1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Reballing, Reflow и митовите околу нив

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од Daniel86, 7 Јануари 2016.

Тагови:
 1. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,678
  6,924
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Морам да признаам, ми го разбудивте ентузијазмот за натпревар во мене. Сфаќам дека на некој начин бевте ставени на тапет, но не со лоша намера. Немам намера на никого да му контрирам со глупости, ниту да навредам некого, а најмалку пак да се обидувам да нарушам нечиј углед, таман работа, да не ме сфатите погрешно, ве почитувам максимално сите сервисери, но сепак е ова форум, а не сервис во којшто вршиме Reballing, меѓутоа, овде гледам дека коментарите претежно се базираат на лично искуство, што е сосема во ред, но, гледам и дека не го ни размотривте текстот, да елаборирате како постручни од мене, зошто би можело тоа така да биде, и зошто само 70-80% од поправките се успешни, и тие се со мала гаранција.

  Плус прочитав дека 80-90% проценти од времето, според ваше искуство, дефектот лежи во куглите. Дали имате начин да докажете дека е само до тоа, или има тука и нешто друго во игра?
  Прочитајте го текстот убаво, изгледајте ги видеата целосно, до крај, па да продискутираме околу оваа теорија.

  Не велам дека не сте во право, се сложувам дека безоловниот калај си го зема својот данок, и тоа во голема мера, не само кај чиповите, туку општо кај сите апарати, во некои дури и се распаѓа штампата заради него.

  Ќе го раскопам и најдлабокиот интернет, во потрага по квалитетни x-ray слики од интерниот состав на процесорите, и ќе се обидам како додаток на темава да ги уфрлам како дополнување, со малку подетално објаснување околу структурата.
  Зошто не би имале 100% успех во работата и 100% задоволни клиенти нели? ;)
  Се надевам нема да се налутите или да ми замерите, сепак е ова само дискусија :)
   
  На Krkac, ivan88, igor_igor и уште 7 други им се допаѓа ова.
 2. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,593
  5,142
  20 Април 2007
  Машко
  Ај јас ке се уклучам малку во дискусијата, не за друго, него ретко се наидува на човек со големо разбирање како тебе, + да зборува и пишува на македонски :D :D :D
  Јас лично немам искуство со риболинг. Односно никогаш не сум правел риболинг. Работите кои се за риболинг најчесто ги носам кај @tomi .
  Прво престанав со сервис на комерцијална опрема уште во 2007-ма година.
  Тогаш најактуелна опрема беше лемна станица со топол воздух и уште некој други алатки, класични леткуми кои се користеа за вадење на SMD чиповите.
  Флукс се носеше од Грција, елементи исто така.
  Литературата беше многу да речам оскудна, односно најчесто требаше да се пребарува по книги.
  Кога излегоа VRT цд-ата, тоа беше вистинска револуција.
  Да не треба да бараш распоред на пинови на интегралците по книги, туку на ПЦ :)
  Во денешно време е многу лесно. Со само еден клик доаѓаш до многу информации.
  Развојот е огромен до ден денес.

  Што се однесува на она што го работам денес, односно сервис на малку пософистицирана опрема, не е дозволиво да се вршат поправки на било кој од компонентите.
  Највеќе од делови што можеш да замениш се осигурачи, односно не се менуваат делови него комплетни модули, плочи.
  На некој од апаратите дури не се менливи ниту ЦД-ромовите.

  Сервисот со електронски апарати се помалку и помалку го работам прво ради немање на време, а потоа и ради недостаток на резервни делови.
  Понекогаш кога ентузијазмот преовладува, како во твојот случај, се оди до крајни граници, односно вадење на чипот па мерење на исправност помеѓу одредени пинови. Но верувај да треба да заработуваш од тоа и да живееш од истото и да раниш фамилија, ентузијазмот ке ти стане минато и тоа за кратко време.
  Зошто?
  Пример на овој ТВ си изгубил рецимо три дена. Поправката би требало да чини колку? 1000 денари? или 6000 денари?
  Колку луѓе се способни да дадат 3000 денари + за уред кој не е повеќе во гаранција? Или пак дали тие истите нема да скокнат до АМЦ и да купат Кварт за 9900 и да имаат пак гаранција од две години?
  :)
  Мислам дека ми ја сваќаш поентата.
  А за тие три дена реално можеш да направиш 9 риболинга на чипсети, и од нив 5 да ти се успешни, си заработил 15к денари.
  Ем не си мозгал, ем си работел рутински, ем си заработел,
  :)

  Сега за оној другиот дел. Односно за мас продакшн.
  Мислам дека е се јасно...
  Штанцање на големо.
  Плус спомна рентгенска снимка на чип...Тешко дека ке видиш нешто на тоа освен ако рентгенот не е димензиониран за таков тип на снимање :)
  Како год, интересна е и таа тема, да се навлезе во процесот на изработка и што всушност настанува во самиот чип.
   
  Krkac, STEFF, Daniel86 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 3. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,832
  5,017
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Јас до ден денес не можам да укапирам како се прави процесор. Мислам, онака, дај ми инструкции, ќе произведам...ама не сум во тој стадиум да размислувам да надградам архитектура, физички...да конструирам. А, пример, можам да размислувам во насока, теоретизирање, надградување на архитектура, да можам теРоризирам, да нацртам шема.....ама, физички, процесот...стварно не го капирам во моментов :) Треба да земам литература, да потчитнам малку...
   
  На STEFF му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,678
  6,924
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Сале, браво :) не сум во можност да пишувам многу, немам баш време, само ќе постирам некои сликички од PS4 :)
  А инаку тотално си во право за исплатливоста, ама ентузијазмот е тој што доведува до правилна и успешна поправка. Школото што ќе го попримиш за време на ентузијазмот, се исплати подоцна и те како. Ако за нешто немаш ентузијазам, според мене не би требало ни да го работиш.
  На мене ова повеќе ми беше експеримент за прибирање знаење и техника, не дека планирам да го работам, туку ете така, од интерес :) рчкало живо сум, сега го спремам T-Con-от што го зборевме да му направам Reball во домашни услови, само ќе замолам некој да препорача оловни кугли и добар ама не скап флукс :)

  Изволте PS4
  [​IMG]

  [​IMG]
   
  igor_igor, SaleSk, Triology и на уште 1 им се допаѓа ова.
 5. bogoevski

  bogoevski
  Unstoppable

  1,668
  2,656
  29 ноември 2009
  Машко
  Сваштара
  Кугли, јас ќе ти дадам, флукс јас ќе ти дадам.
   
  На bokiscout, Стап, bobmkd и уште 4 други им се допаѓа ова.
 6. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,678
  6,924
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Штом стигне стенсилот, ќе ти јавам, благодарам за услугата ;)

  Ајде јас да продолжам накратко, да се обидам да доловам уште една поента во темава.

  Секој графички процесор, чипсет итн. или чип кој е создаден како BGA Package и го носи името Flip Chip, всушност е комбинација од два микропроцесора, кои се трајно врзани меѓусебно, и нивната интерконекција нема допирна точка со PCB-то каде што всушност се наоѓаат видливите калај кугли кои се менуваат при процесот на Reballing.

  Или, да покажам малку посликовито

  Ова е пример за BGA стандарден графички чип
  [​IMG]

  Како што се гледа на сликата, постојат два чипа, кои се перманентно конектирани меѓусебно, без можност за било каква интервенција или поправка.


  Понатаму, еве уште еден пример за нивната интерна конструкција

  [​IMG]  Во ред, ќе го извадиме чипот, ќе го тргнеме стариот Lead-Free калај од пцб-то и од чипот, ќе ги деконтаминираме сите оксидирани водови ако воопшто ги има, ќе нанесеме нови кугли, и ќе го завршиме процесот на Reballing, но, на интерната конекција помеѓу двата чипа се што можеме да направиме е Reflow, или само загревање на постоечките кугли, кое патем е многу несигурно, и потоа доаѓаме до оние надежни 70-80% проценти успех кој не вклучува гаранција или е мала, или стигаме до несаканата опција која се нарекува залуден труд, кога и после Reballing, уште на првото вклучување се појавува истиот симптом како и претходно, или поправката функционира само некое неопределено време.

  Сметам дека токму затоа, секогаш при процесот на Reballing, чипот секогаш треба да се замени со нов, до душа со оглед на претходно споменатото Mass Production и кинески неверодостојни реплики на чипови, и новиот чип може да биде мачка во вреќа и залуден труд, како што ги спомена @tomi тие 10% кои никако не се поправаат, дури и со менување на нов чип, па на крај се губи драгоцено време, а притоа и значителна сума на пари потрошена при процесот.

  Се надевам дека ме сфативте :)
   
  tomi, igor_igor и на borcep им се допаѓа ова.
 7. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,760
  5,731
  7 oктомври 2011
  kalfa
  Не е баш така, не се работи за 2 чипа него за самиот чип, стаклениот силиконски дел, и подножје за чип или мини пцб на која е закачен чипот.
  Големите кугли коои го поврзуваат со МБ се од калај и со температура на топење од 180-240, малите кугли кои го поврзуваат чипот со подножјето не се калај, него други легури кои се топат на 300 степени, и се наоѓаат во херметички затворена средина .
  Заклучете сами кои споеви би откажале во работа , тие со точка на топење со 100+ степени повисока без допир со кислород и без механички вибрации или другите.
   
 8. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,058
  12,588
  23 Јануари 2008
  Манга
   
  На Викса му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,678
  6,924
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Точно.

  Точно.

  Делумно, па скоро ич неточно. Зошто го земаш во предвид само топењето на легурата, која патем содржи 97% олово и 3% калај? Каде е тук PCB Warp-от, и издржливоста на самото PCB, или неговите контакти при толкави температури? Што правиме за микрофрактурите кои ја зголемуваат амперажата и протокот на струја, не мислиш дека при лош solder joint на една точка лесно би достигнало повеќе од 300 степени? Нема да ти ги покаже тие 300 степени никогаш, ни во GPU-Z, ни на температурни сонди, ни на FlirCam, ни никаде, едноставно ќе дојде до дефект. Механички вибрации постојат секогаш, се должат на топлинскиот стрес. Дури и титаниумот се шири и собира на температурна разлика, зошто да не и вакви нежни материјали. Доволни се неколку микрони за проблем.

  You're missing the big picture :)
   
  На Triology му/ѝ се допаѓа ова.
 10. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,760
  5,731
  7 oктомври 2011
  kalfa
  Значи заклучивме дека реболингот е мит, не е добар, само расипани сервисери сакаат да ги земат парите.
  РЕБОЛИНГОТ Е ИЗМАМА, НЕ ПРАВЕТЕ И НЕ ПЛАЌАЈТЕ ЗА РЕБОЛИНГ НА ПРЕВАРАНТИ!
   
 11. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,678
  6,924
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Батка бе, не знам зошто се налути и постапуваш емотивно, па возрасни сме, со дискусија се доаѓа до заклучок, ако знаеш до детал да го објасниш процесот и да го опишеш убаво на твој начин ок, ако не нема потреба да се лутиш. Никаде не спомнав дека некој е преварант, доколку некој ме сфати така, се извинувам јавно, ти се извинувам и на тебе. Дискусија е само бе друже, јавен форум за корисници е ова, никој не те стави стриктно тебе на тапет, не ти штети на бизнисот ако разговараш јавно и со факти докажеш дека грешам, напротив, уште подобро за тебе, јас ќе излезам будала што тропа глупости, а ти ќе си добиеш повеќе клиенти и интегритет :)

  На крај краева, ако не ти одговара темата и сметаш дека не сум во право, можеш да ја игнорираш, никој не ти брани. Еве уште еднаш се извинувам ако те навредив.
   
  STEFF, SaleSk, igor_igor и на уште 1 им се допаѓа ова.
 12. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,760
  5,731
  7 oктомври 2011
  kalfa
  Не е емотивно, и јас и томи ти даддовме факти, вие ги побивте, заклучокот е тој. Не се налутив, ако има дискусија треба да се земат фактите во предвид, би бил среќен кога би можел д а ги решам проблемите со 10 мин греење во рерна наместо 2 часа играње и користење опрема од десетици илјади евра.
  И нема потрреба да се извинуваш, изгледа ти го свати одговорот емотивно. Можам да дискутирам и да имам спротивно мислење од тебе за конкретен случај, не значи деке те мразам или имам лична одбивност кон тебе.
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,678
  6,924
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Мало продолжение на првиот дел, на лично барање од Linus, од YouTube каналот Linus Tech Tips.
  Фино би било кога Linus не би бил толку спонзориран за разлика од Louis, ама па тогаш не би бил Linus :)

   
  На SaleSk, HardCorec, ivan88 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 14. OldSchoolPvP

  OldSchoolPvP
  Practice makes perfect

  748
  1,181
  13 Февруари 2014
  Машко
 15. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,678
  6,924
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Значи ништо без Sharkie :D операција успешна, пациент мртав :D
  Само многу го скратиле видеово, не е ептен детално како што би требало да биде, нешто у стилот на Луис, едно видео по 2 саата, сосе пцовки, совети како да се начукаш дури работиш итн итн :D
  Го има некој приметено Луис како џапа јегер кога работи? И после кршел кинески лемни станици со метална шипка, епа ќе крши, нормално :D
   
  На boro1 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,760
  5,731
  7 oктомври 2011
  kalfa
  Овие двајца се добри за шоу, за мајстори тешко
   
  На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
 17. boro1

  boro1
  Practice makes perfect

  1,632
  1,288
  13 Август 2009
  Машко
  Цар е Луис, секој ден му ги гледам видеата.
   
 18. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,107
  4,388
  4 ноември 2013
  Машко
  Ке мора да се сложам со тебе.
   
 19. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,760
  5,731
  7 oктомври 2011
  kalfa
  Да не навлегувам подлабоко зш ќе има зла крв, го гледав поседново видео и тоа со скокање
  1 машината во среде сервис ставена како да е балансерка за гуми, без комора, без вентилација...
  2 плочата заграна на 230++ цел степени ја дига и ја тегне од машина, не смее да ја пипне со прст додека не падне под 120 а камоли да ја тегне и шета
  4..
  3...
  2...
  1...
  може да почнете со експертски анализи и плукање
   
  На ARMac му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,678
  6,924
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Зошто не ни ја презентираш твојата? Човек мора да те рчка и закача да се изнервираш и да ни покажеш детали :D да се шири хејт само, без да докажеш дека си боље од него, мене ми е безвезе.

  Ок, не викам дека е идеален мајстор, тоа не постои, ама ај тебе да те видиме како работиш, мислам, рипаш овде ја сервисер ова она, ајде баце, покажи што знаеш :D

  Иначе поентата на видеово беше да се покаже како се прави риболинг и се мења чип правилно, а не у релна, и таа плоча и чип ги ископале од некоја канта само да го доловат процесот, не да ја поправат, ама така е кога го рипаш видеото и пристапуваш со хејт према него, премногу самоувереност не чини :p :)

  ПС не сум од оние загреани дечиња шо киснат цел ден на јутуб и гледаат видеа па донесуваат заклучоци :) и ваљда нема да го сфатиш ова како зла крв или плукање, па кога ќе видиш, ти прв плукаш по некого нели :)

  Не прекинува да ме запрепастува она кога Македончето е најдобро во се, и никој не чини за него...
   
 21. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,760
  5,731
  7 oктомври 2011
  kalfa
  Не реков дека нашите се најдобри, пример за сервисери бр1 за мене се русите, па послем индијци-пакистанци
   
 22. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,678
  6,924
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Ок без разлика, знам дека на русите им нема рамен на тоа поле, а и индијците од шива институтот се ѕверови, докажано е многу пати, меѓутоа не праиме муабет овде за тоа. Работата е како ти заклучи дека се они само шоумени и не ги бива за мајстори? Ај овој Лајнус разбирам, профитерско војниче, учено недоуочено, ама за Луис не би се сложил.
  EEVBLOG вклучувајќи го Дејв и останатите модератори/администратори, Advancedreworks.com каде и самиот Луис е администратор, па има и уште еден куп сајтови и раја кои ја прифаќаат експертизата на Луис и соработуваат со него, добога, човекот дава и приватни часови и обучува луѓе од разен калибар, не ми е јасно како е тој шоумен? Ете тоа ми нема смисла. Хуморот и заебанциите се дел од јутуб настапите, служат да привлечат внимание и за онаа незаинтересирана публика, па и оној што не сака, ќе научи по нешто. Па и ја го гледам ради тие заебанции, ете, ме инспирираше човекот да ја отворам темава, некој ќе сознае нешто и од неа.
   
 23. tomi

  tomi
  Guru

  9,839
  9,057
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Смешни се, џабе им се парите и машините што ги купиле коа не ги бива и не ги запазуваат основните правила и принципи на риболинг. Кај нас лугето што работат риболинг работат со дупло поефтини машини а сигурно подобри се од овие. Зашто побогу ова го прават и некој на ова се пали ?
   
  masterficx, kjosmofon и на SaleSk им се допаѓа ова.
 24. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,678
  6,924
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Ја искрено не очекував вакви одговори од луѓе што се бават со вакви работи. Зошто толку хејтате не ми е јасно. Јебеш и Луис и Лајнус, инженери од наса не би ви биле достојни според зборувањево. Мислам, ајде, докажете дека знаете подобро, секој си е експерт на свој начин, ај да го видиме вашиот, ја баш би сакал да видам пријателчиња од форумов како работат, може ќе научам нешто ново, ќе споредиме начини на работа овде и во странство. Вака само делува ко хејтање и тролање безвезе што преоѓа у тактика на форумов.
  И мене не ми праат ќеф делови од видеото, само ги изолирам глупостите и ја глеам големата слика, некој се потрудил да сподели знаење, нешто што сите го кријат како да ќе останат без работа. Стварно сте ко мали деца.
   
  На Costigan_Jr, Krkac, Luidgi и уште 4 други им се допаѓа ова.
 25. tomi

  tomi
  Guru

  9,839
  9,057
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Брат што те боли толку темава и што ги браниш толку другите со милион евра опрема. Ја неможам да правам видеа како се прави риболинг пошто неам време за тоа а и нема таква публика на форумов, дали 20 посто ги интересира другите и онака ке продолжат во рерна. Ионака се знаеме коа ке те интересира ке те земам и ке те однесам у сервис и онака ти е у близина па види во живо како изгледа, изгледа тоа тие кејфот :)

  Немој да заборавиш дека овие што снимаат видеа и што се палите на нив како работеле од тоа само прават пари се друго е прераскажано од интерент. Додека некој прави пари на вашите view-a и си уживка вие се објаснуете мит или немит на риболинг. Тоа е тоа колку да навлагате во работата нема да дознаете никогаш кој материјали пуштаат на какви температури освен тоа ако не ви го кажат во фабрика. Процесот на риболинг не е едноставен и за тоа треба пракса да го совладаш уаво сигурно 1 година макотрпна работа. Секоја матична плоча пушта на различна температура пертинакост на сите плочи не е ист. Нема генерално правило за сите. Секоја плоча и чип си е прича за себе, и ти треба да си најдеш решение како тоа да го направиш. Работиме на машина од 1000 евра. Човеков работи на машина од 10.000 евра која сама мери температура сама се праи. И после овие биле експерти и мајстори абе ај!!!. Овде се се прави рачно се се сведува на твој мозок како ке го промозгаш за да го направиш риболингот. Мислење еден тон. Затоа не ги рачунам овие 2 ца како експерти во областа.
   
  Последна промена: 14 Април 2016
  bokiscout, bxxxn, Tajson и на уште 1 им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. boris.edr
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  2,044
 2. bruteforce
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  1,977
 3. Tawe
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  804
 4. Jedah
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  749
Вчитување...

Сподели

Вчитување...