1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Каков монитор користите? (колку херци)

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од psyside, 18 oктомври 2017.

60 hz или повеќе?

Анкета затворена (на) 17 ноември 2017.
 1. 60Hz

  83.7%
 2. 120/120Hz+

  3.3%
 3. 120/120Hz + (ќе наведам колку) Gsync/Freesync

  5.9%
 4. 75Hz (оверклок или што и да е)

  11.8%
Дозволени се повеќе гласови.
 1. Skorp

  Skorp
  Gaining Experience

  340
  261
  25 Август 2016
  Машко
 2. Rikimaru

  Rikimaru
  Gaining Experience

  488
  348
  26 Март 2016
  Машко
  Мали придобивки, а со новиот 360хз уште помал скок во перформанс во фпс игри. Претпоставувам само сериозни професионални фпс гејмери ќе ги купат.
   
 3. WeiWuWei

  WeiWuWei
  Intern

  57
  31
  17 Јануари 2020
  Машко
  Мизантроп
  EIZO 85херца 4:3 користев од дебелите златен монитор а пред некој ден место него ставив телевизор 60херца, за игри не го бива сакав да го мењам ама па за серии е супер и пак не ја бива(успут барам половен монитор над 85hz :))
   
 4. mkgunner

  mkgunner
  Gaining Experience

  146
  69
  29 oктомври 2008
  Машко
  ИТ сервисер
 5. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,589
  1,797
  25 Март 2013
  Машко
  @dejan_str има убав MSI со VA панел, два месеца користен
   
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Rikimaru

  Rikimaru
  Gaining Experience

  488
  348
  26 Март 2016
  Машко
  New Monitors In 2020: What To Expect [Professional, Gaming]

  Повелете нови панели што ќе излегуваат во 2020та од Самсунг, LG и AU Optronics и брендовите што ќе ги користат. Ако планира некој да купува нов монитор во 2020та да најде она што му треба.

  Овај ми го фаќа окото, мајку да ебам ојде бубрегот:


  32″ 4K 144Hz IPS 1152-zone Mini LED FALD, DisplayHDR 1400, G-SYNC Ultimate H2 2020 (~$3,600)

  Full-Array local dimming, 10-bit, па па па порното ќе излегва као таму да си.

  ASUS ROG Swift PG32UQX
  Acer Predator X32

  Аcer и ASUS користат исти панели во последни самошто Acer-от се поефтини некоја стотка (доларчиња).


  View: https://www.youtube.com/watch?v=DS6jAZSAhtY

  Innovation Award Honorees - CES 2020
   
  Последна промена: 25 Јануари 2020
  gocetan, CBB_6 и на shooter им се допаѓа ова.
 7. Rikimaru

  Rikimaru
  Gaining Experience

  488
  348
  26 Март 2016
  Машко
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,970
  26,670
  4 Септември 2008
  Овој формат со закон би го забранил
   
 9. Rikimaru

  Rikimaru
  Gaining Experience

  488
  348
  26 Март 2016
  Машко
  Koj?
   
 10. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,970
  26,670
  4 Септември 2008
 11. Rikimaru

  Rikimaru
  Gaining Experience

  488
  348
  26 Март 2016
  Машко
 12. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,970
  26,670
  4 Септември 2008
 13. Rikimaru

  Rikimaru
  Gaining Experience

  488
  348
  26 Март 2016
  Машко
  А за овој што велиШ?


  View: https://www.youtube.com/watch?v=fvmTWbUD0Kc


  ме хареса ама зедов IPS еднаш и ме расипа технологијата не можам да гледам други панели.
   
 14. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,147
  4,856
  8 Април 2011
  Машко
  Лепота се 21:9 за гејминг, особено за симулации и тркачки игри.
   
  На bobson му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Rikimaru

  Rikimaru
  Gaining Experience

  488
  348
  26 Март 2016
  Машко
  на исто мислење сум, следно зеам 34ка ultrawide да пецаме малку гејминг убав.

  п.с. И за RTS се доста добри
   
 16. Skorp

  Skorp
  Gaining Experience

  340
  261
  25 Август 2016
  Машко
  Уште графички да има за 4к - 144 херца и ќе купуваме нови монитори :)
   
 17. Rikimaru

  Rikimaru
  Gaining Experience

  488
  348
  26 Март 2016
  Машко
  Ќе има налето. Ampere 3080kata обична на 7нм со 20 GB VRAM. Ќе ги обелоденат крај на март на нивната конференција можеби. За 3080каТИ не можев да најдам информации.
   
  На Skorp му/ѝ се допаѓа ова.
 18. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,147
  4,856
  8 Април 2011
  Машко
  Имам јас 34 инчен но 2560х1080 е,има фре сајнк и хдр али основен хдр ништо посебно. Мислев ке ми сметаат пикселите но слично е како 27 инчен фхд.
   
 19. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,464
  1,153
  2 Јануари 2012
  Машко
  Моментално сакам два 27“ 1440п 144хз. Има ли некој монитор до 250 евра што ги исполнува овие критериуми?
   
  Последна промена: 26 Јануари 2020
 20. Rikimaru

  Rikimaru
  Gaining Experience

  488
  348
  26 Март 2016
  Машко
  1080п само до 24, поголем од тоа ги заприметувам пикселите. Ти со 34ка 1080п као мајнкрафт да играш нонстоп. xD
   
 21. Rikimaru

  Rikimaru
  Gaining Experience

  488
  348
  26 Март 2016
  Машко
  Spectrum

  За тој што не слушнал, The ultimate 27 inch IPS 1440p-2160p, 144hz-240hz, 1ms, g-sync compatible, HDR600 monitor developed by 4053 gamers, coders and designers in eve.community. Crowd-designed и crowd-funded gaming monitor. Цените се доста компетитивни за искуството коешто овој монитор го нуди. Повеќе информации на овие линкови:

  Project: Spectrum | A crowd-developed monitor

  Цените се 349 (1440p, 144hz), 489 (1440p, 240hz), 589 (2160p, 144hz) доларчиња (постолје настрана за 99 доларчиња)

  Напишале дека цената може да порасне ако го порачате подоцна. Моментално вакви спецификации се добиваат на дупло поскапи монитори инаку.

  P.S. Изгледа веродостојно и досега правеле community-designed уреди ама не сум 100 посто сигурен во испораката.

  Eве еден поранешен уред дизајниран од нив:

  View: https://www.youtube.com/watch?v=gYQMGW8sDEE
   
  Последна промена: 27 Јануари 2020
 22. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,589
  1,797
  25 Март 2013
  Машко
  Супер изгледа, одличен дизајн и спецификации ама ...
  -кај нас ќе нема шанси да се најде и генерално гаранција јок
  -Ова се цени за тие што ќе инвестираат, потоа ќе се зголеми
  -Кога ќе се додаде и цената на постоњето (макар и некое поефтино да се купи) и цената за достава тоа веќе прилично оди во територија на докажани производители
  -Ќе излегува околу Ноември 2020, додека почне дистрибуција 2021 ќе фати, дотогаш и цените на другите монитори ќе паднат може и поефтини OLED монитори да извадат
  -На крајот на денот и да е 50 долари поефтин од друг докажан бренд за мене не вреди ризикот
   
 23. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,147
  4,856
  8 Април 2011
  Машко
  Зависи колку блиску си, 2560х1080 има 30% повеке пиксели од фул хд. То ти е како на 27 инчен фхд да седиш или 28 инчен пошто е ултра вајд. Мене ок ми е али нормално што повеке пиксели то подобро. Башка 17к денари е.
   
 24. Rikimaru

  Rikimaru
  Gaining Experience

  488
  348
  26 Март 2016
  Машко
  супер идеја и концепт. Грци се луѓето инаку. Појма немам каде ги склопуваат бидејќи се OEM прозведувачи. ако порачуваат се во Грција и таму да ги склопуваат, ќе одам ќе си го земам. Ама не знам каде им е фабриката.
   
 25. Rikimaru

  Rikimaru
  Gaining Experience

  488
  348
  26 Март 2016
  Машко
  Има повеќе пиксели да ама иста е густината на пикселите.
   
  На TATA_MATA му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...