1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Каков монитор користите? (колку херци)

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од psyside, 18 oктомври 2017.

60 hz или повеќе?

Анкета затворена (на) 17 ноември 2017.
 1. 60Hz

  83.7%
 2. 120/120Hz+

  3.3%
 3. 120/120Hz + (ќе наведам колку) Gsync/Freesync

  5.9%
 4. 75Hz (оверклок или што и да е)

  11.8%
Дозволени се повеќе гласови.
 1. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,067
  25,350
  4 Септември 2008
  Темава ја отварам за да направиме мала статистика, кој каков монитор користи т.е. дали е 60 или повеќе херци.

  Гласајте.
   
  На incontempt му/ѝ се допаѓа ова.
 2. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  949
  1,480
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  very најз
   
  На incontempt му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Војвода

  Војвода
  Unstoppable

  2,214
  3,571
  26 oктомври 2012
  Машко
  Мојот е 74hz, и која опција да ја одберам ? :D
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 4. STEFF

  STEFF
  Unstoppable

  1,500
  2,256
  4 Јули 2013
  Default-от се знае 60 исто како и мојот, тоа оверклокинг не се рачуна :D
   
 5. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  922
  619
  1 Јуни 2016
  На десктоп 19ичново чудо, уште од крај на 2006 и не сум го сменил :D 75Hz.
  Најчесто сум на лаптоп (60Hz) па затоа ја одбрав таа опција.
   
  На filipkir му/ѝ се допаѓа ова.
 6. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,067
  25,350
  4 Септември 2008
  Доадена опција за 75.
   
  На shifty му/ѝ се допаѓа ова.
 7. filipkir

  filipkir
  Practice makes perfect

  1,061
  1,331
  17 Јуни 2009
  Машко
  И ти како мене, само што мојот е од 2007-ма. Не го мењам се додека не се расипе :)
  [​IMG]
  Model: Philips 190S
   
 8. JensenInterceptor

  JensenInterceptor
  Gaining Experience

  568
  216
  28 ноември 2015
  Машко
  Philips 22' 226 LV. Му ставив Убунту 16. Самото си ја намести резолуцијата. Не ни видов колку херци. Ама сто посто е 75 или 80.
   
  Последна промена: 18 oктомври 2017
 9. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,844
  2,073
  19 Јули 2013
  ^ Ај провери да бидеш сигурен, па пиши пак.
   
  На Fredy и Banjifiko им се допаѓа ова.
 10. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,830
  4,369
  20 Февруари 2011
  Машко
  BenQ 27" 60hz
  BenQ 24" 120hz
   
  На Martinj90 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Molec

  Molec
  Unstoppable

  1,355
  2,169
  18 Мај 2011
  Машко
  Све ме занима
 12. Ace Lud

  Ace Lud
  Practice makes perfect

  1,111
  1,924
  7 Април 2012
  Машко
  Neo LED-22135US незнам колку херци е [​IMG]

  Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
   
 13. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  801
  670
  27 Јуни 2012
  На три места користам по еден монитор и тоа:

  Ultrasharp 2412M
  Ultrasharp 2412M
  Ultrasharp 2414H
   
  На shifty му/ѝ се допаѓа ова.
 14. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  822
  766
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  2 x Dell u2412M
   
  На shifty му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Fredy

  Fredy
  Unstoppable

  879
  2,218
  12 oктомври 2014
  Машко
  Асус PG 279Q 1440p.Го терам на 144hz постојано,а има и оверклок опција да работи на 165 hz aма не приметувам некоја разлика.

  Sent from my SM-G920F using Tapatalk
   
  psyside, draganamon, Mayson и на уште 1 им се допаѓа ова.
 16. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  699
  289
  10 Април 2011
 17. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,821
  2,665
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Што набројувате само модел на монитор кога прашањето не е тоа?

  Иначе јас гласав за 60 и 120Hz зашто на лаптопот имам 120Hz, ама 90 посто од времето го поминувам пред PC така да реално користам 60Hz моментално, а и кога конечно ќе се одлучам да ги заменам сегашниве монитори пак ќе имам 60Hz зашто ќе земам нешто од Dell UltraSharp серијата.
   
  Војвода, AlexanderMK и на Astraion им се допаѓа ова.
 18. brasica

  brasica
  On your way to fame

  630
  937
  18 Април 2010
  За мојот монитор немам опција да одберам во гласањето.

  100Hz + GSync
   
 19. zirkach

  zirkach
  Gaining Experience

  164
  102
  12 Февруари 2015
  Машко
  HannsG HQ191DP 19" 4:3 LCD TFT 60hz + laptop na 60hz
   
 20. Skorp

  Skorp
  Gaining Experience

  320
  246
  25 Август 2016
  Машко
  АSUS PG 279Q (G-SYNC) 1440p на 144hz
   
  На uwemi и Fredy им се допаѓа ова.
 21. AleksandarCaki

  AleksandarCaki
  Practice makes perfect

  606
  1,431
  19 Јуни 2015
  Машко
  Архитект
  Asus pg279q 165hz gsync

  Lg панел на асус рог лаптоп, 75hz gsync
   
  На Fredy му/ѝ се допаѓа ова.
 22. draganamon

  draganamon
  Gaining Experience

  314
  434
  24 Јануари 2016
  Машко
  Freelancer
 23. AlexanderMK

  AlexanderMK
  Practice makes perfect

  1,145
  1,801
  19 Мај 2011
  Машко
  На esquimaux му/ѝ се допаѓа ова.
 24. artweb

  artweb
  Gaining Experience

  1,145
  499
  5 Март 2012
  Машко
  невработен

  60mhz
  Предобар за цената.
   
 25. Whisky Vishera

  Whisky Vishera
  Гостин

  U2414H - делл се дефакто најпопуларни на форумов :)

  Capture.JPG
   
  На Војвода, uwemi, JensenInterceptor и уште 2 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...