1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Совет за бела техника-очајни домаќинки

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од gokica, 21 Јуни 2018.

 1. alkibijad01

  alkibijad01
  Gaining Experience

  188
  150
  8 oктомври 2016
  BOSCH SMS41D08EU


  Ако ја имаат на лагер.

  Sent from my Redmi
   
 2. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,643
  13,001
  2 Август 2012
  Машко
  Дечки!
  Искуства со машини за сушење?

  Контам дека оние со А++ ознака се штедливи пошто во суштина се, на некој начин, клими односно имаат компресор па затоа трошат помалку.

  Од друга страна оние со B класа трошат дупло струја, (наводно) дупло побрзо сушат и се дупло поевтини.

  Прашањето ми е дали има економска оправданост да земеш, да речеме, Candy (или whatever) од 36.000 или обично Beko за 16.000?

  Пријател сум со еден овластен сервисер и тој ми велит "гони ги оние штедливите, праат скапи дефекти надвор од гарантен рок. Земи си обична сензорска"

  Некој да се произнесе? @Astro ? @Oktar
  Вие вака домаќинчина деца ми делување, имате некој ум да ми дадете?
   
  Noumenon, bakigvg и на Oktar им се допаѓа ова.
 3. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,667
  10,931
  23 oктомври 2012
  Машко
  Ја како домаќинско дете, не трошам пари на машина за сушење, секако сами по себе ке се исушат алиштата, тој уред е луксуз! :D

  P.S. Немам место за сушара.
   
  goranzoran, FLEGMA и на Astro им се допаѓа ова.
 4. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  736
  680
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  друг фактор у предвид да си земеш само .. тие сушат дупло побрзо пошто генерала е на повисока температура.
  Ова е ок доколку гардеробата ти трпи тоа, ако провериш по етикити (можда) ќе видиш дека доста има што бараат сушење само на ниска температура.
  Нус појава од ова може да ти искочат помал број алишта :)

  иначе ја дома еве земав комбинирана, од овие генерал сите бегаат ко од ѓаол пошо нај ифрет биле .. до сеа немам проблеми, оваа е трет систем, се лади разменувачот со вода директно, или помалце струја троши ко тие со компресор, ама троши поише вода пошо и на сушење пие вода да го лади разменувачот.

  едит. земи си што дава највише гаранција, се црка више на дата точно ко гаранцијата ...
   
 5. dekomote

  dekomote
  On your way to fame

  351
  592
  11 ноември 2014
  Машко
  Програмист
  Исрено јас земав А++ не ради штедливост туку ради безбедност. Работат на многу помали температури без усвитени грејачи и шансите за пожар се многу многу помали од овие другите. А најголем предизвикувач на пожари во домаќинство на светско ниво се сушарите за алишта.

  Да, ако се расипе, генерално е како да се расипала клима. Јас земав самсунг, се расипа компресорот, го променаа комплет, денар не платив. И тоа екстра брзо.
  Машината ми стои во спална, нит прави влага, нит мирис нит бутур. Работи во просек 2 пати дневно (мали деца, будала жена итн итн, периме и сушиме ко луди).
   
  FLEGMA, Маша, Oktar и на уште 1 им се допаѓа ова.
 6. Astro

  Astro
  Guru

  6,645
  9,321
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  @FLEGMA имам да го пишам истото што и @Oktar
  Немам сушара дома, тоа е луксуз. Instead обесувам алишта на парно за тие што се итни за да се исушат и имам онаква обична, како ли се вика.... онаква кај што ги пружаш алиштата, порано пружавме на тераса на жица, да ни ги гледаат комшиите гаштите, сега имаме... таква... што седи доле на земја.
   
  На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
 7. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,643
  13,001
  2 Август 2012
  Машко
  I can feel your pain. Иста ситуација.
  Сега ми кладе шубе. Ќе го имам ова во предвид
  Моите гаќи се на втор ред. Напред ставаме чаршави :D
   
 8. igor_xxxx

  igor_xxxx
  Practice makes perfect

  1,254
  1,432
  10 Септември 2010
  @FLEGMA

  Јас имам од тие "модерните" Горење со компресор и А+++ (што ти ја знам колку плусеви) и се користи дење ноќе без никаков проблем веќе 3+ години.

  Од друга страна, моите купија најобична сушара за 15К и веќе неколку месеци ја користат и се исто задоволни како и мене (жената де, мене баш ме брига :) ).

  Од економски аспект, до сега мислам дека моите се попаметни (јас ги советував да не "фрлаат" пари како мене).

  За делот со ниските температури и јас немав појма до сега.

  Кога ќе видиш, воопшто не ти помогнав :(
   
  gokica, Dave1, goranzoran и на уште 1 им се допаѓа ова.
 9. dekomote

  dekomote
  On your way to fame

  351
  592
  11 ноември 2014
  Машко
  Програмист
  Б+ сушарите користат coil грејачи (усвитена жица). А++ имаат баш клима внатре. Кондензот е пред испарувачот и воздухот прво врви низ ладната па низ топлата страна. 800 вати троши макс. Мислам дека знаеш која е разликата на греење со клима и со греалка калорифер со жици...

  Јас ја утепав од користење скоро 2 години пред да се преебе, и ти викам, ја поправија од самсунг без проблем, променаа комплет цел компресор. Не ми беше намерата да те плашам, само да ти кажам мојата побуда за A++.
   
  На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Tajson

  Tajson
  On your way to fame

  629
  810
  25 Февруари 2016
  Машко
  Кој не сушел алишта во сушара незнае што е убавина и мекост на крпа, чаршав итн.
  Во принцип и два во едно е добро , ама засебна сушара е врв.
  Принципот два во едно кај Канди моделот што го имаат моите за 1 час пере и суши(рапид 59 се вика програмот), многу добро решен програм со одлични перформанси.
  Ако најдеш Бош земај и не се секирај, нема зима со таква сушара.
   
  orce66624, Melisandre и на FLEGMA им се допаѓа ова.
 11. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,255
  2,490
  19 Јули 2013
  Не се исплати разликата во цената, во однос на заштедата на струја. Околу 2-3 киловати струја троши еден циклус на сушење и тоа на „најскапата“ програма. Гледај да има тајмер, за да ја подесиш да суши на евтина тарифа. Така едно сушење ќе те чини најмногу 10 денари. Секој ден да ја пушташ, што е многу, е трошок од 300 денари месечно. Со овие со топлотна пумпа ќе те кошта колку, 100-200?. Разликата од 20000 во цена ќе ја извадиш за најмалку 100 месеци, и тоа под услов и летно време да ја користиш. Во пракса речиси никогаш нема да ја достигнеш.

  Што се однесува до грејачот и опасност од пожар, ист тип е како грејачот во машина за перење алишта, садови, рерна, бојлер... Така да опасноста е иста како и од овие уреди. Причината повеќе може да е во несоодветна инсталација, ако не е предвидена за јачината на струјата што машината знае да ја повлече, отколку во самата машина.

  Што се однесува до алишта кои сакаат сушење на пониска температура, машините имаат разни програми, за разни видови облека. Исто како и за перење. Ќе си гледаш етикети и соодветено ќе ги сортираш. Обично тие што заедно се перат, на иста програма заедно и се сушат.

  И за крај, не е никаков луксуз, благодет е. Алиштата и се останато исушено во машина за сушење се неспоредливи со било кој друг начин на сушење. Од мекост, мирис па се до мазност, а тоа се одразува и на пеглањето. Многу полесно и помалку се пеглаат во однос на останатите. Некои излегуваат речиси испеглани.

  Гледај само да е со поголем капацитет од таа што ја имаш за перење и да има сензори да може да го прилагодува времето на сушење спрема сувоста на алиштата, иако мислам дека сите нови машини веќе го имаат тоа. Исто е важно пералната добро да ги исцеди по перење.
   
  borcep, FLEGMA, Astro и на уште 1 им се допаѓа ова.
 12. dekomote

  dekomote
  On your way to fame

  351
  592
  11 ноември 2014
  Машко
  Програмист
  не е проблемот со грејачот. Алиштата испуштаат линт, што е сув, барут. Тоа, плус усвитен грејач, не е баш нај комбинација.
   
  На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,667
  10,931
  23 oктомври 2012
  Машко
  10 Most Common Causes of House Fires in Canada

  Првиот резултат на гугал, ама никаде не ги споменува сушарите... дај тоа статистиката од каде е, ме заинтегрира...
   
 14. Avid

  Avid
  Guru

  4,471
  6,722
  21 Јануари 2009
  Ме купи. Идам да земам.
  Ау, веќе имам.
  Ако, уште една ќе земам :D
   
  boro1, Маша и на goranzoran им се допаѓа ова.
 15. null_ptr

  null_ptr
  On your way to fame

  586
  550
  20 ноември 2013
  Машко
  pros:
  - зимно време алиштата не смрдат на ќумур/иверка и не се досушуваат внатре (значи немаш додатно влага во соба)
  - суви за 2 до 3 часа (зависи од количина)
  - средна потрошувачка е ~500w за 1 сушење (програм за памук/мешано)

  cons:
  - после секое сушење треба чистење на филтерот
  - алиштата се оштетуваат


  јас сум презадоволен од
  Сушара SAMSUNG DV70M5020QW, кондензациска, 7kg, Diamond drum, А++
   
  dekomote, TATA_MATA, FLEGMA и на уште 1 им се допаѓа ова.
 16. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,667
  10,931
  23 oктомври 2012
  Машко
  Еј и мене оваа ми ја фалеа неколцина кога се распрашував.
   
 17. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,643
  13,001
  2 Август 2012
  Машко
  Мораше ли Avid да затрола на темава? :)

  Како и да е. Јас веќе влегов во фил/вузуелизација како летаат влакненца накај греачот, се трупаат и оваа се пали а ваму Oktar ме спушта на земја.

  Смеата настрана. Читам навистина корисни информации во врска со оваа тема.

  Екстра n00b прашање:
  Може ли да стои во затворен простор? Во плакар на пример?
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 18. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  873
  854
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  Јас ја имам оваа од Канди од октомври некаде, и сум презадоволен за сега. 3 машини алишта да испереш, исушиш и здиплиш во еден ден е раат работа. Ни да се заебаваш со постилање, па зачадено било надвор, па внатре на сушара да ги бесиш, па да се сопнуваш не нив, па ти висат така со денови оти те мрзи да ги собереш.
  Плус, ако ги извадиш одма кога ќе заврши и ги здиплиш/ставиш на закачалка едно 90% од алиштата нема потреба да се пеглаат. Сега само кошули пеглам реално.

  Ако не се брзаш можеш да почекаш, често ја даваат на попуст во нептун, јас за земав 19к и нешто ситно така. Редовна цена и е 23к
  Сушара CANDY CSO H8A2DE-S, A++, 8кg, 16п.

  Не баш, и треба доволно проток на воздух за да функционира како што треба.
   
 19. krema

  krema
  Professor

  10,703
  10,273
  24 Јуни 2009
  Машко
  Затоа има филтер за влакненцата да се собират на него.
   
  На orce66624 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. null_ptr

  null_ptr
  On your way to fame

  586
  550
  20 ноември 2013
  Машко
  1% најде пат и еднаш месечно треба чистење на изменувачот
   
 21. null_ptr

  null_ptr
  On your way to fame

  586
  550
  20 ноември 2013
  Машко
  не е препорачливо, и треба воздух + доста загрева

   
 22. dekomote

  dekomote
  On your way to fame

  351
  592
  11 ноември 2014
  Машко
  Програмист
  Истата ја имам и јас. Отлична.
   
 23. dekomote

  dekomote
  On your way to fame

  351
  592
  11 ноември 2014
  Машко
  Програмист
  Има прописи колку луфта сака напред/назад. Мене ми е во плакар собчето, лево и десно има по 30тина сантиметри, ама па до лице има 3 метри воздух. Позади е на 10 сантиметри. Овие не бараат константен дотур на воздух пошто истиот го циркулираат. А++ загреваат помалце од Б ако веќе ти е за во мал простор.
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 24. dekomote

  dekomote
  On your way to fame

  351
  592
  11 ноември 2014
  Машко
  Програмист
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 25. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,255
  2,490
  19 Јули 2013
  Може. Евентуално ќе треба да го оставиш отворен додека работи, да има простор за циркулација на воздухот. Се зависи од големината и местоположбата.

  Баш нешто и не се спомнуваат сушари.
   
  На FLEGMA и Oktar им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...