1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Intel vs AMD

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од tomi, 19 Април 2012.

Кога би купиле процесор, би зеле

Анкета затворена (на) 26 Февруари 2018.
 1. Intel

  38.4%
 2. AMD

  50.7%
 3. Intel само ради игрите

  9.4%
 4. AMD само ради игрите

  1.4%
 1. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,089
  1,358
  26 Март 2016
  Даскал
  Изглеа подоцна. Двете наредни неизлезени генерации им се 14нм.
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Astro

  Astro
  Guru

  6,645
  9,321
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Не разбирам зошто не преминат на 7нм. Некој со идеја?
   
 3. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,464
  2,676
  9 Февруари 2011
  Мислам дека сите сме свесни дека Интел може да го дигне на клоци АМД ако сака. Ама прашање е овој пат дали сака. Нешто се прерачунаваат.

  За овој масовен хејт кон Интел самите си се криви. Народ сака да смени, да осети некаква промена - вака сиве овие години на доминација многу малце промени даваа. Цело време грав па грав. И тоа скуп.

  Нвидиа е во слична прича и сите радо би ја шутнале кога би имале кому да се обратат. Ама они барем од ген во ген имаат значителен скок во перформанси, башка што воведуваат нови технологии.
   
 4. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,089
  1,358
  26 Март 2016
  Даскал
  Иста политика како Близард и WOW. Ќе излегуваат експанзии додека се прават пари, а пари верувај се прават. Тој што мора да земе дел од пазарот (во случајов АМД), мора да иновира. Интел не мора да се малтретира, затоа одолговлекуваат.
   
 5. Astro

  Astro
  Guru

  6,645
  9,321
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Ај на брзинка да прашам да не отворам тема, ме прашува пријател за совет за конфигурација за играње PubG и League of Legends. Дали да му предложам i3-9100F + H310 или R5 2600 + B450 со 2 х 8Gb DDR3200 и GeForge 1050ti?
   
 6. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,686
  14,281
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  H310 + i3 9100F и разликата во цена да се инвестира во подобра копана графичка картичка.
   
  На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,686
  14,281
  23 Јануари 2008
  диско денсер
 8. Bravo

  Bravo
  Gaining Experience

  210
  319
  12 Декември 2015
  Машко
  Дали може во Dell Optiplex 390 да се стави 1050ti со фабричкото напајање од 240в?
   
 9. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,686
  14,281
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Да, ако нема pci-e дополнително напојување на графичката
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 10. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,181
  1,181
  2 Март 2011
  Машко
 11. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,181
  1,181
  2 Март 2011
  Машко
  Законот мораше да се донесе затоа што Интел ги употребуваше своите милијарди за да го уништи конкурентот. Одговорот од судот IMO требаше да биде посилен, требаше со судска наредба пола од капиталот на Интел да се слее во АМД. Тоа слободно пазарно општество ниту е слободно ниту е пазарно и се стреми кон корпоративно монополистичко диктаторско општество кое ги купува медиумите и ги избира владите а потоа владее со цел свет. Треба со закон да се ограничи моќта на секоја компанија да биде до пример 50 милиони, никој не смее да стане преголем.
   
  На TATA_MATA и Astro им се допаѓа ова.
 12. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,686
  14,281
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  50 милиони долсро е капитал на едно средно претпријатие. Можда во Сварена Макаронија звучат многу, ама во Америка се мачкина кашлица.
   
  На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,181
  1,181
  2 Март 2011
  Машко
  Знам. Ништо добро не излегло од корпорациите.
   
 14. Astro

  Astro
  Guru

  6,645
  9,321
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Ништо добро? дури ни 99% од целокупниот технолошки развој?
   
  На Tomashevski.Aleksandar му/ѝ се допаѓа ова.
 15. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,181
  1,181
  2 Март 2011
  Машко
  Бројката ја извади од .... ?
  Сите важни изуми во минатиот век се од Тесла, кој умре сиромашен.
  НИшто добро никогаш не излегло од корпорациите.
   
  1s3ct0wN, Rukfash и на Pane-G им се допаѓа ова.
 16. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,129
  2,566
  28 Јануари 2017
  Машко
  7pex59h04bp41.jpg
   
  На fikiki, FreakyDroid, xhktw и уште 6 други им се допаѓа ова.
 17. Astro

  Astro
  Guru

  6,645
  9,321
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Од рукав се разбира, али генерално сите големи технологии се излезени од корпорациите и други финансиски моќни ентитети.
  А ти од каде го извади она дека „ништо добро“ не излегло од корпорациите?
   
  На Tomashevski.Aleksandar му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Avid

  Avid
  Guru

  4,470
  6,722
  21 Јануари 2009
  @DelphiUser е ваљда од оние несфатени уметници кои „системот“ ги кочи.
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 19. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,181
  1,181
  2 Март 2011
  Машко
 20. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Unstoppable

  1,724
  2,043
  25 Март 2013
  Машко
  Тоа е тоа другари. Уште лаптоп сегментот им остана да го освојат, а сега го направија и тоа.


  View: https://www.youtube.com/watch?v=Y9JcW_LtXH8


  Сега нудат најмногу за парите и за desktop, и за servers, и за laptop-и...
   
  На Chicco69 и farkizz им се допаѓа ова.
 21. Astro

  Astro
  Guru

  6,645
  9,321
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  ... и за све. Ако нек го дробат педерот Интел нек го освестат малце да се фатат за работа, мрзи белосветски :crazy:
   
  На Deksa му/ѝ се допаѓа ова.
 22. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,798
  1,170
  28 ноември 2015
  Машко
  Колку ќе бидат цените?
   
 23. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,348
  795
  12 Април 2017
  Машко


  Бреееј, 40W повеќе за помалку перформанси :D
   
  На Borsa му/ѝ се допаѓа ова.
 24. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,465
  4,783
  18 Септември 2013
  Машко
 25. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,348
  795
  12 Април 2017
  Машко
  Ќе си дадат отказ излгеда.
   

Сподели

Вчитување...