• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Македонски Пошти - Општа Дискусија

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?


  • Вкупно гласале
    442

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
813
446
Нарачувам по неколку пратки месечно од али и во последно време стигаат кај нас за 20 дена а нашиве таленти им треба и повеќе од месец дена од Ск за другиве градови да ги пуштат, ама јебига град држава сме заеби тоа провинциите
Ајде сега малку попрецизно, имаш проблем со пошта или со Скопје?
Дај некој тракинг да видиме кој и зошто те запоставува?
 

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,649
1,394
Нарачувам по неколку пратки месечно од али и во последно време стигаат кај нас за 20 дена а нашиве таленти им треба и повеќе од месец дена од Ск за другиве градови да ги пуштат, ама јебига град држава сме заеби тоа провинциите
Пишува arrived in destination country и одма рипате а?
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,722
1,290
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v20H2
Дечки, сестра ми од Бугарија сака да ми испрати слушалки кои коштаа некои 80 евра.
Претпоставувам кога ќе стигнат тука, ќе платам некои ситни давачки (на врата) или некако поинаку?
 

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4,716
3,625

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,744
3,926
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Дечки, сестра ми од Бугарија сака да ми испрати слушалки кои коштаа некои 80 евра.
Претпоставувам кога ќе стигнат тука, ќе платам некои ситни давачки (на врата) или некако поинаку?
Не би требало? Мислам дека го подигнаа прагот за царинење на 90 евра, ама нека ме корегира некој не сум 100 посто сигурен.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,220
1,215
Скопје
Не би требало? Мислам дека го подигнаа прагот за царинење на 90 евра, ама нека ме корегира некој не сум 100 посто сигурен.
данокот си е сеуште од 22 еура нагоре .. а за сумата 90 еура влага и цената на поштарината, ако вкупно е испод 90 еура тогаш да .. само данок (колку и да е за слушалки) .. и 100-200 денари царински преглед. Ако не помине па да не влезе воопшто на царина :)
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,383
3,716
Скопје
Дечки, сестра ми од Бугарија сака да ми испрати слушалки кои коштаа некои 80 евра.
Претпоставувам кога ќе стигнат тука, ќе платам некои ситни давачки (на врата) или некако поинаку?
Распрашај се кај струмичане за варијанта Карго Петрич
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
813
446
Ако сака некој да нарача сензуален кокос од пошта, само преку cmd. Во моментов нема друг начин.
 

emmdee

Intern
2 ноември 2019
10
0
Zdravo.

Mi stigna petokot pismo sto veli deka treba da pratam faktura do carina. Ima mejl im go prativ petokot sose izvestaj od plakanje. Dosega seuste ne dobiv nikakov odgovor. Dali voopsto ke se vidi toj mejl i dali ke dobiem nekakvo izvestuvanje ili ke treba direktno da odam na lice mesto da gi davam? Poradi karantinov i poradi rabota ne ke mozam da odam direktno tamu pa dali ima nekakov nacin da ja zavrsam taa rabota?

Blagodaram odnapred
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
813
446
Zdravo.

Mi stigna petokot pismo sto veli deka treba da pratam faktura do carina. Ima mejl im go prativ petokot sose izvestaj od plakanje. Dosega seuste ne dobiv nikakov odgovor. Dali voopsto ke se vidi toj mejl i dali ke dobiem nekakvo izvestuvanje ili ke treba direktno da odam na lice mesto da gi davam? Poradi karantinov i poradi rabota ne ke mozam da odam direktno tamu pa dali ima nekakov nacin da ja zavrsam taa rabota?

Blagodaram odnapred
Ако си го испратил во PDF, ќе видиш само дека ќе излезе од царина на тракинг. Кога ќе го подигнеш пакетот ќе платиш колку што ќе ти кажат ако е потребно.
Во моментов ништо не можеш да видиш додека не почне да функционира веб страницата.
 

emmdee

Intern
2 ноември 2019
10
0
Ако си го испратил во PDF, ќе видиш само дека ќе излезе од царина на тракинг. Кога ќе го подигнеш пакетот ќе платиш колку што ќе ти кажат ако е потребно.
Во моментов ништо не можеш да видиш додека не почне да функционира веб страницата.
Da gi prativ vo PDF se. Mi bese samo dali voopsto gi gledaat tie mejlovi da ne treba da odam direktno tamu.
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
813
446
Ги гледаат, нема потреба да одиш таму.
Еве сега проработе, можеш да следиш.
 

Excalibur_

Intern
20 април 2021
2
1
Здраво дечки!
Не сакав да отворам нова тема, па ако не е местото на моето прашање тука, однапред се извинувам! Треба да го вратам лаптопот што го имав на користење од фирмата каде што работев до крајот на месецов. Моментално не сум во Македонија и сакав да го пратам по DHL. Со мене е само лаптопот и полначот, немам ниту сметка ништо. Се работи за бизнис лаптоп и претпоставувам дека е поскап. Кога им пишав во DHL ми рекоа дека ќе ми треба некаква си дозвола за увоз од министерство за екологија и дека можно е царината во Македонија да бара дополнителна документација. Јас сакав да го испратам до дома, па татко ми да го врати во фирмата со оглед на тоа што е ковид време и не е едноставно да патувам до Македонија само за да го вратам лаптопот.
Дали некој има искуство или да ми даде совет што да направам во случајов?!
Ви благодарам однапред!
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,383
3,716
Скопје
Здраво дечки! ...
Треба да го вратам лаптопот што го имав на користење од фирмата каде што работев до крајот на месецов.
...
Дали некој има искуство или да ми даде совет што да направам во случајов?!
Ви благодарам однапред!
Да ти организираат они најубаво. Само да ти кажат каде да го оставиш и толку. Ти им го бараше лаптопот да ти го дадат? Не? Значи... Пиши им имеил да знаат каде им е лаптопот на располагање за да не ти речат утре дека не си сакал да го вратиш. Освен ако немаш потпишано некаков друг договор за лаптопот...
 

Excalibur_

Intern
20 април 2021
2
1
Да ти организираат они најубаво. Само да ти кажат каде да го оставиш и толку. Ти им го бараше лаптопот да ти го дадат? Не? Значи... Пиши им имеил да знаат каде им е лаптопот на располагање за да не ти речат утре дека не си сакал да го вратиш. Освен ако немаш потпишано некаков друг договор за лаптопот...

Па имам потпишано дека ми е дадена опрема на користење и дека треба да ја вратам, јас и сакам да им ја вратам што побрзо али не знаев дека до толку може да е комплицирано да прати човек користен лаптоп од странство до дома...
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
813
446
Дали некој изминативе денови успеал да пристапи до веб страницата на пошта?

@Excalibur_ ќе ти доставам приговор за авторски права. :)
 

stormce

Intern
8 февруари 2018
68
29
Дали некој изминативе денови успеал да пристапи до веб страницата на пошта?

@Excalibur_ ќе ти доставам приговор за авторски права. :)
Пред 1 час не можеше, пред 15-тина минути отприлика да успеав
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,717
Мислења
849,286
Членови
29,441
Најнов член
Nikii
На врв Дно