1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Гејмерски столици во мк?

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од TheDimiskov, 17 Мај 2016.

 1. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,976
  4,207
  28 oктомври 2008
  Исто вакво, само комплетно црно. Супер си е за тие пари, има подесување по висина на држачите за раце, три позиции на наслонот, лифтот му е пристоен. Си бара повремено презатегнување, но тоа е како резултат на секојдневно интезивно користење од страна на џуниор. Сега за сега не појавило некој проблем...:)
   
 2. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,606
  2,426
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Баш за оваа столица и мислев. Земавме една за во офис од Анхоч, и после 2-3 месеци еве го колегата почна да се жали на седењето, сега сака и перница за неа.
  Дете и возрасен човек немаат иста килажа.

  Sent from my ONEPLUS A6010 using Tapatalk
   
 3. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,976
  4,207
  28 oктомври 2008
  Зависи. Јас сум 40+ години, моето дете е големо како возресен човек...:D
   
 4. pecko95

  pecko95
  Gaining Experience

  92
  66
  5 Април 2018
  Машко
  Абе океј, јасно ми е тоа, да не седнуваат колку да седнат или од досада, или со „запотени газови“ хахах :D Ама смешнен ми беше моментот - без пробување освен ако ептен не си спремен да купиш :D
   
 5. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,976
  4,207
  28 oктомври 2008
  И ште една продавница (кај Југодрво) со понуда на столчиња. Ми рекоа дека биле од Бугарија:
  unioffice.com.mk
   
  На Sylvester му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  337
  242
  9 Февруари 2012
  Машко
  Дечки што мислите за Aercool столициве? Има некој искуство? Од сите брендови во Анхоч за овие најдов највеќе инфо.
  Ги гледам овие 2 модела:

  Anhoch PC Market Online - Gaming Chair Aerocool AC40C AIR Black/Red
  AC40C AIR

  Pros: поефтин, го најдов во Техномаркет за 7.500
  Cons: Еко кожа, може да поти + се лупи по некое време

  или

  Anhoch PC Market Online - Gaming Chair Aerocool AERO 2 Alpha Black/Red
  AERO 2 Alpha

  Евентуално ова малце над буџет, меѓутоа нуди многу повеќе според спецификација:

  Anhoch PC Market Online - Gaming Chair Aerocool AERO 1 Alpha Black/Red
  AERO 1 Alpha

  Слободно предложете нешто друго по можност од Анхоч во тој ценовен ранг.

  Имам 177цм и 85кг, седам 3-4 саати на неа дневно.
   
  Последна промена: 4 oктомври 2019
 7. Crash_Bandcoot

  Crash_Bandcoot
  Intern

  11
  36
  1 Декември 2015
  Машко
  Јас ја имам AERO 1 Alpha столицата неколку месеци. За парите не е лоша столица ама не е ни којзнае што. Столицата делува "eвтино" - се слуша крцкање при станување/седнување/мрдање, перницата што оди со столицата е полнета со некои хммм синтетички влакна кои знаат да излезат од перничето и ако си алергичен на синтетички работи може да ти прави проблеми ( чешање / кивање ). Пред да ја користам перницата отиде дирекно на перење да се исчисти од влакната што беа на неа. Крцкање се слушаше повеќе првата недела, сега најверојатно "легнала" столицата ( си направила жлеб каде што крцкало ) па помалку крцка, ама има крцкање. Механизмот за обарање на задниот дел е малку груб/тврд, може да се нарече "нерафиниран" ама си ја врши функцијата. Потпирачите за раце се доволно големи, меки, удобни, но дел од нивната конструкција е направен од пластика - па имаат малце слободен од лево десно.

  Накратко - столицата е удобна, има многу опции за подесување но се е тоа некако фушерај изведено - со евтини материјали и по некоја луфта / груб механизам ваму таму. Колку пари толку музика.
   
  ТАТА_МАТА, tupacan, shifty и на уште 1 им се допаѓа ова.
 8. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  592
  558
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  без искуство со brand-от, ама по сликиве .. третата, првите две не дека се чкарт (незнам) туку пошто наслонот со седлото е споен со рачките, значи кога ќе се навалуваш идеш комплет со седло. Плус те ограничуваат рачките странично нозете, имав проблем со еден стол (ваљда потесен) ама не осетно цело време притисок на нога странично .. и така

  за тие пари Икеа Маркус :) имаш и групи на фб што можеш да нарачаш за 500-600 ден плус со курир до дома што ќе ти донесат ако не си во можност да идеш сам
   
  На Deksa му/ѝ се допаѓа ова.
 9. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  264
  201
  13 Март 2017
  Машко
 10. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,190
  764
  8 Мај 2010
  Машко
  Друштво треба да земам столица каде што ќе поминувам поголем дел од денот.

  Ова го гледав:
  Gesture - Канцелариски столици - Delight Office Solution

  Знаете колку е цена или предложете нешто што сметате дека има добар квалитет за човек над 100кг.  Sent from my SM-G935F using Tapatalk
   
 11. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,027
  886
  4 Февруари 2014
  Машко
  62.000 MKD, би ја препорачал за >100kg
   
  На pipelin му/ѝ се допаѓа ова.
 12. dino

  dino
  Gaining Experience

  409
  101
  5 Јули 2009
  Јас имам Leap и прилично широка е, мислам дека за 100кг ќе биде ок, ма да најубаво да одиш да седнеш да провериш. Gesture ми беше премногу голема.
  Квалитетот на секој дел од столицата на допир а и при оперирање е на високо ниво. Ергономија одлична, после долгочасовно седење 6-10 саати нема болки/вкочанетост, и е многу удобно столчето.


  Цена за Gesture мислам дека беше околу 1000еу почетна, плус можеш разни додатоци да купиш.
  Sent from my SM-G973F using Tapatalk
   
  На JasSum и pipelin им се допаѓа ова.
 13. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,774
  1,884
  8 Мај 2007
  Машко
  Ако си повисок, ти треба подвижен наслон по висина.
  Ја користам Please и мене ми е екстра.
   
  На pipelin му/ѝ се допаѓа ова.
 14. pecko95

  pecko95
  Gaining Experience

  92
  66
  5 Април 2018
  Машко
  Мислење за некоја од столициве? Не ми е за цело-дневно седење, ама 2-3 саати во просек, некогаш помалце, некогаш повеќе, ама ништо екстремно :D И дали има некоја голема разлика помеѓу 440-ката и 550-ката, или не?

  Nitro 440:
  Anhoch PC Market Online - Gaming Chair Natec Genesis NITRO440 Black-Grey

  Nitro 550:
  Anhoch PC Market Online - Gaming Chair Natec Genesis NITRO550 Black-Red
   
 15. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,976
  4,207
  28 oктомври 2008
  Јас ја имам 550-та и после скоро година дена користење, не покажува некој поголем проблем, ниту со материјалот, ниту со механизмот (знае да зацвичи малку ако седнеш на неа нагло). Држи до 150 килограми, и има подобар лифт-механизам (gaslift class 4) така да за разлика од 1.000 денари ич не му ја мисли.
   
  На Dimitar77 и pecko95 им се допаѓа ова.
 16. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,048
  1,618
  13 Јануари 2014
  Машко
  +1 за 550ката. Ја користам и јас околу година и нешто, прилично сум задоволен. Инаку ми изгледа како делот за седење да е потенок на 440, покрај механизмот.
   
  На pecko95 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Goran995

  Goran995
  Intern

  53
  28
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Некој да има искуство со Unioffice? Сега го видов постот на @Banjifiko
  Конретно ова го гледав, со цена од 7000 денари.

  КАНЦЕЛАРИСКИ СТОЛ RFG SMART W ЦРН - UNI OFFICE
  Работен стол RFG Smart W с подлакътници - Черен меш • 72257 ⋙ Цена | Plasico IT Superstore

  Или предложете нешто во тој ценовен ранг... Благодарам однапред.
   

Сподели

Вчитување...