• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Македонски Пошти - Општа Дискусија

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?


  • Вкупно гласале
    441

krema

Professor
24 јуни 2009
12,220
11,576
youtu.be
Претпоставувам дека не станува збор за нарачка од неколку долари. :)
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
785
438
Ова ми е како ми стигна бргу, ама не кажувам со која пошта е пратено. После ќе нарачувате сите и ќе ми стигаат споро.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,220
11,576
youtu.be
Така некако му доаѓа. Генерално преферирајте регистрирани пратки од кина и нема да имате проблеми.
 

Vlecka

Gaining Experience
28 јуни 2013
345
166
Vlecka's setup  
Processor & Cooler
i5-3570k w/ stock
Motherboard
Gigabyte Z77-DS3H
Storage
Western Digital Caviar Blue 1TB EZEX
PSU
Cooler Master B Series 600W
RAM
2x4GB Kingston HyperX Blue 1600 MHz
Video card
Nvidia GT1030
Case
Cooler Master N200
Mouse
A4Tech X-748K
OS
Windows 7 Ultimate
Хонг Конг фри шипинг конкретно?
Платена е за со Cainao Super Economy Global и е со такво подолго бројче. После со второто бројче 17Track ја наоѓа како Hong Kong[CN] и подоле пишува PostPlus. 3.28$ e пратката поконкретно.
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,372
3,710
Скопје
Пратка стигната на аеродром. И папала маца. Македонски Пошти ич не ги интересира - немало бројче...
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
785
438
Пратка стигната на аеродром. И папала маца. Македонски Пошти ич не ги интересира - немало бројче...
Од каде знаеш дека стигнала? Според тракингот што ти покажува дека стигнала во транзитна земја?
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,372
3,710
Скопје
Од каде знаеш дека стигнала? Според тракингот што ти покажува дека стигнала во транзитна земја?
На поштарите сум им пишал на 04.01, продавачот ми врати пари и ја заборавив. Пред некој ден ја приметив комуникацијата и еве го (не)резултатот:
1617184364953.png
1617184343132.png 1617184252893.png 1617184270643.png
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
785
438
Пратката не ти е стигната во МК, џабе си им пишувал. Последен статус е транзитна земја. По овој статус обично поминуваше еден месец или повеќе додека стигне во МК.
Оваа ти е изгубена или ќе стигне по 6 месеци кога најмалку очекуваш.
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,372
3,710
Скопје
Пратката не ти е стигната во МК, џабе си им пишувал. Последен статус е транзитна земја. По овој статус обично поминуваше еден месец или повеќе додека стигне во МК.
Оваа ти е изгубена или ќе стигне по 6 месеци кога најмалку очекуваш.
Macedonia, Arrived at destination country airport
 

MartinGR1MR

Gaining Experience
14 јуни 2014
159
77
Не е баш поврзано со нашиве пошти него со овие логистичкиве фирми(брзи пошти ДХЛ,УПС и сл) али незнаев кај да пишам па тука.
Требаше да ми испратат пратка од Англија и ми ја испратија и тоа со најскапата опција Експрес за да стигне што е можно побрзо,арно ама сега има некој дилеј ради Брегзит.
Ме интересираше да прашам да не имал некој со слично искуство,колку трае тој дилеј,за да знам отприлика кога да ја очекувам пратката.
 

Vlecka

Gaining Experience
28 јуни 2013
345
166
Vlecka's setup  
Processor & Cooler
i5-3570k w/ stock
Motherboard
Gigabyte Z77-DS3H
Storage
Western Digital Caviar Blue 1TB EZEX
PSU
Cooler Master B Series 600W
RAM
2x4GB Kingston HyperX Blue 1600 MHz
Video card
Nvidia GT1030
Case
Cooler Master N200
Mouse
A4Tech X-748K
OS
Windows 7 Ultimate
Во тој случај ти се поклопиле сите коцки без исклучок. Наредниот пат со наредната нарачка тоа нема да се случи, биди сигурен. :)
Паа и не знам баш, втор пат ми се гаѓа вака со поштава. Претходна пратка со слична цена 19 февруари posting, 10 март во Скопје.

Иста пошта на али, исти нотификации навака дур идеше. Додуша и нив прв пат ги гледам.
RESDES EDI, RESCON EDI итн.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,220
11,576
youtu.be
Работите одат на подобро со али, заштитата од 90 ја поместија на 75 дена а тоа значи помалку чекање. Единствено што цените на продуктите рипнаа а и шипингот се покачи.
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
967
901
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
Другари едно прашање бидејќи ја чекам долго праткава од германија до македонија па да ве прашам
на кој емаил да пратамза царина и дали беше во пдф скрин штотот или во јпг во што да го сејвувам да не испадне да не можат да го отворат па да си чекам.
Благодарам однапред
Test.jpg
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
967
901
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro

Маша

Practice makes perfect
24 април 2007
458
1,139
Ми го блокира емаилот кога го праќам

Your message to [email protected] has been blocked. See technical details below for more information.

The response from the remote server was:

550 5.7.1 This message is blocked due to security reason
Да пробаш да пратиш од друг е-мејл клинет, друга ИП или атачментите да не ти се во .zip или нешто слично?
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
967
901
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
Пратено од друг емаил фала ви многу барем да знам да не чекам да ми стигаат ливчиња и онака каснат и со денови се чека

@Avid @Маша @krema
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,698
3,870
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Го тргнаа досадниот попап и ја отворија продавницата, од денес од овде ќе можеме да купуваме сензуален кокос:
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,698
1,281
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v20H2
what the actual F?
 

fcwizard

Intern
26 март 2018
4
1
Нарачувам по неколку пратки месечно од али и во последно време стигаат кај нас за 20 дена а нашиве таленти им треба и повеќе од месец дена од Ск за другиве градови да ги пуштат, ама јебига град држава сме заеби тоа провинциите
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,564
Мислења
846,624
Членови
29,351
Најнов член
Catcatcat
На врв Дно