1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

 1. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,060
  3,383
  7 ноември 2014
  Машко
 2. alderson

  alderson
  Intern

  48
  23
  18 Јануари 2018
  Машко
  Дали некој се уште е со С6? Да сподели искуство за батеријата?
   
 3. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,308
  3,012
  24 Септември 2012
  Какво искуство? Си ја менуваш и нема искуства. До сега и да имало батерија отишла јабана.
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 4. alderson

  alderson
  Intern

  48
  23
  18 Јануари 2018
  Машко
  Стварно? Сериозен/на си? Се менува батерија? Аии до каде стигнал светов... Па си ја менав ама исто е, затоа сакам да прашам дали и кај друг се дешава ова или е нешто друго кај мене.. Не се правете паметни, прашав дали имаш искуство ако немаш, не коментирај.

  Испратено од SAMSUNG-SM-G920A преку IT.mk форум апликација
   
 5. Скоти

  Скоти
  Gaining Experience

  213
  364
  15 oктомври 2013
  Машко
  Го користев месец дена како заменски телефон, искрено батеријата му беше доста слаба, 2-3 пати полнење во денот, телефонот беше купен нов од Телеком, користен од постаро лице и не толку малтретиран али јбг си го прегазиле годините.
   
  На alderson му/ѝ се допаѓа ова.
 6. cyberbaze

  cyberbaze
  Gaining Experience

  167
  130
  20 Јуни 2009
  Јас сум со С6.

  Пред тоа со Ноте 3, кога дојде да се менува по 2 години кај нас Самсунг решија да го нудат С6 + Еџ а не Ноте 5 па затоа го зедов С6.

  Во исто време Ноте од 40к премина на 60к, со што ме испровоцираа и од тогаш сум купил 3 телефони и тоа 3те за други, јас не го менувам во време кога флегшип е со дупка во екранот кој патем е искривен (сакам да гледам YouTube на рамен екран).

  Батеријата е слаба по овдефорумски стандарди :)

  Јас ја немам сменато, го полнам телефонот 2 пати денот.

  На YouTube околу 4 часа.

  Тоа што на работа не сум на телефон, кога сум со фамилијата сакам да сум со фамилијата, кога сум на кафе со пријатели сакам да сум на кафе а не на телефон можи да е поголема тема за која треба сите да се запрашаме/те :)
   
  На alderson му/ѝ се допаѓа ова.
 7. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,308
  3,012
  24 Септември 2012
  Имам искуство и баш фино ти посочив. Со нова батерија држи 4часа СОТ сигурно. Ама ако се битисала тоа ќе падне на 1ч и ќе гаси на 20% кога ќе стигне.

  Можеш да направиш апдејт и со господ напред. Да ги блокираш СИТЕ ствари освен месенџер, воцап и вибер и слични со нотификации од работа во позадина. Би требало да се постигне 4ч сот ако е нова батеријата.
   
  На alderson му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Borsa

  Borsa
  On your way to fame

  908
  612
  10 oктомври 2011
  Машко
  Машински дизајн
  Не би рекол дека ќе биде 17.А50 средна цена му е околу 18к,така да би рекол околу 20 сигурно ќе биде
   
 9. Martin Arsov

  Martin Arsov
  Gaining Experience

  107
  77
  17 oктомври 2016
  Машко
  Зависи каде.Во ледиком А50 е 15к.Па можно е ако го донесат кај нив да биде 17к.Во телеком, вип и другите ке биде 20+ сигурно
   
 10. cyberbaze

  cyberbaze
  Gaining Experience

  167
  130
  20 Јуни 2009
  Јас го имам 3 и пол години и немам сменето батерија.

  Има околу 4 часа некогаш и повеќе СОТ, со youtube околу 80% од времето.

  А полнета е батеријата сигурно повеќе од 1000 пати.

  Интересно што приметив кога почна брзо да се троши кога беше на брзо полнење.

  Одкако го исклучив брзото полнење (што и не ми смета да се полни преку ноќ) значително се подобри траењето на батеријата.
   
 11. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,532
  3,443
  11 Декември 2008
  Машко
  Донесен е во ледиком е 20к, во телеком 25к.
   
  На Martin Arsov му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,003
  610
  8 Август 2017
  Машко
  Хвала богу што постојат фирми како Ледиком па не треба да плаќаме данок и маржа на Телеком и остали кои продаваат по регуларни цени.
   
 13. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  838
  896
  2 Март 2011
  Машко

  Многу ретко Telekom и VIP продаваат по регуларни цени. Треба да имаат попуст 50% за да им се атрактивни цените. Заради лакомоста на Телеком и Вип се појавија фирми како Ледиком.
  Цената за телефон кај Оператор со договор од 800-1000 денари најчесто ти е иста како во мобилара.
   
 14. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,003
  610
  8 Август 2017
  Машко
  Тука се сложувам кај операторите мора да е поефтино од регуларна цена, инаку на сајтот на Самсунг е заведен како 400€ Jetzt kaufen I Samsung Galaxy A додека А80 е заведен како 650€, за споредба тоа е цената на нов С10+ во Ледиком, така да размислат оние кои се против мобиларите.
   
 15. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  542
  219
  9 Август 2018
  Машко
  Screenshot_20190525-184242_Mobile networks.jpg
  Моментално сум во Шведска, а на сите уреди обично гасам роаминг интернет, али нонстоп на страна кога ќе отидам ми стига оваа нотификација.
  Добро де знам, сум го исклучил дома, и не ни сакам да ми биде уклучен. Океј е само еднаш да ме потсети (искрено не ни треба ич да ме потсетува али ајде...), али ова пак random си се појавува. И џабе кога ќе го тргнам, тоа подоцна пак ќе се појави.
  Има некој начин перманентно да се направи да не искача? Не дека замара нешто, туку едноставно нејќам да се појавува.
  Знам, можам едноставно да уклучам data roaming и да не уклучувам мобилен интернет, али за сваки случај јас го гасам.
   
 16. Borsa

  Borsa
  On your way to fame

  908
  612
  10 oктомври 2011
  Машко
  Машински дизајн
 17. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,148
  25,462
  4 Септември 2008
  A60
  A70 e 20.
   
 18. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,532
  3,443
  11 Декември 2008
  Машко
  Лошо сум читал изгледа :D Ама штом нема амолед А60 не ми е интересен од старт
   
  The Geek Boy, igor_igor и на mdeni им се допаѓа ова.
 19. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,237
  6,352
  27 Март 2014
  Samsung без Амолед не е Samsung .
   
  На The Geek Boy и mdeni им се допаѓа ова.
 20. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  883
  322
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  До крајов на месецов треба да излезе K20PRO, ако биде до кај 22к мислам дека е подобар избор од А70. А60 слаба батерија и IPS екранче.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
 21. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,148
  25,462
  4 Септември 2008
  Каде виде дека батеријата е слаба, и кој телефон во тој ранк, со тие функции има амолед?
   
  Последна промена: 26 Мај 2019
 22. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,148
  25,462
  4 Септември 2008
  Последна промена: 26 Мај 2019
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 23. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,290
  1,027
  2 Јануари 2012
  Машко
  Целосна слика има ли?
   
 24. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,148
  25,462
  4 Септември 2008
  Сликите беа целосни, јас само ги кропнав за да се долови разликата.
   
 25. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,148
  25,462
  4 Септември 2008
  Ултра вајд камерата исто така има night mode,


  [​IMG]

  [​IMG]
   

Сподели

Вчитување...