• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Како изгледа внатрешноста на вашето куќиште

cgfreak

Gaining Experience
1 октомври 2010
351
424
Дома
Еве и детален список со компоненти за пц-то, - AMD Ryzen 7 3700X @ 4066.76 MHz - CPU-Z VALIDATOR

Инаку коа сме кај сеат и голф, ја се слагам, сеат е бољи голф у изглед само да бидам искрен малце ме нервира тоа пластиката шкартнатачо ја користеле чпанциве за унутрачноста на колата, една рачка веќе сменив а и вторава осеќамќе ми остане у рака повторно :ROFLMAO:
Ти батка накај Аudi А6 се имаш задвижено, каков Golf (ако ја држиме споредбата во VW Group :p).
Топ конфигурација, со здравје да си ја возиш, а за пластиките на Seat-от ич да не се секираш, ниеден Golf нема подобра пластика или квалитет во ентериер од генерацискиот Leon (освен новиов не го знам, ама да не забегуваме повеќе вон тема :)).
 

no_retreat

Intern
22 јануари 2011
75
38
Ти батка накај Аudi А6 се имаш задвижено, каков Golf (ако ја држиме споредбата во VW Group :p).
Топ конфигурација, со здравје да си ја возиш, а за пластиките на Seat-от ич да не се секираш, ниеден Golf нема подобра пластика или квалитет во ентериер од генерацискиот Leon (освен новиов не го знам, ама да не забегуваме повеќе вон тема :)).
Ќе пробам да ја сменам графиката за 3070, со оглед на ситуацијава делаува реално некако (со моја доплата секако)
Фала на убавиот збор!
Поздрав.
 

rippermkd

Gaining Experience
11 јануари 2016
467
375
Bitola
rippermkd's setup  
Processor & Cooler
ryzen 7 2700 @4150MHz, custom EKWB / bykski watercooler
Motherboard
ASUS Crosshair hero VII
Storage
samsung 970evo 500gb; asgard NVME 1TB 4tb HDD
PSU
XFX pro 1000W
RAM
kingston savage @3200 cl13
Video card
ASUS ROG STRIX RX5700
Case
JNC nekoe Modirano do daske
Mouse
rapoo v320
Keyboard
motospeed GK89
Monitor
LG 27gl850
OS
win10
Погледнете го атачментот 97156
Му приредив еден мал и брз кејбл менаџмент, но сепак се работи за ретро куќиште кое не изобилува со изобилство од простор (дури и за издувни и усисни отвори за вентилатори), па затоа се уште на прв поглед изгледа како недоволно средено.

Задниот дел не го сликнав бидејки поминуваат само трите кабли за усб, аудио и power и reset копчињата, а толку простор и има.

На левата страна отпосле му зашрафив еден 80 мм син вентилатор за издувување нанадвор. Интересно е тоа што амбиеталната температура како и на самите компоненти се изненадувачки - да не речам импресивни.
да беше од Битола, ќе те викаа Ефтинио, пошто немаш 2 вентилаточиња земено да лади поубо :) мајтапот настрана можеш од овие каблињава нешто зад матична да пикниш (усб, аудио, свичевите и сата (како тој од пс према хардот што оди)) и да земеш да исечеш таму за 24-пин кабелот со брусалица
 

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2,386
2,970
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X & NZXT Kraken X63
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
256GB Toshiba XG5, 512GB Samsung PM981, 6TB WD Red + 2TB Toshiba +1TB WD Blue
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
2 x 8GB GSkill Ripjaws V @ 3600 MHz
Video card
MSI RTX3070 Gaming X Trio
Case
NZXT H710i black/white
Mouse
Logitech G903 Lightspeed
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
Logitech X540 & Kingston HyperX Cloud II
Monitor
LG UltraWide 38WN95C-W
OS
Windows 10 x64 Pro
Стигнаа и каблите.


Sent from my SM-G988B using Tapatalk
 

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,070
2,951
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64

Сеа глеам кај членот горе можда од графичката требаше кабелот да иде надоле под неа.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,100
2,409
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16 @ 3600 CL18
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2,386
2,970
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X & NZXT Kraken X63
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
256GB Toshiba XG5, 512GB Samsung PM981, 6TB WD Red + 2TB Toshiba +1TB WD Blue
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
2 x 8GB GSkill Ripjaws V @ 3600 MHz
Video card
MSI RTX3070 Gaming X Trio
Case
NZXT H710i black/white
Mouse
Logitech G903 Lightspeed
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
Logitech X540 & Kingston HyperX Cloud II
Monitor
LG UltraWide 38WN95C-W
OS
Windows 10 x64 Pro
@vlavot @omegaRED Од каде ги земавте кабливе ?
Јас конкретно од Amazon.at, колега одеше на неколку дена во Австрија па ми ги донесе, инаку планирав од Amazon.de, имаат Antec 16AWG дебелина за иста цена, но испорачуваат само во Германија, а не ми се правеше поголема нарачка за да си терам преку mailboxde.com и да ми се исплати.

Овие се abno1, и ок се вака, 18AWG (потенки), ама квалитетно изработени, доста флексибилни.

Sent from my SM-G988B using Tapatalk
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,279
2,642
Земав од али јас ама не се вакви , види погоре имам слика овие се многу подобри
Затоа ти дадов и други солуции. За секоја пара има. Има и на Али вакви ама и ценичката не е баш кинеска

Sent from Телефон using Tapatalk
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,347
4,487
Не е убаво така тешки работи на човекот на глава...

У секој случај интересно решение, треба да си набавам и ја една

Sent from my Samsung S20 FE
 

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2,386
2,970
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X & NZXT Kraken X63
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
256GB Toshiba XG5, 512GB Samsung PM981, 6TB WD Red + 2TB Toshiba +1TB WD Blue
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
2 x 8GB GSkill Ripjaws V @ 3600 MHz
Video card
MSI RTX3070 Gaming X Trio
Case
NZXT H710i black/white
Mouse
Logitech G903 Lightspeed
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
Logitech X540 & Kingston HyperX Cloud II
Monitor
LG UltraWide 38WN95C-W
OS
Windows 10 x64 Pro

goramn

Intern
6 март 2021
3
12
Nödinge
Од кај фаундерс едишн? Кај нас да не има некаде?
Нема ни Phantex. Претпоставувам дека членот е од иностранство.
У Македонија само преку пријател/брат/сестра/другар и кој може да „ракува“ со ботови. Оти регуларно ФЕ не се зема. Бар не на почеток.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,524
Мислења
845,949
Членови
29,319
Најнов член
Busaco
На врв Дно