1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Препорака за антивирус

Дискусија во форумот 'Компјутерска безбедност' започната од JasSum, 11 Декември 2018.

 1. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,774
  1,884
  8 Мај 2007
  Машко
  Ќе се користи на компјутер, ќе се користи од нуб, нема да се замара со никакви препораки и нема да има подесувања или не знам какви опции за безбедност. Ќе се инсталира и ќе работи. Ќе има многу конктакти со усб/а и фајлови по меил, што одма ќе се отвораат без многу гледање и пазење.
  Предложете платен или неплатен (и која е разликата?)
  Препорачливо е да не оптеретува систем и ако е платежен да може да се купи лиценца на ибеј.

  Отворам нова тема, оти сепак се менува времето, некој антивирус може бил добар пред 3 години, ама веќе не е... Не е опција немање антивирус или напредна претпазливост...
   
 2. Astro

  Astro
  Guru

  6,157
  8,483
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Avast Free или Internet Security и нек шиба.
   
 3. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,494
  3,422
  12 Јануари 2016
  Машко
  Бесплатна варијанта: бесплатниот Касперски. Плус Windows Firewall Control (исто бесплатен), а ако е за нуб тогаш и подесен да не дава нотификации за програми на кои им е одбиен пристап кон нет (нормално, ако е потребно со претходно поставени привилегии за потребните програми надвор од бровсинг, им, торент, итн).
   
  Astraion, borcep и на StOrMK им се допаѓа ова.
 4. architect

  architect
  Unstoppable

  1,924
  2,284
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  +1за Kaspersky Free + Windows firewall. Истово комбо го користам на работа каде имам колеги кои ми носат USB драјвови со сида, ебола, сарс и ништо нема поминато. Што е најважно не троши никакви ресурси, си работи во позадина и не замара.

  Испратено од VTR-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  c00llY, ТАТА_МАТА, borcep и на уште 1 им се допаѓа ова.
 5. pecko95

  pecko95
  Gaining Experience

  91
  66
  5 Април 2018
  Машко
  Ја би препорачал ESET Nod32, со години го користам, и е едноставен, а сум немал проблем со вируси (фала богу) подолг временски период. Што се однесува на перформанси, не се ни осеќа дека е таму, за гејмање имаш gamer mode... единствено што ке треба е да најдеш код онлајн за да го активираш :D
   
  PC_GAMER, martin17, kamenko и на уште 1 им се допаѓа ова.
 6. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  943
  1,502
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  шо било важно да е Free и ке палиш по една свеќа во IT црква
  бидејки прво искача вирус па после дефиниција за антивирус, никад не си безбеден
  во бивша фирма конфикер и кидо мислам дека се викаа , у кратки црти не сотреа
  Абе не знам какви хардверски firewall-и антивируси само за фирми абе не знам каков све не security сектор со груп полиси..ако сака нешо да те сотре едноставно кажано ке те сотре :)
   
  На AndrejFerdzo му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Astro

  Astro
  Guru

  6,157
  8,483
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Па вие сте го немале најдобриот антивирус: да немате никаков антивирус.

  Ако сте немале фајрвол и антивирус, немало никад конфикер да ве закачи. Не сте знаеле како треба.
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 8. #samurai#

  #samurai#
  Gaining Experience

  301
  236
  9 oктомври 2010
  Kaspersky Free е доволно, инаку колку за инфо вреди да се ѕирне каналов на YT
   
  Последна промена: 11 Декември 2018
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 9. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  943
  1,502
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  Не брат погрешно ме разбра , имавме pix cisco firewall , group policy, kaspersky за фирми едицијата, наши сервери ibm-ки за интерен storage за фримата по сектори, бекапи incremental/differential во зависност од секоја поединечна машина ..
  У кратки црти стегнато до даска и пак го окркавме, месец дена не можевме да функционираме 100% цело време контактиравме со kaspersky и сите други ама искрено тек третата недела дојде лекот
  Како што кажав нема лек ако ти дошло време
   
 10. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,009
  536
  12 Април 2017
  Машко
  BitDefender мене многу ми се свиѓа, али не е бесплатен. $35 за 5 уреди..
   
 11. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,188
  758
  8 Мај 2010
  Машко
  Јас го користам BitDefender Total Security и според мене за сега го “прешиба“ Norton.
  Не знам како но доста го средиле BitDefender, имаат бесплатна верзија а платената има добар Ransomware Protection модул што за сега си функционира ок.

  Имаат и бесплатна верзија на антивирус кој може да се проба.
   
 12. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,009
  536
  12 Април 2017
  Машко
  Имааат бесплатна верзија !? Јас не сум го знаел ова :D
   
 13. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,451
  1,886
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Подобар од Kaspersky Free?
   
 14. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,494
  3,422
  12 Јануари 2016
  Машко
  Преска гледав напоредна споредба (на каналот што погоре го препорача Самурај), јако беше кога Битдефендерот крашна на сред тестирање. Смешно ми беше пошто лично го користев подоста време на неколку машини и истото сум го видел повеќе пати.:)

  Тоа на постарите верзии ама очигледно сеуште е проблем и со новите. Исто така многу ги успоруваше системите, неверојатно повеќе од резултатите на тестирањата на www.av-comparatives.org. Со тоа што таму ги тестираат комерцијалните продукти (платните) или поточно на октомврискиот последен тест, тестирано е со Bitdefender Internet Security 23.0.

  Ќе додадам само уште дека не сум баш задоволен со McAfee LiveSafe и веројатно ќе го менувам наскоро, иако имам претплата некаде до Март/Април.
   
 15. AfterMaxify

  AfterMaxify
  Gaining Experience

  169
  65
  18 Септември 2012
  Машко
  BitDefender го имам. Појма неам дали сум задоволен сам си брише, си чкрта, лаптопчево ми е екстра не покажува некои знаци на вируси нз..
   
 16. esquimaux

  esquimaux
  On your way to fame

  562
  934
  16 Јануари 2016
  Машко
  Супер информативно со концизен заклучок.
   
  На itstheigyg, Zippo, AfterMaxify и уште 2 други им се допаѓа ова.
 17. #samurai#

  #samurai#
  Gaining Experience

  301
  236
  9 oктомври 2010
  Повеќето го фалиме Kaspersky Free AV, ама како за нубче не е баш најдобар. Јас го користам "претпоследниот" верзија 18.0.0.405(k), најновиот имаше сериозни багчиња па и подесувања кои можеа да се конфигурираат во претходната, сега не можат и си останав со претходната верзија. Се уште се пуштаат закрпи и супер работи во комбинација со COMODO Firewall 11. Не е добар KFAV пошто може да се исклучи по желба на нубецот. Штом почне да го "зафркава" ќе стегне десен клик на таскбар иконката > Exit и најверојатно ќе инсталне уште некој AV колку да му прај друштво на првиов и се така до следно видување со компутерџијата...
   
 18. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,494
  3,422
  12 Јануари 2016
  Машко
  ^ ^
  Затоа секогаш ставање одделни админ и обичен јузер, и ОС-от дифолт да се аутологира на обичниот јузер. А на админот му ставаш подолга сложена шифра (која редовно за кратко време ја забораваат/губат)... :geek:

  За подесувањата видов, инаку кои багови ги има сега?
   
 19. #samurai#

  #samurai#
  Gaining Experience

  301
  236
  9 oктомври 2010
  На почетокот зезаше со Web Shield-от, се живо блокираше, па ни со C patch не го досредиле, па требаше да се исклучи да не скенира енкриптирани конекции или сл. Не се ни замарав да експериментирам па кога видов дека не можев да брцнам во подесувањата, баталив и си терам со 18ка. Потака ќе го пробам пак да видам како ќе трча ама дури ја крпат претходнава верзија ќе ја користам.
   
 20. topic

  topic
  Intern

  31
  32
  29 ноември 2018
  Пробај Malwarebytes..
   
  На filipkir му/ѝ се допаѓа ова.
 21. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,188
  758
  8 Мај 2010
  Машко
  Не можам да дадам точен одговор дали е подобар од KAV, можеби имаат и двата и предности и недостатоци.

  Јас искрено користам BitDefender Total Security и нема некој indeep скен како касперски со саати, по брз е така да од првата инсталација до сега и немам направено некое големо скенирање, а брзите скенирања кои ги нуди се брзи. Од самиот почеток го имам подесено да се што ќе детектира да го избрише без да ме прашува. Не симнувам кракови така да оваа опција ми е најдобра за мене, и не сакам воопшто да ме замара антивирусот.

  Но ова може да е различно во бесплатната верзија така да затоа горе пишав дека може да се проба.
   
 22. BlackOuttheWoRlD

  BlackOuttheWoRlD
  Баниран/a

  360
  53
  10 ноември 2017
  Машко
  А да пробаш сите поред да ги инсталираш!?
  Која ќе ти се допадне стави ја.
  Ти препорачувам
  Avast 2014,Nod 32 smart,Kaspersky total. или (360 total security)
  Не симнувај free,оди во ддсторе или анхоч купи си со лиценца.
  Барем ќе знаеш што користиш,но мораш да ставиш некоја антиврусна,времето го јаде windows-от.
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,009
  536
  12 Април 2017
  Машко
  Кој користи McAfee во денешно време? Мене со лаптопот ми дојде инсталиран платена верзија од McAfee, јас го избришав и си купив BitDefender:p
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 24. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,183
  519
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Avast Premier го користам веќе година дена и топ си работи. Ефективно фаќа вируси без да го оптерести ПЦ-то, но не е паранаоичен како некои други антивируси.
  Плус има дополнителни корисни алатки кои идат со него, како secure browsing, password manager и други.
   
  На BlackOuttheWoRlD му/ѝ се допаѓа ова.
 25. martin17

  martin17
  Gaining Experience

  92
  93
  2 Септември 2013
  Машко
  NOD32 најдобар од сите што сум ги користел до сега. Има ефтини понуди на G2A.com
   
  PC_GAMER, pecko95, Chicco69 и на уште 1 им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...