1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Гејмерски столици во мк?

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од TheDimiskov, 17 Мај 2016.

 1. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  791
  706
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Дај прочитај убаво, па коментирај.
  Реков дека се наоѓа добра ергономска столица за пристапна цена. Јас сметам дека 450 евра е премногу за столица, а и контекстот демек земи 450 евра столица и нема да имаш никакви проблеми со грбот доколку седиш повеќе од 10 часа на компјутер е глупав.
  Добра столица, но пред се физичка активност ги одложуваат проблемите со болки во грбот и рамењата, кои со староста настануваат.
   
 2. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,216
  562
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Office & Co, лани купи од кај нив, ме фати 12 500 ден, коска столица, дали подобра од таа на икеа.
  После ќе ја сликнам.
   
 3. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,480
  25,532
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  не е оспорен фактот дека се наоѓа, но ако гледаме така се наоѓа и телефон за помалце пари од ајфон ексЕс кој ќе биде супер брз и ќе ги задоволи сите потреби, ама луѓето лупаат 1000 и кусур евра за него со прича дека има 1мс побрз процесор или камера кој има 100 бои повеќе од другите и остали ствари. Епа исто е и за столицата само што 500е за столица се по оправдани пари (читај од здравствен аспект), него ли Баленсијага патики од 700е. Можеме вакви споредби да праиме со денови, не ми е тоа поентата.

  Како и да е столица од 500е за човек кој работи на компјутер вреди многу повеќе од 500е за било кој друг предмет кој служи за лечење на комплекси. Ако сметаш дека поевтина столица ќе ти заврши работа или поефтината тебе ти е ок за грб и немаш проблем, мило ми е што твоите потреби се решаваат со помалце пари, туку си во предност :)
   
  На Маша, The-spiki, -={K-O-R-U-N}=- и уште 2 други им се допаѓа ова.
 4. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  791
  706
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Напишав: Контекстот демек земи 450 евра столица и нема да имаш никакви проблеми со грбот доколку седиш повеќе од 10 часа на компјутер е глупав.
  На столица од 3000 евра ќе се чувствуваш преудобно, и ќе седиш по 12 и повеќе саати на неа, но таа столица нема да ги спречи болките во грбот и останатите мускули од недвижење. Мене не ми е проблем цената иако кажувам лично не би дал 450 евра за столица, туку проблем е што не се споменува физичката активност како примарна активност која ќе ги намали болките во грбот и колената, во иднина.
  Форумов го читаат секаков профил на луѓе, а прв впечаток што ќе го добијат е дека со столица од 500 евра ќе може да седат колку сакаат без да се движат.
   
  На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,480
  25,532
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Физичка активност (барем два пати неделно тренинг) со добра столица се добива посакуваниот резултат, тоа е неоспорно
   
 6. architect

  architect
  Unstoppable

  1,935
  2,305
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  Болки во грб, врат, глава итн.... зависат од асална патика со добра влошка, асален душек за спиење, асална перница за спиење, асален стол, физичка активност (пливање) итн. Така да џабе и столче од 1.000.000 евра ако навечер се кичмите на душек на федери и шкарт перница за спиење, имате фенси патичиња со рамен ѓон, не се движите итн. Поминувате дневно 8 часа во спиење (некои помалце некои повеќе), што е исто така важно за здраво тело.
  Ако веќе навлагаме во детали :)
   
  На Маша, -={K-O-R-U-N}=-, StalkeR и уште 3 други им се допаѓа ова.
 7. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,883
  1,453
  10 Август 2010
  Машко
  Нема да се вмешувам во дискусијата дали 450 евра вреди да се дава за столица или не, ама Маркусот од Икеа за 200 евра не вреди за тие пари. На работа 70% (над 100 столици се) од столиците ни се баш тие и повеќето од нас не се задоволни од нив, а на останатите им е сеедно. Сега ќе се купуваат нови столици, кои ќе ги заменат овие.
   
 8. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,776
  1,888
  8 Мај 2007
  Машко
  Инаетот вреќа сол јаде.
  Никој не кажува за останатите аспекти на здраво живеење и колку тие влијаат на општото здравје.
  Кажувам дека за работа пред компјутер (гејмингот е дремење пред компјутер, но тоа не е поентата), добра столица го чува грбот, вратот, рацете... Добра столица кошта пари. Како професионалец, купуваш АЛАТ што ќе ти овозможи подолго, полесно и на крај, поефтино работење.
  Ако си спринтер, ќе купиш соодветна патика, која со тек на време се амортизира и ја фрлаш. Изгледа ко нова, ама износена е и не функционира ко што треба. Сигурно нема да купиш старки. Поефтини се, можеш и со нив да трчаш, ама нит ќе трчаш добро, нит ќе биде соодветно брз, ем ќе те болат зглобови, грб...
  Како да ти објаснам најсликовите за твојот инает да се повлече пред ФАКТИТЕ.
  Добра столица го чува грбот. ФАКТ. Нема што да се дискутира на темава. Може да се дискутира што ја прави столицата добра, но дека столче кај нашиве кинезарии, купено од кина за 50 евра, продавано за 200 ќе биде добро и на ниво на докажани брендови, не е ни смешно, туку е инает.
   
  На tupacan и dino им се допаѓа ова.
 9. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  791
  706
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Мешаш баби и жаби, или незнаеш да читаш или некако слабо ги конташ работиве. Продолжи си живееш во тој свет каде столицата од 1000 евра ќе ти ги намали проблемите со грбот. Убаво кажа @architect "Така да џабе и столче од 1.000.000 евра ако навечер се кичмите на душек на федери и шкарт перница за спиење, имате фенси патичиња со рамен ѓон, не се движите итн".
   
 10. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,279
  4,479
  18 Септември 2013
  Машко
  Дечки истото го зборите а не се разбирате. И двата аргументи се точни.

  Добра (независно на цена) ергономска столица со асални потпори кај шо треба ќе помогне да се намалат проблемите поврзани со седење/работење седејќи.

  Физичка активност и сите останати аспекти поврзани со здрав р'бет и мускулатура секако дека се неопходни и суштински.

  Добар стол помага но не е замена, исто ко шо лош стол може да одмага, или пак просечен стол може да врши работа ако ептен физички сте активни, здрави сте, имате фит тело и станувате од столот на секои саат време по бар 5-10 минути да се раздвижите.

  Но подобар стол секако помага повеќе од полош, исто ко шо и подобар душег и подобри патики и се тоа што беше спомнато. И секако повеќе физичка активност е побитна од се тоа, но за жал многу од нас или немаме време, или не мрзи, или не сме совесни, у кој шо случај подобар стол секако повеќе ќе помогне од полош.

  ТЛ;ДР - Сите го збориме истото, сите овие аспекти се битни. Не видов јас нигде у темава инает само видов како луѓе зборат работи кои ги мислат и двете страни, ама ги презентираат као некој вид на недоразбирање. Релакс малце :)
   
  На The-spiki му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  791
  706
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Јок, овде некој блатантно пропагира дека скапа столица е решение за сите проблеми. Демек со столица од 500 евра па нагоре ќе се решат сите проблеми. Јас сметам дека нужна е физичка активност, а ме поправија и се согласувам потребни се соодветни обувки, душек за спиење. Не е толку тешко да се сфати ова.
   
 12. architect

  architect
  Unstoppable

  1,935
  2,305
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  Сакаш да кажеш дека столица е алат за работа ?
   
  На Zippo му/ѝ се допаѓа ова.
 13. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,465
  1,911
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Јас како што читам, темава е за столици, не за физички активности.

  Никој никогаш не кажа дека физичката активност е за џабе, доколку имаш стол од 1000€.
  Но седење 10ч дневно на лош стол, нема физичка активност што ќе те спаси.
   
  На moongose и JasSum им се допаѓа ова.
 14. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,279
  4,479
  18 Септември 2013
  Машко
  Јас мислам дека треба да се преименува темата (од модератор) во „Работни/Гејминг столици во МК“ бидејќи во темава се збори за сите аспекти на столици кои ги користи заедницава не само тие шо изгледаат ко од кола извадени. Ако може некој модератор да асистира.
   
  На JasSum му/ѝ се допаѓа ова.
 15. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,776
  1,888
  8 Мај 2007
  Машко
  Основна алатка за работа пред компјутер, заедно со бирото. Освен самиот компјутер, кој ако го немаш, не ти треба столот.

  Упорно и упорно... Никој не негира дека треба здраво да се храниш, да спортуваш. Сето тоа е џабе ако седиш на крива столица. На Столицата си 8+ саати во денот, а сигурно не вежбаш толку време. 8 саати уништување нема да се поправат со 15 минути, па и 2 саати физичка активност. Можда на 25 години. На 40, не.
  Скапа столица не е решение за сите проблеми. Има столици од 1000 евра по кинезариите. Нема врска цената.
  Добра ергономска столица е решение за проблеми со грбот доколку ги имаш, или уште подобро, за да немаш. Таква столица не е ефтина.
   
  На tupacan и Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
 16. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  791
  706
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Очигледно не ги разбираш работиве или имаш некој интерес од столициве :D. Купи добра скапа егрономска столица и терај што да ти кажам. Среќно.
   
 17. architect

  architect
  Unstoppable

  1,935
  2,305
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  Столица е дел од мебел (ентериер), и далеку од алат за работа ... поголем импакт во работата на компјутер ќе ти има креветот и душекот и тоа како си спиел вечерта и како сти станал сабајле, отколку тоа дали ти ќе седиш на трупче или столче од 1000 евра.
   
  На Zippo му/ѝ се допаѓа ова.
 18. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,776
  1,888
  8 Мај 2007
  Машко
  Очигледно дека немаш искуство. Очигледно тераш инает.
  Нема боље од лада, оти друго не сум возел. Има 4 тркала и волан. Што друго ти треба? Зошто фрлаат луѓе пари на поскапи коли на ги разбирам? Лудаци!

  Канцелариска столица е основна алатка за работа во канцеларија. Мебел е плакарот. Ако си стварно архитект ова би ти било јасно ко бел ден. Поготово тоа трупче/столче компарацијата.
  Туку ако после седење пред компјутер растоварам шлепери, добро ќе биде за грбот или не? Кои ви се глупостиве што ги мешате со анатомски столици никако не ве разбирам. Те душекот, те вежбањето... Тоа се подразбира. Но кој ви е инаетот дека кинезарија од 200 евра е подобра од саглам столица, има само едно објаснување. Тоа што го имплицирате кон мене. Продавате такво ѓубре.
  Или никад не сте работеле повеќе од 2 саати пред компјутер.
   
  moongose, tupacan, The-spiki и на уште 1 им се допаѓа ова.
 19. architect

  architect
  Unstoppable

  1,935
  2,305
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  На стол не се седи 8 часа без прекин, на кревет се спие 8 часа без прекин .... не е ни препорачливо да седиш пред пц 8 часас без прекин без да се прошеташ на пар минути, пред се ради тоа што ќе оќориш а не ради тоа што ќе те боли грбот или гз. Од куртоазија луѓе купуваат столици од 1000 евра не од потреба.
   
  На Zippo му/ѝ се допаѓа ова.
 20. dino

  dino
  Gaining Experience

  412
  101
  5 Јули 2009
  Многу се 1000 евра за куртоазија, ама малку се за грб, врат, рамена, гз и нозе.

  Sent from my SM-G973F using Tapatalk
   
  На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
 21. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,585
  1,693
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Седам 8+ саати пред РС, работа, гејминг, филмови, јадење... :)
  Нула проблеми со грб или врат или што и да е, гејмерска столица, јбг, превара.
  И кога се збираме за покер, пак на неа седам, поудобна е од многу кревети кои сум ги пробал :)

  Околу 400 евра беше, пошо 450 евра нели е лудост :D

  dx2.jpg
   
  Маша, dino и на NecrotoX им се допаѓа ова.
 22. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,818
  2,670
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
 23. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,585
  1,693
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Не најдов, ја возев од Холандија, имаа изложбен салон со скоро сите модели, 3 саати ги седев сите столици таму, оваа беше The One.
   
  На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  693
  1,012
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  кај нас е забрането да седнеш и да пробаш столица пред да ја купиш :D:D
   
  JasSum, Rukfash и на -={K-O-R-U-N}=- им се допаѓа ова.
 25. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,585
  1,693
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Јас се чудам како мониторите и телевизорите им се пуштени во излог...
   

Сподели

Вчитување...