1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Intel vs AMD

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од tomi, 19 Април 2012.

Кога би купиле процесор, би зеле

Анкета затворена (на) 26 Февруари 2018.
 1. Intel

  38.4%
 2. AMD

  50.7%
 3. Intel само ради игрите

  9.4%
 4. AMD само ради игрите

  1.4%
 1. Astro

  Astro
  Guru

  6,645
  9,321
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Аман више со таа Грција, ние на марс сме па нема да поефтинат.
   
  На SiPy` му/ѝ се допаѓа ова.
 2. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,127
  693
  2 Мај 2011
  Испорачуваат ли ове кај нас да си направам упгрејд на 2700x ?
   
 3. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,089
  1,359
  26 Март 2016
  Даскал
  Можеби ова не е поврзано, но во рок од една недела, процесорот што го зедов од visionstudio.gr поефтина за 15 евра.
   
 4. Goran995

  Goran995
  On your way to fame

  338
  524
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Не е.
  Во Vision цените варираат во зависност од тоа колку е баран/залиха кај нивните добавувачи.

  Доколку имаат залиха од повеќе добавувачи - мислам дека спуштаат цена.
  Доколку почнува да снемува на залиха - качуваат цена.
  Доколку делот е баран/скоро порачуван - се знае да качат цена.

  AOC 24G2U беше 218 евра, сега е 231. Заради тоа што е баран + има тенка залиха.
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 5. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,686
  14,284
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Секако дека не испорачуваат, а кога би испорачувале со транспорт и давачки ќе ти излезе поскапо одошто да го купиш од продавница кај нас по регулар цени. Башка шо ќе треба да го чекаш месец и повеќе.
   
  На eX3v1l му/ѝ се допаѓа ова.
 6. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  393
  306
  13 Март 2017
  Машко
  Која е разликата (реална) помеѓу R7 2700X и R7 3700X? Дали вреди да направиш апгрејт на 3700x ако веќе си склопил конфиг со 2700x?

  10,000 ден. поскап е па ме интересира дали има некоја драстична разлика? Или не вреди?
   
 7. Avid

  Avid
  Guru

  4,478
  6,729
  21 Јануари 2009
  Не.
   
  На coNNectMKD му/ѝ се допаѓа ова.
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,753
  27,436
  4 Септември 2008
  10K не вреди.
   
  На coNNectMKD му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Astro

  Astro
  Guru

  6,645
  9,321
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Зависи, ти си знаеш дали ти вреди. Станува збор за 10 до 25% подобрување во перформанси, па ти процени си.
   
  На coNNectMKD му/ѝ се допаѓа ова.
 10. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,753
  27,436
  4 Септември 2008
  Aко зимаш нова конфа можда вреди, ама ако веќе имаш не.
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 11. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  393
  306
  13 Март 2017
  Машко
  Склопен е веќе со 2700x, али дека глеам и сумата е висока на цела конфигурација па мислев веќе кога се троши да се иде на 3700x. За графика и дизајн е пц-то, и на нет глеам дека нема некоја разлика..
   
 12. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,798
  1,170
  28 ноември 2015
  Машко
  Мислам дека 2700х е најдобра бест бај за тоа што го добиваш.
   
 13. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,686
  14,284
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  На систем од 100к денари секако дека вреди
   
  На Ace Lud и coNNectMKD им се допаѓа ова.
 14. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,753
  27,436
  4 Септември 2008
  Eпа ова е веќе скроз друго, ако е за работа треба да се види во специфичните програми колку разлика има.
   
  На coNNectMKD му/ѝ се допаѓа ова.
 15. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,181
  1,181
  2 Март 2011
  Машко
  Зошто не 3600?
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 16. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,181
  1,181
  2 Март 2011
  Машко
 17. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,798
  1,170
  28 ноември 2015
  Машко
  Зависи до што апликации користиш тие 4 тхреда ќе ти бидат потребни за стриминг. Друго имаат слични перфоманси.
   
 18. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,798
  1,170
  28 ноември 2015
  Машко
 19. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,181
  1,181
  2 Март 2011
  Машко
 20. Astro

  Astro
  Guru

  6,645
  9,321
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  itstheigyg, Tenny и на StefAngel им се допаѓа ова.
 21. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,350
  796
  12 Април 2017
  Машко
  Тие 45W не се мерени на максимална потрошувачка така да....
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 22. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,459
  7,445
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Што би советувале во однос на рам за R5 2600 на Gigabyte Aorus B450 Elite, спремни ми се за нарачка Hyper X Fury 3200Mhz (2x8), би имало ли видна разлика ако најдам 3600?

  Ќе морам да чекам пошто морам од Анхоч да ги земам (стор кредит), а гледам немаат. Претежно за гејминг е компјутерот и тек тук H264 компресија.
   
 23. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,798
  1,170
  28 ноември 2015
  Машко
  Ноуп.
   
  На ARMac му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  634
  367
  5 ноември 2013
  Машко
  Ако имаш опција нексио, земи си Gskill Trident Z Neo имаш и 3200 и 3600
   
 25. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,459
  7,445
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Немам опција, само анхоч. Поентата ми беше дали да чекам или да земам 3200
   

Сподели

Вчитување...