1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Intel vs AMD

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од tomi, 19 Април 2012.

Кога би купиле процесор, би зеле

Анкета затворена (на) 26 Февруари 2018.
  1. Intel

38.4%
  2. AMD

50.7%
  3. Intel само ради игрите

9.4%
  4. AMD само ради игрите

1.4%
  1. Arkturus

Arkturus
    Gaining Experience

294
    234
    17 Јануари 2013
    Машко
    Во моментов бест бај ти е 9400f. За 18 к имаш процесор, меморија и плоча. Со перформанси е на ниво на ryzen 3600.

olikomerc, Pane-G и на gOJDO им се допаѓа ова.
  2. StefAngel

StefAngel
    Practice makes perfect

1,784
    1,159
    28 ноември 2015
    Машко
    Ноуп
    100 евра 1600 аф
    Рам и матична 100 евра
    200 евра комбо.

На Arabian му/ѝ се допаѓа ова.
  3. ARMac

ARMac
    Орган

6,457
    7,438
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    1600 аф?

4. Arkturus

Arkturus
    Gaining Experience

294
    234
    17 Јануари 2013
    Машко
    Ова кога ќе го има тој процесор кај нас, а дотогаш причам ти причу. Исто како 3500х.

На Rukfash и The_EvilLord им се допаѓа ова.
  5. ARMac

ARMac
    Орган

6,457
    7,438
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Го има на computer universe. Се зачудив зошто ми текна на стариот 1600, незнаев дека имало рифреш.

Total order (excl. VAT) 102,30 € (сосе поштарина)

Е сега кај нас колку ќе го царинат, па би искочил околу 7000 ден. (120-30 евра)

AMD Ryzen 5 1600 boxed 12nm / 6x 3.2-3.6 GHz / 19MB Cache / AM4

6. TATA_MATA

TATA_MATA
    Unstoppable

1,715
    2,032
    25 Март 2013
    Машко
    1600 AF по технологија и перформанси е повеќе 2600 отколку 1600. Не е рифреш.
    5% е данокот за процесори

7. TheMarshal

TheMarshal
    On your way to fame

623
    955
    3 Јануари 2019
    Машко
    Најверојатно повеќе ќе се исплати да се земе цело комбо со RAM и матична од кај германциве. Затоа што плаќаш иста цена за шипинг дали е еден или повеќе производи.

8. ARMac

ARMac
    Орган

6,457
    7,438
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    5 посто е данокот, а лежарина па царински преглед итн итн стално искача повеќе. За плоча ме фати околу 12% од цената.

Па што не го крстиле 3160 тикви (заедно со нубидиа). 1600 веќе постои и кога ќе видиш нов 1600 те асоцира на рифреш.

9. TATA_MATA

TATA_MATA
    Unstoppable

1,715
    2,032
    25 Март 2013
    Машко
    По она што го знам праќаат со DHL Express, што не е исто со DHL. Тоа е еднакво на брза пошта кај нас (ЕМС) и не треба да ги има сите тие давачки. Но ако нарачката си ја направил во последно време, нема да изигравам гаталец и ќе те слушам тебе :)

10. ARMac

ARMac
    Орган

6,457
    7,438
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Нопе, најверојатно си во право. Порачка од Германија ми стигна преку DHL (не експрес). Таму ме заклаа. Од ebay.de

На TATA_MATA му/ѝ се допаѓа ова.
  11. The_EvilLord

The_EvilLord
    Gaining Experience

159
    84
    26 oктомври 2019
    Машко
    јас сум многу намерачен на 9600к,али по бенчмаркови гледам дека и 9400ф е доста у ред за стабилен гејмплеј.Дури у одредени игри и моменти се покажува боље од рајзен 3600

Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација

12. Gaston

Gaston
    Unstoppable

1,462
    2,671
    9 Февруари 2011
  13. toshex

toshex
    Unbeatable

4,456
    4,762
    18 Септември 2013
    Машко
    У друга тема зборев ама еве и тука. 1600 аф во нексио рекоа може да го донесат за 6600 денари.

Тоа е бест бај убедливо за мидрејнџ компјутер у моментов.

У продуктивност е идентичен со 2600, у игри виртуално идентичен (освен ако му ставиш 2070 супер или подобро).

Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација

CBB_6, StefAngel и на farkizz им се допаѓа ова.
  14. StefAngel

StefAngel
    Practice makes perfect

1,784
    1,159
    28 ноември 2015
    Машко
    Сокетот од прва генерација рајзен не е променет до 4рта генерација, со тоа имаш шанса ако сакаш да направиш апгрејд без промена на плоча што се екстра 100 евра за никаков бенефит.
    Ако идеме по твоја логика, архитектурата од 6та генерација е иста и сокетот е ист, но прашај ги дали тие од 6 и 7ма генерација дали ако би имале можност без да даваат пари за нова матична би го надоградиле процесорот сега.
    Одговорот сигурно би бил да зашто да не, вака се затворени во систем и многу би било потешко за продажба од кога има рајзен за ефтини пари.

15. TheMarshal

TheMarshal
    On your way to fame

623
    955
    3 Јануари 2019
    Машко
    My point was, дека на обичниот потрошувач тоа не му игра улога многу. На тие што сме "ентузијасти", да ни игра улога.

Се согласувам, но еве уште еден пример од лично искуство. Имав i5 6600 на мојот претходен build од 2015. Ова лето се решив за upgrade и направив build со i9-9900K. И да имаше опција да се надогради само процесорот, ќе беше безполезно бидејќи претходната матична нема добра VRM секција и нема да имам солиден boost clock итн.

Еве да дадам хипотетичка ситуација. Ти се решаваш да направиш upgrade од Ryzen 1500X на Ryzen 3950X. Дали сеуште ќе ја користиш истата B350* матична што нема добра VRM секција. Сигурно дека не, најверојатно за таков процесор ќе купиш боље матична као солидна X470/X570. :)

Океј, тука тотално се согласувам - полесно е за продажба поради причините што ги кажа погоре.

Да се разбереме, не ги бранам Intel. Сигурен сум и дека ако AMD остане без добар конкурент, ќе се однесуваат исто како Intel. Тоа е бизнисот

*Иако како што имам читано солидни B350 матични немаат проблем со 3900X.

16. Borsa

Borsa
    On your way to fame

962
    698
    10 oктомври 2011
    Машко
    Машински дизајн
    Ке го имаат за 30дена. Што е многу време за чекање

17. TheMarshal

TheMarshal
    On your way to fame

623
    955
    3 Јануари 2019
    Машко
    Сеа пишаа у друга тема дека го има веќе во Сет.

18. DelphiUser

DelphiUser
    Practice makes perfect

1,181
    1,181
    2 Март 2011
    Машко
  19. StefAngel

StefAngel
    Practice makes perfect

1,784
    1,159
    28 ноември 2015
    Машко
    Па искрено за првата точка мислам дека луѓето би имале лошо искуство ако платиле 9900к цена а наредната генерација излезе 10 јадрен за иста цена, нешто како што направија со 9980 хе и 10980 хе.
    Си платил 2000$ за тој процесор и одеднаш истиот е ребрендиран на пола цена заради конкуренција.
    Исто ќе се деси со новата генерација на интел процесори, иста архитектура нов сокет пониски цени. Тие што платиле скапо ќе го јадат,(нивниот процесор ќе биде упола цена и без можност за апгрејд)затоа сакам да купувам 2-3 години стар за да не го плаќам тој премиум.
    Имаше како z270p работи на кофи лејк без проблем само беше променет биосот.
    Последното видео на адортв убаво кажува каква паника има во интел од амд и страв од конкуренцијата. За мене интел е како кодак, мислат дека ако имаат почетничка среќа и немање конкуренција можат да наплаќаат колку сакаат и таква ароганција како да мислиш продаваат квантен компјутер а не процесор.
    За мене интел изгуби релевантност после 6-7ма генерација, рајзен е научно истражување направено во продукт. Интел сеуште се држи на нивните корени и можно е да изгубат доста пазар од амд и во лаптоп секторот.

Rukfash, TheMarshal и на Astro им се допаѓа ова.
  20. TheMarshal

TheMarshal
    On your way to fame

623
    955
    3 Јануари 2019
    Машко
    Се согласувам - платив 9900К, а неколку месеци потоа излезе Ryzen 3-та генерација - тука си во право. Искрено, јас лично мислев дека Ryzen-те нема да бидат добри како што испаднаа.

Нема да оспорувам и да ти реплицирам "sotiebe? intel ne zagreva i bOLje sne za 5 posto za gejmanje na igri". Практиката на интел на сите ни е јасна, нема конкуренција се олабавија и тоа е тоа. Ти гарантирам дека и AMD така ќе постапат во ситуација кога конкуренцијата ќе е непостечка. Како што и секој останат бизнис би го направил тоа.

Не би рекол, ако си некоја фирма што практично му ја "вади маста" на процесорот, нив им се исплати да го платат тој премиум за подобрите перформанси што ќе ги добијат.

Но, ако си само casual гејмер или не ти треба да го имаш најдоброто, твојата сугестија си држи вода. 2-3 години стар, користен процесор од Али е одлична варијанта за тие што имаат скромен буџет, а сакаат да гејмаат. Ама од друга страна, има и луѓе кои си имаат огромен буџет и сакаат да играат 4К на ултра сетинзи. На тие луѓе им вреди да го платат тој премиум.
    Секој со својата потреба.

Да, имам читано статии и имам гледано видеа на таа тема. Си објаснив во привиот пасус од моето мислење. Како што реков и претхнодо, ако правев апрејд на i5-9400f ќе ми беше криво затоа што сменив матична. Патем, и во моето претходно мислење само дадов ситуација во која и да бев на team red пак ќе требаше да менувам матична.

Во секој случај ќе биде интересно и густо. Што ќе е добро за нас потрошувачите. Ќе имаме боље избор за уште подобри цени. Како човек што не е фанбој и време ми е да го упгрејдам лаптопот - ова ќе ми одговара.

Мило ми е што имавме цивилизирана дискусија без да се испукуваме на основа на фанбојизам. :)

На shifty, CBB_6, Astro и уште 2 други им се допаѓа ова.
  21. StefAngel

StefAngel
    Practice makes perfect

1,784
    1,159
    28 ноември 2015
    Машко
    Секоја фирма и корпорација има една цел остварување профит за акционерите.
    Затоа кога одбираш продукт купуваш дел од фирмата и нивниот екосистем.
    Проблемот настанува кога нема конкуренција или двете компании се спојуваат како вип и оне.
    Поентата е дека има удар во силикон индустријата и не се само амд и интел на пазарот.
    Ќе биде интересно наредните 5-10 години во компјутерска архитектура како 3д стек и слични технологии, зашто мислам ова е сеуште почетокот на зголемување на перформансите.

На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
  22. Pane-G

Pane-G
    On your way to fame

1,319
    719
    9 Мај 2012
    Машко
    Точно така, па јас за што зборев од постот пред неколку страници дека АМД и Интел се е договорено како лојални конкуренти поради напади од трети или четврти конкуренти на пазарот

Sent from my iPhone using Tapatalk

На The_EvilLord му/ѝ се допаѓа ова.
  23. gremlin

gremlin
    Practice makes perfect

2,400
    1,856
    18 oктомври 2009
    Машко
    IT
    Нема трети или четврти, X86 лиценца имаат само Intel, AMD и VIA. Е сега овие последниве купија готов дизајн од АМД ако не се лажам од Ризен 1 и си експериментираат заедно со уште една фирма, сега извадија еден БГА процесор кој е смешки во перформанси (120 сингл кор скор на CPU-Z) но за неколку години ќе бидат реална конкуренција ако Кина принудно им ги затвори вратите на АМД и Интел.

Кина сака да стане технолошки лидер и има капацитет и ресурси но тоа не е бесплатно, ќе видиме сега за сега и јас се слагам дека ќе се договорат со интел и Ризен 4000 ќе биде некој Зен 2+ но доброто во целото ова е што најпосле ќе паднат цените на премиум сегментот особено кај лаптопите.

24. psyside

psyside
    Rising Star

26,724
    27,393
    4 Септември 2008

На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.
  25. gremlin

gremlin
    Practice makes perfect

2,400
    1,856
    18 oктомври 2009
    Машко
    IT
    Не е директна споредба ова:

1. АМД машината има 5700XT која е малце поспора од RTX2070 Super (мада во БФ5 се исти но сепак)
    2. Зошто Intel поцесорот е заглавен на 5000Mhz ? (процесорот има макс турбо на 4.9Ghz)
    3. AMD 3800X e "Up to 4.5GHz" а процесорот не ни мрдна над 4.3Ghz што е малце чудно.
    4. AMD процесорот троши 2х помалку W - 70W vs 140W

На TATA_MATA му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...