1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Телевизори (искуства, препораки, совети, мислења...)

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од TATA_MATA, 27 ноември 2013.

 1. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  530
  314
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Д момент оф трут. Исти филм симнат со ДТС и мп3 или аац. Ке споредам на квалитетни Сони слушалици набавени од енглеска за 50-60 фунти. Имам и други профи слушалици уште поскапи, ама мислам дека нема да има потреба.
   
 2. efto

  efto
  Gaining Experience

  294
  253
  19 Април 2007
  А уши други, квалитетни, ќе ставиш?
   
  gOJDO, Avid и на Gaston им се допаѓа ова.
 3. Speedster

  Speedster
  Gaining Experience

  395
  414
  1 Јануари 2016
  Машко
  Што значи дека сони слушалките се набавени од Англија ??? Мислам зашто потенцираш од кај се земени а и колку пари се ??? Мислам дека најубаво ке беше да напоменеше модел ако ти беше кеиф да кажеш дека се профи модел :)
   
  На gOJDO, Викса, Avid и уште 2 други им се допаѓа ова.
 4. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,422
  2,558
  9 Февруари 2011
  Немам намера да го правдам или да го бранам @Avid. Нит го знам нит го познавам, ама да се споредуваш со него е навреда за него.
  Од неговите постови се глеа нешто што изгледа не можеш да го прочиташ - дури и кога според некои (ете ко ти) постовите му се напразни и бесмислени, уствари се далеку од тоа.

  Се зезна, не знае дека овде донесени од Швицарска е брендот.
   
  gOJDO, Avid и на Speedster им се допаѓа ова.
 5. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  530
  314
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Па вие почнавте со тоа "квалитетна опрема" бе. А за уши квалитетни ќе напоменам дека сум музичар 30 години, аматерски , од хоби, ама важно го острам слухот цело време.
  Направив споредба на филмо со DTS и AAC и нема разлика. Во филмовите повеке има зборување отколку музика. Затоа преска посмнав FLAC и MP3, затоа шо во музиката нон стоп свират 5-6 па и повеќе канали одеднашка, така да кога ке се изгубе квалитено на звуко полесно се приметува. Имам ногу за објаснување ама бесмислено е, ем е ван тема, ем уште бесмислено да објаснувам на познавачи на хардвер. Ако сте експерти за хардвер и IT технологија тоа незначи дека имате и остар слух. Претспотављам дека ги мешате брзините у разликата измеѓу стерео и сараунд. Толико. Хвала пријатно. Чао.
   
 6. TheMarshal

  TheMarshal
  On your way to fame

  431
  610
  3 Јануари 2019
  Машко
  Таманка, тогаш сите што имаме Spotify и Tidal да си ги откажеме и да си слушаме MP3 од 96кбпс!

  Епа ај ако си музичар, со наострен слух, објасни ни на нас лаиците што е Harman Target и дали твоите профи слушалки го следат тој таргет. Плус, покрај квалитетните слушалки што ги имаш, ме интересира што DAC/AMP користиш, дали користиш Peace GUI итн. Многу би ми значело некој да ми објасни за ова.

  Мислам дека јас немам помешано Stereo и Surround. Па водејќи се од тоа, ме интересира, бидејќи DTS обично е сараунд, како ти го тестираше сараундот на стерео слушалки? Пошто знам дека користиш "златно windows седмиче", па таму неми ни поддршка за spatial sound (а и тоа е дискутабилно дали фунционира како вистински сараунд).
   
  На gOJDO, moongose, Speedster и уште 2 други им се допаѓа ова.
 7. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  896
  959
  9 Декември 2015
  Машко
  Ова е некоја нова conspiracy theory - аудио форматите се измислица.
  1.jpg


  [​IMG]
   
  Последна промена: 5 Јануари 2020
  gOJDO, farkizz и на TheMarshal им се допаѓа ова.
 8. TheMarshal

  TheMarshal
  On your way to fame

  431
  610
  3 Јануари 2019
  Машко
  Абе не е теорија. Имаме докази од Фарук, неговиот изострен слух е најголем параметар за утврдување аудио квалитет.
   
  На Gaston и Ragnar им се допаѓа ова.
 9. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  896
  959
  9 Декември 2015
  Машко
  На Фарукова скала има само две мерни единици - чини/не чини.
   
  Gaston, gOJDO, Pane-G и на уште 1 им се допаѓа ова.
 10. TheMarshal

  TheMarshal
  On your way to fame

  431
  610
  3 Јануари 2019
  Машко
  Што поедноставно, толку подобро!
   
  На Gaston и Ragnar им се допаѓа ова.
 11. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  530
  314
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Како знаете да ги ивртете стварите од контекст, шампиони сте. Браво.
  Ај сега врните се назад од кај почна маабето! Дека не е страшно ако се симне филм со DTS, дека има чаре.
  И вие одма почнавте да серете и ја избртевте поентата upside-down.
  Не сите имаат сарадун и си слушаат на стерео опрема. Тако да cut the crap.
  Туку Back on topic. сеуште го нема типо шо продава ТВ-а со намалени цени. Тоа ми е битно на мене. А не факинио dts.
   
  На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.
 12. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,420
  27,108
  4 Септември 2008
  Да бидеме јасни само. Тврдиш дека нема разлика од lossless до MP3/компресирани формати во квалитет на звук? да/не?
   
 13. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  530
  314
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  За уше (уво) нема. Ако се концетрираш да најдеш маана и јајце у влакното нормално дека ќе најдеш.
  И дајте give me a break веќе.
   
 14. Avid

  Avid
  Guru

  4,295
  6,388
  21 Јануари 2009
  „Проблемот“ всушност настанува кога ти нè убедуваш дека нема разлика кога конвертираш.
  Да речеше само дека може да се конвертира аудиото и најчесто тоа би резултирало во мала загуба на квалитет ако немате асален звучен систем поврзан со телевизорот, немаше да дојдеме до ова :)
  Затоа, не се обидувај нам да ни кажуваш дека сме свртеле тема, да се вратиме назад на муабетот итн.
   
  Gaston, TheMarshal и на moongose им се допаѓа ова.
 15. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  530
  314
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Да, така е Авиде, така е. Ја всушност станав по нужда, ама случајно осетив дека неможеш да спиеш поради мене, па затоа ја проверив темата. Како и да е така е Авиде, така е. Сега спиј мирно Авиде.
   
 16. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,116
  2,377
  19 Јули 2013
  @Avid Навистина фалат повеќе реакции на постовите...
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Avid

  Avid
  Guru

  4,295
  6,388
  21 Јануари 2009
  Знам, мене обично ме нема во ова време но така се погоди.
  Имаме традиционална 5-то јануарска собиранка и заглавивме...
   
 18. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,663
  2,515
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
 19. ParaziT69

  ParaziT69
  Intern

  43
  11
  14 Септември 2016
  Машко
  здраво, ми треба препорака за ТВ, 40-43 големина, битно е да има Wifi и IPS до кај 12-13к, има да се најде нешто?
   
 20. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,247
  891
  1 Јуни 2016
  Дечки, се двоумам деновиве како да постапам. Имав Philips 32 инчен ТВ, им го дадов на моите бидејќи нивниот цркна.
  Е сеа, се мислам дали да одам пак со некој смарт, ама пошо користам нетфликс и YouTube само, се мислам да пристапам со Full HD TV + Android Box некој.
  Во меѓувреме би го користел ТВто како монитор за компјутер.
  Мислење?
   
 21. MacRazor

  MacRazor
  Intern

  89
  32
  15 ноември 2017
  Машко
 22. julll

  julll
  Gaining Experience

  115
  53
  20 Август 2016
  34 k за 43 “? За тие пари имаш 55” ЛГ и самсунг, мислам би ти бил многу подобар избор.
   
  На TATA_MATA и Rukfash им се допаѓа ова.
 23. NikolaDej

  NikolaDej
  Intern

  7
  3
  25 Јануари 2020
  Машко
  На Јово991 и Rukfash им се допаѓа ова.
 24. Јово991

  Јово991
  Intern

  3
  3
  26 Јануари 2020
  Машко
  Јас го зедов моделот од 32". ТОП се и слика и озвучување. Не можам да се пожалам.
   
  На NikolaDej му/ѝ се допаѓа ова.
 25. NikolaDej

  NikolaDej
  Intern

  7
  3
  25 Јануари 2020
  Машко

Сподели

Вчитување...