• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

maci

On your way to fame
2 април 2008
3,008
703
Да ми докаже некој дека оn-off клима работи на -7 и пред се да ми покаже со мерачи колку COP вади.
оди на кајгана и види најди ги моите слики и мерења како обична клима FAVORIT 3.5kw работи на -15 без проблем,сув воздух...

мислам дека на издув вадеше 42-43 степени...не ме фаќај за збор,пред 6-7 год беше
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,145
13,758
оди на кајгана и види најди ги моите слики и мерења како обична клима FAVORIT 3.5kw работи на -15 без проблем,сув воздух...

мислам дека на издув вадеше 42-43 степени...не ме фаќај за збор,пред 6-7 год беше
Не е никаков проблем он-офф да работи далеку под -7, веќе кажав. Порано имав прастара Вивакс (кога им ги правеше Gree) и таа има работено исто на -15 ама со 10% влага.

Поголеми проблеми правела на +5 и врнежливо односно во распонот од +5 до 0 отколку под -7.
Влагата е голем фактор.
 

GGTT1

Gaining Experience
1 февруари 2017
504
389
Битола
Не е никаков проблем он-офф да работи далеку под -7, веќе кажав. Порано имав прастара Вивакс (кога им ги правеше Gree) и таа има работено исто на -15 ама со 10% влага.

Поголеми проблеми правела на +5 и врнежливо односно во распонот од +5 до 0 отколку под -7.
Влагата е голем фактор.
Кај он офф покрај Влагата проблем и тоа што се едноредни и што компресорот оди на максимум
 

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
3,842
3,543
Да ми докаже некој дека оn-off клима работи на -7 и пред се да ми покаже со мерачи колку COP вади.
Не е дека нема да работи. Напротив. Само неможе да крене над 900в и издувот ќе е по млак. Неможе да испорача повеќе од 2кв од прилика.
 

bakigvg

Intern
28 јуни 2016
101
43
Мислењето е автоматски споено:

Screenshot_2020-12-06-16-51-25-271_cn.com.broadlink.econtrol.international.jpg Screenshot_2020-12-06-16-52-11-761_eu.daikin.remoapp.jpg Еве како модулира Даикин 5ка Фтха на прилично висока надворешна температура од 12 степени. Одржува со 350 вати 24 степени во просторија од 50м2 добро изолирана. За ноември месец потроши 180кв Screenshot_2020-12-01-22-09-21-087_com.broadlink.rmt.jpg за просек околу 16-17 часа работа на ден. Треба да се напомене дека локацијата е во Гевгелија и температурите се прилично по високи.Кога беше постудено околу 5-6 степени, истата температура ја одржуваше со 450-500 вати.
 
Последна промена:

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,145
13,758
Не е дека нема да работи. Напротив. Само неможе да крене над 900в и издувот ќе е по млак. Неможе да испорача повеќе од 2кв од прилика.
он офф секогаш работи со максимум капацитет. Нема што да развива.
 

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
3,842
3,543
он офф секогаш работи со максимум капацитет. Нема што да развива.
Тој "максимум" е 900в. Што уствари е "средина" за инвертер. Тоа е муабетот. Затоа има млак издув под -5. А некои инвертери со поголеми компресори имаат врел издув и на -5
 

Blagojcebt

Intern
1 септември 2009
117
48
Молам за мислење до поискусните
Само што наместија клима на роднина, климата е
toshiba ras-b16j2kvg. од 50к
Наместена на топло не топли, само на автоматски и ауто фан на 30С топли, еве и слики од неа ,. Дали местоположбата не е ок ?
 

Атачменти

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,145
13,758
Молам за мислење до поискусните
Само што наместија клима на роднина, климата е
toshiba ras-b16j2kvg. од 50к
Наместена на топло не топли, само на автоматски и ауто фан на 30С топли, еве и слики од неа ,. Дали местоположбата не е ок ?
Сега, готово. Сега местоположбата на регалот не е добра. Нема што да се менува.

Ај роднината што не се разбира тоа можамд а сфатам. Ама кај им беше паметот на монтерите кога местеле ондека? Сега таа дува, ова одбива, се трупа топло околу неа и намалува снага. Затоа топли само на 30 пошто не може да оди против природата.

За секој случај проверете да не има уклучено нешто Eco, Sleep или некој режим на штедење ама чисто сумњам.
Чаре е преместување на регалот или барем на елементот под неа.

Кај им бил паметот..
 

alfred

Intern
2 декември 2019
8
3
Сега, готово. Сега местоположбата на регалот не е добра. Нема што да се менува.

Ај роднината што не се разбира тоа можамд а сфатам. Ама кај им беше паметот на монтерите кога местеле ондека? Сега таа дува, ова одбива, се трупа топло околу неа и намалува снага. Затоа топли само на 30 пошто не може да оди против природата.

За секој случај проверете да не има уклучено нешто Eco, Sleep или некој режим на штедење ама чисто сумњам.
Чаре е преместување на регалот или барем на елементот под неа.

Кај им бил паметот..
Молам за мислење до поискусните
Само што наместија клима на роднина, климата е
toshiba ras-b16j2kvg. од 50к
Наместена на топло не топли, само на автоматски и ауто фан на 30С топли, еве и слики од неа ,. Дали местоположбата не е ок ?
За местоположбата ти пишаа што е промашена, сега нека проба со скроз горе свингот нека го намести и да види така како ќе му работи.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,145
13,758
За местоположбата ти пишаа што е промашена, сега нека проба со скроз горе свингот нека го намести и да види така како ќе му работи.
Тој има дилема дали местоположбата не е ок. Јас му кажав дека не е океј и еве уште еднаш пишувам:

Местоположбата не е океј, и ни свингот нема да помогне во горна позиција пошто тоа не е нормална положба на топлење.
Ќе трупа жежок воздух, ќе намалува снага и ќе се нервираат.
 

Blagojcebt

Intern
1 септември 2009
117
48
Тој има дилема дали местоположбата не е ок. Јас му кажав дека не е океј и еве уште еднаш пишувам:

Местоположбата не е океј, и ни свингот нема да помогне во горна позиција пошто тоа не е нормална положба на топлење.
Ќе трупа жежок воздух, ќе намалува снага и ќе се нервираат.
Фала за одговорите, не е пуштено никаков еко мод, со него воопшто не се пушта,. И јас мислам дека монтерите скроз ја утнаја,. Роднината ги остави сами и замина на работа ....
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,145
13,758
Фала за одговорите, не е пуштено никаков еко мод, со него воопшто не се пушта,. И јас мислам дека монтерите скроз ја утнаја,. Роднината ги остави сами и замина на работа ....
Да не филозофираме премногу. Или нека ја премести или нека го тргне регалот. Трето нема

Жално е онаква клима да не работи. Да не е регалот ќе работи добро.
Под услов да е правилно вакумирана (што чисто сумњам)
 

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,237
911
Неврленд
Фала за одговорите, не е пуштено никаков еко мод, со него воопшто не се пушта,. И јас мислам дека монтерите скроз ја утнаја,. Роднината ги остави сами и замина на работа ....
Акл за друг пат да не остава веќе "мајстори" сами по дома.
Нека ги викне и да му ја поправат грешката.
 
10 јули 2020
41
29
Молам за мислење до поискусните
Само што наместија клима на роднина, климата е
toshiba ras-b16j2kvg. од 50к
Наместена на топло не топли, само на автоматски и ауто фан на 30С топли, еве и слики од неа ,. Дали местоположбата не е ок ?


Ако не може регалот да се премести, оти тешко ми изгледа за преместување, да се постави внатрешната на преграда од гипс картон, двојна табла.
Да дојде во ниво на предна страна од регалот, да може воздухот од внатрешната да го префрла регалот.
 

GGTT1

Gaining Experience
1 февруари 2017
504
389
Битола
Молам за мислење до поискусните
Само што наместија клима на роднина, климата е
toshiba ras-b16j2kvg. од 50к
Наместена на топло не топли, само на автоматски и ауто фан на 30С топли, еве и слики од неа ,. Дали местоположбата не е ок ?
Оваа да не е со субвенциите.
Деновиве монтетите во Битола местат по 10клими на ден само пари да земат
 

petkotrajko

Gaining Experience
16 јуни 2017
147
105
Абе да не не ѐ до монтерите само...
Пошто од сликите гледам дека и претходно на истава локација имало друга постара клима (или инвертер?),
па да не инсистирал домаќино да се употребат истите дупки, да не се дупат други ѕидој?
А можда, едноставно ѝ немало друга опција за друг ѕид?
 

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,237
911
Неврленд
Абе да не не ѐ до монтерите само...
Пошто од сликите гледам дека и претходно на истава локација имало друга постара клима (или инвертер?),
па да не инсистирал домаќино да се употребат истите дупки, да не се дупат други ѕидој?
А можда, едноставно ѝ немало друга опција за друг ѕид?
Чисто сумњам дека е до домакино. И да барал на исти дупки монтерите се дужни да му кажат дека не е добро местото. Ама ич не ги боле патката. Гледат само брза паричка да земат.
 

zlatko_ti412

Gaining Experience
12 ноември 2018
98
129
Молам за мислење до поискусните
Само што наместија клима на роднина, климата е
toshiba ras-b16j2kvg. од 50к
Наместена на топло не топли, само на автоматски и ауто фан на 30С топли, еве и слики од неа ,. Дали местоположбата не е ок ?
Фали уште ѕид да има позади сликаров :( Ох...

Ова повеќе ми личи на висач од куња отколку на регал.... така да тешко дека ќе се премести дел од куњата на друго место...
Најдобро да си ги викне монтерите да му ја преместат климата на друго место.... али ако не е кривицата од домаќинот и тој да инсистирал тука да стои, може и поарно е други монтери да си бара.
 

mnikolce

On your way to fame
27 октомври 2016
667
525
Уште јас да допишам, ова сигурно е од субвенционираните кои беа наменети за тие што се греат на дрва!
Отиде климата на старите дупки, изгледа бориите каде што беа прицврстени.
Фер и чесна распределба градоначалничке, алал да Ви е, ене го и воздухот раззелени надвор!

Sent from my MI A3 using Tapatalk
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,673
Мислења
830,169
Членови
28,670
Најнов член
digado133
На врв Дно