1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Гејмерски столици во мк?

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од TheDimiskov, 17 Мај 2016.

 1. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,730
  1,806
  8 Мај 2007
  Машко
  Каде виде без прекин?
  Пишав 8+ , а често сум бил и 12+. Тоа не е без прекин, ама е долго време.
  Од куртоазија купување? Сериозно?
  Си седнал на саглам столица у живот? Да поседиш едно саат време. Искуство 0, ама да се збори нешто...
   
  На Sherminator му/ѝ се допаѓа ова.
 2. architect

  architect
  Unstoppable

  1,920
  2,265
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  Што подразбираш под саглам столица?
  Дали значи дека ако столицата кошта 1000 евра нејзината цена ја прави добра? Дали ти мислиш дека столицата тебе ќе ти ги надополни сите останати аспекти од она што се вика квалитено живеење и здрав рбетен столб, ако ти спиеш на канта душек, носиш опинци наместо ортопедски чевли итн ?
  Столчето во твојот живот за помалце болки во грб придонесува за подобрување од речиси 20 %, а за разлика од пример еден душек (кревет) кој допринесува до 60% за исправен и здрав рбетен столб? Знаеше дека од неквалитетен душек и перница за спиење можеш да закачиш спондилоза итн, од неквалитетна ципела закачиш болештини на нозе како жилци итн .. кои допринесуваат за тешки болки во врат, грб и глава?
  Ти дечко си во заблуди ако мислиш дека со купување на супер скапо столче си го решил животното прашање на болките во грбот. Незнам дали ја разбра мојата поента, а ако не ондак не е мој проблем :)
   
  На Zippo му/ѝ се допаѓа ова.
 3. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  549
  526
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  A кој негде рече некад дека не треба квалитетен кревет, обувки, вежбање и тн? ја бар што читам темава никој не рече купи си столче и се ќе ти е рамно .. не ве разбирам што сте се фатиле ко слепи, нормално дека треба се од тие работи и никој не оспорува тоа.

  А ако седам на стол 16 саати и спијам 6 саати не ми мења 20% столот .. дека треба да спијам повеќе ни тоа не е спорно, ама ете во моментов не сум у таков фазон и немам таков луксуз.

  А сум пробал столови од - до годиниве .. има причина зашто во повеќево салони не ти даваат ни да седнеш на стол, пошто личат авион со сите нишани ама врска нема од ништо од тоа и уште во салон чкрипи. Исто мења многу тежина, полесни ~70кг на се можеш да поминеш, 90+ малце потешко (да не ти кажувам колку амортизери/ѕвезди имам покршено) и колку повеќе ме кошта да мењам ефтина столица на 1-2 години ..

  п.с. ортопедски обивки се носат со причина, не од кејф сам да си купуваш ..
   
  На moongose му/ѝ се допаѓа ова.
 4. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,730
  1,806
  8 Мај 2007
  Машко
  Ко за архитект ми делуваш прилично неписмен. Или не читаш или тераш агенда.
  Јас имам и добар душек и добар кревет и добри патики и вежбам... И имам и скоро 2 метра и 110кг.
  И имам искуство со крш столици.
  Упорно ти кажувам дека скапа столица не е добра столица. Скапи столици има по нашиве кинезарии. Као ако е кожна, таа е директорска и таа е 1000 еура. Тоа е скапо гомно. Не го бива а може е и полоша од тие од 200 еура.
  Јас имам искуство, а очигледно ти го немаш. Затоа и збориш на памет без да прочиташ што ти пишувам.
  А кне сум и нема да те оставам да тресеш зелени.
  Тие 20% од улогата на столчето, научно испитани ти се, или како и се од ракав?
   
  На moongose и VerGer им се допаѓа ова.
 5. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,821
  2,665
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Што се однесува до столицата, според експертов за ергономија само правилна висина подесуваш и цепаш :)

   
 6. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,902
  2,451
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Ја ќе мењам и душек и кревет и столица. Дај пиши од искуство што да купам.
   
 7. Маша

  Маша
  Gaining Experience

  73
  107
  24 Април 2007
  Женско
  Јас оваа ја имам INTRATA M-23
  Се' се подесува на неа, од рачки, наслон, отпор, лумбалниот дел... Ја користам 3 години и не е мрдната.
   
  На Alucard му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Маша

  Маша
  Gaining Experience

  73
  107
  24 Април 2007
  Женско
  Едно време во Смарт Ливинг имаа херманки.
   
  На dino му/ѝ се допаѓа ова.
 9. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,730
  1,806
  8 Мај 2007
  Машко
  Побарај ја на нет.
  215евра, тука ја продаваат за 600.
  Да дадеш 600 евра за ова... Немам коментар.
  Кревет и душек сменив неколку. Ќе видиш кој ти одговара, тоа зависи од начин на спиење. Дали спиеш на стомак, на страна или на грб. Според тоа може да ти треба помек или потврд душек.
  Столче, пишав погоре. Ете Тоше земал ново, друг модел, па нека каже за што се решил.
  Битна е и висината и килажата. Ако си 160цм и 60кг, и кинезарииве може ќе ти бркаат работа. Со 200цм и 110+ кг ти треба добра столица.
  Херман веројатно се подобри од стилкејс, ама мислам дека и цената им е повисока. Најдобро е да пробаш во салон. @toshex имаш тазе искуство, помогни малку.
  Овој подразбира дека имаш саглам столица, само ти кажува основа како да се поставиш пред монитор.
   
  На goranzoran и NecrotoX им се допаѓа ова.
 10. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,994
  3,980
  18 Септември 2013
  Машко
  Па ко шо кажа, треба да отиде ептен се услужливи у претставништвово (ги заборавив и како се викаа веќе, дилајт?). Нека седне на сите столчиња и да провери кое му одговара. Пробавме најразлични модели (и поскапи и поевтини) и искрено има многу разлика. Се зависи од градба на тело и килажа на крај. Мене ми одговараше тој модел (Please) на друг може ќе му одговара некој друг.

  А коа сме кај кревети и мене ме интересира од каде да се земе добра перница посебно за човек кој спие со рака под перница често, но и често менува позици (од спиење на стомак до на страна па на грб). Мислам дека немам добар сон уопште ради лоши перници а сите се од тие дормео со силикон или што и да имаат унутра. Катастрофа после само малку време користење.
   
  На JasSum и goranzoran им се допаѓа ова.
 11. Маша

  Маша
  Gaining Experience

  73
  107
  24 Април 2007
  Женско
  Не ја купив за 600 ;) А гледам ти сите столици си ги пробал и знаеш која е добра за кого, па оставам да го водиш шоуто...
   
  Alucard, Zippo и на architect им се допаѓа ова.
 12. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  549
  526
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  за столчиња Канцелариски мебел, Подни облоги, Преградни ѕидови Delight Office и Почетна - B2 Solution

  имаат и двете по салон доста модели што може да се проба на лице место.

  Ко трета опција Salon 29 ама таму so-so има и тапа модели што личат wow и солидни некој (Кинд моделот пример е еден од нај купуван по ИТ фирми).
   
 13. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,730
  1,806
  8 Мај 2007
  Машко
  Да знаеш сум пробал многу.
  Чинам форум е ова, се разменуваат искуства. Ако имаш искуство, повели, ако немаш, види што имаат други да кажат. Интересно е што тролањето од старт се разви во тема за работни столици.
  Интересно е што нудиш закрпување од 600 евра на член на форум. Не баш форумски. А добро е што не си ја платил 600, оти ко што гледаме по нет, цената и е 200. Не велам дека тоа е лоша столица, со Полјаците немам искуство.
   
 14. Маша

  Маша
  Gaining Experience

  73
  107
  24 Април 2007
  Женско
  Боже, Боже што ми изнарече! Oлкаво его и паметување на KB data има мислам само на форумов. Споделив сопствено искуство, нешто што лично сум прбала. Сум седела и на Aeron и оваа ми е три пати подобра. Пиштол на чело никому не му ставив да ја купи ниту пак од каде ќе ја набави. Take a chill pill...
   
  Alucard, architect и на Zippo им се допаѓа ова.
 15. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,821
  2,665
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Мене само не ми е јасно како може таков грабеж да прават нашиве. Проверив на интернет и стварно, истиот модел се продава за 200 евра горе-доле. Страшно.
   
  На JasSum му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Маша

  Маша
  Gaining Experience

  73
  107
  24 Април 2007
  Женско
  Како и за све останато... како што техника ни е поскапа од Германија, лекови дупло посапи од Грција и да не редам...

  Мислам дека нашиве од Бугарија ги носат, не од Полска, ама не ме држи за збор.

  Кому иде си шлапаат цени:

  https://plasico.bg/президентски-офис-стол-intrata-m23-st36cr-червен-черен-49928.htm

  https://officeshop.bg/ergonomichni-stolove/7843-ofis-stol-intrata-m-23-estestvena-kozha.html

  Офис столове, посетителски столове, директорски столове :: Директорски стол Intrata M-23 червен
   
  На Zippo и NecrotoX им се допаѓа ова.
 17. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,821
  2,665
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Да ама нигде до сега немам видено ваква разлика. Доста веројатно е дека од бугариве ги зимаат.
   
  На Маша му/ѝ се допаѓа ова.
 18. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,730
  1,806
  8 Мај 2007
  Машко
  Ко што веќе неколку пати е пишано, за до 70 кг, веројатно и кинезарија ќе ти брка работа. Нема оптеретување големо на амортизер и останати материјали. За поголеми луѓе, како висина така и тежина, кинезарија попушта по пат месеци. Може има кинезарија што е боља, ама кај нас не ја носат, оти си маржите што ги ставаат ќе биде дупло поскапа од аерон. Штом на 200евра столица (тоа е во продажба, набавна сигурно е 150), одат со 600еу, колку маржа ќе стават ако набавна е 600 еу?
  Ама па у овие салоните кај нас па и има кинезарии за по 1000 евра, а гарант набавна им е 200.
   
  На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
 19. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,871
  6,479
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Што да очекувам од оваа столица од анхоч. Ја има ли некој. Ме интересира дали ќе треба да балансирам со газот или е затегната. Исто ми е важно дали на закочена (да не оди наназат) има цврста потпора пошто сум тежок и кога ќе се навалам на ефтините столици од 4-5к паѓаат многу наназад.

  Еве само што скршив вчера една купена од premium.mk, пукна страничната пластика што ги спојува кичма/газ.

  - Барам да е затегната, да не паѓа наназад кога ќе се опуштиш
  - Да има тапацирани наслоњачи за раце зошто кога седам играм и на контролер
  - Да не треба да балансираш нон-стоп

  175цм/98.5 кг

  Или нешто друго од прилика таа цена (ама да е сигурно т.е. пробано). Не седам повеќе од 2-3 саати на нејзе дневно.
   
 20. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,560
  2,373
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Бегај подалеку од столици шо содржат "Gaming" во името, особено кај нас. Најискрено ти кажувам.
  Ако веќе мораш, најди си и добра перница за седење на нив.
   
 21. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,871
  6,479
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Еве шетав денес некако нема особено добри тапацири на наслонувачите за раце.

  Тоа најмногу ми е проблем. А имам и поквалитетна фотеља од леснина од тие поскапите што беа околу 300 евра ама кожата е скината. Треба да прашам тапацирање колку би коштало може да се исплати.
   
 22. pecko95

  pecko95
  Gaining Experience

  88
  60
  5 Април 2018
  Машко
  Најјако е што во продавнициве (конкретно Анхоч сум видел) пишува „Ве молиме не седнувајте на столиците“ кои се изложени. Ок, еве без пробување да видам каква е столицата, еве ви 200 евра... трагикомедија сме.
   
  angeld, -={K-O-R-U-N}=- и на stranger777 им се допаѓа ова.
 23. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,963
  4,112
  28 oктомври 2008
  „Ве молиме не седнувајте на столиците“ кои се изложени се однесува на шетачи и дечишта што убиваат време и само гледаат. Јас конкретно прашав дали може да ја пробам, зинтересиран сум за купување, и не ми направија никаков проблем.
  И сега си имам дома столче...:)
   
  На pecko95 му/ѝ се допаѓа ова.
 24. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,871
  6,479
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Какво е за седење и кој модел?
   
 25. dino

  dino
  Gaining Experience

  401
  98
  5 Јули 2009
  Јас би вложил во поквалитетно столче, пример некое од steelcase

  Sent from my SM-G973F using Tapatalk
   

Сподели

Вчитување...