам дека сум музичар 30 години, аматерски , од хоби, ама важно го острам слухот цело време.
    Направив споредба на филмо со DTS и AAC и нема разлика. Во филмовите повеке има зборување отколку музика. Затоа преска посмнав FLAC и MP3, затоа шо во музиката нон стоп свират 5-6 па и повеќе канали одеднашка, така да кога ке се изгубе квалитено на звуко полесно се приметува. Имам ногу за објаснување ама бесмислено е, ем е ван тема, ем уште бесмислено да објаснувам на познавачи на хардвер. Ако сте експерти за хардвер и IT технологија тоа незначи дека имате и остар слух. Претспотављам дека ги мешате брзините у разликата измеѓу стерео и сараунд. Толико. Хвала пријатно. Чао.

6. TheMarshal

TheMarshal
    Gaining Experience

249
    341
    3 Јануари 2019
    Машко
    Таманка, тогаш сите што имаме Spotify и Tidal да си ги откажеме и да си слушаме MP3 од 96кбпс!

Епа ај ако си музичар, со наострен слух, објасни ни на нас лаиците што е Harman Target и дали твоите профи слушалки го следат тој таргет. Плус, покрај квалитетните слушалки што ги имаш, ме интересира што DAC/AMP користиш, дали користиш Peace GUI итн. Многу би ми значело некој да ми објасни за ова.

Мислам дека јас немам помешано Stereo и Surround. Па водејќи се од тоа, ме интересира, бидејќи DTS обично е сараунд, како ти го тестираше сараундот на стерео слушалки? Пошто знам дека користиш "златно windows седмиче", па таму неми ни поддршка за spatial sound (а и тоа е дискутабилно дали фунционира како вистински сараунд).

На gOJDO, moongose, Speedster и уште 2 други им се допаѓа ова.
  7. Ragnar

Ragnar
    On your way to fame

814
    876
    9 Декември 2015
    Машко
    Ова е некоја нова conspiracy theory - аудио форматите се измислица.
    1.jpg

Последна промена: 5 Јануари 2020
    gOJDO, farkizz и на TheMarshal им се допаѓа ова.
  8. TheMarshal

TheMarshal
    Gaining Experience

249
    341
    3 Јануари 2019
    Машко
    Абе не е теорија. Имаме докази од Фарук, неговиот изострен слух е најголем параметар за утврдување аудио квалитет.

На Gaston и Ragnar им се допаѓа ова.
  9. Ragnar

Ragnar
    On your way to fame

814
    876
    9 Декември 2015
    Машко
    На Фарукова скала има само две мерни единици - чини/не чини.

Gaston, gOJDO, Pane-G и на уште 1 им се допаѓа ова.
  10. TheMarshal

TheMarshal
    Gaining Experience

249
    341
    3 Јануари 2019
    Машко
    Што поедноставно, толку подобро!

На Gaston и Ragnar им се допаѓа ова.
  11. Rukfash

Rukfash
    Gaining Experience

516
    306
    24 Јануари 2019
    Машко
    Не ме занима
    Како знаете да ги ивртете стварите од контекст, шампиони сте. Браво.
    Ај сега врните се назад од кај почна маабето! Дека не е страшно ако се симне филм со DTS, дека има чаре.
    И вие одма почнавте да серете и ја избртевте поентата upside-down.
    Не сите имаат сарадун и си слушаат на стерео опрема. Тако да cut the crap.
    Туку Back on topic. сеуште го нема типо шо продава ТВ-а со намалени цени. Тоа ми е битно на мене. А не факинио dts.

На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.
  12. psyside

psyside
    Rising Star

25,672
    26,284
    4 Септември 2008
    Да бидеме јасни само. Тврдиш дека нема разлика од lossless до MP3/компресирани формати во квалитет на звук? да/не?

13. Rukfash

Rukfash
    Gaining Experience

516
    306
    24 Јануари 2019
    Машко
    Не ме занима
    За уше (уво) нема. Ако се концетрираш да најдеш маана и јајце у влакното нормално дека ќе најдеш.
    И дајте give me a break веќе.

14. Avid

Avid
    Guru

4,055
    6,032
    21 Јануари 2009
    „Проблемот“ всушност настанува кога ти нè убедуваш дека нема разлика кога конвертираш.
    Да речеше само дека може да се конвертира аудиото и најчесто тоа би резултирало во мала загуба на квалитет ако немате асален звучен систем поврзан со телевизорот, немаше да дојдеме до ова :)
    Затоа, не се обидувај нам да ни кажуваш дека сме свртеле тема, да се вратиме назад на муабетот итн.

Gaston, TheMarshal и на moongose им се допаѓа ова.
  15. Rukfash

Rukfash
    Gaining Experience

516
    306
    24 Јануари 2019
    Машко
    Не ме занима
    Да, така е Авиде, така е. Ја всушност станав по нужда, ама случајно осетив дека неможеш да спиеш поради мене, па затоа ја проверив темата. Како и да е така е Авиде, така е. Сега спиј мирно Авиде.

16. moongose

moongose
    Unstoppable

2,000
    2,249
    19 Јули 2013
    @Avid Навистина фалат повеќе реакции на постовите...

На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Avid

Avid
    Guru

4,055
    6,032
    21 Јануари 2009
    Знам, мене обично ме нема во ова време но така се погоди.
    Имаме традиционална 5-то јануарска собиранка и заглавивме...

18. Astraion

Astraion
    Unstoppable

1,633
    2,462
    24 ноември 2012
    Машко
    Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  19. ParaziT69

ParaziT69
    Intern

43
    11
    14 Септември 2016
    Машко
    здраво, ми треба препорака за ТВ, 40-43 големина, битно е да има Wifi и IPS до кај 12-13к, има да се најде нешто?

20. mihovkris

mihovkris
    On your way to fame

1,119
    803
    1 Јуни 2016
    Дечки, се двоумам деновиве како да постапам. Имав Philips 32 инчен ТВ, им го дадов на моите бидејќи нивниот цркна.
    Е сеа, се мислам дали да одам пак со некој смарт, ама пошо користам нетфликс и YouTube само, се мислам да пристапам со Full HD TV + Android Box некој.
    Во меѓувреме би го користел ТВто како монитор за компјутер.
    Мислење?

Сподели

Вчитување...