1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

 1. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  848
  301
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  A60 има 3500mah батерија и IPS.А A70 точно е дека нема со што да се спореди топ батерија камери и голем амолед дисплеј. Едино mate20x ама кошта дупло. K20 про ке биде бомбона ама во други ствари со помал дисплеј и батерија.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
 2. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,116
  25,419
  4 Септември 2008
  Ок 3500 и ips, што значи тоа?
   
 3. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  848
  301
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Тоа значи, xiaomi note 7 е подобар во се, освен што нема ултра широка леќа.

  IPS мислев на LCD. Моја грешка.  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  Последна промена: 27 Мај 2019
 4. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,116
  25,419
  4 Септември 2008
  Во што е подобар RN7, што е тоа се?

  RN7 има IPS нема амолед, што значи не може тоа да му е предност. Широката леќа е ептен ценета работа во моментов, телефоните се ептен блиску.  Пред некој месец Xiaomi ги газеше Samsung во овој сегмент, сега се доста блиску, и според тоа за грото од луѓе подобар избор ќе биде A60, посигурен бренд со подобра контрола на квалитет, и најдобриот софтвер кај андроид.

  RN7p е конкурент на A60, RN7 нема шанса.
   
  На Happy му/ѝ се допаѓа ова.
 5. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  528
  213
  9 Август 2018
  Машко
  TFT**
  Самсунг никогаш не користат IPS.
   
 6. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  848
  301
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Па тоа пишав де, дека A60 = RN7pro, A50 = RN7. Ултра широката на флагшипи не е доработена, можам замислам на лоу мид рејнџ како ке биде. Дај шта даш.

  A70 = K20, A80 = K20Pro

  Од прилика, не ги рачунам хуавеи заради срањата што им се десиа.


  За најдобар софтвер кај самсунг прашај го гојдо

  Шала на страна не сум користел жаоми телефон неможам да кажам, а самсунг многу кратко.

  Многу конкуренција оваа година, што е супер за нас корисниците.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 7. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,116
  25,419
  4 Септември 2008
  Проблемот на gOJDO е изолиран случај, кој беше пред да искочи One UI, единствен подобар или еднакво добар софтвер кај андроидите е One Plus според мене, се друго е инфериорно, ова го кажувам како некој кој го засака MIUI иако претходно го ругав.

  Не постои TFT панел, TFT е исто што е и LCD, и е исто така тип на IPS - ние збориме за тип на панел, типот на панел е,

  PLS vs IPS, PLS е верзија на IPS од Samsung, горе доле идентична.
   
  На Скоти и Happy им се допаѓа ова.
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,116
  25,419
  4 Септември 2008
  rhdjvoeqh7131.jpg wm9u0UJ.jpg
   
  На DrMTR и Borsa им се допаѓа ова.
 9. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,116
  25,419
  4 Септември 2008
  Screenshot_2019-05-30-09-06-52-728_com.android.chrome.jpg

  Ауууу, тоо цецо.
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 10. cipiripi

  cipiripi
  Gaining Experience

  289
  316
  7 Септември 2010
  ^
  Што би значело тоа? Повеќе си упатен...  Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
   
 11. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,116
  25,419
  4 Септември 2008
  Подобри перформанси/ефикасност.
   
 12. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  528
  213
  9 Август 2018
  Машко
  Па да не сме ние корисниците, и конкуренцијата што ќе направат овие у опште???
  Дај да се побуниме за дизајнот на Note 10, според мене малце грд изглед :/
  [​IMG]
   
 13. Borsa

  Borsa
  On your way to fame

  898
  592
  10 oктомври 2011
  Машко
  Машински дизајн
 14. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  528
  213
  9 Август 2018
  Машко
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 15. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,253
  6,382
  27 Март 2014
  Samsung S9+ May Security Patch

  [​IMG]
   
  The-spiki, The Geek Boy и на psyside им се допаѓа ова.
 16. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,116
  25,419
  4 Септември 2008
  Последна промена: 1 Јуни 2019
  На The Geek Boy и DrMTR им се допаѓа ова.
 17. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,277
  1,023
  2 Јануари 2012
  Машко
  Стави ги целосните слики затоа што кроповиве се одвратни за гледање. Убаво подобрување.
   
 18. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,116
  25,419
  4 Септември 2008
  Опкружувањето е многу потемно него што изгледа на сликите...

  Пред,

  [​IMG]


  После,

  [​IMG]
   
  На The Geek Boy и DarthJe5us им се допаѓа ова.
 19. Rac58

  Rac58
  Gaining Experience

  241
  155
  5 Јануари 2017
  Машко
  слободни активности
  Делумно си во право. Конкретно Сансунг А70 во Ледиком е 20.200 денари а кај оператор Телеком со договор на 2 години е 17.500 денари. Во Ледиком плаќаш кеш без фискална и гаранција во нивниот сервис кој не е официјален сервис на Самсунг, за разлика Телеком те чека 2 години да го исплатиш телефонот и сервисирање во официјален Самсунг сервис. Како да има разлика, и тоа не мала.
   
 20. 123456

  123456
  Gaining Experience

  863
  427
  12 Април 2013
  Машко
  Ви работи ли плеј сторот?
   
 21. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  662
  698
  7 Февруари 2013
  Машко
  Студент, Информатика
  Едно е пеглање, друго е усовршување, те молам престани да трескаш глупости и спамаш со непотребни коментари кои само главоболки ми прават.
   
 22. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,597
  4,462
  23 Јуни 2015
  Машко
  Работи.
   
 23. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,277
  1,023
  2 Јануари 2012
  Машко
  И кај мене работи само не знам дали е до апдејтот што го добив вчера ама почна да прави апдејти на апликации и во време кога не е пуштен на полнач.
   
 24. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,597
  4,462
  23 Јуни 2015
  Машко
  Кај мене се си е нормално после апдејтот.
   
 25. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,277
  1,023
  2 Јануари 2012
  Машко

Сподели

Вчитување...