• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Како изгледа внатрешноста на вашето куќиште

Maxtor

Gaining Experience
22 април 2012
86
163
Од кај може да се нарачаат вакви rubber grommets по димензија? На али слабо дава резултати а би земал еден сет за Matrexx 55.

212702.jpg
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,155
1,112
Скопје
Фала на инфо, ќе пробам. Нема слика зошто не гледаше, стои како датотека немам опција за цела/мала како преходно што беше, не сфаќам зошто. Побарав да го избришат мислењето.
 
Ај вака сега, очигледно не можам да најдам опција датотеката да се смени во целосна слика преку прикачување на форум.
IMG_20200626_133627 by Naughtius Maximus, on Flickr
супер изглеа, ам не ти е вишак тој горе напред вентилаторот? ти шмука вака тој од напред што се мачи да бутка .. се такмичи со CPU вентилатор-от
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
957
1,335
Од кај може да се нарачаат вакви rubber grommets по димензија? На али слабо дава резултати а би земал еден сет за Matrexx 55.

Погледнете го атачментот 90328
Тешко дека ќе најш соодветна големина. Купи најефтин мауспад соодветен по боја и текстура на гума, исечи го по димензија на отворот + додатни 0.7cm од страна и стави 0.7 двојна трака/лепак по форма. Аку имаш вишок уште подобро. До 3mm е прифатливо, аку е подебел тогаш исечи исто ко погоре, само од околу (сите страни) ќе го засечиш на пола по дебелина, а 0.5cm длабина и така стави го во отворот. Исечи ја гумата на средина по желба.

Ме сфаќаш како, така? Аку требит ќе илустрирам. Многу лесна е изведбата, сум правел така на претходни куќишта. Најди баланс на естетика и функционалност.

супер изглеа, ам не ти е вишак тој горе напред вентилаторот? ти шмука вака тој од напред што се мачи да бутка .. се такмичи со CPU вентилатор-от
Предниот внес-вентилатор и тој што го спомна се поврзани на графичката (се гледа на сликата) и се уклучуваат само кога има потреба (GPU temp). Ептен ретко се вклучуваат. Долниот внес (директно на GPU), задниот и горе-вториот за излез се на Auto/Non-Stop.

Тестирани се скоро сите сценарија и температурите беа идентични, така што го оставив така заради изглед. Некако празно изгледаше без тој горе првиот. :)
 
Последна промена:

JunkieMKD

Retro King
3 декември 2008
2,370
1,133
Ке Пенине
JunkieMKD's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-6700K & Noctua NH-U12S
Motherboard
Asus Maximus VIII Ranger
Storage
Kingston A2000 NVMe 240GB & 2 x 120GB SSD Kingston
PSU
Cooler Master GM Series G750M
RAM
Kingston HyperX Predator 32GB CL15 3200MHz
Video card
Sapphire Nitro+ Radeon RX 580 4GB GDDR5
Case
Sama G-Storm
Mouse
Genesis Xenon 200
Keyboard
MS Pro Thunder
Audio
Asus Xonar D2X & Logitech Z4
Monitor
Philips 243V & HP Compaq LA2405x
OS
Windows 10 x64 bit

Joco Ilievski

Gaining Experience
24 август 2011
238
237
Тетово, Јегуновце
Joco Ilievski's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x / Wraith Prism
Motherboard
Aorus B450 Pro
Storage
Samsung EVO 850 250GB / WD500GB HDD
PSU
Sharkoon SilentStorm Icewind Black 80 Bronze Plus 750W
RAM
Kingston 16GB 3000Mhz
Video card
Gigabyte GTX 1050TI
Case
SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
Benq Zowie EC1-A
Keyboard
Sharkoon Skiller Pro+
Monitor
Dell U2414H
OS
Windows 10 Pro
Successful фарбање на куќиштето во мат бела. :D
Фарбано со мат бел спреј. 

Joco Ilievski

Gaining Experience
24 август 2011
238
237
Тетово, Јегуновце
Joco Ilievski's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x / Wraith Prism
Motherboard
Aorus B450 Pro
Storage
Samsung EVO 850 250GB / WD500GB HDD
PSU
Sharkoon SilentStorm Icewind Black 80 Bronze Plus 750W
RAM
Kingston 16GB 3000Mhz
Video card
Gigabyte GTX 1050TI
Case
SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
Benq Zowie EC1-A
Keyboard
Sharkoon Skiller Pro+
Monitor
Dell U2414H
OS
Windows 10 Pro

GetSchwifty

Intern
22 февруари 2020
29
44
Скопје
IMG_20201111_203248844.jpg IMG_20201111_202924147.jpg

Processor: AMD Ryzen 5 2600
CPU Cooler: NZXT Kraken M22
Motherboard: Gigabyte AB350M-DS3H V2
RAM: 2 x 8GB DDR4 3000Mhz XPG SPECTRIX D41
Storage 1: 120GB Samsung 650
Storage 2: 500GB Samsung 860 EVO
Storage 3: 500GB Samsung 970 EVO NVMe
Storage 4: 1TB WD Blue 7200rpm
VGA: MSI RX 5500 XT MECH OC 4GB
PSU: Cooler Master G650M
Case: Xigmatek Venom X Arctic White
Monitor 1: AOC 24G2U 24" 144Hz IPS FHD
Monitor 2: BenQ GW2480 24" IPS FHD
Keyboard: eShark Kodachi TKL
Mouse: SteelSeries Rival 3
Mousepad: Genesis Lighting Boron 700 RGB
Microphone: Varr Mini Tripod
Controller 1: Xbox One Wireless Controller
Controller 2: Genesis PV58 Wireless
 
Последна промена:

krema

Professor
24 јуни 2009
12,068
11,451
youtu.be
Тие белите каблиња што идат до MB и до GPU да бидат црни ќе биде топ.

btw што далечинско е тоа во најлончето?
 

stefan_off

Gaining Experience
29 октомври 2009
430
357
MKD
stefan_off's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 7700K
Motherboard
Eurocom Torando F5
Storage
Samsung 960 Evo 256Gb m.2; Intel 660P 1Tb m.2; Seagate 2Tb 2,5inc 5400RPM
PSU
230W brick
RAM
16Gb DDR4 2x8Gb Kingston @2400mhz
Video card
MXM nVidia GTX 1070 8gb
Mouse
Logitech MX Master 2S
Keyboard
Logitech K520
Monitor
Benq BL3200PT 32`
OS
Win 10 64bit
Малку есенско чистење додека воздухот е почист ;)
 

Атачменти

stefan_off

Gaining Experience
29 октомври 2009
430
357
MKD
stefan_off's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 7700K
Motherboard
Eurocom Torando F5
Storage
Samsung 960 Evo 256Gb m.2; Intel 660P 1Tb m.2; Seagate 2Tb 2,5inc 5400RPM
PSU
230W brick
RAM
16Gb DDR4 2x8Gb Kingston @2400mhz
Video card
MXM nVidia GTX 1070 8gb
Mouse
Logitech MX Master 2S
Keyboard
Logitech K520
Monitor
Benq BL3200PT 32`
OS
Win 10 64bit

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,324
4,420
@VaskaIlieva

Супер. Уште да си обезбедиш и cable combs за нив и ке биде топ. :)
Од каде ги зема 24 и 2x8 пинските екстензии?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,077
Мислења
837,997
Членови
28,988
Најнов член
simplius
На врв Дно