1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Intel vs AMD

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од tomi, 19 Април 2012.

Кога би купиле процесор, би зеле

Анкета затворена (на) 26 Февруари 2018.
 1. Intel

  38.4%
 2. AMD

  50.7%
 3. Intel само ради игрите

  9.4%
 4. AMD само ради игрите

  1.4%
 1. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  903
  1,550
  20 Јануари 2015
  Машко
  Можеш да ги очекуваш истите резултати, ако не го клокаш Core 2 Quad Q6600. мое мислење е дека сите буџет афтермаркет кулери, со 9 см вентилатор имаат исти ако не и полоши резултати од сток кулер на Интел. Ако клокаш, можеби ќе ти треба нешто посаглам како Cooler Deepcool Gammaxx 400 all Intel/AMD.
  Разликата во Gammaxx 400 и Ice blade e 250 денари. Незначителна разлика а добиваш значително посаглам кулер. Ice Blade со тоаа цена не е добар избор, за кулер со 9 см. Меѓутоа за тој процесор незнам дали се исплати да се инвестира нешто повеќе од Gammaxx 200.
   
  На Chicco69 и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 2. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,810
  3,974
  1 Септември 2011
  Машко
  Не клокам и не се замарам со такви работи,играм Лол,Пес 2019,world of thanks.Не сакам да давам многу пари за кулери мах 800-1000 ден,секако да врши работа подобро од Alta 7.Која е твоја препорака?Дали Deepcool Gammaxx 200T,ке врши подобра работа од шток кулерот Deepcool Alta 7?
   
  Последна промена: 19 Јануари 2020
  На goce03 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  903
  1,550
  20 Јануари 2015
  Машко
  Тоа сигурно, Gammaxx 200T е најдобра буџет опција на нашиов пазар, за процесори што не се клокаат.
  Еве директна споредба Alta 7 vs Gammaxx 200T
   
  1s3ct0wN, DaVoRkNe и на igor_igor им се допаѓа ова.
 4. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,810
  3,974
  1 Септември 2011
  Машко
  Ја видов споредбава,и одличен е Gammax 200T,сепак овој ке се земе.
   
  1s3ct0wN, Tenny, goce03 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 5. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,055
  1,068
  2 Март 2011
  Машко
  goce03, psyside, itstheigyg и на уште 1 им се допаѓа ова.
 6. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,650
  1,076
  28 ноември 2015
  Машко
  Нах ќе купам 9100ф за гејминг :)
   
  На psyside и Astro им се допаѓа ова.
 7. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Gaining Experience

  149
  90
  18 Септември 2013
  Како е другарче сакам за и5 8500 да земам нешо вака?
  Испратено од HRY-LX1 преку IT.mk форум апликација
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 8. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,810
  3,974
  1 Септември 2011
  Машко
  Одличен е,-13,15 степени ми се пониски температурите од шток кулерот,доста тивок е,баш е супер сајлент,го препорачувам.
   
  На goce03 и 1s3ct0wN им се допаѓа ова.
 9. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,411
  13,494
  23 Јануари 2008
  Манга
  6600 денари ќе биде во Македонија. 85 долари е цо Америка, 105 евра во Германија
   
  На 1s3ct0wN му/ѝ се допаѓа ова.
 10. mkgunner

  mkgunner
  Gaining Experience

  152
  73
  29 oктомври 2008
  Машко
  ИТ сервисер
  Значи 1000ден поефтин од моменталната цена на 2600, кој мора да падне пониско
   
 11. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,411
  13,494
  23 Јануари 2008
  Манга
  Best buy ќе е 1600AF за low budget pc. Ќе си гази со ефтина b450-ка и 2x8gb DDR4-3000
   
  Последна промена: 29 Јануари 2020
  На Rukfash, Gaston, Tenny и уште 2 други им се допаѓа ова.
 12. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,650
  1,076
  28 ноември 2015
  Машко
 13. mkgunner

  mkgunner
  Gaining Experience

  152
  73
  29 oктомври 2008
  Машко
  ИТ сервисер
  Ако биде достапен кај нас, гледам само Америка моментално го има, во Австралија не се продава ваљда нема да не ебат

  Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација
   
 14. Astro

  Astro
  Guru

  6,250
  8,649
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Тоа се ограничена количина на бинови, сигурно не очекувате дека ќе се нуди и нуди....
   
 15. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,306
  4,523
  18 Септември 2013
  Машко
  Дур има има, а мислам дека ќе има доста пошо се од GlobalFoundries на 12мм производна лента овие, не пречат у Zen2 производството.

  Но и коа ќе ги снема, сигурно ќе има 2600 можда и за некој денар помалце.

  Битно има опции!
   
  На RoninMK и Astro им се допаѓа ова.
 16. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,995
  26,703
  4 Септември 2008
  Последна промена: 30 Јануари 2020
  Astro, gOJDO и на Goran995 им се допаѓа ова.
 17. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,650
  1,076
  28 ноември 2015
  Машко
  Купи си на 35$ и свиркај си :)
   
 18. The_EvilLord

  The_EvilLord
  Intern

  111
  47
  26 oктомври 2019
  Машко
  Да не отварам нова тема ryzen 5 3600 vs ryzen 5 3600x vs i5 9400F vs i5 9600k.Во однос на цена перформанс кој е најдобар и зошто? (правиме муабет само за gaming)

  Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
   
 19. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,650
  1,076
  28 ноември 2015
  Машко
  Најдобар процесор е 9100ф. На red dead redemtion 2 игра флуидно нема подобар процесор.
   
 20. The_EvilLord

  The_EvilLord
  Intern

  111
  47
  26 oктомври 2019
  Машко
  Со што gpu? И дали има стабилни 60+fps цело време?

  Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
   
 21. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,650
  1,076
  28 ноември 2015
  Машко
  Репер е за идните игри што ќе се прават за конзоли.
  Според ликс 8 јадрен процесор рајзен 2 на 3гхз и нави 2. Така што квад кор е мртов како што пентиум е мртов одамна.
  Во твојот пост ти кажа кој е подобар процесор, не кажа за кои игри и колку фпс.
  Што е до мене ако играш ЛоЛ можеш и со и3 6100.
  Но поентата не е тоа, поентата е за каков гејминг и стриктно гејминг. Ако ти е гејминг и стриминг и видео едитирање рајзен. Ако ти е гејминг и не ти е гајле за погоре и секоја година сакаш да сменуваш плоча тогаш интел.
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 22. TheMarshal

  TheMarshal
  Gaining Experience

  330
  436
  3 Јануари 2019
  Машко
  Не сите менуваат процесор секоја година, најголемиот дел од корисниците ќе немаат потреба од upgrade во преиод од 3-4 години.

  Но, ја сфаќам поентата што сакаш да ја доловиш, дека со AMD отворена ти е опцијата да надоградиш во иднина. Ама, па еве, ако идеме со тој просек од 3-4 години, до тогаш и AMD со сигурност ќе го сменат сокетот.
   
  На igor_igor и gOJDO им се допаѓа ова.
 23. The_EvilLord

  The_EvilLord
  Intern

  111
  47
  26 oктомври 2019
  Машко
  Сите 4 процесори вадат 60+ фпс на сите најнови игри на 1080п.Кога се прави муабет за гејминг без да се наведе било која од работите што ги наброја,значи се збори за 1080.Кога се збори за гејминг без да се наведе одредена игра значи се збори општо за сите игри.Тоа се 4 слични дискутабилни мид рејнџ процесори за кои според мене вреди да се отвори тема и да се кажат мислења.Ако поставам прашање и барам мислење не секогаш значи дека сакам да купам.Ит форум е нели?

  Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
   
 24. blackelf

  blackelf
  Gaining Experience

  593
  489
  14 Декември 2013
  Машко
  @gOJDO мислам дека е време да се подновиш со нова профилна. ;)
  upload_2020-1-30_13-33-8.png
   
  На Rukfash, CBB_6, farkizz и уште 2 други им се допаѓа ова.
 25. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,650
  1,076
  28 ноември 2015
  Машко
  Ти пишав погоре интел ти е добар за гејминг(дискутабилно) ако земаш 2080 ти и сакаш да имаш макс фпс.
  Од сите погоре процесори сите се добри но ако сакаш намена стриминг и нешто повеќе од гејминг и да можеш барем уште една генерација без да промениш матична тогаш рајзен. Интел сега ќе има нови процесори со нови матични и би почекал да се види што има од кај нив.
  Но бест бај ти е 1600ф во моментов.
   

Сподели

Вчитување...