• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

cpu

 1. FilipM

  Оверклокинг на Zen 3 (Ryzen 5xxx)

  Здраво на сите, Бидејќи и на нашиот пазар почнаа да се појавуваат примероци од Ryzen 5000 серијата (Благодарение на @gOJDO), сметам дека треба и соодветна тема за истото, во сличен склоп како онаа за 3ххх :) Па, ќе пуцам прв - Полни спецификации на профилот Накусо: - Ryzen 5600X: 4.7GHz @...
 2. KalEl

  Intel Core I7-4790K

  Здраво пријателчиња, ме интересира процесор Intel Core I7-4790K за колку пари горе доле би можело да се купи, се разбира половен, благодарам на сите ваши информации, имајте убава вечер пријателчиња...
 3. Roxas

  Флеширање на BIOS

  Се надградив на 3800х (во кутија е) ама биосот ми е од 2018-та, немам никакво искуство со флеширање. Матичната е b450 Fatal1ty gaming k4 ATX, дали може помош околу тоа кои верзии да ги симнам за да на крај јас ставам најновата верзија. Бев на веб страната ама ме збунува тоа што пишува дека не...
 4. Ficiani

  Проценка CPU, Motherboard & 8GB DDR3 RAM во комплет

  Проценка на следниве компоненти во комплет или поединечно би била повеќе од добредојдена: Intel® Core™ i5-6400 Processor - Intel® Core™ i5-6400 Processor (6M Cache, up to 3.30 GHz) Product Specifications GIGABYTE GA-B150M-DS3H DDR3 Motherboard - GA-B150M-DS3H DDR3 (rev. 1.0) | Motherboard -...
 5. KjEBE

  B450 tomahawk MAX со r5 3600 искуства?

  Здраво дечки ја отварам темава ме интересира кој од вас го поседува ова комбо, како сте задоволни, проблеми, средување волтажи, оверклок, стабилност и слично? Ви благодарам на секое споделено искуство однапред. :geek:
 6. borcep

  Купувам Ryzen Cpu

  Буџет виртуелно неограничен, понуда во ПП. Не барам топ оф д лајн.
 7. Викса

  Продадено CPU,RAM,MB,CASE,FAN. (i7-7700)

  Се продава следнава конфигурација , пожелно би било да оди комплет ама ако има интерес може и да се подели.Компонентите немаат гаранција. Прашања може на темава или во пп. CPU: i7 7700 non K Delided + Liquid metal - 10 000 ден Ram: 16GB(2x8) Kingston DDR4 - 2133 MHz една плочка и 2444 другата...
 8. shifty

  Продадено Haswell платформи и конфигурација

  Ќе ве замолам за проценка на следниве плочи со вклучен I3-4150/4160/4170 најизменично со секоја плоча: 1. GIGABYTE GA-B85M-HD3 2. GIGABYTE GA-Z97P-D3 3. GIGABYTE GA-Z97X-SLI 4. GIGABYTE GA-H97-HD3 5. GIGABYTE GA-Z87P-D3 6. ASUS MAXIMUS VII HERO - дел од плочиве не се користени воопшто, боцнат...
 9. borcep

  Продавам CPU AMD Ryzen 3 2200G

  Прв сопственик, купен од Сетек 12.2018 со 3год гаранција, кулер од 2600 Wraith Stealth. Цена 3600ден, контакт инфо ПП, по карго не праќам.
 10. BlackOuttheWoRlD

  Thermal Grizzly можам на лаптоп

  Здраво другари Имам едно прашање,дали можам да ставам Thermal Grizzly на стар лаптоп Toshiba m645-s4115? Мислам дека нема да има проблем нели? Со терманла паста Thermal Grizzly Kryonaut на лаптопот. Благодарам однапред.
 11. Roxas

  Прв пат склопувам компјутер

  Се решив да склопам компјутер чисто од хоби оти долго време ги следам тек каналите на јутуб и добив желба да се обидам и јас. CPU: Ryzan 5 2600 со основниот кулер RAM: HyperX Predator 3200MHz CL15 2x8 Gigs MВ: ASRock b450 fatal1ty gaming K4 PSU: Cooler Master Vanguard V1000 80+gold (ми го...
 12. c0mrade

  Проценка AsRock H110M-DGS и Intel G4400 LGA-1151

  Здраво дечки, Пред да одат на продажба би ве замолил за проценка на следниве делови ASRock > H110M-DGS Intel® Pentium® Processor G4400 (3M Cache, 3.30 GHz) Product Specifications Купени од Нексио пред ~2 години, процесорот има гаранција до 21.11.2019 а матичната само што и истече Малку се...
 13. B

  Продадено Core2quad q8200

  Core2quad q8200 (2.33ghz), изваден од канцелариски компјутер односно не е преоптоваруван или претоплуван. 500den е цената. Направив passmark benchmark и беше нешто над 3000, доста повеќе од она што го пишува на страната.
 14. zak1711

  Купување компјутерски делови од aliexpress

  Здраво, Ме интересира дали има некој од форумов искуство со набавка за делови за компјутер од aliexpress. Јас сум заинтересиран да купам процесор lga 1150, на страната пишува дека се користени и за нив има гаранција од 3 месеци до година дена во зависност од која продавница. Јас пример имав едно...
 15. offshore

  Голема искористеност на процесор на Wordpress страни

  Здраво, ме интересира дали некој знае и може да ми помогне и да ми каже што да направам со моите Wordpress страни кои што користат премногу процесор и ми го заглавуваат целиот сервер искористеноста варира нон стоп некогаш е 20% некогаш 60, 70, 80, 90, 100%. Ќе ви бидам благодарен доколку некој...
 16. Zabegann

  X5450 LGA 711 to LGA 755 проблем при инсталација

  Неодамна купив X5450 од чичко Али со SLBBE Core stepping, и пробав да го инсталирам на матичната плоча која ја имам FOXXCON P35A-S (http://www.foxconnchannel.com/ProductDetail.aspx?T=motherboard&U=en-us0000318) Исто така направив абдејт на БИОС, пробав и со вметнување на XEON Microcode и пак не...
 17. Daniel86

  Reballing, Reflow и митовите околу нив

  Епа вака момци, иако немам некое страшно искуство во врска со Reballing и Reflow техниките, но верувам дека и на многу луѓе не им е познато дека овие техники се само мит и залуден обид да се поправи нешто, а зошто е тоа така, ќе се обидам да ви опишам на кратко и да ви претставам визуелно, и што...
 18. Costigan_Jr

  CPU Rendering Benchmark

  Што мислите за тема за споредба на процесори, примарно за примена во областа на рендеринг? Еве јас да го скршам мразот. За да не бидат резултатите врзани за моменталната конфигурација,еве детали: Intel Core i5 4670K OC @ 4.4GHz @ 1.235V 2x8GB Patriot 1333 OC @ 1600MHz 9-9-9-24-1T MB Gigabyte...
На врв Дно