1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Телевизори (искуства, препораки, совети, мислења...)

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од TATA_MATA, 27 ноември 2013.

 1. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  896
  958
  9 Декември 2015
  Машко
  И после пушти на озвучување којзнае што ќе излезе:)
   
  На moongose му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  530
  314
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Kompiri ke izlezat vajlda i toa u oblik na chips. Do sea na mene sekogas dobar mi izleguval chipso.
   
  На krema и Ragnar им се допаѓа ова.
 3. krema

  krema
  Professor

  10,164
  9,778
  24 Јуни 2009
  Машко
  Што им прават на нај-до-бри-те ком-пир-чи-ња? Чипсо ги прават :)
  Чипсо јапаларррр :D
   
  gOJDO, Pane-G и на Rukfash им се допаѓа ова.
 4. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,116
  2,377
  19 Јули 2013
  Тие што конвертираат од дтс во мп3, не ни имаат озвучување за да заприметат што ќе излезе :)
   
  gOJDO, olikomerc и на Ragnar им се допаѓа ова.
 5. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  530
  314
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Какви глупости се трескаат не ми се верува.
   
 6. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  896
  958
  9 Декември 2015
  Машко
  Неговиот коментар беше брутален, но во сржта вистинит:) сакаш да кажеш не губи квалитет после конвертирање со бесплатен софтвер? И колку долго трае тоа конвертирање?
   
  На moongose му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  530
  314
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  И натаму глупости се трескат. За да кажеш нешто вистинито земи тестирај бе друже. Земи една песна рецимо од FLAC ковенрирај ја у mp3 320bita пушти ја на квалитетно озвучување, или квалитетни слушалки и примети разлика и после тоа трескај глупости.
   
 8. Avid

  Avid
  Guru

  4,295
  6,388
  21 Јануари 2009
  Бесплатен или комерцијален не е важно. Секако дека има загуба на квалитет ако имаш асално озвучување. Кој колку ќе примети е различно и не може да се каже.
  2 минути фаќа со просечен модерен процесор.
  Може да се користи бесплатен BOX4 наместо кинесконо срање Format Factory што не сум го користел којзнае од кога а Авирава сега го фаќа ко вирус, лол.
   
  Последна промена: 5 Јануари 2020
  На Chicco69 и Ragnar им се допаѓа ова.
 9. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  896
  958
  9 Декември 2015
  Машко
  Прашав, не знам како е тоа трескање глупости.
   
 10. Avid

  Avid
  Guru

  4,295
  6,388
  21 Јануари 2009
  За член кој успеа да ја смисли оваа генијална досетка
  Предлог - Да се забрани BUMP ако нема промена
  Делуваш доста смирено кога некој целосно неосновано ти вика дека тресеш глупости.
   
 11. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  896
  958
  9 Декември 2015
  Машко
  Не биди злопамтило, особено не за незлонамерни шеги.
   
 12. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,116
  2,377
  19 Јули 2013
  Јас се извинувам ако се најде повреден од мојот коментар, но те молам да ми посочиш што глупоста, чисто да не дојдам во ситуација некаде пак да се изглупирам.
   
  На gOJDO и Avid им се допаѓа ова.
 13. Avid

  Avid
  Guru

  4,295
  6,388
  21 Јануари 2009
  Злонамерна или незлонамерна, мене ме здоболе... а псај од кремата немаше... знаеш дека тука јасно ги изразувам моите чувства, немој друг пат така да се шалиш.
   
 14. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  530
  314
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
   
 15. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  896
  958
  9 Декември 2015
  Машко
  Се дешава.
   
 16. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,116
  2,377
  19 Јули 2013
  Коментарот беше за конверзија од DTS во mp3. Не за FLAC и не за музика. Никој не го ни спомна тоа.
   
 17. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  530
  314
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  OMG. Песните имаат ногу повеке звук него филмовите. Тако да ако има загуба при конвертирање пре би се осетило на песни него на филмовите. И тие загуби се само математички. За нашио слух не постојат. Туку ја несам Авид па џабе да кењам непотребно офтопик напразно и бесмислено. Земи наптави некоја конверзија , самио испитај па после дискутирај.
   
 18. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,116
  2,377
  19 Јули 2013
  Ова што го пишуваш ме тера да заклучам дека никогаш по пропис не си гледал/слушал филм во ДТС. Затоа што разликата меѓу ДТС звук и мп3 и приглув веднаш ја забележува. (Башка комшиите :) )
  А тоа па не враќа на првичната забелешка за опремата.
   
 19. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  530
  314
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Јесте несум гледал из простог разлога шо ТВ-то не ми подрзува ДТС. Ем имам опрема која е стерео, не е сараунд. Ако мислеш на разликата од сараунд и стерео тоа се две различни ствари. Нема веза со квалитет на звук.
   
 20. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,116
  2,377
  19 Јули 2013
  Гуглај „модус поненс“.
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Avid

  Avid
  Guru

  4,295
  6,388
  21 Јануари 2009
  Ama vazno znae deka nemrazlika :S
   
  На moongose му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  530
  314
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Е неам попаметна работа. Додуша можам да споредам на компјутеро DTS и mp3. А ти гуглај слободно.
   
 23. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,116
  2,377
  19 Јули 2013
  Е за жал, затоа кога нема да разбираш нешто, ќе мислиш дека глупости се тресат. :(
   
 24. julll

  julll
  Gaining Experience

  115
  53
  20 Август 2016
  Ќе давам 500 -700 евра за телевизор за да се ебавам со конверзии. Еднаш ја направив таа грешка. Во гаража сега ми стои тој телевизор.
   
  На moongose му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  530
  314
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Ц ц ц, абе као прво поголем дел од торентите не се со ДТС. Као фторо превише се заќењафте офтопик.
  Бај да веј симнувај филм со ДТС и ке ја споредам вечер разликата, па ќе ви потврдам коуку ќењате.
   

Сподели

Вчитување...