1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Intel vs AMD

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од tomi, 19 Април 2012.

Кога би купиле процесор, би зеле

Анкета затворена (на) 26 Февруари 2018.
 1. Intel

  38.4%
 2. AMD

  50.7%
 3. Intel само ради игрите

  9.4%
 4. AMD само ради игрите

  1.4%
 1. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,379
  27,069
  4 Септември 2008
  Онака постирав, знам дека не е директна.
   
 2. Astro

  Astro
  Guru

  6,401
  8,874
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  To put your fingers in the soup :crazy:
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 3. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,145
  1,145
  2 Март 2011
  Машко
 4. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,379
  27,069
  4 Септември 2008
  :)
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 5. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,379
  27,069
  4 Септември 2008


  Crysis на CPU. INTEL????

  :oh:
   
  На Rukfash и Rikimaru им се допаѓа ова.
 6. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,416
  2,551
  9 Февруари 2011
  @psyside ептен ги мразиш интел, од душа глеам им се ситиш.
   
  На Pane-G му/ѝ се допаѓа ова.
 7. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,379
  27,069
  4 Септември 2008
  Јок, само ги тролам :hay:
   
 8. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,416
  2,551
  9 Февруари 2011
  Ааааааа ок. Значи они будно го следат форумов и се натажуваат кога гледаат како овде ги троламе.
  Ги заболе таквото.
  Сеуште сум на мислење дека овој пат не се заинтересирани да се фајтаат со АМД.
  Изгледа се фокусирани на други работи веќе.
   
  На Pane-G му/ѝ се допаѓа ова.
 9. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,379
  27,069
  4 Септември 2008
  Мислам дека се разбравме, тролање секако дека мислам локално, сеир мавам.

  Не може дури и да сакаат, каснат.
   
 10. Rikimaru

  Rikimaru
  On your way to fame

  776
  695
  26 Март 2016
  Даскал
  И јас бев Intel fanboy бла бла бла ама не можи со 14nm+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ Refresh да вадат нов во 2020та. Па се силат дека му клокал стабилно над 5 Ghz, а АДМ 4та исто ќе излегуваат оваа година. Па зедов Ryzen ко секој нормален во 2020та.
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,416
  2,551
  9 Февруари 2011
  Не знам, не верувам баш дека е така. Нешто друго е во прашање.
  Ама кај да е, ќе дознаеме. Да не те чуди да баталат х86.

  Ја мислев ќе почекаш да искочи новата генерација.
  Зема 3800х?
   
 12. Rikimaru

  Rikimaru
  On your way to fame

  776
  695
  26 Март 2016
  Даскал
  Земен е 3800x готово, не ми се чекаше до септември, октомври онаму за 4та генерација.
   
  На Gaston му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,057
  636
  8 Август 2017
  Машко
  Интел си купува акции и си држе раст на цената + модем на Ипхоне = профит, 18:08 во видеото

  View: https://youtu.be/Va9vbM4EXbM
   
 14. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,379
  27,069
  4 Септември 2008


  2:10 па натака.
   
  На DelphiUser му/ѝ се допаѓа ова.
 15. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,379
  27,069
  4 Септември 2008
 16. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,469
  3,191
  24 Септември 2012
 17. G4M3R

  G4M3R
  On your way to fame

  552
  504
  26 Јуни 2012
  Машко
 18. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,379
  27,069
  4 Септември 2008
 19. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,337
  4,537
  18 Септември 2013
  Машко
 20. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,145
  1,145
  2 Март 2011
  Машко
 21. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,145
  1,145
  2 Март 2011
  Машко
 22. Rikimaru

  Rikimaru
  On your way to fame

  776
  695
  26 Март 2016
  Даскал
  Ова е најјако:

  Intel has PCIe 4.0 Optane SSDs Ready, But Nothing for Customers to Plug Them Into | Tom's Hardware

  Хаххахаха. колку треба да си мизерен да не имплементираш PcieGen4 ни во новата 14nm генерација (CometLake), а АМД го направија тоа од лани летото. Ќе мора на Рајзен или на Epyc да тестираат.

  Oваа година уште повеќе од пазарот ќе изгубат. Замислете сите tech guys кога ќе склопуваат best builds оваа година (со десетици милиони следачи), и ќе мора најдоброто од најдоброто да го изберат. Се разбира ќе одат со Samsung 980 PRO/EVO, ама поради тоа ќе мора да одат со Ryzen бидејќи интел селјаците во 2020та што ќе вадат серија нема да поддржува PciGen4 се уште. Сите видеа онлајн со best builds нема да покажуваат интел. ГГ.
   
  Последна промена: 18 Февруари 2020
  farkizz, TATA_MATA, StefAngel и на уште 1 им се допаѓа ова.
 23. Astro

  Astro
  Guru

  6,401
  8,874
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Или Интел се тотално неспособни и пропаѓаат или спремаат нуклеарка од неколку стотини мегатони.

  Ова второво повеќе ми изгледа веројатно. AMD нек се радуваат додека можат.
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Rikimaru

  Rikimaru
  On your way to fame

  776
  695
  26 Март 2016
  Даскал
  Додека ја спремат нуклеарката ги ограбуваат. CometLake што ќе излегува оваа година знаеме и спецификации и се. В година ако биде нуклеарката тоа е доооолго време да го примат машки. АМД нека им продадат и термална паста за да не ги боли толку.
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Astro

  Astro
  Guru

  6,401
  8,874
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Не е проблем, АМД им требаат на Интел за да има диверзитет на пазарот, да се работи нешто.
  Ти текнува како пазарот веднаш се заврте кон АМД откако понудија подобри процесори? Одма, преку ноќ шо-се-велит.

  Ако извади Интел нуклеарка, пак ќе го земе пазарот и тоа е тоа, нема тука трте-мрте.
   
  TheMarshal, gOJDO и на Pane-G им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...