1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Препорака за антивирус

Дискусија во форумот 'Компјутерска безбедност' започната од JasSum, 11 Декември 2018.

 1. mkdboy

  mkdboy
  Intern

  61
  5
  16 Септември 2010
  samo eset nod 32 nisto drugo
   
 2. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,102
  3,021
  2 Септември 2012
  Машко
  Препорака за Антивирус е да го немаш истиот по можност. :)
  Оваа година правам јубилеј 10 години без антивирус на сите мои машини и никаков проблем немало никаде. :cool:
  А богами било отварано и симнувано се и сешто. :p
   
  На Јас сум желка, zdravkovskii, Draynor и уште 5 други им се допаѓа ова.
 3. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  994
  606
  8 Август 2017
  Машко
  Само Битдефендер Тотал Секјурити за целосна заштита, иако според мене доволно е да не бидеш глуп и да кликаш кај што не треба, што и не е којзнае колку тешко.
   
 4. Balanar

  Balanar
  Баниран/a

  1,075
  1,151
  6 Декември 2016
  Машко
  Исто.
  Се совпаѓа со излегувањето на Win 7.
   
  Draynor, Скоти и на igor_igor им се допаѓа ова.
 5. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,377
  3,264
  12 Јануари 2016
  Машко
  Сите ги претпочитаме своите мислења засновани на сопствените искуства... Се додека не се деси нешто доволно незгодно за предизвикување смена на парадигмата. :)

  После такво искуство, многумина потоа дуваат и во јогурт (читај инсталираат фул секјурити сјутови).
   
 6. Balanar

  Balanar
  Баниран/a

  1,075
  1,151
  6 Декември 2016
  Машко
  Јас дувам на голи женски брадавици после летно сонце. Јогуртот го оставам на луѓе што не знаат што кликаат и каде.
   
  zipi123, Draynor, Скоти и на уште 1 им се допаѓа ова.
 7. Mkdsime

  Mkdsime
  Intern

  19
  43
  28 Февруари 2015
  Симни Malwarebytes направи еден скен па прати слика.
  Можеби немаш проблем но не ми се верува дека немаш барем некој црви ако си симнувал се и сешто :)
   
  Boldozer, Filip reborn и на c00llY им се допаѓа ова.
 8. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,377
  3,264
  12 Јануари 2016
  Машко
  Хмм... голи женски брадавици. :hay:

  Само јас познавам и писмени дечки кои пазат што прават, на кои сепак им се има десено бедот. Сега дуваат и во јогурт, а како што реков некогаш за смена на парадигма треба тебе да ти се деси нешто (скраја да е). Покрај личното пазење (а џабе и најдобар АВ софтвер без пазење и разумно однесување) се друго се статистички факти, и закон на веројатност. Исклучоци постојат нормално, само незгодното е кога ќе се отиде од исклучок во статистика.

  Секому неговото, јас на пример претпочитам да жртвувам малку перформанси од компјутерот за возврат за помала шанса за дешавање бед. Гараниција нема, се разбира. И на крај пак најмногу зависи од корисникот. Но шансите за бед се помали, со безбедносен софтвер, во однос на без.
   
 9. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,398
  12,534
  2 Август 2012
  Машко
  Ако ти донесат заразен USB key на што ќе дуваш? :)
   
  На Јас сум желка му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Balanar

  Balanar
  Баниран/a

  1,075
  1,151
  6 Декември 2016
  Машко
  На темата во фајт клубот :eek:
   
  На Јас сум желка му/ѝ се допаѓа ова.
 11. architect

  architect
  Unstoppable

  1,926
  2,274
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  Препорака за купување KIS 2019 лиценца, а тоа да не биде од официјалната страна на kaspersky ?
   
 12. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  925
  623
  1 Јуни 2016
  eBay. Јас ја земав мојава некои 240 денари:
  upload_2019-5-24_0-1-26.png
   
  На architect му/ѝ се допаѓа ова.
 13. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,398
  12,534
  2 Август 2012
  Машко
  Овој продавач има одлична репутација.
  deentech on eBay
   
  На architect му/ѝ се допаѓа ова.
 14. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  925
  623
  1 Јуни 2016
  Јас од овој продавач го земав.
   
  На architect му/ѝ се допаѓа ова.
 15. architect

  architect
  Unstoppable

  1,926
  2,274
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  Пошто зедов EU код, а за МК нема подршка некоја идеја како да го активирам :) ?
  ANYONE ??
   
  Последна промена: 25 Мај 2019
 16. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,072
  3,402
  7 ноември 2014
  Машко
  Тука имаш проблем - како ќе знаеш дека немаш вирус кога нема антивирус да го детектира?
  Кога веќе ќе се случи катастрофа како битлокер пример, касно ќе биде.
   
 17. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  225
  168
  21 Мај 2017
  Malwarebytes, Windows Defender i Adguard DNS, мирна глава.
   
 18. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,564
  3,480
  11 Декември 2008
  Машко
  Зашто не Kaspersky Free, што нема од Internet Security и дали тие фичрс му се наоѓаат / ги користи некој?
   
 19. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,563
  2,379
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Јас така се избањав со германска лиценца за КИС2018 лани. Имаш две опции:
  1. Секојпат кога ќе ти бара активација, дека кодот ти е од ЕУ, во КИС да додаваш свежа IP : port адреса, пример од Германија. How to configure proxy server for updating Kaspersky Internet Security 2015
  2. Инсталирај Протон ВПН (Десктоп) и кога ќе ти побара активација за да апдејтира, активираш Протон со некоја ЕУ земја.
  Затоа подобра/безболна комбинација би била Kaspersky Free + WFC (Windows Firewall Control).

  Оваа година сум со ESET Internet Security, еднашка у месец замара за нова лиценца и е далеку подобра опција од KIS, особено Firewall модулот на ESET.
   
  Последна промена: 25 Мај 2019
  На Chicco69 и architect им се допаѓа ова.
 20. architect

  architect
  Unstoppable

  1,926
  2,274
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  Фала ти, само со Proton VPN средив, одма се активираше. :)
   
  На Astraion му/ѝ се допаѓа ова.
 21. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,102
  3,021
  2 Септември 2012
  Машко
  Имам бекап на сите важни работи од сите мои машини на 5 различни места.
  Под претпоставка дека може да се случи битлокер на било која машина, би ја вратил во првобитна положба со се инсталирано што имало на нејзе за 120 минути. :)
   
  Последна промена: 25 Мај 2019
 22. gamon

  gamon
  Gaining Experience

  389
  397
  15 Септември 2014
  bekrija
  2019 сме, ако малце се внимава каде кликаш win defender е сосема добар, фри е и доста лајт.
  Ако не знаеш каде кликаш и сите антивируси на свет да ги инсталираш нема да ти помогнат.
   
  На Sharlovski и itstheigyg им се допаѓа ова.
 23. gamon

  gamon
  Gaining Experience

  389
  397
  15 Септември 2014
  bekrija
  mn tocno e ova
   
  На Draynor и itstheigyg им се допаѓа ова.
 24. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,072
  3,402
  7 ноември 2014
  Машко
  Игор, нема логика да имаш систем за бекап, а да не користиш никаков анти-вирус.
   
 25. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,102
  3,021
  2 Септември 2012
  Машко
  Имам рачен бекап. :mario:
  Инаку Windows 10 ката има подобра заштита од било која лиценца на Антивирус од 10 евра. :)
   
  На TylerMkD му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...