1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од Sylvester, 17 Јули 2010.

1. DelphiUser

DelphiUser
    On your way to fame

523
    588
    2 Март 2011
    Машко
    Лани немаше зима а сега има, нормално е. Јас потрошив 670KWh за една просечно мала соба со просечно добар инвертер за јануар 2019, ланскиот јануар само 350KWh. Но сега скоро сите денови од јануар беше длабоко под нулата. Лани немаше зима.

Последна промена: 5 Февруари 2019
  2. CBB_6

CBB_6
    Gaining Experience

45
    99
    9 Декември 2016
    @FLEGMA пред некој ден ми даде идеја како да си ја решам зимската голгота со двете кофи за кондезот од Тундрата.
    Два пати во ден (на сабајле и навечер) ги истурав до пола полни со вода преку балкун, бидејќи при монтажата не пуштивме црево во олук оти олуците се на 15 метри оддалечени, а надворешната единица е монтирана на балкон и нема можност надолу да си капи слободно. Во минусните периоди ги топев со жешка вода замрзнатите кофи во кадата, и ги фрлав сантите мраз во дворот. Не ставив црево на главниот отвор за одвод на тацната зато шо при масивен дифрост грга вода и од другите перфорирани отвори и ајдеее терасата лизгалиште до сабајле.
    Ви го претставувам моето решение, уради сам!
    8.jpg
    Го напрајв од поцинкуван лим од 0,5 мм дебелина од скопска железара.
    Цевчето е бакарно (прснато со црн спреј ѓомити за око поубо) и на спојот го поминав со калај.
    9.jpg
    Техниката на виткање е водонепропустлива, па така аглите се рачно свиткани и не се калајдисани (големо тенкс до еден стар мајстор лимар шо ме научи :)
    10.jpg
    Намерно ја пуштив малку подолга и поширока, оти кога дефростира во зимите во Битола то ти е туширање од сите можни дупки на тацната..
    11.jpg
    Забележувате дека напраена е со пад кон лево кон дупката и цевчето, за да не лежи вода и да замрзнува.
    12.jpg
    Ја изврзав со нерѓосувачки челичен тел за носачите на надвеорешната единица, ја нивелирав и дојде камен, едвај со рака можи да се помрдни, ветерот не можи да ја ниша.
    13.jpg
    На крај во црното цевче вметнав 3,5 метарска водоводна пластична цевка, ја фиксирав со жица за носачот на надворешната, исто и на другиот крај за оградата од балконот. Сега водата си течи зад куќа во дворот на цименто, кофите ко ги зафучив низ балкун!?
    14.jpg

Ми остана да го пресечам цревото од внатрешната единица и да го насочам во тепсијата, сега е спуштено по ѕидот во пласично шише од килоипол.. имам време до на лето.

Дружиња, ова е најновата додатна опрема на мојата Haier Tundra 5,5 или шо би се рекло 18-ка, фала на пажња и поздрав!

На boban73, nik0la_, Majestic и уште 9 други им се допаѓа ова.
  3. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,088
    11,990
    2 Август 2012
    Машко
    Пак е мало одводното црево. Треба да ставиш најмала (во фи) одводна цевка. Не е да ти кобам ама она пак ќе замрзне на многу ниски температури. Стопената вода полека истекува и брзо се нафаќа по ѕидовите на цевката и се трупа.

Ајде. Прва прилика модифицирај. Флегма ти велит!

[edit]
    Уште еден совет!
    Следи ја состојбата на гумиците под климата особена на страната на компресорот затоа што тука е најтешка и истите ќе се сплескаат. Кога тоа ќе се случи климата ќе излезе од баланс и ќе страдаат гумиците на компресорот односно под компресорот па ќе добиеш еден иритантен и непостојан звук (си ги слушнал таквите. звучат како да фаќа лим или да резонира плех)
    Едноставно компресорот, заради вртењето на внатрешните компоненти, почнува да изигрува жироскоп кој постојано пробува да се исправи.

Истото правило важи и при монтирање на HDD. Или хоризонтално или вертикално но никако над 3 степени.

Последна промена: 5 Февруари 2019
    На CBB_6 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,088
    11,990
    2 Август 2012
    Машко
    Ќе си ги запалиш климите и ќе си тераш. Ете така заштедуеме ние ложачите на пелети ем дрва
    Кој компликатори сте со оној mdeni чудо едно. Ене го читам и препрочитувам каде велит дека јануари му бил околу нулата.
    Ваљда бил! Ама во друга галаксија..

5. CBB_6

CBB_6
    Gaining Experience

45
    99
    9 Декември 2016
    Бакарното цевче шо излегва од тепсијата е фи 12 мм внатрешно. Апак цевката пластична накачена на него е фи 18 внатрешно. Се надевам ќе тера без мрзнење, евентуално во најладните дестина дена во зимата ќе му шибнам по едно шише врела вода за да стопи и протера све.
    Благодарам @FLEGMA за советот околу гумиците под надворешната, паметен совет на место.

6. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

1,973
    2,765
    12 Јануари 2016
    Машко
    @FLEGMA а колкумина во државава имаат парно греење на пелети, плус инвертер клима уреди?
    99% од луѓево бираат една опција, затоа кога прва препорака ти се ќумбиња на пелети - даваш лоша препорака!

Ти сега си ги работиш климите, и немаш гајле. Ама тие што си ги зезнал (да земат ќумбиња на пелети) сега идат се повеќе во загуба како што се затоплува времето. Таквите не знам дали воопшто би се решиле да се грејат на пелети, ако претходно би им ги покажал разликите во потрошувачките.

Браво за убавата направи сам изведба. Само и пар замерки (повеќе за монтерот), прво требало да ставиш подолги држачи за климата а второ климата е многу нагоре залепена (претпоставувам зошто, и претпоставувам дека било џабе). Инаку подолги држачи за климата ќе ти требаат за кога ќе ставаш термо фасада, а би било глупаво да не планираш што поскоро да го направиш тоа.

На boban73 и CBB_6 им се допаѓа ова.
  7. mdeni

mdeni
    Unstoppable

3,054
    2,756
    24 Септември 2012
    Вакви се продаваат за климите. Многу се корисни. Ете и ти си направил. Сега и да замрзне цревото има простор за 10кг лед во коритото.

На CBB_6 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,088
    11,990
    2 Август 2012
    Машко
    А колкумина имаат PVC прозори и надворешна изолација на ѕидовите за да можат да се греат на клими? Колку седат во куќи а колку во нови станови градени по најсовремени стандарди?
    Свесен ли си ти дека пред 90-тите, кога се градеше, пур-пена беше непознаница камо ли да се употребува стиропор во градба а силикон имаше употребено само на словенска дограма? И сега откако ставија мерни станици и загадувањето стана видливо почнувате да верглате "стави pvc" "тури термо-фасада". Мислам hello.. без навреда ама имате ли вие со mdeni изгубено допир со реалноста или само онака зборувате пошто "сте читале"?

И moreover те гледам пежоративно зборуваш за камините на пелети како за ќумбиња демек примитивно средство.
    Рака на срце и јас мислам дека камин на пелети е waste под услов да грееш една соба но.. хеј! ако можеш ти со една клима да грееш цел стан зошто овај не би можел?

Шта се тиче парно + инвертери. Парното кај мене, дечко мој, е стара инвестиција. Во поново време осовременето на пелети. Климите не ми се некој страшен издаток во поглед на инвестиција.

Цело време се спрепнуваш на истото. Парно палиш под - 5 а клими палиш над 0 и ги користиш тоа COP-овите. :)

На boban73, Dean1, B@N@N@M@N и уште 2 други им се допаѓа ова.
  9. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

1,973
    2,765
    12 Јануари 2016
    Машко
    @FLEGMA кој се спрепнува ќе видиме на крај на грејна сезона кога ќе ги извадиш сметките за пелетите (и за климите) да ги споредиме моите и твоите расходи за греење. :)

Тоа со PVC прозорите и надворешна изолација - тоа нема врска со климите.
    а луѓето мораат да се греат и со и без PVC прозори и надворешна изолација.

Тоа што PVC прозори и надворешна изолација го прават, е дека прават разлика колку топлина ќе биде потребна. PVC прозори и надворешна изолација не прави разлика дали ќе одбереш да се грееш со клими (евтино) или со пелети (скапо, плус се труеш себе и сите други, плус се замараш и малтретираш со влечење вреќи ложење чистење и куп други глупости).

А за тоа дека парното ти била стара инвестиција, парите секако ти се два пати дадени и секако не прави никаква разлика во муабетов. 99% од луѓето НЕМА да купат И инвертор клими И ќумбиња (перогативни) на пелети. Јас ти велам дека е грешка што препорачуваш пелети како примарен извор на греење. Тоа е муабетот, не е ова што се обидуваш да го наметнеш.

На boban73 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ante1

ante1
    Gaining Experience

41
    86
    11 Јануари 2017
    Машко
    @bons во однос на другата тема разлика меѓу декември и јануари само 25кв?! А разлика меѓу декември и јануари температурна и влага плус огромна?Да не беше на зимовање јануари?Друга причина некоја?

11. bons

bons
    Gaining Experience

234
    64
    9 Април 2007
    Машко
    @ante1 баш напротив, бев дома за време на празниците и се грееше повеќе него вообичаено. Можно е еден ден само да не бевме дома па тој ден беше на 20 C. Ајде да речеме до мерачот нешто да не е како што треба но и сметката приближно таа потрошувачка ја покажува. Вадeње просек 310W/h и јас искрено се изненадив.

Последна промена: 7 Февруари 2019
    На boban73 и mdeni им се допаѓа ова.
  12. mdeni

mdeni
    Unstoppable

3,054
    2,756
    24 Септември 2012
    Толку си е, разликата е незначителна.

13. Professor

Professor
    Intern

42
    21
    2 Јануари 2013
    Машко
  14. DelphiUser

DelphiUser
    On your way to fame

523
    588
    2 Март 2011
    Машко
    A ние по селава опинци ли да носиме? Си ги пакувам куфериве и идам и јас во Скопје. Нека се расплачи Катерина Груевска од мака!

На boban73, FLEGMA, B@N@N@M@N и уште 4 други им се допаѓа ова.
  15. ante1

ante1
    Gaining Experience

41
    86
    11 Јануари 2017
    Машко
    Друга држава сте Вие во Ск изгледа..Кај мене е 150 кв разликата...Гледам кај @Alekso1981 е негде 80кв плус,и тој е од Ск..ама кога ќе споредам процентуално кај мене е повисоко...Остај тоа app за температурите во Бт беше доста ниско јануари!!

boban73, GGTT1 и на DelphiUser им се допаѓа ова.
  16. DelphiUser

DelphiUser
    On your way to fame

523
    588
    2 Март 2011
    Машко
    Има огромна разлика до јануар. Секое сабајле беше -10 до -20, а денски -5. Една од поладните зими е оваа.

На boban73 и FLEGMA им се допаѓа ова.
  17. turbiny

turbiny
    Gaining Experience

165
    77
    20 Декември 2016
    Машко
    субвенцииве ќе ме натераат да земам клима по брза постапка,
    за греење на 72м2 на стан (последен спрат) со ѕиден панел 8цм+10цм стиропор,тавански 5цм+стаклена волна (мислам)
    • пожелно да има вифи (може и додатно да се купи но да го има на лагер)
    • лимит 45000ден
    • битно е салонот 33m2
    • да троши што помалку (може и да не троши воопшто :D)

од каде да се купи и дали да се монтира на кров кај што има најмногу струење на воздух?
    однапред благодарам за вашата помош

18. stefan_v

stefan_v
    On your way to fame

1,411
    596
    3 Мај 2010
    Машко
    На boban73 и GGTT1 им се допаѓа ова.
  19. snowgirl

snowgirl
    Intern

1
    0
    7 Декември 2018
    Женско
    Здраво. Ме интересира дали ја има некој грее хансол 3.5 kw и за колкава просторија се работи ( стан или куќа ), со каква изолација и како сте задоволни од истата?

20. elenka

elenka
    Intern

27
    46
    21 Август 2017
    Женско
    Малку каснам со коментаров, ама на одмор бев без компјутер, дури сега ве прочитав.

Ланската грејна сезона, (прва со клима) исклучиво на струја, завршена со 21 200 денари, за сите 12 месеци. Е сега, колку од тие пари потрошил Амберот, а колку панелот што се користи за догревање на спална, колку соларното, не знам.

Втората грејна сезона, досега сметката е 10800
    Да напоменам, зимово имавме и температура од -20-тина степени секоја вечер, па екстра 2 греалки се користени за додатно затоплување на купатилото.

Пред климата, се греевме на пелети.
    Еве женско сум, кажувам дека многу не се разбирам, ама знаејќи ние колку трошевме за пелети... Како може со пелети да е поефтно, еве не знам... Дали успевате 40м2 да ги згреете со пола вреќа?

Зимото 2016-17, што дефинитивно беше најладно во последните 20 години, потрошивме преку 2 тона, или 150 вреќи пелети (повеќе бре), плус струја, 40тина илјади за греење фати, двете комбинирано.

И двете години пред тоа, трошевме по 2 тона, или по вреќа дневно просек, 4 месеци во годината. Плус за струја.

И случајно некој ако не знае, климата е Амбер 12ка :p
    Не е реклама, јас си ја бирав заради капацитет -30, :rolleyes: :devil:

На Juve_fanatic, Tajson, Micho и уште 3 други им се допаѓа ова.
  21. MarkoHF

MarkoHF
    Practice makes perfect

847
    1,107
    30 Септември 2008
    Машко
    Internet Marketing
    Здраво дечки, мал совет, заинтересиран сум да се подновам со нов инвертер, али просторијата кај мене е малце "специфична". Треба да се покрие површина од 37м2, али во средина на двете соби има скали, и едната соба (означени на сликата со 3 и 2) е за некои пола метро повисокa од собата број 4, од нај ниската точка во соба број 4 до највисоката точка во соба број 3 има од прилика 3.3м. Моментално старата клима е наместена на местото означено со жолто. Десно од климата се наоѓа камин (на кој моментално се греам - супер не ефикасно), а лево е стаклен ѕид, така да нема да може да се монтира на левата страна.

Дали би било по паметно да се монтира една појака клима на истото место, или две: една доле во соба број 4 и една погоре во собата осначена со 3 и 2. Исто така со колкава јачина?

Ви благодарам :)

22. Трајче Дрварчето

Трајче Дрварчето
    Practice makes perfect

743
    1,535
    3 ноември 2012
    Машко
    Кодош
    1. I. Право на учество:
    Право на субвенционирање на дел од средствата за купување на инвертери во 2019 година имаат физички лица кои се жители на Град Скопје (општините во градот: Аеродром, Бутел, Гази Баба, Ѓорче Петров, Карпош, Кисела Вода, Сарај, Центар, Чаир и Шуто Оризари) и кои ги исполнуваат следниве услови:

• да има живеалиште на подрачјето на град Скопје (општините: Аеродром, Бутел, Гази Баба, Ѓорче Петров, Карпош, Кисела Вода, Сарај Центар, Чаир и Шуто Оризари),
    • инвертерот да го купил во 2019 година, се до завршување на јавниот повик, односно исцрпување на средствата од Буџетот на Град Скопје за субвенционирање за купување инвертери,
    • да нема искористено субвенции од кој било извор во Република Македонија за затоплување на своето домаќинство (станбен објект),
    • до поднесување на барањето да е корисник на печка на јаглен, дрва, нафта или мазут,
    • станбениот објект да не е во фаза на градба и во него барателот да живее,
    • да нема приклучок на градско централно греење во станбениот објект каде што ќе биде инсталиран уредот, без оглед на тоа дали го користи,
    • да има платено данок на имот за станбениот објект каде што ќе биде инсталиран уредот, заклучно со 2018 година,

23. SERHAN

SERHAN
    Intern

1
    0
    11 Февруари 2019
    Машко
    Здраво дечки ми треба совет за околку 100квадрати од кои 50квадрати отворен простор една соба10квадрати 1соба12квадрати и една28квадрати. Моментално користам котел на пелети од кој не сум задоволен од преголемата сума за пелети и потрошња на истите.Заинтересиран сум за инвертер клими се мислам на следниве:
    • MIDEA inverter MA-18NXD0-I BLANC:38.000 MKD
    • Vivax ASP 18CH50AERI:40.000 MKD
    • GREE LOMO LC 1800BTU R32 GWH18QD (K6DNB4B-K6DNA1B) :40.000 MK
    Секако ако имате некој друг предлог до 40.000 мкд

Поздрав

24. Tajson

Tajson
    On your way to fame

547
    679
    25 Февруари 2016
    Машко
    Незнам како би можел да загрееш, толкав простор со овој избор, можеби да потпомага да се трошат помалку пелети инаку како основно средство, не. Мораш да направиш некаква скица на просторот, како би се виделе местата каде би се позиционирале, претпоставувам за тој простор минимално две па можеби и три клими.

25. Gorann87

Gorann87
    Intern

11
    2
    23 ноември 2018
    Машко
    Imam gree hansol 3.5 klima, ja koristam veke 2 meseci. Gream prostorija od 27m2 odnosno dnevna i kujna. Klimata mi e stavena vkujna i direkno duva nakaj dnevnata. No nekako ne sum zadovolen na nadvoresna tem od 0 do minus 2 ja pravam na 25 stepeni no ne saka da kreni tem poveke od 21stepen. Plus sum vo zdraga na podkrovje i tavanot e spusten. Mislenje?

Сподели

Вчитување...