1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Intel vs AMD

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од tomi, 19 Април 2012.

Кога би купиле процесор, би зеле

Анкета затворена (на) 26 Февруари 2018.
 1. Intel

  38.4%
 2. AMD

  50.7%
 3. Intel само ради игрите

  9.4%
 4. AMD само ради игрите

  1.4%
 1. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,471
  4,794
  18 Септември 2013
  Машко
  Прашањето не е дали ќе извади интел нешто добро догодина, прашањето е дали АМД ќе биде толку назад ко шо беа со години.

  Догодина мислам ќе има подеднакво добри опции и од двата табори и конечно ќе има добра конкуренција и прав избор - и тогаш веројатно најмногу ќе ќариме ние - крајните корисници - со тоа шо може ќе се натпреваруваат со спуштање на цени интел и амд.
   
  TheMarshal, Astro, gOJDO и на уште 1 им се допаѓа ова.
 2. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,690
  14,303
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Подобрата архитектура на процесорите на Intel не е единствено доволна за Intel да воспостави доминација над AMD. За тоа им е потребно да извадат производствен процес кој ќе биде неколку генерации пред конкуренција како што тоа беше тоа со децении во минатото. Се до тогаш Intel ќе бидат конкуренција со AMD, освен ако AMD повтори некои катастрофални грешки од минатото како Bulldozer.
   
  gremlin, GGTT1 и на StefAngel им се допаѓа ова.
 3. Astro

  Astro
  Guru

  6,656
  9,343
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Интел ќе мора да оди на Minimum 5nm процес за да ги закачне АМД кои веќе имаат добро искуство и скалабилна архитектура на 7nm. Скокот на интел од 14 на 5nm некако ми изгледа премногу оптимистички, ама шо ги знаеш, све бива.
   
 4. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,181
  1,181
  2 Март 2011
  Машко
  Вечна е само промената. Сам знаеш, само што му тргна на Cyrix излезе Quake за кој FPUто не беше оптимизирано и вадеше дупло полоши резултати од ИНтел. Па му цркна цела серија на процесори и ги враќаа назад...
   
  На StefAngel му/ѝ се допаѓа ова.
 5. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,610
  3,356
  24 Септември 2012
  Ти да си гледаш дали на плочата можеш да ставиш 3990X за 1 година кога ќе се нормализира цената. Тоа е битното. :) Зошто гледаш дека веќе и се гејма на него без графичка. :)
   
  toshex, StefAngel и на Astro им се допаѓа ова.
 6. Astro

  Astro
  Guru

  6,656
  9,343
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Како би се кранчале научни проекти на него мхх мхх мхх, мераци. Ќе ми треба дуал сокет плоча за 2 комада такви.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 7. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,690
  14,303
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  10nm на Intel по карактеристики е подобар од 7nm на TSMC. Проблем е што не користи EUV и има многу грешки при производство за да биде конкуретен со цена. Затоа пак 7nm на Intel ќе користи EUV за литографија и треба да ги згази сите останати што допрва ќе излезат. Значи да биде осетно подобар во секој можен поглед од TSMC 5nm, и n-mos и p-mos перформанси, енергетска ефикасност, потрошувачка и густина.
   
  На Transporter444 и Pane-G им се допаѓа ова.
 8. Astro

  Astro
  Guru

  6,656
  9,343
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  И ја викам тоа, ама нешто не им оди на интел. Се надевам дека ќе смислат нешто страшно да ги натераат АМД да симнат цени :)
   
  На StefAngel му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,094
  1,364
  26 Март 2016
  Даскал
  На Интел не им оди воведувањето на 10нм веќе неколку години. Се обидуваат да ја направат добра колку Скајлејк што беше, плус згора на тоа мислеа имаат повеќе време за да ја изработат новата архитектура бидејќи АМД беа назад пред да го воведат Рајзен и да започнат да го усовршуваат. И сега ете со турнати гаќи бидуваат начекани од АМД. Ќе се вратат кога тогаш, ама дотогаш малку порно ќе јадат.
  [​IMG]
   
  Последна промена: 19 Февруари 2020
  На StefAngel му/ѝ се допаѓа ова.
 10. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,471
  4,794
  18 Септември 2013
  Машко
  Предноста на интел со свој производен процес е тоа шо не треба да зависат од тоа дали некој друг ќе реши да го окупира цел.

  На пример нвидиа сеа ако закупат од TSMC 50% од производниот процес за 7нм, тогаш ќе опадне валјда на АМД производниот капацитет.

  Интел го нема тој проблем, но како шо гледаме они имаат други проблеми. Се си има предности и недостатоци, но интел е гигант и ќе видиме шо ќе направи.
   
  На StefAngel му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,094
  1,364
  26 Март 2016
  Даскал
  @toshex колку што знам, најновите чипови на нвидиа им се правени од Самсунг, не се знае дали 7nm 30xx ќе бидат TSMC или Самсунг, ама има големи шанси дека ќе се прават од Самсунг.
   
 12. Astro

  Astro
  Guru

  6,656
  9,343
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Ако на Самсунг толку често им снемува струја ко што им снемуваше, тепко на nVidia :oh:
   
 13. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,801
  1,171
  28 ноември 2015
  Машко
 14. Transporter444

  Transporter444
  Gaining Experience

  86
  119
  11 Јуни 2016
  Машко
  ФИНКИ
  Да, нажалост како што читав leaks изгледа и 10та генерација ќе биде Skylake 14nm microarchitecture, и тоа значи дека нема да бидат ништо подобри од моменталната 9та генерација, исто како што направија со 7ма и 9та генерација HEDT, истите процесори ги re-release само со залемени чипови, се надевам дека ќе изненадат годинава ама тешко. Многу сум разочаран од Intel што прават 14nm чипови уште од 6та генерација...
   
 15. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,690
  14,303
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Од 5-та генерација се 14nm, но подобрувани се од генерација во генерација. Разликата меѓу, да речеме, 14nm+ и 14nm++ е иста како разликата меѓу TSMC 14nm и 12nm со кои се изработени Zen и Zen+ соодветно.

  Притоа имај на ум дека тоа „14“ не е реална големина туку номинативна(зачи не означува димензија туку е име).
   
  Последна промена: 20 Февруари 2020
  toplel, Transporter444 и на gremlin им се допаѓа ова.
 16. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,417
  1,882
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Најдобро за нас би било интел да извади подобар процесор но не премногу туку само да биде доволно конкурентен бидејќи да бидеме искрени да беше интел на местото на амд сега 3900Х ќе го продаваше за 1000 евра а за нас обичните смртници 300 евра заклучен и5 или 350 евра само за привилегијата да си стискаш колку сакаш множител.
   
  Transporter444, StefAngel и на toshex им се допаѓа ова.
 17. bajramo

  bajramo
  Gaining Experience

  468
  287
  25 Јуни 2008
  Колку пари се движи половен Intel Core2Quad Q9400 и Core2Duo E6550 ?

  Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
   
 18. mkgunner

  mkgunner
  Gaining Experience

  250
  185
  29 oктомври 2008
  Машко
  ИТ сервисер
  Ајмо нов сокет фрлајте матичните, треба пари да се праат

  Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација
   
 19. Astro

  Astro
  Guru

  6,656
  9,343
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Q9400 800-1000 денари, E6550 500 денари
   
 20. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,690
  14,303
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  C2Q Q9400= 500
  C2D E6560 = 300
   
  На bajramo му/ѝ се допаѓа ова.
 21. ChemicalAngel

  ChemicalAngel
  Gaining Experience

  794
  210
  24 ноември 2008
  TSMC има производствен капацитет 3х конкурентот на второ место.
  Тоа што имаат свој производен процес е и ризик, 10-20 милијарди инвестиција за еден нов ноде т.е 10нм 10-20, 7нм 10-20 милијарди, уште поголем ризик е тоа што им се случува сега затоа што се раштиман оркестар од организација.
  Сопствен производен процес е многу поголем ризик отколку предност, затоа што треба многу пари за само еден нод, а имаш доста конкуренција и потребно е малку за да банкротираш.
  Затоа пред 20 тина година имаше повеќе фирми што прават процесори, денес има една шака
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 22. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,181
  1,181
  2 Март 2011
  Машко
  At Microcenter, the AMD Ryzen 5 2600X is now available for just $99 US making it one of the best deals for this respective chip. You also get the latest AMD game bundle promotion which will get you up to 2 games and a 3 months Xbox Game Pass for PC

  AMD Ryzen 5 2600X 6 Core CPU Now Available For Just $99 US

  За идна референца

  AMD Ryzen 3rd Generation CPU Deals:

  AMD Ryzen 2nd Generation CPU Deals:

  Arctic Announces the Freezer 7 X CPU Cooler

  AMD Threadripper CPU Deals:

   
  На TATA_MATA и shifty им се допаѓа ова.
 23. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,417
  1,882
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Што значи ова? Ќе поевтинат и кај нас или?
   
 24. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,181
  1,181
  2 Март 2011
  Машко
  Ако не кај нас, во Грција сигурно.
   
 25. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,690
  14,303
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Во Солуна грош сомуна, ама до Солуна пет сомуна.

  Не.

  Е како не ќе поефтинеле? Цените во Грција со цените во Микроцентар немаат допирна точка. Прегледај ги цените во Микроцентар од минатото и пробај најди пример каде тоа се одразило во Грција.
   
  На StefAngel и Sharlovski им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...