1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Гејмерски столици во мк?

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од TheDimiskov, 17 Мај 2016.

1. DarthJe5us

DarthJe5us
    On your way to fame

1,167
    949
    2 Јануари 2012
    Машко
    Кои модели и од каде?

2. architect

architect
    Unstoppable

1,890
    2,220
    27 ноември 2008
    Машко
    Архитект
    са паре и од каде ?

3. toshex

toshex
    Unstoppable

3,873
    3,809
    18 Септември 2013
    Машко
    Многу пари се, али инвестиција у здрав грб е. Над 500ки беше. Али со гаранција од 8 години на рамка, и по 2-5 години на сите останати делови (наспроти година до две на столовите од други продавници)ова беше видно вистинскиот избор. Буквално не се исплатеше да се фрлаат пари ко шо кажаа членовите погоре на непроверени брендови.

На крај си образложив вака: подеднакво важно за работа е како и лаптоп/компјутер, а за лаптоп/компјутер не штедиме да дадеме толку пари па не треба ни за стол.

Heck некои луѓе волку даваат за слушалки :)

JasSum, Krk198, architect и на уште 1 им се допаѓа ова.
  4. VerGer

VerGer
    On your way to fame

528
    509
    9 ноември 2016
    Машко
    ИТ
    иматe Herman Miller Sayl за 450 еури (може да е плус ддв не сум сигурен), а и дота избор на столици од салам брандови генерала во Почетна - B2 Solution

Sayl-ov е топ, освен за покрупни :)

Иначе генерала мин 5 (до 12 за Херман Милер) години гаранција имаат ваму на се

5. VerGer

VerGer
    On your way to fame

528
    509
    9 ноември 2016
    Машко
    ИТ
    исправка .. Herman Miller иде со 12 години фул гаранција :) ( а цени се горе доле ко кај Steelcase )

6. toshex

toshex
    Unstoppable

3,873
    3,809
    18 Септември 2013
    Машко
    Реков од се шо видовме и најдовме кај нас. Овие имаат lifetime као демек на метални рамки и не знам шо таму. Али имам читано на темава дека Herman Miller се најдобри но и дека ги нема кај нас ако не се лажам.

7. Fredy

Fredy
    Unstoppable

867
    2,201
    12 oктомври 2014
    Машко
    Caлон 29 е официјален застапник за Herman Miller.По нарачка може кој сакате модел да ви го донесат.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

На Speedster му/ѝ се допаѓа ова.
  8. VerGer

VerGer
    On your way to fame

528
    509
    9 ноември 2016
    Машко
    ИТ
    ги има и кај нас Почетна - B2 Solution, и салон29 нешто имаат (незнам кој услови ги нудат, првиве си нудат 12 години гаранција).

Јас дома сум на Embody

9. dino

dino
    Gaining Experience

392
    92
    5 Јули 2009
    Во Салон29 немаат на лагер и не можеш да го пробаш столчето ... тоа ме блокираше да земам Аерон

Sent from my SM-G973F using Tapatalk

10. VerGer

VerGer
    On your way to fame

528
    509
    9 ноември 2016
    Машко
    ИТ
    по цените незнам дал се официјални :)
    Аерон е специфично што има три големини, па и да имаат едно може да не ти паша пак соодветно и да мислиш дека е тапа :) .. во Б2 ги пробав имаа М и Л, ама не ме бендиса седењето на мрежа

11. dino

dino
    Gaining Experience

392
    92
    5 Јули 2009
    Да баш заради мрежата сакав да седнам да го пробам, на крај си земав Steelcase Leap

На VerGer му/ѝ се допаѓа ова.
  12. JasSum

JasSum
    Practice makes perfect

1,678
    1,728
    8 Мај 2007
    Машко
    Веќе ти одговорија. Глупост е да си гејмер и да дадеш 1000 евра на графичка што за година дена е стара, а седиш на крш и си го дробиш грбот.
    Основа за секој што седи повеќе време на компјутер е добра столица и добро биро.

Каде има подобри столици од маркус на икеа за цената на маркус?

По толку препораки и толку продадени столици преку мене, треба да почастат една за дома :)

На Banjifiko и toshex им се допаѓа ова.
  13. moongose

moongose
    Unstoppable

1,786
    2,006
    19 Јули 2013
    Според мене многу е глупаво 450е да дадеш за графичка, ама луѓе даваат и многу повеќе.

Ако многу време поминуваш седејќи, тоа е едно од најпаметните инвестиции. Инаку после некоја година многу повеќе ќе дадеш за МРИ, физикални, масажи, лекарства и на крај пак ќе купиш некоја таква столица.

Последна промена: 13 Јуни 2019
    goce03, JasSum, Speedster и на уште 1 им се допаѓа ова.
  14. dino

dino
    Gaining Experience

392
    92
    5 Јули 2009
    Остај што ќе купиш таква столица, каде е здравјето ...

На moongose и toshex им се допаѓа ова.
  15. toshex

toshex
    Unstoppable

3,873
    3,809
    18 Септември 2013
    Машко
    Епа овие Б2 не ги знаевме и не отидовме. А во салон 29 немаа ништо од херман милер. Не е битно секако одлични столици најдовме, но да ја имавме информацијава ќе проверевме шо има и у салоните на Б2.

Бевме у салон 29 и не се ни потрудија да го споменат тоа. Само тоа шо имале на лагер, иако 5 пати прашавме за други/подобри столици.

П.С: Плус ни требаат столовите за сега а не за 5-6 недели. И овие Делајт ќе им требаат 3-4 недели да ги достават столовите но во меѓувреме ќе ни дадат заменски најблиску до тие што ги нарачавме за користење. Се тоа вклучено у услуга. Тоа е супер.

На JasSum и VerGer им се допаѓа ова.
  16. VerGer

VerGer
    On your way to fame

528
    509
    9 ноември 2016
    Машко
    ИТ
    да, и Steelcase се коска, со двете марки тешко да направиш лош избор :) мене Leap ми беше другата опција што ја разгледував, ама Embody-то сепак ми легна повеќе

На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
  17. esquimaux

esquimaux
    On your way to fame

531
    831
    16 Јануари 2016
    Машко
    Колку те кошташе ембодито, ја сум меѓу таа и аерон B.

18. VerGer

VerGer
    On your way to fame

528
    509
    9 ноември 2016
    Машко
    ИТ
    од аерон е 200-300 еура плус ваљда (почетната, зависно што платно ќе ставиш) .. цена точно не би можел да ти кажам пошто преку фирма

На esquimaux му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Zippo

Zippo
    On your way to fame

676
    621
    22 oктомври 2014
    Data Analyst
    Не сум гејмер. Проблемите со грбот доаѓаат од немање физичка активност. И од 3000 евра купете столица, ако не се движите и не спортувате ќе имате проблем.

20. Sludge.Factory

Sludge.Factory
    On your way to fame

505
    656
    7 Февруари 2014
    Машко
    Stomatolog
    Тотално се согласувам, колку сака нека е ергономска, со секакви поддршки, ако не се раздвижиш на неколку часа, барем по 10-15 минути, нема фајде од нив. Но секако е подобро отколку каков и да е крш од столица.

На Zippo и VerGer им се допаѓа ова.
  21. VerGer

VerGer
    On your way to fame

528
    509
    9 ноември 2016
    Машко
    ИТ
    значи нормално ако некој само седи и лежи џабе е се .. ама разлика е огромна ако морате да седите пред биро. Значи нема што немам поминато годиниве столици, и дома и на работа .. и не дека нема ни поефтини солидни, еве на работа моментално што ги имаме коштаат око 200-250 еура зависно конфигурација рачки, потпора за глава и сл. (START MESH | Emmegi Seating), а се солидно седло/потпора на грб и сл. мана им е што се фиксна големина и нема подесувања, па ако не си соодветна големина за нив нема многу простор за корекција.

За истиве пари има некој без везе што личат љуто и многу по профи пример, ама уствари коа ќе поседиш во нив врска нема и се распаѓаат за пар месеци интензино користење.

На Sludge.Factory му/ѝ се допаѓа ова.
  22. JasSum

JasSum
    Practice makes perfect

1,678
    1,728
    8 Мај 2007
    Машко
    Не сум ни јас гејмер. Ама седам пред екран некад и по 12 саати па и повеќе.
    Разликата е што ко ќе станам од столчето сум ко нов. На други столчиња не ни можам да седам толку без да се скичмам.

23. Zippo

Zippo
    On your way to fame

676
    621
    22 oктомври 2014
    Data Analyst
    Џабе, без физичка активност на 40тина години ќе не можеш да станеш.

24. dino

dino
    Gaining Experience

392
    92
    5 Јули 2009
    Џабе ти е и физичка активност со не ергономско столче, имам многу примери околу мене.

На JasSum му/ѝ се допаѓа ова.
  25. JasSum

JasSum
    Practice makes perfect

1,678
    1,728
    8 Мај 2007
    Машко
    Толку имам.
    Без физичка активност се е џабе.
    Без саглам столче, џабе секакви активности.
    Џабе инаетењето, ова што ти ги кажувам е искуство, ем потврдено од сите ортопеди.

На tupacan и dino им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...