Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблем AM5 Pomos

Andro23

Intern
2 октомври 2023
3
0
Zdravo decki imam zemeno 7800x3d od USA, Corsair 6000mhz ram od USA i Asrock B650E PG riptide Wifi od zirafa50 i cooler od Anhoch. Sklopiv se kako sto treba ali nekje da poste i mi svetat CPU i DRAM Debug lightsot. Probav samo so 1 ram stick vo site slotovi individualno ali ne e do ramot. Proveriv na maticnata site pinovi se kako sto treba nema nesto sto bi licelo sumljivo. Maticnata dobiva struja inace ali ne posta ni slika ni bar do bios ni nisto. Na samata maticna vnatre Chipot za bios e oznacen so 1,21 verzija sto bi trebalo da go boot 7800x3d bez problem. Pa sakav da prasam dali znaete kade mozam da odam da odnesam site delovi da vidam sto e problemot da znam koj del e za menjanje zasto site se vo garancija uste. Ne e golema rabota da samo da go slapnam CPUvo vo maticna sto raboti dali e CPUto OK ili/ i da probam processor ne e tolku nov kako 7800x3d da probam dali kje raboti so malce postar chip pa ako ne raboti ni so toa CPU maticnata e defekt. Ima li nekoj service sto raboti na novava AM5 platforma ili pa nekoj sto bi mozel da pomogne? BTW od Skopje sum
 

TheGamerTeacher

Gaining Experience
9 декември 2016
397
450
Скопје, Ѓорче Петров
www.twitch.tv
Zdravo decki imam zemeno 7800x3d od USA, Corsair 6000mhz ram od USA i Asrock B650E PG riptide Wifi od zirafa50 i cooler od Anhoch. Sklopiv se kako sto treba ali nekje da poste i mi svetat CPU i DRAM Debug lightsot. Probav samo so 1 ram stick vo site slotovi individualno ali ne e do ramot. Proveriv na maticnata site pinovi se kako sto treba nema nesto sto bi licelo sumljivo. Maticnata dobiva struja inace ali ne posta ni slika ni bar do bios ni nisto. Na samata maticna vnatre Chipot za bios e oznacen so 1,21 verzija sto bi trebalo da go boot 7800x3d bez problem. Pa sakav da prasam dali znaete kade mozam da odam da odnesam site delovi da vidam sto e problemot da znam koj del e za menjanje zasto site se vo garancija uste. Ne e golema rabota da samo da go slapnam CPUvo vo maticna sto raboti dali e CPUto OK ili/ i da probam processor ne e tolku nov kako 7800x3d da probam dali kje raboti so malce postar chip pa ako ne raboti ni so toa CPU maticnata e defekt. Ima li nekoj service sto raboti na novava AM5 platforma ili pa nekoj sto bi mozel da pomogne? BTW od Skopje sum
Би требало да има опција за апдејт на биос преку УСБ, нели? пробај со најнова, или со некоја постара верзија. Исто, дали некогаш е уклучен компјутерот или воопшто не постира ?
 

xenon

Epic
15 јануари 2011
3.964
10.455
Skopje
xenon's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7950X, 420mm Arctic Freezer Push-Pull
Motherboard
Asux X670E-E
Storage
8TB (1 x 980 PRO 2TB + 3Х KC3000) SSD / 2 x 8tb HDD
PSU
Antec 1300W Pro Platinum
RAM
32GB (2x16) DDR5 6000Mhz G.skill TridenT Z C30
Video card
Gigabyte 7900 XTX 24GB
Case
Enthoo Primo - Phanteks
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Logitech Craft
Audio
Asus Xonar STX, Adam A7x, Adam A3x, TC Electronic BMC-2 (DAC)
Monitor
42" OLED Asus Rog Swift PG42UQ
OS
Windows 11 Pro
1. Користи кирилица
2. Напиши кој тип на рам е, дали има EXPO профили
3. Направи апдејт на биос, имаш инструкции со матичната
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.302
14.433
Ресетирај БИОС, извади ја батеријата, остави го десетина минути без батерија. Пробај само со еден мемориски модул, види убаво во кој сокет треба да го ставиш. Асрок ако е слично со Асус мислам дека првиот го сака во B2 сокетот, провери во упатството убаво.
Исто така погледни нешто да не ти прави некој спој, некое штрафче да не ти е паднато врз плочата.
Пробај без меморија ставено дали дебаг светлата исто ќе светат или ќе јават друго.
 

Andro23

Intern
2 октомври 2023
3
0
Не постира воопшто. Иначе заборавив да кажам дека ја извадив батеријата, пробав update преку usb so USB flash неколку пати и траеше по едно 3-4 минути али зашто не постира ни до биос незнам дали се апдејтира или не. Пробав и малце да го олабавам кулерот да не притиска видов негде на нет имаше може тоа да прави проблем али не. Го извадив процесорот го ставив пак и малце лево десно да не не е легнат како што треба али топ си е. RAMot ide vo B2 пробав со двата стика еден по еден. CPU и DRAM еррорите ги дава инстантно коа кје стиснам power.
 

Ron26

Practice makes perfect
4 мај 2019
759
1.011
изгледа плочата ти е дефектна штом не постира. Процесорот не верувам искрено да е проблем. Ако имаш некој друг АМ5 процесор да пробаш да видиш што ќе се деси пошто никогаш не се знае.
 

TheGamerTeacher

Gaining Experience
9 декември 2016
397
450
Скопје, Ѓорче Петров
www.twitch.tv
Јас имав проблем со постирање откако уклучив ЕКСПО профили, затоа и прашав дали воопшто некогаш е уклучен компјутерот, оти колку шо знам, по дифолт сетинг треба да е базична функционалност, па сам да уклучиш.
 

Andro23

Intern
2 октомври 2023
3
0
Да во право си XMP е рамот али не ни стигам до биос да го пуштам профилот плус направив clear CMOS неколку пати.
 

TheGamerTeacher

Gaining Experience
9 декември 2016
397
450
Скопје, Ѓорче Петров
www.twitch.tv
Да во право си XMP е рамот али не ни стигам до биос да го пуштам профилот плус направив clear CMOS неколку пати.
Епа, нели EXPO треба за АМД а XMP за интел? Да не е то проблемот па да не е компатибилен воопшто?
 

Moron123

Intern
10 октомври 2018
7
4
Zdravo decki imam zemeno 7800x3d od USA, Corsair 6000mhz ram od USA i Asrock B650E PG riptide Wifi od zirafa50 i cooler od Anhoch. Sklopiv se kako sto treba ali nekje da poste i mi svetat CPU i DRAM Debug lightsot. Probav samo so 1 ram stick vo site slotovi individualno ali ne e do ramot. Proveriv na maticnata site pinovi se kako sto treba nema nesto sto bi licelo sumljivo. Maticnata dobiva struja inace ali ne posta ni slika ni bar do bios ni nisto. Na samata maticna vnatre Chipot za bios e oznacen so 1,21 verzija sto bi trebalo da go boot 7800x3d bez problem. Pa sakav da prasam dali znaete kade mozam da odam da odnesam site delovi da vidam sto e problemot da znam koj del e za menjanje zasto site se vo garancija uste. Ne e golema rabota da samo da go slapnam CPUvo vo maticna sto raboti dali e CPUto OK ili/ i da probam processor ne e tolku nov kako 7800x3d da probam dali kje raboti so malce postar chip pa ako ne raboti ni so toa CPU maticnata e defekt. Ima li nekoj service sto raboti na novava AM5 platforma ili pa nekoj sto bi mozel da pomogne? BTW od Skopje sum

Ист проблем имав со AM5 се гасеше рандом често и светеше CPU ледот само со вадење и ставање на CPU-то назад се реши тоа
Исто и со DRAM ледот (на прво пуштање) не се пушташе PC-то ни пак биос али се реши со чекање или спамање Delete
1697477921304.png
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: thrw

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.585
Мислења
965.496
Членови
34.956
Огласи
2.660
Најнов член
DragiD
На врв Дно