1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Совет за бела техника-очајни домаќинки

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од gokica, 21 Јуни 2018.

 1. krema

  krema
  Professor

  11,062
  10,569
  24 Јуни 2009
  Машко
  Топшоп - Џирло продаја. :D

  Јас би идел со некоја Samsunk правосмукалка (модел - зависи колку парички сакаш да потрошиш). Они се докажани.
   
  На itstheigyg и Oktar им се допаѓа ова.
 2. alexandar11

  alexandar11
  Gaining Experience

  382
  191
  11 Јануари 2010
  Самсунг за една година цркна.

  Види Ровента имаат еден добар модел од 5000-6000 ден, портокалова боја е.
   
  На itstheigyg и VerGer им се допаѓа ова.
 3. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,770
  11,393
  23 oктомври 2012
  Машко
  Bosch за сите пари и никако со вода, гнасно е.
   
  DrMTR, itstheigyg и на VerGer им се допаѓа ова.
 4. krema

  krema
  Professor

  11,062
  10,569
  24 Јуни 2009
  Машко
  З`ш бе гнасно, па водата ја собира целата прашина што кај другите искача од божемските филтри што ги има.
   
  FLEGMA, Astro и на VerGer им се допаѓа ова.
 5. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  807
  750
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  гнасно му е за чистење :) хаха

  иначе ко погоре што пишаа исто .. Самсунг со една година гаранција, буквално изгоре мотор на една година и една недела, поправка 90% од цената на усисивачот.

  После тоа Филипс (пошто имаше најдолга гаранција) нема гајле више три години (од моделине без кеса, ама не со вода, празен сад што е напред што го фаќа ѓубрето).
   
  На Oktar и itstheigyg им се допаѓа ова.
 6. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,786
  3,888
  12 Јануари 2016
  Машко
  Tие со филтер за вода се супер (или барем Бекото што го имам е супер), ама после употреба има трошење време да се исчисти самата правосмукалка. Ако не се исчисти се усмрдува. Затоа кај нас се користи само за генералки, за секојдневна употреба Самсунг со циклон филтер.
   
  На Astraion и Oktar им се допаѓа ова.
 7. NikolovskiM

  NikolovskiM
  Gaining Experience

  63
  107
  20 Април 2019
  Највалидно мислење е кога ќе сподели некој што го пробал и Шаркот и некоја/и друга/и. Вака да се хејта само ради тоа што е од топшоп не е океј, сепак и они имаат палета добри производи.

  Додуша, еве тој што праша нека проба лично па нека ни пише тука мислење. На Шаркот у главно даваат месец, два тест период и ги враќаат сите пари ако не си задоволен. Сум гледал дека и у Нептун и Сет го нудат истово за поскапите апарати за домаќинство, земи 2/3 модели, пробај, направи разлика и пиши ни тука искуство :)
   
 8. krema

  krema
  Professor

  11,062
  10,569
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ја би и Кирби да предложам, но малку буџетот е нејасен.

  едит:
  Видов, 7 бона.
  Ондак не е Кирби во игра.
   
 9. bakigvg

  bakigvg
  Intern

  90
  33
  28 Јуни 2016
  Машко
  Да потврдам дека е така, еве веќе 4 години имам задоволна хигиеничарка.
   
  На NikolovskiM му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Astro

  Astro
  Guru

  6,784
  9,437
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  исто, јас и на жена ми и на баба ми и на мајка ми им земав по една, сите се презадоволни.
  --- Споени мислења, 21 Мај 2020 ---
  Ма јок. Само вода и ништо друго.
  Пред истурање на водата секогаш порво доаѓа кај мене на инспекција. Таму си го науѓам хардверот што ми фалел цело време, штрафчиња, прстења, рам мемории, ССД-а, одредени инструкции како AVX, SSE4.2 што не сум можел да ги најдам.
   
  На niagacrp и itstheigyg им се допаѓа ова.
 11. lumixoid

  lumixoid
  Gaining Experience

  126
  140
  22 Септември 2008
  На bicikle и Astraion им се допаѓа ова.
 12. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,887
  922
  3 Март 2018
  мојш вода да смукаш со овие ?
  Coynty ваква (навидум) имаа моите, после 15 год ја снемија пошто здосади, моторот уште беше во топ форма, го искористив за други намени, со неа смукав вода и пепел чистев немаше мака .
   
 13. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,157
  1,243
  11 Март 2011
  После 1 LG што изгуби моќност, 2 Samsung што прегореа по околу 2 години, сега сме нa Phillips со сад од погоре што е 6500. Делува многу посолидна изработка, исто подобро правосмука. Да видиме колку ќе трае. :)

  Инаку на кој му се замара се наоѓа по некој мотор за замена во ЕлектроМетал и слични продавници
   
 14. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,624
  7,693
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Јас имам цептер (зептер?) Zepter - 4 години од оние со 7 филтри. Нит филтер сум мењал нит ослабела. 7-8 иљади мислам ја платив ама вреди. Со вода.

  Мојот е постариот модел, актуелниот е овој.

  6 in 1 water vacuum Cleaning System - Zepter Shop


  Zepter-Tuttoluxo-4-(1).png


  Едит - не е таа, оваа е со 4 филтри. Мојата ја нема веќе овака изгледа.

  0b3d205aed5440379d4310f825cdacfa.jpg

  zepter cleansy се вика и има даљинско на рачката за палење гасење и појако послабо. Ова е многу важен feature!!!
   
  Последна промена: 21 Мај 2020
 15. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  893
  873
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  Дечки, некоја препорака за мајстор за фрижидери во Скопје? Уште подобро ако е од Кисела Вода.
   
 16. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,770
  11,393
  23 oктомври 2012
  Машко
  [Name] Dejan Frizider
  [Work info] Serviser, Servis Makedonija
  [Mobile] +389 71 236 245

  Немав којзнае каков дефект, ама ми делуваше ок дечкото и фер.
   
  На FiC DoGG му/ѝ се допаѓа ова.
 17. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,327
  2,571
  19 Јули 2013
  Доган на Чешма.
   
  На FiC DoGG му/ѝ се допаѓа ова.
 18. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,286
  898
  8 Мај 2010
  Машко
 19. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,770
  11,393
  23 oктомври 2012
  Машко
  Кога веќе неможе да е ова, тогаш и Gaggia e OK. Бошовите со мелница се прескапи, не верувам дека 400-500 евра ти влага во опции.
   
  На 123456 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,887
  922
  3 Март 2018
  Колку литри вода греат овие ? Некако ми е сулудно да греам 2л вода за 2 еКспреса... освен ако не го напраат 100-тче еспресово со дешавкиве :)
   
 21. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,290
  838
  12 Април 2013
  Машко
  колку кафиња праиш толку и вода си трошиш кај виде тоа дека водата се грее?
  --- Споени мислења, 30 Мај 2020 ---
  Па нема подобро од капсули посебно неспресо најдобар е
   
 22. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,887
  922
  3 Март 2018
  За бреливето или гаџијата ми беше зборот. Тие имаат резервар за вода. Барем овие што се по кафиќи, големиве.
   
 23. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,770
  11,393
  23 oктомври 2012
  Машко
  Не ја греат цела вода, ја набиваат под притисок во друг резервоар каде се загрева и од таму се испушта низ кафето. Има и некои што работат како проточни бојлери пак загреваат само онолку колку што треба.
  Инаку, да, од капсули, Несспресо се убедливо најдобри, ама апаратите како овие ти овозможуваат да пробаш разни брендови и миксови а тие со мелница нудат убедливо најдобро кафе, нормално, ако и зрното кафе е од фамилија, со квалитетно потекло.

  Патем, Италијанскиот институт за еспресо (да, постои такво нешто), го дефинира еспресото вака:
  It is the best way to obtain from roasted coffee beans all the pleasure that they are able to give. Espresso is the drink obtained by forcing adequately pressurised hot water through coffee powder.
  Espresso coffee should not contain any additive or flavouring and should be free of any artificially added water.


  А начинот на кој се доаѓа до еспресото е овој:
  The Certified Italian Espresso can only be obtained from a qualified blend processed by means of a qualified machine and grinder-dispenser at the hands of a qualified barista, the Espresso Italiano Specialist.
  These four elements are fundamental.

  А верувале или не, дефинирани се и техничките параметри:
  Screenshot_20200530-224706_Drive.jpg

  Од погоре изнесеното можеме да заклучиме дека мока не е еспресо, капсула не е еспресо, инстант еспресо не е еспресо туку се компромиси во животот со кои мораме да живееме...а и воопшто не се лоши, сите три ги користам, ама оригинал еспресо си е д шит.

  Патем, ова е исто така интересен уред, доста го користат во Виена, има вакви големи со рачки од метро. Ептен се кул, ама ептен...hence, the price.

  lp-epc-8.jpg
   
  Последна промена: 30 Мај 2020
  На CBB_6, Маша, igor_xxxx и уште 3 други им се допаѓа ова.
 24. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,887
  922
  3 Март 2018
  Aas кобила работава, мислев цела ја грејт па ја друкат вруќа...
  Дека од сабајле чекаш да загрее.
  А и малуу тешко да набиеш вода, не ? Треба нонстоп др сад да се надополнува, со што ако е мал осетно ќе се лади, ако е голем помалу ќе се лади.
  Претпоставував дека ппмаливе може да работат со проточно, ана не сум видел...
   
  Последна промена: 31 Мај 2020
 25. CBB_6

  CBB_6
  On your way to fame

  155
  536
  9 Декември 2016
  Машко
  Леее муабетиве ти се ко да имаш манато едно ѓезве топла раќија од сабајле.. :geek:
   
  На Vlatzki, Ace Lud, Daniel86 и уште 2 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...