• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Македонски Пошти - Општа Дискусија

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?


  • Вкупно гласале
    447

gargantua

Intern
1 јуни 2019
11
11
Што значи ова?
1620575234702.png Читав низ темава се спомнува PDF да им се прати преку маил на [email protected], ама што точно да содржи тој PDF?

Scratch that, најдов инфо. низ темава.
Ако разбрав добро, наредно треба да стигне забелешка "Nema faktura" или нешо такво, и после тоа да им сликам:
  • Order info од страната од кај што сум нарачал
  • Слика од одливот на парите преку банка
(уствари, било што како доказ за цената на пратката?)
 
Последна промена:

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,760
1,310
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v20H2
Една недела до денес не можам да ја отворам страната за следење пратки.
Екстензијата на Хром пак, воопшто не работи.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,373
11,706
youtu.be
Со VPN работи одлично, колку што се сеќавам во среда го рестартират серверот така да утре можеби ќе биде достапен.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,241
1,229
Скопје
Една недела до денес не можам да ја отворам страната за следење пратки.
Екстензијата на Хром пак, воопшто не работи.
до тебе е .. работи цела недала, еве тазе

Skopje2-DostavaOTK 100010205/11/2021, 5:50:56 PMVo Posta
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,607
8,963
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Што значи ова?
Погледнете го атачментот 100749Читав низ темава се спомнува PDF да им се прати преку маил на [email protected], ама што точно да содржи тој PDF?

Scratch that, најдов инфо. низ темава.
Ако разбрав добро, наредно треба да стигне забелешка "Nema faktura" или нешо такво, и после тоа да им сликам:
  • Order info од страната од кај што сум нарачал
  • Слика од одливот на парите преку банка
(уствари, било што како доказ за цената на пратката?)
Јас им праќам и од двете скриншот споени во една слика. За секој случај да не го тупат.
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,760
1,310
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v20H2
Изглеа бидејќи имам 8 тракинг бројчиња на екстензијата, ме банира нонстоп.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,373
11,706
youtu.be
Екстензијата е лоша опција, би советувал да се ослободете од неа.
 

Splinter

Intern
19 јули 2020
3
0
Знае некој што се случува и зошто од Србија пратката се враќа во Русија Screenshot_2021-05-13-14-36-06-022_yqtrack.app.jpg
 

emmdee

Intern
2 ноември 2019
12
0
Zdravo na site
Treba da mi stigne edna pratka od holandija i ja sledam preku track17
1621425429852.png
Vaka veke dolgo vreme stoi so posledno 'The item has been processed in the country of destination', sto bi pretpostavil deka veke e tuka pratkata no koga ja baram na sajtot za tracking od nasa posta ne mi ja naoga?

Dali mu se slucilo ova na nekoj? Dali ke treba uste da cekam ili ke treba nesto da napravam?
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
864
461
Zdravo na site
Treba da mi stigne edna pratka od holandija i ja sledam preku track17
Погледнете го атачментот 101067
Vaka veke dolgo vreme stoi so posledno 'The item has been processed in the country of destination', sto bi pretpostavil deka veke e tuka pratkata no koga ja baram na sajtot za tracking od nasa posta ne mi ja naoga?

Dali mu se slucilo ova na nekoj? Dali ke treba uste da cekam ili ke treba nesto da napravam?
Не е тука се додека не се појави кај нас. Процесирана е во Холандија и спремна. Дали е или кога ќе биде испратена не можеш да знаеш.
 

FiC DoGG

On your way to fame
17 април 2007
928
901
www.behance.net
FiC DoGG's setup  
Processor & Cooler
i7 2600k Noctua NH D14
Motherboard
Asus Sabertooth P67
Storage
840 pro 128GB + 500GB HDD + 1000GB HDD
PSU
CM Real Power 550W
RAM
2x4GB DDR3 1333
Video card
Gigabyte GTX 760 2GB
Case
CM Centurion 5
Mouse
A4tech X7
Monitor
2x Dell U2412m
OS
Windows 8.1 Pro
Користете track24.net за тракинг, многу подобро е, кажува до каде е, и во која пошта е регистрирано. На овие другиве, пишува само arrived at destination country а всушност во латвија стасало. Плус кога ке стаса кај нас се менува бојата да знаеш дека е влезено во МК пошта.

Исто така добро се справува со нестандардни тракинг броеви. Скоро добив број во овој формат LP00437998367642, што иако функционира на тракинг страни, кај нас нема да го процесира. На странава ми даде и alternative tracking number во стандарден формат што го позна тракерот на мк пошта.
 

emmdee

Intern
2 ноември 2019
12
0
Користете track24.net за тракинг, многу подобро е, кажува до каде е, и во која пошта е регистрирано. На овие другиве, пишува само arrived at destination country а всушност во латвија стасало. Плус кога ке стаса кај нас се менува бојата да знаеш дека е влезено во МК пошта.

Исто така добро се справува со нестандардни тракинг броеви. Скоро добив број во овој формат LP00437998367642, што иако функционира на тракинг страни, кај нас нема да го процесира. На странава ми даде и alternative tracking number во стандарден формат што го позна тракерот на мк пошта.
Probav i tamu ali istoto mi go dava kako i vo track17. Ali ke cekam kakosto spomna Excalibur valjda uste ne e stignata kaj nas.
Vi blagodaram mnogu.
 

WeiWuWei

Gaining Experience
17 јануари 2020
285
168
Јас им праќам и од двете скриншот споени во една слика. За секој случај да не го тупат.
Вакво нешто прифаќаат ли ( View: https://i.imgur.com/tBW4RXf.png


Или пак баш слика од Order Info и слика од одлив на парите од банка..
И сеа пример, ако некој се послужи со Inspect Element, шо би се десило тогаш?

Иначе како треба да биде Наслов на мејлот и што содржина освен сликите?
 
Последна промена:

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,241
1,229
Скопје
Вакво нешто прифаќаат ли ( View: https://i.imgur.com/tBW4RXf.png


Или пак баш слика од Order Info и слика од одлив на парите од банка..
И сеа пример, ако некој се послужи со Inspect Element, шо би се десило тогаш?

Иначе како треба да биде Наслов на мејлот и што содржина освен сликите?
и слики ако пуштате ко пдф .. иначе игнорираат ли не ги отвараат незнам .. ама нагласено им стои пдф. Наслов, документи за пратка (тракинг бројче) .. прифаќале се што сум пратил, нарачка слика, од трансакција и сл.
 

G4M3R

On your way to fame
26 јуни 2012
796
963
Дечки, која пошта е 1003? Одамна чекам пратка, но никако да стигне и таму е заглавена. Да не е со царина нешто да треба документи да поднесам?
2021-05-18 05:47 MK, 1003 SKOPJEB, MK, 1003 SKOPJEB, ARRIVAL IN COUNTRY
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
864
461
Дечки, која пошта е 1003? Одамна чекам пратка, но никако да стигне и таму е заглавена. Да не е со царина нешто да треба документи да поднесам?
2021-05-18 05:47 MK, 1003 SKOPJEB, MK, 1003 SKOPJEB, ARRIVAL IN COUNTRY
Види што ти пишува на страницата на пошта, односно каде е после статусот 1003.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,607
8,963
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Вакво нешто прифаќаат ли ( View: https://i.imgur.com/tBW4RXf.png


Или пак баш слика од Order Info и слика од одлив на парите од банка..
И сеа пример, ако некој се послужи со Inspect Element, шо би се десило тогаш?

Иначе како треба да биде Наслов на мејлот и што содржина освен сликите?
Ова ти е поважно

1623227916229.png
 

WeiWuWei

Gaining Experience
17 јануари 2020
285
168
и слики ако пуштате ко пдф .. иначе игнорираат ли не ги отвараат незнам .. ама нагласено им стои пдф. Наслов, документи за пратка (тракинг бројче) .. прифаќале се што сум пратил, нарачка слика, од трансакција и сл.
Уште ми нема стигнато тоа писмо шо мислам дека треба да стигне да каже шо да напраам
Значи да пратам мејл на [email protected], наслов на мејл да биде трекинг бројчето? А да ги прикачам сликите во .pdf фајл, дали е вака?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,009
Мислења
854,585
Членови
29,637
Најнов член
petarS10
На врв Дно