1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од Sylvester, 17 Јули 2010.

 1. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,189
  2,884
  24 Септември 2012
  Стави го вентилаторот на максимум и температурата на 30Ц.

  1. Ако тогаш крене значи има сила, само треба да се види да се подеси температурата или вентилаторот. (Рецимо 27ц или вентилатор на повеќе ќе треба)

  2. А ако не крене и тогаш значи дека толку е силата на климата и дека просторот има поголеми загуби од што климата може да надомести. (Ќе треба да се пушти дополнително грејно тело во најладниот дел од собата, како на пример панелка од 1KW).

  Тоа се двата можни случаи.
   
 2. Gorann87

  Gorann87
  Intern

  11
  2
  23 ноември 2018
  Машко
  Napraveno mi e na auto i 25tem. Samo me cudi oti kreva do 20 21 znaci ako ja stavam na 30stepeneni max ce kreni do 23 24. No potrosuvackata ce kreni mn mn ako ja stavam na 30?
   
 3. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,365
  12,472
  2 Август 2012
  Машко
  Тоа е да видиме дали знае да развие снага а единствен начин за да видиме е да ја наместиш на максимум вентилатор и температура.

  Ако знае тогаш ќе треба да си играш со температурите и брзината на вентилаторот.
  Нејзе и е релевантно колку и мери внатрешниот сензор.

  На 25 со аутофан можеби трупа околу нејзе и веднаш ја намалува снагата.
   
 4. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,189
  2,884
  24 Септември 2012
  Не се секирај за потрошувачката. Инвертер е тоа и да работи на максимум воопшто не е скапо.
   
 5. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,355
  3,220
  12 Јануари 2016
  Машко
  Чекај, ова е еден простор или кујната и дневната се одвоени?
  Ако кујната и дневната се одвоени и ако ја грееш дневната со греење низ врата прво секогаш ќе има барем неколку степени разлика во тепература меѓу собите, второ колку и да го форсираш греењето климата ќе се гаси кога ќе достигне температура во кујна пошто горе кај климата може и 30с да има ама долу во дневната да биде 20-и-нешто. Ако е ова случајот тогаш си направил многу лоша одлука за местоположба на внатрешната единица. Ако дневната и кујната се еден простор неодделни со ѕидови тогаш е друг муабетот... Кажи што е случајот, да не нагаѓаме вака.

  Пред некој месец се расправав (буквално) со еден нуб, се жалеше како климата слабо му греела и многу му бучела - инаку ликов ја сместил внатрешната во ходник а сака да ја грее дневната. Па уште и родителите ги заебал исто, на негово инсистирање исто климата ја ставивле во ходник наместо во просторијата во која се грее.
   
  На ante1 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Quasimodo

  Quasimodo
  Intern

  43
  18
  2 Септември 2016
  Машко
  + во кујната ако има Аспиратор лоша работа цела топлина ја зема он ко ќе работи
   
 7. Gorann87

  Gorann87
  Intern

  11
  2
  23 ноември 2018
  Машко
 8. Gorann87

  Gorann87
  Intern

  11
  2
  23 ноември 2018
  Машко
  Nemav drug izbor. Morase tamu zoto sum na podkrovje i tavanite se spusteni. Dokolku bese vo dnevnata morase da bide na kaj kujnava posto neli e nizok tavano. Prodavaco i monerite mi rekoja tamu zosto ako bese vo dnevnava od nadvoresnata do vnatresnata edinica ce imase od 4 do 5 metri. Mi rekoja deka e mn rastojanije ce gubi od toplinata
   
 9. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,355
  3,220
  12 Јануари 2016
  Машко
  Те мавтале, и продавачот и монтерите многу добро знаат дека без проблеми до 7 метри може да се долги цевките (а може и повеќе). Топлина нема да многу да се губи, ако воопшто. Ги мрзело да работат, реално незгоден ти е просторот би имало подоста работа од естетски аспект. Само фер било да ти објаснат и да ти понудат да си најдеш мајстор да направи потребни отвори и потоа да загипсира и да изглетува на крај. Од ова што се гледа, таму каде што е часовникот е соодветно место за внатрешната единица - кога ќе се седи на софра, ќе се мести дувањето да биде хоризонтално.

  Вака сега имаш топлотен „џеб“ таму каде што е климата (внатрешната единица) горе во кујната. Пошто топлината бега и останува горе а џебот е и повеќе од еден метар, сензорот од климата секога ќе гледа многу поголема температура од таа температура во дневната на висината на која седиш. Не е толку лошо како низ врата да треба да иде топлината, ама сеуште е прилично лошо.

  Во ваквите ситуации, најголем проблем е кога се разговара пост фестум. Да си прашал пред да ја местиш климата, многу полесно ќе си поминел. :(
   
  На Quasimodo и ante1 им се допаѓа ова.
 10. Gorann87

  Gorann87
  Intern

  11
  2
  23 ноември 2018
  Машко
  Mnogu e tersene mestovo. Od stranata kaj casovnikoj ne odgovara nikako. Od stranata kaj sto stoi sega nadvoresnata edinica sega ne mozi da se donesi do casovnikot oti mn e stvarno metraza a od dr strana od kaj sto imam slikano isto ne mozi posto na samite pendzerina ima resetni i plus se niski. Samo monterite se krivi mi rekoja deka ce gree kako sto e namestena sega. Samo jbg sega uvidov deka nz dali ce gree koga ce bidi dosta ladno.
   
 11. Juve_fanatic

  Juve_fanatic
  Gaining Experience

  109
  83
  4 Март 2018
  Машко
  Nemoj na autofan da ja cuvas ako e takva rabotata. Stavi ja na 3ta brzina. Ne znam Hansolot kolku brzini ima, ama stavi ja ti na pretposledna brzina. Ne znam kako so AutoFan moze da se ocekuva da se raspredeli efikasno toplinata niz celiov ovoj prostor shto go imas slikano. Ne ja cuvaj na autofan.
   
 12. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,365
  12,472
  2 Август 2012
  Машко
  Погоре Локван ти кажа дека можи да се местат подолги цевки и тоа не е проблем (се става дополнително фреон/ грамажа според секое додадено метро должина)

  По муабетиве мислам дека си од Прилеп и ако е така јасно ми е колку е часот. Кај безизлезните ситуации се прибегнува кон употреба на бакарни цевки со колена и сето тоа лемење со МАП гас.
  Од некоја чудна причина мајсторите во М одбегнуваат употреба на алат кој витка под агол од 90 степени па имаме онакви ситуации.

  Иначе да не ти е во мисла ама ако беше во дневната кујната ионака немаше да ти се затоплува доволно.
   
 13. Gorann87

  Gorann87
  Intern

  11
  2
  23 ноември 2018
  Машко
  Od prilep sum me seti. Od koga ja koristam min bilo -2 tem i na takva tem. krenala do 20 stepen napravena na 25s. i autofan. Pravam muabet za vo dnevnata. Koga ce bidi ekstremno ladno cisto sumnam deka ce topli, ali ako ne zadovoluva vo najladnite denovi ce pustam panel. E sega dali da ja nasocam direk nakaj dnevnava da duva, na dolu ili da ostav da odi gore dolu? Inace mislev deka ce gree ona kako sto treba ama se razocarav ali to e
   
 14. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,355
  3,220
  12 Јануари 2016
  Машко
  Насочено надолу секако.
  Туку интересно би било да ставиш мерач за потрошувачка. Да видиме дали работи на макс моќност (накај 1.5 киловати), пошто ако е така тогаш Флегма има право и климата не е ти е доволно силна за потребите. Но ако не работи на макс моќност, туку помалку, тогаш како што објаснив климата постига зададена температура - но таму каде и се наоѓа сензорот (горе во топлотниот џеб).

  Инаку независно од тоа не се согласувам со Флегма дека нема да има разлика, напротив сметам дека ќе има голема разлика ако ја преместиш внатрешната единица во дневната соба (и барем 30см пониско од плафонот).
   
 15. Gorann87

  Gorann87
  Intern

  11
  2
  23 ноември 2018
  Машко
  Toa me buni i mene. Neli koga ja napravis na pr. 25s treba da si krene tolku, bez razlika kolku ce kreni vdnevna ama vo kujnata treba da bidi tolku ili se lazam?
   
 16. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,355
  3,220
  12 Јануари 2016
  Машко
  Да, треба да има зададена температура ама таа се мери горе кај климата а не долу. А климата е горе во топол воздушен џеб и губиш ефикасност затоа што климата се обидува дозагрее веќе топол воздух. Обавезно пробај барем дувањете да го насочиш најдолу, и како што кажаа и други, мануелно да наместиш на најсилно дување. Поефикасно да се бутка топлиот воздух надолу кон дневната соба.

  Пробај така ден два, и кажи дали има разлика. На крај секако треба сериозно да размислиш да ја преместиш климата.
   
 17. Gorann87

  Gorann87
  Intern

  11
  2
  23 ноември 2018
  Машко
  Mislam deka si podpolno vo pravo deka klimata veke zagreva zagrean vozduh. Pr kazuva vo prostorijata deka e 22 stem. koga ne e autofan nego manuelno i ja napravam na 5 crti da duva po nekoja min odma pajdza tem na 20, 19 no se oseka deka dolu ne e tolku tem deka e neso fazla. Dali togas koga kako sto kazavme veke zagreva zegrean vozduh go dava max? I jas sum za premestuvanje ama stvarno mn e nezgodno mestovo.
   
 18. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,189
  2,884
  24 Септември 2012
  Само насочија кон дупката на шанкот.

  Стави 27ц и претпоследна брзина на вентилатор.

  Толку. Се ќе биде во ред.
   
 19. Juve_fanatic

  Juve_fanatic
  Gaining Experience

  109
  83
  4 Март 2018
  Машко
  Nemoj na maksimalen izduv, nego na pretposledna brzina cuvaj ja i mislam deka ke se sredi.
   
 20. Gorann87

  Gorann87
  Intern

  11
  2
  23 ноември 2018
  Машко
 21. Gorann87

  Gorann87
  Intern

  11
  2
  23 ноември 2018
  Машко
  Ednas se povrzav. Potoa neso snema int. go resetirav ruterot i od togas ne mozam da se povrzam.
   
 22. ante1

  ante1
  Gaining Experience

  49
  93
  11 Јануари 2017
  Машко
  Ај тие што се НУБ ок,ами монтерите и тие ли се НУБ што монтираат на такви места?!
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 23. ante1

  ante1
  Gaining Experience

  49
  93
  11 Јануари 2017
  Машко
  @Gorann87 тоа што монтерите те излажале и монтирале на несоодветно место е евидентно...Тоа што можиш да го поправиш се вика ifeel на далечинското...Тогаш климата ќе работи по сензор за топлина на далечинското..Само тоа треба да биди насочено кон климата со ир да гледа во климата и кога задаваш команди да регистрира..Да не не биди на стакло! Со ова мојш да ја опрајш работата..Не задавај температури повисоки од 23-24..сега тие темпертури ќе се постигнуваат на висина и одалеченост каде што е далечинското..Ќе немаш ни потреба од брзини да менуваш...ако ти е 19како шо викаш кај што е далечинското ќе зголеми фан сам хансолот..а тоа колку степени има таму кажува самата клима..Прочитај упатсво или прашај..
  Јас ја работам истата клима со ифил само не ми поставено толку погрешно како твојата..
  Частиш ако ти помогнав :)
   
 24. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,355
  3,220
  12 Јануари 2016
  Машко
  Aбе мајстор како мајстор, гледа да закрпи најлесно што може и да си оди дома. :)
  Чест на исклучоците (ги има), ама многумина од мајсторите се шалабајзери. Ако не знаеш точно што сакаш и инсистираш на тоа од старт, тие ќе си направат ним како што им е полесно.
   
 25. Gorann87

  Gorann87
  Intern

  11
  2
  23 ноември 2018
  Машко
  Автомацки ја направив да се пушти во 22 часот на 4та брзина и насочена кон отворот пд шанкот. Сега си идам дома, дајлинското го иставив на гарнитура и го прикчучив ifeel. Температурата ми беше направена 24степено. Кога стегнав да видам колку има кренато ми покажа 22 степени кај внатрешната единица. А со ifeel кај гарнитурата 24 степени. Мислам со секој ваш коментар решивме по некоја дилема и мислам дека проблемо е решен. Фала ви на одвоеното време да ми дадете совети.
   
  На ante1 и CBB_6 им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...