1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Каков монитор користите? (колку херци)

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од psyside, 18 oктомври 2017.

60 hz или повеќе?

Анкета затворена (на) 17 ноември 2017.
 1. 60Hz

  83.7%
 2. 120/120Hz+

  3.3%
 3. 120/120Hz + (ќе наведам колку) Gsync/Freesync

  5.9%
 4. 75Hz (оверклок или што и да е)

  11.8%
Дозволени се повеќе гласови.
 1. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,842
  1,207
  28 ноември 2015
  Машко
  Правам освеж на темава зашто исто имам проблем со наоѓање кабел, зашто мојов прекина со работа после одреден период ми покажува трепкање на екранот... Кабелот е купен од анхоч..
   
 2. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,116
  989
  4 Февруари 2014
  Машко
  Истиот проблем, купен од анхоч. Кој монитор го користиш?
   
 3. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,842
  1,207
  28 ноември 2015
  Машко
  Dell U2412.
  Го отворив видов дека малиот кабел во средина е заебан.
   
 4. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,515
  1,974
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Дали можеби некој корсти Dell S2419HGF, ми треба мислење дали е добар како буџет 144hz?
   
 5. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  843
  760
  31 Мај 2011
  не е нативно на 144, оверклок го става на 144, 120 е по дифолт, мониторот за тие пари е еден од подобрите буџет 144ки. не би одел на VA MSI мониториве, 2ца знам што го земаа, и кај двајцата ненормално многу се приметуваше ghosting, истиот монитор, MAG241CR. земи си го dellов, или земи го XL2411P. И двата се одличен избор.
   
  На tupacan му/ѝ се допаѓа ова.
 6. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,515
  1,974
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Благодарам на мислењето.

  Наидов на AOC G2590PX, па во споредба со Dell-ов, кој би бил подобра опција (да речеме дека се иста цена)?
   
 7. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  843
  760
  31 Мај 2011

  AOCто дефинитивно нуди повеќе во features(USB hub), ама многу лош гамут и color accuracy има, 96% sRGB и 74% Adobe RGB(од китгуру review), преслабо. Во дизајн исто е поубав AOCво. Најубаво да си отидеш и да замолиш да ти упалат монитор, мене лично Dellот ми има океј бои уште од фабрика, сивите само не се сиви можеби, треба малце калибрација/играње со сетинзи(ова е фаќање за чички више). AOCво го немам видено лично ама уште од ривјуава online не изглеа promising. Би ти рекол да го земеш Dellот и од rtings ривјуто да видиш повеќе за него, и општо нивниот color профил, и нивните подесувања.
   
  На tupacan му/ѝ се допаѓа ова.
 8. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  350
  165
  22 oктомври 2016
  Машко
  Спиење
  LG 24GM79G-B
  Го имам веќе година дена и го работам без никаков проблем,Adaptive Sync работи (Freesync na Nvidia графички) и гостинг нема никаков,плус го оверклокнав до 155 иначе оди до 180 ама излегва "Out of range" иначе и на таја фреквенција работи без проблем на форуми имам гледано некој до 160-170 ги имат кревано без да излегва Out of range.Со сите технологии што ги нуди LG е далеку подобар од Dell-ot и Zowie-то.Zowie имам користено во живо и можам да кажам дека е значително полош во Ghosting од LG-то но Dell-от не го имам пробано но сепак мислам дека не е подобар.
   
  На tupacan му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Goran995

  Goran995
  On your way to fame

  356
  566
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Како си задоволен од боите? Ме замисли и мене сега...
   
 10. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  350
  165
  22 oктомври 2016
  Машко
  Спиење
  Пред него имав BenQ GW2470H тој беше VA панел и имаше по вибрантни бои,на овај монитор боите се добри но јас го држам на 100% Digital Vibrance бидејќи го користам за гејминг и ми треба повеќе контраст за да гледам во потемните места за видеа слики добар е но сепак TN панел е
  TL : DR Најдобар TN панел од сите за цената,има и на интернет рецензии ако сакаш провери,но сепак ако сакаш бои само VA IPS и OLED (или како се викат мониторите со на самсунг технологијата можи QLED беа)
   
  На Goran995 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,948
  27,620
  4 Септември 2008
  Тие што имаат 4K монитор, а и со пониска резолуција, сакав да видам како се носи со 8K видеа GTX1050 ti на YT, и ова ми го даде на прв резултат, значи на PA328Q, видеово изгледа апсолутно неверојатно, се побудалев!  GTX 1050 ti = 95% usage
  Ryzen 5 2600 ~ 10%

  Постирајте резултати, и исплакнете очи.

  SHOT ON
  Red Monstro Vista Vision Sensor
  Canon 16-35mm III Canon 70-200mm II
  MOVI PRO Final Cut and DaVinci Resolve

  @Oktar, @M.Pix, Поздрав :geek:
   
  Последна промена: 2 Февруари 2020
  На Tehnologiva му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Tehnologiva

  Tehnologiva
  Practice makes perfect

  1,377
  1,203
  9 Јули 2013
  Машко
  ~5% CPU
  ~80% GPU
  Патем исплакнав очи.
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 13. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,948
  27,620
  4 Септември 2008
  Аиии RTX 2080 Ti имаш.....шта речи.
   
 14. esquimaux

  esquimaux
  On your way to fame

  593
  982
  16 Јануари 2016
  Машко
  4790 ~12%
  1050ti ~89%

  /

  9900k ~7%
  2080 ~80%
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 15. shooter

  shooter
  Gaining Experience

  554
  364
  2 Март 2010
  Машко
  Мислење за HP Pavilion 27 Quantum Dot за околу 350 евра? Ќе се користи за работа: веб, по малку графички дизајн, офис... игри нема да се играат.
   
 16. Transporter444

  Transporter444
  Gaining Experience

  86
  119
  11 Јуни 2016
  Машко
  ФИНКИ
  ASUS VG248QE 144Hz, го имам веќе над 3 години, и се плашам дека повеќе никогаш не би можел да користам 60Hz :hay:
   
 17. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,139
  1,497
  26 Март 2016
  Даскал
  Последна промена: 15 Февруари 2020
  На TATA_MATA му/ѝ се допаѓа ова.
 18. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  350
  165
  22 oктомври 2016
  Машко
  Спиење
  За кој како.
  Дали мониторот е добар во многу аспекти?Да.
  Дали мониторот е абсолутно најдобар за играње Story-Mode игри со High End PC?Да.
  Дали мониторот е наменет за секаков вид гејминг?Не.
  Зошто?
  Пример,ако сака некој да игра E-Sports игри овај монитор не е за тоа заради неколку фактори:1.Големината 2.Панелот (За кој како,незнам дали TN уште се "најбрзи")3.Refresh Rate (Пак,за кој како некој велат нема разлика до 240 ама сепак)

  TL : DR Мониторот е абсолутна машина за Casual Gaming ако имаш пари за фрлање,но за компетитивно гејмање има подобри опции.
   
 19. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,139
  1,497
  26 Март 2016
  Даскал
  @CykaBlyat Професионални гејмери секогаш го земаат најбрзиот, минумум 240hz тоа е точно. Ама кој од нас тука е професионален гејмер? Професионален гејмер гледа мали придобивки кога скока од 144 на 240хз според голем број тестови. Тоа за таков гејмер е бенефит колку толку, ама за аматер е невоочливо. Таквите брзи монитори се употребуваат само за FPS игри секако, ограничен број на игри. Не би им дал јас моникер „гејмерски“ на такви монитори бидејќи се употребуваат во многу специфични случаи. Додека овој од друга страна е рај за секоја игра што постои и со право го носи називот гејмерски.

  П.С. TN се се уште најбрзи ама во боите се како ретро порно од 80тите. А ова со големината коментарот не ти го разбирам. Мислиш на aspect ratio-то? Оти не гледам каков бенефит нуди помал монитор отколку 32 инчен 16:9. Баш за повеќе имерсија и уживање во игрите ти треба поголем монитор, плус 4к е треба да ги видиш пикселите. Мене само ми е жал пшто не е 21:9 ultrawide бидејќи таков намеравам да земам следно за максимум имерзија.
   
  Последна промена: 15 Февруари 2020
 20. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  350
  165
  22 oктомври 2016
  Машко
  Спиење
  32 Инчен монитор јас не го сметам повеќе како монитор,вејќе станва Телевизор.За мене лично монитор максимална големина би користел 27 инчи.32 е премногу за мене но ако сака некој да игра Story Mode игри и да ужива во убавината на графиката сваќам но лично 32 инчи е многу за екран кој седи толку блиско пред мене мислам дека е малце Overkill ама сепак секој со своето.
  Иначе пак ке речам да нема недоразбирање.Мониторот е абсолутна машина,ASUS направија монитор што е без компромиси но не е за мене и да ми го пуштат ASUS безпари (да знам ке биди сигурно) не би го користел и би го продал.
   
 21. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,139
  1,497
  26 Март 2016
  Даскал
  @CykaBlyat значи овие со 3x38inch triple setup се за со крстена вода прскање? :D


  View: https://www.youtube.com/watch?v=pyMNdu7jE5k

  P.S. Лично на 27инч сум моментално и малку ми е, 34 го испробав и ми се виде како новиот минимум поради ултра ширината за поголемо уживање во игрите.
   
 22. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  350
  165
  22 oктомври 2016
  Машко
  Спиење
  За Racing игри абсолутно да,3 монитори или еден огромен.Тотална имерсија.Но не е за мене,играм FPS игри и над 27 на FPS нема шанса.
   
  На Rikimaru му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,139
  1,497
  26 Март 2016
  Даскал
  Скоро сите некомпетитивни ФПС triple-A игри имаат поддршка за UltraWide резолуција за зголемена имерсија. Во вертикала таков панел е е поголем само во хоризонтала. Што значи во твојата ФПС игра ти ќе го гледаш истото што го гледаш на иста оддаслеченост смаошто во периферија ќе имаш повеќе податоци за поголема имерсија.
   
 24. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  350
  165
  22 oктомври 2016
  Машко
  Спиење
  Е да некомпетитивни,јас играм само некој затуцани игри ко Apex и CS:GO така да...
   
 25. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,327
  724
  9 Мај 2012
  Машко
  Кажи ми како ги мериш со колку % му доаѓа од графичката 1050ти ? Би сакал да пробам со мојов 1080ти ?! Или треба додатно и плус монитор?
   

Сподели

Вчитување...