• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Гејмерски столици во мк?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

TheDimiskov

Gaining Experience
26 февруари 2015
74
184
TheDimiskov's setup  
Processor & Cooler
R7 5800X/XIGMATEK aurora 240mm aio
Motherboard
Asrock Steel Legend B550
Storage
1tb ssd+250gb nvme
PSU
Antec HCG 850w
RAM
Hyper x fury 3200mhz 2x8
Video card
RTX 3070 X TRIO
Case
NZXT H510 Elite Black
Mouse
deathadder elite
Keyboard
blackwidow chroma v2
Audio
ss arctis 5
Monitor
BENQ 27'' 144HZ XL2720Z
OS
Windows 10
Здраво дечки сакам да ве прашам да не знаете кај нас каде може да најдам асална гејмерска столица
 

Astraion

Unstoppable
24 ноември 2012
1,803
2,719
Струмица
Кај комшиите има баеги голем избор на асални гејминг столици:
Код:
https://www.ozone.bg/gaming/gaming-aksesoari/stolove/
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,060
12,474
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
https://www.steelcase.com/eu-en/products/office-chairs/leap/
https://www.steelcase.com/countries/macedonia/

Ова кај нас, а може и во светот е број еден. Цените зависат од моделот но се оправдани оти доживотно ќе се користи.
На работа имаме вакви и се стварно добри, али за дома... малку ко да се скапички :D :D :D

П.С. Што е тоа гејмерска столица бе? Нели столица е битно да ти е удобна, а не да има слика од ГТА од позади или нешто слично.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Practice makes perfect
6 ноември 2012
1,747
1,768
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Razer Deathadder Chroma
Keyboard
Asus Echelon Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ LG 24"
OS
Windows 10 Pro
Моев столче го земав од КСК Мебел - Струмица, 8000 ден.
Преудобно!

korun.jpg
 

esquimaux

On your way to fame
16 јануари 2016
610
993
Скопје
Не се заебавајте со "гејмер" тагот, поготово не у столица. Таквите се најчесто тешко срање и ќе ти ја заебат кичмата на долги стази. Не треба да е столче удобно, треба да е ергономично!
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,361
4,846
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
На столчето треба игли да се стават за што помалце да се седи на него :)
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,465
3,162
На работа имаме вакви и се стварно добри, али за дома... малку ко да се скапички :D :D :D

П.С. Што е тоа гејмерска столица бе? Нели столица е битно да ти е удобна, а не да има слика од ГТА од позади или нешто слично.
Најверојатно тие гејмерските се со дупка под газот за да не мора да стануваш по 10 и кусур саати.
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,843
5,024
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
Да знаеш, се што е квалитетно е над 200 евра. Јас начекав релативно квалитетна, од 200 евра намалена на 100 евра...ама тоа се начекува еднаш во годината. (не беше од икеа) Ама , зборот ми е, проверував на многу места, убавите столици се од 200+ евра...сегде, од било која фирма.
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,843
5,024
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro

-={K-O-R-U-N}=-

Practice makes perfect
6 ноември 2012
1,747
1,768
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Razer Deathadder Chroma
Keyboard
Asus Echelon Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ LG 24"
OS
Windows 10 Pro

Piwcho

Gaining Experience
13 јули 2015
393
252
Бaтaлете oвие гејминг блa блa. Зa ценaтa нa oвoе "гејминг" стoлчињa мoжиш дa купиш 20+ плaстични стoлoви. Ем немa дa седеш пoвеќе oд еден чaс, немa дa ти биде кривo aкo гo прекршиш нa нервa дoдекa те пукaт нa кaнтер, a и ќе мoжеш дa гo сoбереш целo друштвo (сo пoмaчлце шo ќе седиш нa ПЦ ќе си нaјдиш друштвo де)
Акo фрлaте тoлку пaри, фрлете зa некoј "директoрси" бaрем

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
 

Harrabed

Practice makes perfect
22 април 2013
1,370
1,430
Бaтaлете oвие гејминг блa блa. Зa ценaтa нa oвoе "гејминг" стoлчињa мoжиш дa купиш 20+ плaстични стoлoви. Ем немa дa седеш пoвеќе oд еден чaс, немa дa ти биде кривo aкo гo прекршиш нa нервa дoдекa те пукaт нa кaнтер, a и ќе мoжеш дa гo сoбереш целo друштвo (сo пoмaчлце шo ќе седиш нa ПЦ ќе си нaјдиш друштвo де)
Акo фрлaте тoлку пaри, фрлете зa некoј "директoрси" бaрем

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Е да во право си зошто да даваме толку пари, јас го послуша твојот совет и ем купи си 20 пластични масички ус комплетот како office combo и ете сега со другарчињата си седеме првомајски дома и играме кантер.
 

Harrabed

Practice makes perfect
22 април 2013
1,370
1,430
Е да во право си зошто да даваме толку пари, јас го послуша твојот совет и ем купи си 20 пластични масички ус комплетот како office combo и ете сега со другарчињата си седеме првомајски дома и играме кантер.
On Topic :
Столицата, бирото и мониторот се најбитни работи за продуктивност..

Квалитетна столица под 300 евра не наогате, кај тие столици до 100 евра што се најчесто им се расипува механизмот и со текот на времето им се намалува удобноста исто така тоа сунгерот од самото седење на нив(ако се седе по цел ден) ќе стана како дупка...
 
Последна промена:

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,593
3,742
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Колку се глупи овие коментари "седи на неудобен стол за да мораш да стануваш на секој саат". Па поентата поради која што се купува скапа столица е да можеш што подолго да седиш а да ти е удобно зашто во некои сценарија мораш да седиш по неколку саати без да станеш, поготово при онлајн гејмање кај што не можеш да паузираш кога сакаш.
Значи ако седиш на скапан стол, поради тоа што нема бидеш во можност да станеш ќе бидеш здрвен и со болки, а може на долг рок и кичмата да ја искривиш.

Како што спомна некој погоре DX Racer се убедливо најдобри гејминг столици ама за жал ги нема во MK. @OP барај нешто слично по салониве кај нас.
 

Costigan_Jr

Unstoppable
5 јули 2013
2,860
3,945
Колку се наивни овие коментари "ти треба удобен стол за да не станеш од него цел ден ако треба" ;)
Пријателски совет е да стануваш најмногу на секои 30 мин, па еве да речеме ако е дота партија да не станеш и нешто повеќе од 1 час. Неможам да разберам како гејмингот може да биде побитен од здравјето, особено на рбетниот столб! Тој трпи непоправлива штета и последиците си ги носите цел живот, со тенденција на старост да се мултиплицираат и максимално усложнат животот.

Јас велам дека не постои работа која е побитна од здравјето. Изгубено здравје пари не го враќаат. А за гејминг па да не стане збор... Не сум воопшто против гејмингот, ама да се заборави да стани некој и да се занесе во играта тоа е веќе и штетно. Рбет може да се искриви додека се оформува телото, а тоа е до кај 20 и нешто години, со тенденција тоа да е многу потешко или речиси невозможно со наближувањето до одредена старосна граница. Се што може да се случи после тоа е оштетување на дискусите, а за тоа е доволно само долготрајно седење. И под седење не мислам на неправилно, туку воопшто на седење. Јас го доживеав тоа па ако некој сака да прими совет од паталец нека послуша, ако не - има голема шанса да го искуси истото што и јас го искусив.

Меѓу другото ќе ви споменам и тоа дека кога сте во седечка положба(нема да навлегувам во детали, прочитајте повеќе на интернет) телото има тенденција да таложи масни наслаги многу побрзо отколку во стоечка положба, па дури и во лежечка. Поврзано е со кардио-васкуларниот систем, а тензијата во мускулите праќа сигнал до мозокот дека сте активни, а не сте... итн.

И уште нешто - ќе споделам еден добар совет од еден наш познат професионален гејмер, од времето на CS 1.6( кој отпатува и за Сингапур на светски турнир). Тој кога ќе одеше во играчница секогаш бараше да седи на тврдо столче, без никакви механизми на него(спуштање, закосување итн.). Аргумент беше - несакам столицата да ми ја наруши концентрацијата при играњето, сакам да седам статичен и да се концентрирам на тоа што се случува на екранот. А богами знаеше и да не трепне додека играше или чуваше со 6-ка ;) Дотичниот играч беше професионалец кој беше многу успешен во гејмингот. Ако се сметате попрофесионални од него да можете да се концентрирате подобро во столица која ќе ви шета/ротира и вие постојано ќе ја менувате положбата, а тоа не ви предизвикува намалување на вниманието во самата игра - повелете, купувајте прескапи столици.

Некој погоре спомена дека столчето треба да е ергономско - потполно се согласувам со таа констатација. Јас дури користам и трпезариско столче(imagine that!), со ергономска форма која овозможува потпора на рбетниот столб во лумбалниот дел. Потполно е статично и ме чинеше дури 800 ден. Прекрасно се вклопи во ентериерот на мојата соба (трпезариските столчињас се изработуваат во многу дезени и од разни материјали, па лесно може да си погодите што ви одговара ;) )
 

xenon

Guru
15 јануари 2011
3,789
9,193
Erga Gomnes
xenon's setup  
Processor & Cooler
i7 5960X 4300mhz
Motherboard
Asus X99 Deluxe
Storage
intel 750 400gb / 2 x 8tb seagate, 4 x 6TB WD, 3 x SM951 512gb, 4 x 4TB WD
PSU
Antec 1300W
RAM
64GB DDR4 @ 3200mhz
Video card
SLI (2 x Asus 1080Ti Strix)
Case
Coolermater Cosmos II
Mouse
Sentinel III
Keyboard
Coolermaster Master Keys Pro L
Audio
Asus Xonar STX, Adam A7x (2), Adam A3x (2), TC Electronic BMC-2 (DAC)
Monitor
43" Samsung KS7500 4К HDR
OS
W10P
Steelcase Please, ништо друго. Тркни до Delight office позади млечен.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,060
12,474
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Бидејки членот не кажа буџет, сите одма замисливме неограничен... типичен програмерски пристап, замисли дека имаш неограничени ресурси (РАМ, ЦПУ, Диск) и почни да кодираш :D :D :D

Мислам дека пред да отиде во делајт и да бара стилкејс солче, треба да знае дека претходно уште дома треба да ја има донесено одлуката дали ке купи стилкејс столче или старо пунто на плин. Ако не се лажам, стилкејс тинк столиците се околу 1000 и нешто ситно евра.
 

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
1,000
1,721
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4690 & Gammaxx 200T
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston Now UV300 120GB /HDD 1TB WD 64MB Caviar Blue
PSU
CM Masterwatt lite 700w
RAM
Patriot DDR3 2x8GB 1600MHz
Video card
Sapphire Nitro+ RX 580 8GB
Case
MS Cyclops V
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit
Практичен совет, не земај столица која што е горниот дел (наслонот) е поврзан со долниот дел(седиштето) само со рачките како овој модел : mklhbjkh-600x600.jpg Ако се искрши некоја од рачките, а се прилично кршливи пластикиве, барем кај буџет столиците (најчесто пукаа пластиката кај штрафовите), целата столица во канта.
 

Ficiani

On your way to fame
1 јуни 2012
506
959
Скопје
www.filipkordanovski.com
Колку се наивни овие коментари "ти треба удобен стол за да не станеш од него цел ден ако треба" ;)
Пријателски совет е да стануваш најмногу на секои 30 мин, па еве да речеме ако е дота партија да не станеш и нешто повеќе од 1 час. Неможам да разберам како гејмингот може да биде побитен од здравјето, особено на рбетниот столб! Тој трпи непоправлива штета и последиците си ги носите цел живот, со тенденција на старост да се мултиплицираат и максимално усложнат животот.

Јас велам дека не постои работа која е побитна од здравјето. Изгубено здравје пари не го враќаат. А за гејминг па да не стане збор... Не сум воопшто против гејмингот, ама да се заборави да стани некој и да се занесе во играта тоа е веќе и штетно. Рбет може да се искриви додека се оформува телото, а тоа е до кај 20 и нешто години, со тенденција тоа да е многу потешко или речиси невозможно со наближувањето до одредена старосна граница. Се што може да се случи после тоа е оштетување на дискусите, а за тоа е доволно само долготрајно седење. И под седење не мислам на неправилно, туку воопшто на седење. Јас го доживеав тоа па ако некој сака да прими совет од паталец нека послуша, ако не - има голема шанса да го искуси истото што и јас го искусив.

Меѓу другото ќе ви споменам и тоа дека кога сте во седечка положба(нема да навлегувам во детали, прочитајте повеќе на интернет) телото има тенденција да таложи масни наслаги многу побрзо отколку во стоечка положба, па дури и во лежечка. Поврзано е со кардио-васкуларниот систем, а тензијата во мускулите праќа сигнал до мозокот дека сте активни, а не сте... итн.

И уште нешто - ќе споделам еден добар совет од еден наш познат професионален гејмер, од времето на CS 1.6( кој отпатува и за Сингапур на светски турнир). Тој кога ќе одеше во играчница секогаш бараше да седи на тврдо столче, без никакви механизми на него(спуштање, закосување итн.). Аргумент беше - несакам столицата да ми ја наруши концентрацијата при играњето, сакам да седам статичен и да се концентрирам на тоа што се случува на екранот. А богами знаеше и да не трепне додека играше или чуваше со 6-ка ;) Дотичниот играч беше професионалец кој беше многу успешен во гејмингот. Ако се сметате попрофесионални од него да можете да се концентрирате подобро во столица која ќе ви шета/ротира и вие постојано ќе ја менувате положбата, а тоа не ви предизвикува намалување на вниманието во самата игра - повелете, купувајте прескапи столици.

Некој погоре спомена дека столчето треба да е ергономско - потполно се согласувам со таа констатација. Јас дури користам и трпезариско столче(imagine that!), со ергономска форма која овозможува потпора на рбетниот столб во лумбалниот дел. Потполно е статично и ме чинеше дури 800 ден. Прекрасно се вклопи во ентериерот на мојата соба (трпезариските столчињас се изработуваат во многу дезени и од разни материјали, па лесно може да си погодите што ви одговара ;) )
Се е тоа во ред друже, али целата поента на дечките им е - има луѓе кои стварно по 8 саата дневно седат на компјутер, дали било тоа од лични причини или професионални (работа) така да зашто тие 8 саата да не ги седат на ултра удобна столица. А далеку од тоа дека јас сум против паузирање (станување) повремено од стол... Али нека биде удобен. ;)


Иначе, @goce03 бинго :D

 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,142
Мислења
839,327
Членови
29,054
Најнов член
Bojanco123
На врв Дно