1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Nvidia - Генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од psyside, 18 oктомври 2013.

 1. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,684
  1,772
  6 ноември 2012
  Машко
  QA Specialist
  Инсталирај MSI Afterburner, ако ти даде опции, направи и downclock, намали 50MHz на пример и пробај.
  За правење, имаш опција (ако се нафати некој) да ти ја прелеми графичката, зошто тешко дека ќе најдеш некоја за замена.
   
 2. Astro

  Astro
  Guru

  6,785
  9,439
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Заборавете на прелемување графички. Тоа не функционира.

  Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk
   
 3. dddragan

  dddragan
  Gaining Experience

  249
  271
  12 Август 2014
  Машко
  Имаш идеја која е причината за ова што се случува?

  Инаку, пробав да намалам за 50 MHz ама никаква разлика немаше. До колку има логика да намалувам пред да се откажам?
   
  Последна промена: 22 Март 2020
 4. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,684
  1,772
  6 ноември 2012
  Машко
  QA Specialist
  До сега 3 лаптопи имам средено така (не лично јас, ги однесов тоа да се направи). 3 од 3.

  Слободно пробај намали уште, минус 200 ако сакаш и види температура. Ама најверојатно мора сервис.
   
 5. dddragan

  dddragan
  Gaining Experience

  249
  271
  12 Август 2014
  Машко
  Температурата не мрда од 48-49 °C.

  Мислам дека тоа е тоа, или ќе играм на интегрираната или нема воопшто. Години го газат веќе лаптопов, пластиките пред распаѓање се, би го отварал само за да сменам дел, ако најдам таква графичка или компатибилна некоја, слична, ако воопшто постои. Вака за прелемување некако не ми е итно.

  Фала на помош :)
   
 6. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  774
  1,118
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Не си го мачи лаптопчето за дота, и таа графичка секако не ти помага.
   
 7. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Unstoppable

  1,762
  2,110
  25 Март 2013
  Машко
 8. DeepImpact

  DeepImpact
  Gaining Experience

  197
  58
  8 ноември 2017
  Машко
  криптоброкер, опрема за мајнинг брокер
 9. Avid

  Avid
  Guru

  4,628
  6,979
  21 Јануари 2009
  Зашо не кажувате за ова?

  View: https://www.youtube.com/watch?v=rISQWdUand0

  Ако не се лажам аплоудеров е член и на форумов.
  И за ова треба да дознаам од факинг овде
  upload_2020-4-24_11-20-28.png
   
  shifty, CBB_6, Tajson и на уште 1 им се допаѓа ова.
 10. CBB_6

  CBB_6
  On your way to fame

  155
  536
  9 Декември 2016
  Машко
  Ајјј шо ти е технологија. Али 32 минути од животот да потрошам за видеово? Мхм, сигурно. Враќам на 103-ка ;)
   
  На gorgeto и Rukfash им се допаѓа ова.
 11. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,139
  1,497
  26 Март 2016
  Даскал
  Последна промена: 15 Мај 2020
  На MadBuldog и Tajson им се допаѓа ова.
 12. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  802
  699
  27 Јуни 2012
  Дали има голема разлика помеѓу WINDFORCE 3X vs WINDFORCE 2X ?

  Ми рикна старата карта и сакам да земам нова, но 1660 WINDFORCE 3X нема на залиха во мементов. Па сакав да прашам дали е ок со 2 кулери?

  Нови карти не ми се чекаат пошто тоа ќе биде после септември.

  Не сум екстремен гејмер 2-3 саати во денот со 1-2 дена пауза :D
   
 13. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,684
  1,772
  6 ноември 2012
  Машко
  QA Specialist
  Не му се замарај.
   
  На wolverine му/ѝ се допаѓа ова.
 14. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,554
  4,910
  18 Септември 2013
  Машко
  PC_GAMER, The Geek Boy, goce03 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 15. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,139
  1,497
  26 Март 2016
  Даскал
  @toshex ми го плашиш ќесето. Се стегнало откако го видов ова, не можи да се отвори.
   
  На Alek7, Rukfash, Fredy и уште 2 други им се допаѓа ова.
 16. Fredy

  Fredy
  Unstoppable

  900
  2,269
  12 oктомври 2014
  Машко
  Како тргнале не ме чуди 2000 евра да биде 3080ти,така да може слободно да си ебат мајката (да ми простите на израз).

  Sent from my SM-G975U using Tapatalk
   
  На The Geek Boy, esquimaux, toplel и уште 2 други им се допаѓа ова.
 17. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  774
  1,118
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Бооооо 3080 на 102 наместо 104. Ке има јак перформанс буст или ампер е фејл од старт спрема туринг, а гарант и шпиуните нивни во амд имаат дознаено кој перформанси ке ги вади нави.
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 18. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Unstoppable

  1,762
  2,110
  25 Март 2013
  Машко
  Ма какво поскапување, поефтини ќе бидат, тоа нема дискусија
   
 19. Weeaboo

  Weeaboo
  Gaining Experience

  177
  120
  23 Февруари 2020
  Машко
  Programming
  Барем да донесат 2x перформанси во RTX... како времето на тесалерација.
   
 20. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,554
  4,910
  18 Септември 2013
  Машко
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 21. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  851
  331
  9 Август 2018
  Машко
  Дечки, ај хелп.
  Имам 1050Ti (барем за сега)
  До сега сите драјвери сум ги симнувал преку GeForce Experience, и сум немал никаков проблем. Ми стигна пред една недела апдејт за драјвер на графичката. Денес приметив дека сум заборавил да апдејтирам, го пуштив да се симнува и тоа целото багнато, симнува со смешни 200 kb/s, а имам оптика Неотел 50/50.
  Чаре за ова?
  Утре ќе проверам пак да симнам, некои викаа после рестарт се средувал проблемот.
  (Да знам, многу одолговлекувам кога станува збор за симнување драјвери).
  Некој друг со сличен проблем?
   
 22. MadBuldog

  MadBuldog
  Gaining Experience

  50
  120
  22 Јуни 2008
  Машко
  Оди директно на сајтот на NVidia за драјвери симнување Download Drivers | NVIDIA

  Внеси ги следните вредности за пребарување:
  Screenshot (4).png

  Ќе го добиеш следниот резултат, од пребарувањето, со најновите драјвери, ќе си го симнеш. Стартувај ја инсталацијата и ич не му ја мисли за GeForce Experience, ја така секој втор update го инсталирам и нема проблем.
  Screenshot (6).png
  Инаку и јас го користам GeForce Experience максимално дека редовно си ги стримам игрите преку NVidia Shield TV.
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,139
  1,497
  26 Март 2016
  Даскал
  На The Geek Boy и MadBuldog им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...