• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Македонски Пошти - Општа Дискусија

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?


  • Вкупно гласале
    453

Skior

Intern
1 април 2021
11
1
Кај мене од Хонг Конг, отиде во Лондон. Од 18ти јуни сега стои на "Departed on flight from London". Не знам дали директно ќе дојде во мк или следна дестинација ќе му биде Франкфурт
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,425
11,723
youtu.be
Ќе си видеш по тракингот, можно е да дојде право во МК а можно е прво да отиде во Франкфурт па потоа да дојде тука.
 

dipetar

Gaining Experience
1 мај 2019
354
123
Користете track24.net за тракинг, многу подобро е, кажува до каде е, и во која пошта е регистрирано. На овие другиве, пишува само arrived at destination country а всушност во латвија стасало. Плус кога ке стаса кај нас се менува бојата да знаеш дека е влезено во МК пошта.

Исто така добро се справува со нестандардни тракинг броеви. Скоро добив број во овој формат LP00437998367642, што иако функционира на тракинг страни, кај нас нема да го процесира. На странава ми даде и alternative tracking number во стандарден формат што го позна тракерот на мк пошта.
Исто и јас користам ова.
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,868
7,549
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,687
2,932
Многу се спори со пратки кои треба да се царинат. Порачувам работи од Германија на 16.06, добивам мејл дека е испратена на 18.06. Десет дена подоцна, на 28.06 влегува во Македонија и оди на царина. Таму заглави до вчера, 07.07, денес добив известие дека е стигната во локалнава пошта. Десет дена од Германија до Скопје се океј. Десет дена од Скопје до Охрид, not really.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,425
11,723
youtu.be
Голем дел од службите користат годишен одмор така да капацитетот им е намален како на царина така и на поштарите.
 

lemon

Intern
19 август 2020
4
0
Здраво луѓе, ми треба информација за ДХЛ Експрес за пратки под 22 евра. Барав наназад во темава, ама ко што гледам повеќето постови се за пратки со поголема сума.

Има ли некој искуство со пратки под 22 евра (сосе достава) преку ДХЛ? Нарачав пратка од јапонскиот Амазон што кошта околу $23, односно околу 20 евра. Пратката тежи помалку од 500 гр и е музички албум (ЦД плус каталог, А4 формат отприлика).

Е сега, знам дека не би требало да има никакви давачки зашто е под 22 евра, ама пошто немам искуство со ДХЛ, ме интересира дали би имало додатни давачки? Да напоменам дека Амазон е селерот и ДХЛ беше единствена опција за достава.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,296
1,257
Скопје
Здраво луѓе, ми треба информација за ДХЛ Експрес за пратки под 22 евра. Барав наназад во темава, ама ко што гледам повеќето постови се за пратки со поголема сума.

Има ли некој искуство со пратки под 22 евра (сосе достава) преку ДХЛ? Нарачав пратка од јапонскиот Амазон што кошта околу $23, односно околу 20 евра. Пратката тежи помалку од 500 гр и е музички албум (ЦД плус каталог, А4 формат отприлика).

Е сега, знам дека не би требало да има никакви давачки зашто е под 22 евра, ама пошто немам искуство со ДХЛ, ме интересира дали би имало додатни давачки? Да напоменам дека Амазон е селерот и ДХЛ беше единствена опција за достава.
не би требало ништо да ти застане, треба да ти испорачаат директ на врата
 

lemon

Intern
19 август 2020
4
0
не би требало ништо да ти застане, треба да ти испорачаат директ на врата
Фала ти за одговорот :) И јас така мислам, ама зашто се приватна пошта, си реков подобро да прашам од некој што веќе знае за да не се изненадам.
 

Dajman

Gaining Experience
19 септември 2020
146
233
Untitled.png
Копав по темава и не најдов баш соодветен одговор, што им значи остаток? Претпоставувам поминала на царина без проблем па ова остаток им значи да ја испратат до соодветната општина?
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,782
12,188
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Тоа што не стигнале да го сработат денес го префрлиле (им останало) за утре.
 

lggit

Intern
9 март 2021
13
1
Пратка која не сум ја добил а на пошта мк тракерот стои дека е испорачана.
Ви се десило вакво нешто?
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,296
1,257
Скопје
Пратка која не сум ја добил а на пошта мк тракерот стои дека е испорачана.
Ви се десило вакво нешто?
кога ти е испорачана (пред колку време?) .. кај мене знае поштарот коа ќе ја раздужи да ја испорача да ја маркне ко испорачана, а да не стигне истиот ден (да остане кај него у торба) па да ја донесе другиот ден. Ама се вон тоа веќе е сумњива пратка или грешно испорачана. Ми се има десено да ми донесат од комшија од друга зграда со исто име еднаш да .. а по темава има и некој случај коа им дале лажни тракинг бројчиња .. отиди до пошта провери си.
 

lggit

Intern
9 март 2021
13
1
кога ти е испорачана (пред колку време?) .. кај мене знае поштарот коа ќе ја раздужи да ја испорача да ја маркне ко испорачана, а да не стигне истиот ден (да остане кај него у торба) па да ја донесе другиот ден. Ама се вон тоа веќе е сумњива пратка или грешно испорачана. Ми се има десено да ми донесат од комшија од друга зграда со исто име еднаш да .. а по темава има и некој случај коа им дале лажни тракинг бројчиња .. отиди до пошта провери си.
Од вчера е статусот,ова е прв случај од 50+ нарачки последниве 3 години. не знам дали да реагирам одма у пошта или да чекам неколку дена.
Имаат ли пошта мк посебен сектор за вакви поплаки?
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,296
1,257
Скопје
Од вчера е статусот,ова е прв случај од 50+ нарачки последниве 3 години. не знам дали да реагирам одма у пошта или да чекам неколку дена.
Имаат ли пошта мк посебен сектор за вакви поплаки?
имаат на страната или тука срчни на темава неколку пати е споделен. Ако е од вчера, може ќе ти го донесе денес/утре .. ако не ти донесе реагирај одма. Ти викам мојов поштар знае ако не стигне да чекира дека е испорачана, ама нареден ден одма ја имам дома. (Карпош пошта)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,751
Мислења
856,679
Членови
29,749
Најнов член
dukata
На врв Дно