• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

GGTT1

Gaining Experience
1 февруари 2017
504
389
Битола
Прв месец со релативно пониски температури, Suzumi + 22
45 квадрати отворен простор без изолација. Сензорот за темп. поставен на некои 8 м. оддалеченост на висина од 1.5м


Sent from my Mi using Tapatalk
Ме бендисва климата ти е таман димензионирана за м2 ни прејака ни преслаба. Има да работи неоптоварено и нема да троши многу.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,670
3,039
TOL на -10

Како дојде до бројката? Под TOL COP изнесува 1 (еден)
Toa дека е 1, се користи само за пресметување на SCOP. Односно за температури под TOL, а кои се потребни за пресметката на SCOP, не се земаат пареметри од климата, туку само се пресметува потребната енергија со COP 1. Тоа е онаа од идеална електрична греалка, што многу стручњаци кај нас мислат дека ја има во климата и се вклучува на ниски температури :)

А во пракса опаѓа мање-више линеарно како и над TOL.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,145
13,758
Од Eurovent - Test criteria

Testing at Tol

If the unit fails to start and operate continually for 30 min at Tol the Applicant/Participant has 2 weeks
to choose from the following alternatives:

* Change Tol and ask for a second test on the same unit (SCOP to be recalculated)

*Change Tol to the lowest fully tested outdoor temperature (-7°C for average climate, SCOP to
be recalculated)

*Maintain Tol and ask for a second test on the same unit.

Тестовите се повторуваат за сите климатски зони.
Се спроведуваат според "изјава" на производителот.
Ако XY каже дека неговата клима има TOL од - 25 тогаш на толку тестираат.

Ако "фејлне" им даваат втора, трета шанса. Што е прилично фер.

А според мене многу попустливо. Абе навел TOL од - 15 и не "постигнал"? Дисквалификација и наведи ги во табела да им дојде памет да не лажат.
 

spiritfly

Gaining Experience
19 август 2011
91
87
Дојде ред да земам клима за 65-70м2 просторија. Сакам да земам 24ка. Повеќе ми е за греење отколку ладење. Мнозинството искуства овде се со 18ки и помали уреди, така да од тоа што можев да прочитам во оваа обемна и многу богата тема, изборот ми се сведе на неколку модели кои најчесто се спомнуваат и ги има во 24ка варијанта.

Како типичен македонец го сакам најдобротоза најмалку пари , така да би ве замолил за вашите ценети мислења:

1. Haier TUNDRA GREEN AS68TEBHRA-CL/1U68REFFRA
2. Gree FAIRY LCLH GWH24ACE-K6DNA1A
3. Vivax ACP-24CH70AERI R32

Сите се со R32 гас, иста ефикастност на греење, тундрата изгледа како да отскокнува со ефикасност при ладење, што не ми е од големо значење. Сите имаат вифи, не сум разгледал да видам до која мера им се функционалностите(апликациите и слично), подобро филтрирање на воздухот би ми било од значење, не сум сигурен дали имаат сите. Исто и по ниво на бучава ми изгледаат тука некаде. Така да би било добро некој да сподели искуства со овие модели или ако имате да предложите подобри 24ки се разбира сите мислења се добродојдени.

ЕДИТ: Сега гледам дека во таа цена спаѓа и доста поефикасна на топлина со SCOP 5.1 Carrier Crystal II 42QHB24D8SA / 38QHB24D8S според спецификација најмногу одговара за мојот случај. Мислења и за оваа?
 
Последна промена:

spiritfly

Gaining Experience
19 август 2011
91
87
Мислев дека Carrier ќе биде мојот избор но сега гледам дека работна температура на Carrier e најмалку -15, за разлика од останатите на кои Vivax -20, Gree, -22, Haier -25. Дали мислите дека ова нешто ќе влјиае? Сепак се работи за Дојран кадешто зимите се нешто потопли, но сега не сум сигурен.
 

CeeTour

Gaining Experience
18 септември 2014
124
131
Skopje
Мислев дека Carrier ќе биде мојот избор но сега гледам дека работна температура на Carrier e најмалку -15, за разлика од останатите на кои Vivax -20, Gree, -22, Haier -25. Дали мислите дека ова нешто ќе влјиае? Сепак се работи за Дојран кадешто зимите се нешто потопли, но сега не сум сигурен.
Прво дечкиве од клими.мк си ги тресат работниве температури на уредиве од ракав, а истото се случува и за квадратурата. Муабетот не се ослонувај на нивната страна, туку барај спецификации за секоја поединечна. Мислам дека за толкава просторија би било убаво да си го одврзеш малку повеќе ќесето. Има членови со Митсу, Тошиби, Панасоник кои ќе ти пренесат искуства. На страна што со кинезите ќе го немаш тој комодитет ниту потрошња.

Нешто налик на ова:

Бидејќи си во Дојран, ич не му ја мисли таму температурите се далеку над просекот за Македонија.
 

spiritfly

Gaining Experience
19 август 2011
91
87
Ако планираш да бувнеш 70к разгледај имаш и Тошиба Сузуми за таа сума плус/минус нешто....
Па не планирам баш, гледам со помалце да поминам хехе. 24-ката гледам накај 80 повеќе фаќа на Тошиба. Сузуми исто така доста често се спомнува низ страниве, ќе ѝ обрнам повеќе внимание, ти благодарам.


Прво дечкиве од клими.мк си ги тресат работниве температури на уредиве од ракав, а истото се случува и за квадратурата. Муабетот не се ослонувај на нивната страна, туку барај спецификации за секоја поединечна. Мислам дека за толкава просторија би било убаво да си го одврзеш малку повеќе ќесето. Има членови со Митсу, Тошиби, Панасоник кои ќе ти пренесат искуства. На страна што со кинезите ќе го немаш тој комодитет ниту потрошња.

Нешто налик на ова:

Бидејќи си во Дојран, ич не му ја мисли таму температурите се далеку над просекот за Македонија.
Баш овој модел го гледав ама нема поголем од 16ка. Изгледа ќе мора Сузуми или Шораи :eek:
 

CeeTour

Gaining Experience
18 септември 2014
124
131
Skopje
Според ова, нема потреба да тераш на 24-ка, мислам дека квалитетна 18-ка и те како ќе ти заврши работа.

 

zlatko_ti412

Gaining Experience
12 ноември 2018
98
129
Според ова, нема потреба да тераш на 24-ка, мислам дека квалитетна 18-ка и те како ќе ти заврши работа.

Ај немора 18ка.... ама 22кана Тошиба Сузуми за 70к.... мислам дека е подобра опција од Грее Фери 24ка исто за 70к.... бар за Дојран....
Даисеикаито е веќе уште повисоко ниво....
Јас би препорачал и Мицубиши LN ама цената е уџум за 6kw модел....
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,145
13,758
мислам дека е подобра опција од Грее Фери 24ка
Нема што да мислиш. Таа е подобар избор

@spiritfly
Комплетно игнорирај ги податоците на клими.мк во поглед на минималната температура особено кога се работи за Gree.

Ако баш инсистираш на 24-ка тогаш Carrier моделите ти се прв логичен избор затоа што Carrier (заедно со Haier) сее фирми кои имаат Eurovent сертификати.
До лани Gree герилата тврдеше дека климите им работат до -25 па потоа искочија резултатите од Eurovent каде се гледа дека не работат под -10. Односно работат ама имаат COP 1 што во превод значи дека работат како обичи греалици.

Друга работа е што не навведе дали имаш изолација и колку се високи плафоните.

И трето, 24-ите трошат сериозно многу. Ако дефинитивно се работи за една просторија од 60+ квадрати тогаш треба да одиш на две единици од 3,5 kW
Ако се работи за голема должина на соба тогаш дефинитивно две затоа што, просто кажано, една клима не „дофрла“ толку далеку. ОСвен ако не планираш да ја држиш на максимум фан и да ти го вади паметот.
 

spiritfly

Gaining Experience
19 август 2011
91
87
Нема што да мислиш. Таа е подобар избор

@spiritfly
Комплетно игнорирај ги податоците на клими.мк во поглед на минималната температура особено кога се работи за Gree.

Ако баш инсистираш на 24-ка тогаш Carrier моделите ти се прв логичен избор затоа што Carrier (заедно со Haier) сее фирми кои имаат Eurovent сертификати.
До лани Gree герилата тврдеше дека климите им работат до -25 па потоа искочија резултатите од Eurovent каде се гледа дека не работат под -10. Односно работат ама имаат COP 1 што во превод значи дека работат како обичи греалици.

Друга работа е што не навведе дали имаш изолација и колку се високи плафоните.

И трето, 24-ите трошат сериозно многу. Ако дефинитивно се работи за една просторија од 60+ квадрати тогаш треба да одиш на две единици од 3,5 kW
Ако се работи за голема должина на соба тогаш дефинитивно две затоа што, просто кажано, една клима не „дофрла“ толку далеку. ОСвен ако не планираш да ја држиш на максимум фан и да ти го вади паметот.
Сега ме замисли сериозно. За просторијата која планирав да биде 65м2 треба да буткам ѕид. Но, мислам дека подобра идеја ќе биде да го оставам, дека ќе стане подолга собата и секако ќе ми требаат 2 клими. А бучава од макс вентилатор мислам дека ќе ми пречи.

Значи изгледа ќе земам Carrier 18ка или 16ка за 45м2 и една 12ка за 20м2. Ќе треба да земам иста Carrier со wifi за да ги управувам од истата апликација. :)

Инаку има ПВЦ на сите врати и прозорци, планирам да ставам само внатрешна изолација, надворешна нема. Приземје е и висината е 2.6 метри. Од прилика вака некако изгледа целата соба од 45м2(таа од 20м2 ја нема на сликата), а климата планирам некаде на средина на левиот ѕид да стои, таму одговара најмногу поради надворешните услови:

dojran dnevna.jpg
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,670
3,039
Тестовите се повторуваат за сите климатски зони.
Се спроведуваат според "изјава" на производителот.
Ако XY каже дека неговата клима има TOL од - 25 тогаш на толку тестираат.

Ако "фејлне" им даваат втора, трета шанса. Што е прилично фер.

А според мене многу попустливо. Абе навел TOL од - 15 и не "постигнал"? Дисквалификација и наведи ги во табела да им дојде памет да не лажат.
TOL и Pd ги одредува производителот. Тоа не се максималните вредности на климата.
Еуровент само ги проверува декларациите на производителот. Не тестира крајни граници. Не тестира со други параметри. Нив ги интересира само пресметката на SCOP.

Чисто се сомневам дека вратиле некого заради неисполнување на пријавените параметри. Производителите многу добро знаат како им работат климите и соодветно си пријавуваат. Не може да се надеваат дека ќе пројде тестот, ако климата нема капацитет. А секое враќање е губење време и пари.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,145
13,758
Нив ги интересира само пресметката на SCOP.
Па сезонски коефициент се пресметува заедно со ToL. Фино пишува SCOP to be recalculated ако не умее да работи барем 30 минути на Tol

И on off климите работат под - 7. Прашање е како.

А за производителите сум цврсто убеден дека намерно наведуваат понизок ToL или пак ги црпат податоците од компресорот и фреонот. Пошто и фреонот има COP.

На пример R410, грубо кажано, има за 1/3 помал COP од R22.
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,394
1,371
Drachevo
Да ми докаже некој дека оn-off клима работи на -7 и пред се да ми покаже со мерачи колку COP вади.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,145
13,758
Да ми докаже некој дека оn-off клима работи на -7 и пред се да ми покаже со мерачи колку COP вади.
Дај да се чудиме до чудење. Работат не имплицира на тоа дека имаат COP.
Ако воздухот е сув тогаш нема проблем.
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,394
1,371
Drachevo
Дај да се чудиме до чудење. Работат не имплицира на тоа дека имаат COP.
Ако воздухот е сув тогаш нема проблем.
Јас имам само слушано за онофф што наводно работеле на минусни, немам видено. Тие што сум ги видел замрзнуваат на 0, некогаш прават и снешко.
Ако има COP од 1 чуму ти е?
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,670
3,039
Па сезонски коефициент се пресметува заедно со ToL. Фино пишува SCOP to be recalculated ако не умее да работи барем 30 минути на Tol

И on off климите работат под - 7. Прашање е како.

А за производителите сум цврсто убеден дека намерно наведуваат понизок ToL или пак ги црпат податоците од компресорот и фреонот. Пошто и фреонот има COP.

На пример R410, грубо кажано, има за 1/3 помал COP од R22.
Секако, TOL е една од променливите во равенката за пресметување на SCOP. Ако се покаже дека вредноста за TOL не е таа која е пријавена, тоа автоматски повлекува и промена на SCOP.

Не мешај рекламни материјали со техничка документација. Еуровент не ги зема вредностите од рекламни брошури или интернет сајтови.

Уредот како целина има COP, фреонот сам по себе нема.

И пак ќе пишам, под TOL, COP-от не се мери туку само во формулата за пресметка се внесува дека е 1. Тоа не значи дека на таа температура „магично“ опаѓа на 1 или уредот ќе престане да работи.
А COP може да биде и под 1.
 

stavrov69

Gaining Experience
26 ноември 2008
420
205
Некој да знае каде би можел да најдам филтри за внатрешната единица за 12 ка Нео клима?

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 

Evil Brainiac

Intern
5 ноември 2020
10
1
Искуства со гумените антивибрациони стабилизатори што се поставуваат под надворешната единица на клима уредот? Дали имаат некаков ефект? Дали воопшто ги намалуваат вибрациите на ѕидот и бучавата од надворешната единица?
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,394
1,371
Drachevo
Искуства со гумените антивибрациони стабилизатори што се поставуваат под надворешната единица на клима уредот? Дали имаат некаков ефект? Дали воопшто ги намалуваат вибрациите на ѕидот и бучавата од надворешната единица?
Апсолутно непотребни, ако правилно ти ја инсталираат климата.
 

Evil Brainiac

Intern
5 ноември 2020
10
1
Апсолутно непотребни, ако правилно ти ја инсталираат климата.
Постар клима уред, инсталиран во спална. Повремено вибрации и бучава од надворешна единица се слушаат низ куката. Планирам нов клима уред за едно две-три години да си купам, па во мегувреме да си ги ставам овие стабилизатори ако вршат некаква улога.
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,394
1,371
Drachevo
Постар клима уред, инсталиран во спална. Повремено вибрации и бучава од надворешна единица се слушаат низ куката. Планирам нов клима уред за едно две-три години да си купам, па во мегувреме да си ги ставам овие стабилизатори ако вршат некаква улога.
Моите клими се ставени во полна цигла или плоча, може да имаш вибрации ако се во блок.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,673
Мислења
830,165
Членови
28,670
Најнов член
digado133
На врв Дно