• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

Evil Brainiac

Intern
5 ноември 2020
10
1
Дечки! Знае ли некој каде може во Скопје да се најде обичен мерач за потрошувачка на струја? Знам дека има поназад во постовите ама постари информации се па да не лутам бадијала низ град.
Анхоч и Логинг во моментот немаат на залиха, Eurovizif(.mk) i Surbestill(facebook) пишува дека имаат на залиха за нарачка, но сепак јави се и прашај.
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
4,889
4,209
Ethermine
www.facebook.com
Дечки! Знае ли некој каде може во Скопје да се најде обичен мерач за потрошувачка на струја? Знам дека има поназад во постовите ама постари информации се па да не лутам бадијала низ град.
У меркур гледав имаа пред скоро.
 
10 јули 2020
41
29
Која клима би ја одбрале помеѓу Haier Tundra PLUS SMART или VIVAX ACP-12CH35AERI R32

Haier
Vivax

Ќе се грее простор од 25 квадрати. Веќе го имам виваксот и греам помала просторија од околу 16 квадрати и сум супер задоволен. Дали за конкретниот модел на Tundra има еуровент или пак некој веќе да го користи и да сподели импресии?

За Haier tundra green 35 има доста корисници кои пишувале дека се задоволни,, посебно како затоплува. Маана и било што има три брзини В.Е. и е малку погруба и побучна при работа. Најверојатно над нулата ќе работи со чести исклучувања. По техн. документи била подобра од Vivax Aeri.


img004.jpg
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,145
13,758
Цревото за кондензација што е. Нема во Електроматеријали ниту во Реплек Хубо, бев денес на двете места.
Сум пишал „црвено“ - требаше црево

Значи тоа е тоа како на сликата. По електро материјали барај го под името силиконски грклан. Обичниот грклан ќе се уништи за кратко време
 

Evil Brainiac

Intern
5 ноември 2020
10
1
Сум пишал „црвено“ - требаше црево

Значи тоа е тоа како на сликата. По електро материјали барај го под името силиконски грклан. Обичниот грклан ќе се уништи за кратко време
Важи ке поминам пак таму наредните денови оти низ пат ми е (тој до сити мол). Имаше едно обично изложено до клима уредите, Јас ги прашав вработените, ми викаат немаме за продажба, тоа е за климите што се продаваат кај нив и тука е само така изложено. За силиконските не знаев, ке си барам сам во делот на санитарија.
 

zlatko_ti412

Gaining Experience
12 ноември 2018
98
129
Има некоја промоција по фб за Даисеикаи по примамлива цена.
Ак некој мерка климиче, не се пропушта за ценава....

Иначе се заиграф јас периодов со видевца, имам неколку прикачено на каналот од последнава недела ако некој го интересира....
Еве едно од утрово...
View: https://www.youtube.com/watch?v=4Mu7ti43B7s


Последниве неколку дена ноќно време ја шибам на max-fan подесена на 22С за да имам 18-20С во спална.
Сеуште го греам цел спрат 65m2 со разотворени врати.... ама почна да јади по 16kw и расти :eek:

Screenshot 2020-11-30 at 15.07.23.png
 

Necromancer

Unstoppable
24 февруари 2012
3,395
3,949
Скопје
Цревото за кондензација што е. Нема во Електроматеријали ниту во Реплек Хубо, бев денес на двете места.
Погледнете го атачментот 94199
Доган Фриго, ако си од Скопје. Од „Рампа“ према Општина Кисела Вода, од лева страна, пред Веро, спроти коњаникот. Работат исклучиво со опрема за клима уреди.

1606764429092.png

1606764524347.png
 

kodus

Intern
8 декември 2017
1
0
Море кај мене веќе цел саат паузира на 22. Ладно стана. Нешо Ајфило не ме фила кога ми е ладно, само кога ми е жешко. :mad: До 23ката мош ќе да е.
Ај да пробам!
Далечинското мора со екранот да е насочено према климата.Кога е на i feel,мора да комуницираат помеѓу себе... ако е свртено далечинското во друг правец климата не добива информација што треба да работи
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,145
13,758
шибам на max-fan подесена на 22С за да имам 18-20С во спална.
Не цепидлачи и намести ја на 25 на 3 фан. За едно 2-3 часа ќе се стабилизира и повторно исто ќе троши (добро сега, не баш исто. За едно 100W плус)

800 или 1000W за дискусија ли се кога топлиш 60 и кусур квадрати?
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,394
1,371
Drachevo
Има некоја промоција по фб за Даисеикаи по примамлива цена.
Ак некој мерка климиче, не се пропушта за ценава....

Иначе се заиграф јас периодов со видевца, имам неколку прикачено на каналот од последнава недела ако некој го интересира....
Еве едно од утрово...
View: https://www.youtube.com/watch?v=4Mu7ti43B7s


Последниве неколку дена ноќно време ја шибам на max-fan подесена на 22С за да имам 18-20С во спална.
Сеуште го греам цел спрат 65m2 со разотворени врати.... ама почна да јади по 16kw и расти :eek:

Погледнете го атачментот 94206

Просек околу 3.8 COP на 2 степени надворешна, што е супер резултат. Грее вади околу 3-3.3. Баш пробај на Хансолот да потврдиме.
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,394
1,371
Drachevo
Да, а? А Gree колку дава на - 15?
Не ми текнува во моментов дали имам мерено. Туку UCrown троши 80W во stand by, веројатно некои од греачите работат по малку на ова ладно време (-2) и кога климата е исклучена.
 

zlatko_ti412

Gaining Experience
12 ноември 2018
98
129
Не ми текнува во моментов дали имам мерено. Туку UCrown троши 80W во stand by, веројатно некои од греачите работат по малку на ова ладно време (-2) и кога климата е исклучена.
Пофати ја тацната на надворешната единица, ако ти е на дофат - треба да е млака :)

Да пишете објаснете тоа формулата за COP-от како го пресмета.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

zlatko_ti412

Gaining Experience
12 ноември 2018
98
129
Не цепидлачи и намести ја на 25 на 3 фан. За едно 2-3 часа ќе се стабилизира и повторно исто ќе троши (добро сега, не баш исто. За едно 100W плус)

800 или 1000W за дискусија ли се кога топлиш 60 и кусур квадрати?
Не е интересно така.... зошто и местеле тајмери :)
Еве ја сега на 23 на трета брзина, јас сеа одам на спиење оти ми е мака а после 12 тајмерот ќе ја намали на 22 и ќе и оптегне макс вентилатор :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,394
1,371
Drachevo
Пофати ја тацната на надворешната единица, ако ти е на дофат - треба да е млака :)

Да пишете објаснете тоа формулата за COP-от како го пресмета.


Sent from my iPhone using Tapatalk
COP= (deltaT*fan(m3)*1.2)/(3600*consumption(KWh))
1.2 e air density која може да се пресметка, но равенката е доста сложена, па упростено се зема 1.2
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,173
8,383
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Неможам да најдам инфо дали е ова инвертер или он/офф клима. Доколку е обична, стара, хипотетички ако работи 24/7 (па и луфтирање без гасење) дали има шанси да замрзнат перките надвор ако падне на -15 до -20?

Моделот е Fonko FO-E124LG и прилично добро грее во таа мала канцелариичка, ама се гледа дека е стара. Треба до крај на февруар да работам таму сам, за струја не ми е проблем. Проблем е само да не застане со работа зошто од помошни грејни тела имам само кварцна греалка.

1606771012490.png

1606771026820.png
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,145
13,758
Неможам да најдам инфо дали е ова инвертер или он/офф клима. Доколку е обична, стара, хипотетички ако работи 24/7 (па и луфтирање без гасење) дали има шанси да замрзнат перките надвор ако падне на -15 до -20?
Има минимална шанса да е инвертер според типот на фреонот (R407C) кој е замена за R22 со кој пак дефинитивно не се правеа инвертери (колку што ми е мене познато)
Она што е за утеха овие клими иако се он-офф умеат да работат длабоко под -7

Е сега кваката е во тоа што дефинитивно има инвертерски компресори на R407C ама дали има електроника за инвертер тоа не знам.
 

GGTT1

Gaining Experience
1 февруари 2017
504
389
Битола
Има некоја промоција по фб за Даисеикаи по примамлива цена.
Ак некој мерка климиче, не се пропушта за ценава....

Иначе се заиграф јас периодов со видевца, имам неколку прикачено на каналот од последнава недела ако некој го интересира....
Еве едно од утрово...
View: https://www.youtube.com/watch?v=4Mu7ti43B7s


Последниве неколку дена ноќно време ја шибам на max-fan подесена на 22С за да имам 18-20С во спална.
Сеуште го греам цел спрат 65m2 со разотворени врати.... ама почна да јади по 16kw и расти :eek:

Погледнете го атачментот 94206
Кај мене просекот е 14кв со 3клими во 60м2 :)
Мислењето е автоматски споено:

Да, а? А Gree колку дава на - 15?
2.9кв
EV.jpg
 

GGTT1

Gaining Experience
1 февруари 2017
504
389
Битола
TOL на -10

Како дојде до бројката? Под TOL COP изнесува 1 (еден)
Има за грее хансол тест фабрички и толку е на -15 2.9кв со цоп 2.1 мислам беше.
Добра клима за 36карти последно колку што се продаваше.
York тука нема платено за за -15.
 

Misko6000

On your way to fame
5 април 2015
888
804
Прв месец со релативно пониски температури, Suzumi + 22
45 квадрати отворен простор без изолација. Сензорот за темп. поставен на некои 8 м. оддалеченост на висина од 1.5м


Sent from my Mi using Tapatalk
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,673
Мислења
830,156
Членови
28,671
Најнов член
digado133
На врв Дно