• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Македонски Пошти - Општа Дискусија

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?


  • Вкупно гласале
    447

09990

Intern
21 април 2021
5
1
nova sum,neznam ni dali e za ovaa tema no ako nekoj znae da mi objasni dalli preku posta ke stigne i ke baraat li i carina da platam
imam potreba od elektricen skuter za invalidi no mi treba so 4 trkala i 2 sedista (sama nemam hrabrost a i nemozam ,no ionaka moite se stari pa i tie ke go koristat), kaj nas ne najov i gledav na alibaba ,ne e za invalidi no mislam ova e bas za mene ,ne bi mi bilo neprijatno i sl (dobro toa druga tema e) i cenata eftina e ,vakvo Factory Prices 4 Wheel Travel Electric Scooter Fat Tire 8 Inch 2 Seater Mini Electric Golf Carts For Sell - Buy Electric Golf Carts,Travel Electric Scooter,Fat Tire Electric Scooter Product on Alibaba.com
e sega me interesira ke stigne li ova vo posta ko od aliexpres ili kade? carina i kako, ako nekoj znae da mi objasni pa da baram donacii od nekade zosto pari nemam a stvarno mi treba nemozam veke vaka od doma nemam izlezeno so godini,osven do dvor i do ulica so ova bi mozela bar do ambulanta,prodavnica onaka da se vozam okolu (dobro i to druga tema e ,se izvinuvam mnogu)
ako nekoj znae da mi objasni tuka ili vo poraka seedno ,fala mnogu
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
864
461
nova sum,neznam ni dali e za ovaa tema no ako nekoj znae da mi objasni dalli preku posta ke stigne i ke baraat li i carina da platam
imam potreba od elektricen skuter za invalidi no mi treba so 4 trkala i 2 sedista (sama nemam hrabrost a i nemozam ,no ionaka moite se stari pa i tie ke go koristat), kaj nas ne najov i gledav na alibaba ,ne e za invalidi no mislam ova e bas za mene ,ne bi mi bilo neprijatno i sl (dobro toa druga tema e) i cenata eftina e ,vakvo Factory Prices 4 Wheel Travel Electric Scooter Fat Tire 8 Inch 2 Seater Mini Electric Golf Carts For Sell - Buy Electric Golf Carts,Travel Electric Scooter,Fat Tire Electric Scooter Product on Alibaba.com
e sega me interesira ke stigne li ova vo posta ko od aliexpres ili kade? carina i kako, ako nekoj znae da mi objasni pa da baram donacii od nekade zosto pari nemam a stvarno mi treba nemozam veke vaka od doma nemam izlezeno so godini,osven do dvor i do ulica so ova bi mozela bar do ambulanta,prodavnica onaka da se vozam okolu (dobro i to druga tema e ,se izvinuvam mnogu)
ako nekoj znae da mi objasni tuka ili vo poraka seedno ,fala mnogu
Не би сакал да те разочарам меѓутоа за ова ќе треба да платиш шипинг. Верувај дека ќе биде многу солено.
Ако немаш искуство со преговарање и дефинирање на условите со продавачот, немој ни да помислуваш. Ќе мора исто така да платиш и давачки со оглед на тоа што не е возило за лица со инвалидитет. А да е, би требало да бараш информации од царина дали и како би било ослободено од давачки.
Уште еден проблем е што всушност е потребно за да управуваш ваков тип на возило кај нас. Каде ќе најдеш резервни делови и каде ќе го управуваш?
И последното, ако случајно стигне неисправно, како ќе го враќаш назад?
Ако сакаш совет од мене НИКАКО!
 

09990

Intern
21 април 2021
5
1
Не би сакал да те разочарам меѓутоа за ова ќе треба да платиш шипинг. Верувај дека ќе биде многу солено.
Ако немаш искуство со преговарање и дефинирање на условите со продавачот, немој ни да помислуваш. Ќе мора исто така да платиш и давачки со оглед на тоа што не е возило за лица со инвалидитет. А да е, би требало да бараш информации од царина дали и како би било ослободено од давачки.
Уште еден проблем е што всушност е потребно за да управуваш ваков тип на возило кај нас. Каде ќе најдеш резервни делови и каде ќе го управуваш?
И последното, ако случајно стигне неисправно, како ќе го враќаш назад?
Ако сакаш совет од мене НИКАКО!
nemam nikakvo iskustvo so pregovaranje nikogas od tamu ne sum ni poracala, za del od ova sto pisa ne ni razmisluvav ,mi se vide prilicno eftino pa se zaletav , no ocigledno si vo pravo,fala mnogu za odgovorot
Мислењето е автоматски споено:

Башка хомологација ќе треба.
znaci vakvo nesto slicno samo od kaj nas ako najdam,to bi znacelo nikogas
da zaboravam ova
 

ZigusZagus

Intern
2 мај 2010
5
0
1619441532876.png

Им испратив на 23-ри фактура, извод од банка, број на пратка и скриншоти од производот и нарачката од продавница. Колку време од прилика им треба да завршат со царина и да се смени статусот? Да ги смарам по телефон секој ден со оглед на тоа што за 3 дена ке полни 2 недели пратката откако е стигната овде?
 

vavio

Intern
12 јануари 2008
24
8
Погледнете го атачментот 100266

Им испратив на 23-ри фактура, извод од банка, број на пратка и скриншоти од производот и нарачката од продавница. Колку време од прилика им треба да завршат со царина и да се смени статусот? Да ги смарам по телефон секој ден со оглед на тоа што за 3 дена ке полни 2 недели пратката откако е стигната овде?
До сега кога сум праќал "Ордер од нарачка (Print Screen)" сум го правел на mail. И најчесто се завршувала работа за ден два. Види јави се на бројот од царина и прашај до кај е пакетот за да завршиш најбрзо работа. Еднаш ми има стасано картонче од пошта за пакетот, додека вториот пат ми се јавија од пошта да ми кажат дека ми е завршена работата со царина и да појдам да си го подигнам пакетот.
 

ZigusZagus

Intern
2 мај 2010
5
0
До сега кога сум праќал "Ордер од нарачка (Print Screen)" сум го правел на mail. И најчесто се завршувала работа за ден два. Види јави се на бројот од царина и прашај до кај е пакетот за да завршиш најбрзо работа. Еднаш ми има стасано картонче од пошта за пакетот, додека вториот пат ми се јавија од пошта да ми кажат дека ми е завршена работата со царина и да појдам да си го подигнам пакетот.
Да и јас на mail пратив иако не ми стигнало картонче, се јавив ми рекоа да проверувам статус редовно и кога ќе се смени да идам до главна пошта. Изгледа претерано се спори.
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
864
461
Да и јас на mail пратив иако не ми стигнало картонче, се јавив ми рекоа да проверувам статус редовно и кога ќе се смени да идам до главна пошта. Изгледа претерано се спори.
23-ти беше петок. За викенд не работат.
 

Nightwalker

Gaining Experience
18 ноември 2007
144
167
Nightwalker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-10700KF & be quiet! Shadow Rock 3
Motherboard
MSI B460M MORTAR
Storage
Kingston A400 Series 240GB & 1TB Western Digital SATA3 64MB Caviar Blue
PSU
Gigabyte P650B
RAM
XPG GAMMIX D10 DDR4 (2x8GB) @ 3000
Video card
GIGABYTE RTX 3060 Ti Gaming OC 8G
Case
Genesis Irid 503 ARGB
Mouse
Glorious Model O
Keyboard
Glorious GMMK PRO
Audio
Onboard
Monitor
BenQ GL2580
OS
Windows 10 Pro x64
Дали некој изминативе денови успеал да пристапи до веб страницата на пошта?
Три недели сајтот на пошта не ми се отвора, независно колку и да се обидувам: The server at www.posta.com.mk is taking too long to respond.
Истовремено, и онаа екстензијата за Chrome што е, Следи Пратки, престана да ми ги ажурира внесените тракинг броеви.
 

/etc/

Intern
20 август 2013
1
0
Здраво. Дали некој знае што точно значи 'Остаток' на тракинг страната на пошта?


MKSKPC4/27/2021, 10:20:21 AMPristignata vo Naizmeni!na po{ta(Vlez)
Skopje PI 10041006 - CARINA4/27/2021, 12:47:34 PMVo Posta
Skopje Carina 100610054/28/2021, 11:50:25 AMVo Posta
Skopje PC 1005Ostatok4/28/2021, 5:27:32 PMVo Posta
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,771
12,184
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Останато да го работат утре.
 

stormce

Intern
8 февруари 2018
68
29
Здраво. Дали некој знае што точно значи 'Остаток' на тракинг страната на пошта?


MKSKPC4/27/2021, 10:20:21 AMPristignata vo Naizmeni!na po{ta(Vlez)
Skopje PI 10041006 - CARINA4/27/2021, 12:47:34 PMVo Posta
Skopje Carina 100610054/28/2021, 11:50:25 AMVo Posta
Skopje PC 1005Ostatok4/28/2021, 5:27:32 PMVo Posta
Не сум сигурен ама од остаток да не ги праќаат во поштата во твојот реон или град
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,761
1,312
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v20H2

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,612
8,966
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
1620306348839.png

Ајде типувајте поминала или ќе ме колат.
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,771
12,184
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Не се знае
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,035
Мислења
854,889
Членови
29,642
Најнов член
cut011983
На врв Дно