• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

MitkoI

Gaining Experience
11 јуни 2017
214
70
Прочитај во упатството најверојатно некое дугме има две функции
Нажалост во упатството не пишува, затоа и прашав... Има функции кои се вклучуваат со притискање истовремено на две дугмиња, на пример заштеда на енергија-еко, потоа одржување 8Ц... Но за елката не пишува, ги пробав сите комбинации и не успеав да ја исклучам, затоа прашав дали некој знае...
 

1s3ct0wN

Gaining Experience
18 септември 2013
339
266
Кој модел е точно? Веројатно нема таква опција.
Нажалост во упатството не пишува, затоа и прашав... Има функции кои се вклучуваат со притискање истовремено на две дугмиња, на пример заштеда на енергија-еко, потоа одржување 8Ц... Но за елката не пишува, ги пробав сите комбинации и не успеав да ја исклучам, затоа прашав дали некој знае...
Испратено од HRY-LX1 преку IT.mk форум апликација
 

MitkoI

Gaining Experience
11 јуни 2017
214
70
Ке треба да се процепкаш малце. На Gree Fairy си има посебно копче со елка и куќичка. Тоа Swing шо значи? Немаш 300 опции. Прочепкај малце ќе најдеш каде е.
Swing е копче за поставување на вратничката за издув во одредена положба...
Мислењето е автоматски споено:

Swing е копче за поставување на вратничката за издув во одредена положба...
IMG_20201124_215534.jpg
 
Последна промена:

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,168
13,810
Нажалост во упатството не пишува, затоа и прашав
Пробај неколку пати на Light или со држење на Light. Ако не помогне тогаш нема вградено таква опција.
Истиот дисплеј на даљинското го користат на сите клими.

Друга опција е да ја изгаснеш климата од штекер, да ги извадиш батериите и да ја пуштиш одново. Ако и после ставање на батерии повторно се појави знакот тогаш финкцијата не постои. Свети „онака“
Мислењето е автоматски споено:

Дечки едно блиц прашање.

Дали оваа клима од еуровент
Haier AS50TDDHRA-TH/1U50MEEFRA

е иста со оваа што ја нудат овдека
TUNDRA GREEN AS50TDDHRA-CL/1U50MEEFRA

?
 
Последна промена:

DijanaElVi

Intern
27 февруари 2019
10
0
Мислење за оваа клима?
Досега го немам слушнато овој производител.
Ми треба за загревање на детска соба.
Мислењето е автоматски споено:

Мислење за оваа клима?
Досега го немам слушнато овој производител.
Ми треба за загревање на детска соба.
 

1s3ct0wN

Gaining Experience
18 септември 2013
339
266
Нема тој модел таква опција за Healthy or Scavenger тоа на поновите модели го има Грее.
Swing е копче за поставување на вратничката за издув во одредена положба...
Мислењето е автоматски споено:


Погледнете го атачментот 93905
Испратено од HRY-LX1 преку IT.mk форум апликација
 

GGTT1

Gaining Experience
1 февруари 2017
507
390
Битола
Нажалост во упатството не пишува, затоа и прашав... Има функции кои се вклучуваат со притискање истовремено на две дугмиња, на пример заштеда на енергија-еко, потоа одржување 8Ц... Но за елката не пишува, ги пробав сите комбинации и не успеав да ја исклучам, затоа прашав дали некој знае...
Далечинско најди од некоја друга грее клима и ќе го исклучиш .- ако.ова далечинско нема таква опција.
Провери дали има јонизатор климата обично е на страната на изменувачот што не се гледа однапред ама одгоре со огледалце се гледа.
 
10 јули 2020
41
29
Мислење за оваа клима?
Досега го немам слушнато овој производител.
Ми треба за загревање на детска соба.
Мислењето е автоматски споено:

 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,471
821
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 / Wraith Stealth
Motherboard
MSI Mortar Wifi B550m
Storage
nvme 1TB / adata xpg sx8200
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz
Video card
Asus RX550 2G
Case
Bequiet! PureBase 500
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Дали знаете кои од климите имаат мониторинг на нивната работа без климата да се конектира на некој сумњив cloud?
(си имам мој monitoring систем секако - би можел да се врзам на климата со било кој познат протокол)
ако некој не му е јасно зашто би го сакал ова

не дај боже еден ден да не може да се користат климите без Cloud
View: https://twitter.com/geoffbelknap/status/1331690657170157568:)
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,168
13,810
ако некој не му е јасно зашто би го сакал ова
Трагедии..

Можеби климите нема да бидат засегнати ама ако умап автоматизација која зависи од клауд тогаш...

Home Assistant како што гледам е на добар пат затоа што има заобиколни патишта да не мора да зависиш од клауд. Цела работа се тера во локална мрежа (сензорите)
Вака дури ни од интернет не зависиш (освен од исправноста на рутерот)

Згора на се може да му се пристапува однадвор (со DuckDNS)

Ај настрана IoT. Што правиме со автомобилите што се повеќе почнуваат да користат клауд?
 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,471
821
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 / Wraith Stealth
Motherboard
MSI Mortar Wifi B550m
Storage
nvme 1TB / adata xpg sx8200
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz
Video card
Asus RX550 2G
Case
Bequiet! PureBase 500
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

GGTT1

Gaining Experience
1 февруари 2017
507
390
Битола
Мислење за оваа клима?
Досега го немам слушнато овој производител.
Ми треба за загревање на детска соба.
Мислењето е автоматски споено:


Израелска фирма која доста ја фалеа порано на хрватскиот форум.
Оваа со 35кг и панасоник компресор изгледа доста солидно за парите.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,168
13,810
Океј...
Првиот мерлив дефрост кој го фатив годинава.

При овие услови....
5.png 4.png
(хинт: разликата од wet bulb до измерената температура ја дава влагата. Wet Bulb e онаа која се важи кај климите при греење. Обичната е при ладење..)


Почеток 0:50:53. Пикот е на 2kW и траеше 10-ина секунди
1.png

Крај 0:53:58 + 10-ина секунди да се разбуди и да тргне работата. Се на се, 5 минути.
2.png
(еден поделок е 5 минути. убаво се гледа)
Другиот пик на графиконот е на 2500W при што снагата почна да опаѓа на 1400 во период од 5 минути.
Преведено во пракса. Не се осети никаков пад на температурата во собата.

И сега после овој дефрост ќе се однесува како и секоја (понапредна) клима со вградена логика од 40, 90, 120 минути континуиана работа. Максимум 120 мин. а минимум 40 минути.
Во зависност од надворешаната температура.


3.png

Климата наместена на 25,5, 3 фан, перки долу со вклучен iSee сензор.
24/7
 

zlatko_ti412

Gaining Experience
12 ноември 2018
100
131
@FLEGMA како изваде Wet Bulb Temperature во Home Assistant?

Преку sensor објектот од MelCloud интеграцијата или?
Ако е преку него дај кажи како е параметарот, пошо кај мене само energy и room_temperature ми ги листа.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,168
13,810
@FLEGMA како изваде Wet Bulb Temperature во Home Assistant?

Преку sensor објектот од MelCloud интеграцијата или?
Ако е преку него дај кажи како е параметарот, пошо кај мене само energy и room_temperature ми ги листа.
Извадив API Key од AccuWeather и го ставив.
Точни им беа податоците пошто ги споредив со мојот надворешен "глуп" термометар, со Eco Data Live + Windy. com + останати.

Досега прв пат сретнувам Wet Bulb температура кај провајдер.

Иначе DIY начин е влажно крпче на сензорот и сето тоа ставено зад климата. Битно е да има проток на воздух.
 

zlatko_ti412

Gaining Experience
12 ноември 2018
100
131
@FLEGMA мислев да не експортира Mицу преку MELCloud директни вредности за Home Assistant.... како што експортира за Room Temperature.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,168
13,810
@FLEGMA мислев да не експортира Mицу преку MELCloud директни вредности за Home Assistant.... како што експортира за Room Temperature.
Home Assistant го користи MELCloud за прикажување на температурата. Го имаш во Integrations > Add Integration и пиши MELCloud
Тука си го пишуваш јузер нејмот и пасвордот и толку. Потоа го додаваш како Card а card-от може да биде Entity, Thermostat, Gauge, History Graph....


Еве еден пример
Screenshot 2020-11-29 010620.png

rr.png
 

SuperMitre

Gaining Experience
27 септември 2017
39
61
Скопје
Дечки! Знае ли некој каде може во Скопје да се најде обичен мерач за потрошувачка на струја? Знам дека има поназад во постовите ама постари информации се па да не лутам бадијала низ град.
 

caki

Gaining Experience
1 август 2010
477
153
Која клима би ја одбрале помеѓу Haier Tundra PLUS SMART или VIVAX ACP-12CH35AERI R32

Haier
Vivax

Ќе се грее простор од 25 квадрати. Веќе го имам виваксот и греам помала просторија од околу 16 квадрати и сум супер задоволен. Дали за конкретниот модел на Tundra има еуровент или пак некој веќе да го користи и да сподели импресии?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,720
Мислења
831,319
Членови
28,715
Најнов член
iRevO
На врв Дно