1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Nvidia - Генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од psyside, 18 oктомври 2013.

1. Avid

Avid
    Unbeatable

3,774
    5,525
    21 Јануари 2009
    Седни гејмај на АМД па седни гејмај на нВидиа па ќе праиме м0абет.

На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
  2. dejan_str

dejan_str
    Unbeatable

7,954
    4,661
    8 Април 2011
    Машко
    Интересна компарација околу rtx dxr функцијата. Со уклучен dxr rtx 2060 e моќна колку gtx 1080ti според ова видео

На prichina и Tenny им се допаѓа ова.
  3. StefAngel

StefAngel
    On your way to fame

1,300
    795
    28 ноември 2015
    Машко
    Па нормално нема tensor cores.

4. StefAngel

StefAngel
    On your way to fame

1,300
    795
    28 ноември 2015
    Машко
    Гејмам на nvidia цел живот, амд дава подобра слика.

5. Avid

Avid
    Unbeatable

3,774
    5,525
    21 Јануари 2009

На -={K-O-R-U-N}=-, esquimaux, Abovelife и уште 2 други им се допаѓа ова.
  6. gremlin

gremlin
    Practice makes perfect

2,184
    1,612
    18 oктомври 2009
    Машко
    IT
    Ајде едно прашање, кој е АМД кој е нВидиа подолу :tease:

RTX2070.gif RX 5700.gif

И двете ги имав, ниту еден проблем до сега и двете тивки и ладни и двете супер со драјвери и дури не реинсталирав оперативен туку само анинстал на стари драјвери ... значи прејдов од 2хRX580 на RTX 2070 на GTX1070 на RX580 на RX 5700.

П.С. едната е 100 евра поскапа и имаше RTX :)

7. Fredy

Fredy
    Unstoppable

830
    2,130
    12 oктомври 2014
    Машко
    Ништо не те разбрав

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

8. dejan_str

dejan_str
    Unbeatable

7,954
    4,661
    8 Април 2011
    Машко
    Има нешто околу тоа како амд има нешто поквалитетна слика на сток драјвери но тоа е неприметливо, има на yt тест за тоа со голем зум каде 99% не се ни приметува тоа така да реално нема разлика. А ако сакаш екстра графика намести на драјвер SSAA I QUALITY namesto balanced. Има воочлива разлика но губиш на фрејмови. Јас менував и амд и нвидиа карти но никогаш не станаф фан, секогаш ми било битно што за парите добивам. Засега rx 5700 е врв за мене цена перформанси но сепак DXR kaj RTX e интересна имплементација и доста менува во графика.

На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
  9. gremlin

gremlin
    Practice makes perfect

2,184
    1,612
    18 oктомври 2009
    Машко
    IT
    Затоа што не се ни потруди да ги видиш спецификациите на двете графички во GPU-Z сликите ;)

10. StefAngel

StefAngel
    On your way to fame

1,300
    795
    28 ноември 2015
    Машко
    Ќе излезат конзолите и амд ќе имаат подобра имплементација од Nvidia.
    Nvidia со нивниот затворен систем нема долго да издржат, мора да бидат поагилни а не да крадат туѓи идеи како TressFX, теселација и сл.

11. dejan_str

dejan_str
    Unbeatable

7,954
    4,661
    8 Април 2011
    Машко
    Не е баш така бело све,не сумјај во нвидија. Погледниги rtx2070 i rx5700xt koj имаат идентични спецификации. Имаат исто стрим,ропс,текстирни единици, меморија и бус.amd e na 7nm а нвидиа на 12нм а тоа е 80% разлика во големина на чип а нвидиа троши едвај 10% повеке, така да аехитектурата на нвидиа е поефикасна, амд се поправија доста од вега но сепак не се на ниво на нвидиа во перформанс per energy cоnsuption. To e eden од проблемите на амд. За нас е подобро што подобра конкуренција и јас се молам амд да извади што подобра карта за цениве да паднат. Нвидиа пртераа со цениве. Порано се знаеше,најмоќната карта беше околу 500 евра а средната перформанс класа беше 250 евра а сега претераа нвидиа, срeднава класа се 350 евра а хај енд е 1000 евра! Претераа.

Последна промена: 29 oктомври 2019
    На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
  12. toshex

toshex
    Unbeatable

4,104
    4,171
    18 Септември 2013
    Машко
    Еве јас ко човек шо само што нарача нВидиа графичка и можев да бирам меѓу 5700 ХТ или 2060 Супер ќе кажам дека пресуден фактор беше дека мене ми е за енкодирање и АМД енкодерот го немале средено долго време.

ENVENC енкодинг чипот е хардверско решение кое заменува многу јадра при енкодирање, и се надевам дека ќе можам да го комбинирам со процесор во едитинг софтвер за да добијам додатно буст на енкодинг перформанси...

Но се тоа на страна, за гејминг моментално 5700 се подобри графички и навивам АМД да го растресе уште толку пазарот за да сите ќариме пониски цени и подобри перформанси за истите. RTX затворената имплементација на нвидиа 20ХХ серијата е катастрофа и реално е саом гимик.

Може некоја од наредните генерации на графички од црвениот и зелениот табор ќе бидат топ, ама у моментов јас не предавам ич вредност на РТХ - иако секако дека ќе го проверам како изгледа пошо е интересно за некое демо или у квејк (30 години стара игра).

13. Avid

Avid
    Unbeatable

3,774
    5,525
    21 Јануари 2009
    Што значи ова?
    Штотуку енкодирав со AMD VCE и го заврши енкоудот за 23 секунди а кога пуштив без AMD VCE го заврши за 35 секунди.
    Видеата се двете исти со безначајна разлика во битрејт од 100kbit.
    Ова не значи дека се е океј со AMD VCE но ме интересира што имаш прочитано што те довело да мислиш дека „не е среден“.

14. StefAngel

StefAngel
    On your way to fame

1,300
    795
    28 ноември 2015
    Машко
    Се ќе биде како што треба, новиот CEO Lisa su мислам дека прави добри работи за амд.
    Еве што ќе се смени ако има имплементација што веќе користи nvidia.
    Variable Rate Shading, A Possible Addition To The AMD Strategy?

15. dejan_str

dejan_str
    Unbeatable

7,954
    4,661
    8 Април 2011
    Машко
    Да тоа е тоа што се тврди дека амд даваат подобра графика а е неприметно. Тоа ке биде супер потег на амд и одажна се чудев зошто амд не го имплементира VRS a nvidia го користи со генерации уназад.Но не е само тоа, ако го гледаше горе поставеното видео нвидиа и амд користат различен метод за генериранје фрејм преку пајплајнс. Нави го подобри тоа vs вега и се надевам ке биде уште подобро. Амд многу мали измени на архитектурата правеа до сега додека нвидиа правеа подрастични изнени и подобрувања посебно во ефикасноста на самиот чип но со тоа производството на гпу ке биде поскап. Има доста работи кој софтверски можат да се решат според амд па останува да чекаме. Прво да видиме што ке понуди фулл нави чипот,5700xt e е само пола од тоа што нави може да исфрли на 7нм чип.

16. toshex

toshex
    Unbeatable

4,104
    4,171
    18 Септември 2013
    Машко

View: https://www.youtube.com/watch?v=CLqpVImLPGE&t=487s

На MadBuldog му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Avid

Avid
    Unbeatable

3,774
    5,525
    21 Јануари 2009
  18. ARMac

ARMac
    Орган

5,912
    6,592
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Јас во принцип стримам игри од све на лаптоп. АМД картиците имаат катастрофално лошо енкодирање (real-time). Има артифакти, мешање бои итн итн. Кога стримам од GTX 1060-ката драстично подобра слика имам. Секако софтверски (односно на CPU) енкодингот е најдобар. Зборам стриктно за Steam streaming.

Клиентот е секогаш ист, мојот лаптоп со i7 и интел графичка. Хостовите се различни. Ако сакаш ќе ти пуштам скриншот од тие аномалии. Не е само на една на сите АМД графички по дома (РХ 480, R9 290x, 7870) истиот проблем кога ќе го уклучиш АМД енкодерот.

На toshex и Avid им се допаѓа ова.
  19. StefAngel

StefAngel
    On your way to fame

1,300
    795
    28 ноември 2015
    Машко
    Баш ќе стримаме со вега да видиме

20. Fredy

Fredy
    Unstoppable

830
    2,130
    12 oктомври 2014
    Машко
    Нечини нгридиЈа,многу лоша слика дава.
    Очи извадивНе .

На toplel му/ѝ се допаѓа ова.
  21. StefAngel

StefAngel
    On your way to fame

1,300
    795
    28 ноември 2015
    Машко
  22. toshex

toshex
    Unbeatable

4,104
    4,171
    18 Септември 2013
    Машко
    Исто шо кажа @ARMac подоле. Човекот од видеото е ГУРУ за стримање и рилтајм енкодирање (и коа веќе бараше образложување требаше да погледнеш). Буквално сите туторијали за ОБС и се друго ги има извадено. Не е пристрасен уопште. Он вика дека хардверски АМД картата е помоќна од енвидиа еквивалентите, ама софтверскиот дел (драјвери валјда) за овој дел конкретно (енкодирање преку нивниот AMF наспроти ENVENC хардверскиот чип) енвидиа има повеќе средено и работи беспрекорно со софтверите. Дури имаат соработка со ОБС и одлична поддршка драјверска.

Вика дека можно е да се среди ова со драјвери, и дека се надева дека ќе се среди - ама вика дека веќе со години е слична ситуацијата и никогаш не го адресирале. За жал вика AMF е као after thought за разлика од ENVENC имплементацијата.

Има видео и има фул скејл скриншоти линкувано во дескрипшн и се гледа огромна разлика во видео квалитет значи, објективно.

А пошо зиам карта не за играње туку баш за вакви сценарија (енкодирање, real time енкодирање, стримање) и процесор за истото, сакам да имам опција хардверско енкодирање и од процесор и од графичка.

Не ми мења дали 10% разлика во ФПС ќе имам у игри, ама ми менува дека енкодинг софтверот работи добро со енвидиа графичкава.

За се друго, секој друг ден, и за лично задоволство дури - би земал АМД графичка... ама ова видео и други коа изгуглав - сфатив дека треба со 2060 супер да одам иако искрено ми се крши ќеф ептен се радував да зеам 5700ка.

MadBuldog, ARMac и на Avid им се допаѓа ова.
  23. Avid

Avid
    Unbeatable

3,774
    5,525
    21 Јануари 2009
    Не сум псај, неам време за глеање такви долги видеа без нешто особено поучно/смешно/интересно. Сега сум батхрт и може ни постов да не го дочитам.

24. Dimitar77

Dimitar77
    Gaining Experience

59
    65
    23 Август 2017
    Машко
    Но Nvidia има подобар power consumption/performance ratio.

На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
  25. StefAngel

StefAngel
    On your way to fame

1,300
    795
    28 ноември 2015
    Машко
    Последна промена: 30 oктомври 2019
    На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...