• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Каков монитор користите? (колку херци)

60 hz или повеќе?


  • Вкупно гласале
    153
  • Анкетата е затворена .
  • Ја почнал/а темата
  • #201

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,008
29,011
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

puscyfer

Gaining Experience
10 декември 2010
41
79
60 херцен ips panel Dell u2515h. Има некој искуство со оверклокирање на овој панел?
 

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
150
76
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Gammaxx 400 V2
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL17
Video card
MSI GeForce RTX 2060 VENTUS 6G
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro | Corsair Gaming H2100 Wireless Dolby® 7.1 Gaming Headset
Monitor
BenQ BL3201PT
OS
Winows 10 Pro
60 херцен ips panel Dell u2515h. Има некој искуство со оверклокирање на овој панел?
Најубаво е сам да си пробаш и да видиш до кога дава слика. Ако имаш nVidia графичка си местиш custom резолуција и свои херци.
 

puscyfer

Gaining Experience
10 декември 2010
41
79
Најубаво е сам да си пробаш и да видиш до кога дава слика. Ако имаш nVidia графичка си местиш custom резолуција и свои херци.
Со нвидиа сум, видов опција и во нв контрол пенл. Реално постои опасност од оштетување на панелот?
 

xbl9k

Gaining Experience
10 декември 2017
56
56
Со нвидиа сум, видов опција и во нв контрол пенл. Реално постои опасност од оштетување на панелот?
Голема веројатност дека ќе го оштетиш..

Дали ти се исплаќа ризикот да го изгориш мониторот за некој херц плус?
 

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
150
76
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Gammaxx 400 V2
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL17
Video card
MSI GeForce RTX 2060 VENTUS 6G
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro | Corsair Gaming H2100 Wireless Dolby® 7.1 Gaming Headset
Monitor
BenQ BL3201PT
OS
Winows 10 Pro
Со нвидиа сум, видов опција и во нв контрол пенл. Реално постои опасност од оштетување на панелот?
Пробај до кога ќе ти дава слика. Мојот монитор дава слика до 67Hz (на 68 веќе не дава). Го намалив на 66 за секој случај и еве со месеци нема проблем. Можеби не е нешто многу на бројки, но сепак е 10%.
Секогаш намали малку за да бидеш на сигурно.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,530
Мислења
846,089
Членови
29,329
Најнов член
josifov
На врв Дно