1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Deezer Family

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Justice for All, 22 Мај 2017.

 1. Justice for All

  Justice for All
  Gaining Experience

  219
  135
  10 Септември 2010
  Машко
  Kолку ви испаѓа по човек?
   
 2. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,297
  3,702
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  3 месеци премиум за 0,99 евра. Плус пристап то Desktop апликацијата (не таа од Windows Store) која што дава стримање на 1.411 kbps! Звукот е кома...
  upload_2017-11-24_10-32-34.png
   
  Justice for All, Jovan2389 и на martin17 им се допаѓа ова.
 3. Majestic

  Majestic
  Gaining Experience

  126
  121
  25 Јули 2008
  Машко
  Колку што можев да прочитам, Family пакетот наговестува да сите лица вклучени во пакетот да се на иста физичка адреса.
  Го прочитав пред некое време кога го гледав за Spotify, а истото го гледам и за Deezer:

  "Deezer reserves the right to request proof that all users from a Deezer Family account belong to the same family and live at the same address."

  Прашањето ми е, дали е ова само “теоретски“ disclaimer кој мораат да го имат и никогаш не се змараат да проверат, ИЛИ ова со сигурно го проверуваат па може да направат проблем со акаунтот?

  Некој да има искуство, знаење со ова?
   
 4. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,297
  3,702
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Сите им се теоретски... И претпоставувам дека им е јасно - или ќе подзамижат со едно око во „источните“ краишта или ќе немаат жив претплатник. Може ќе го активираат кога ќе нѝ рипне просечна плата на 2.000 евра
   
  На Justice for All му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Andrejrulz

  Andrejrulz
  Gaining Experience

  59
  64
  14 oктомври 2014
  Машко
  JavaScript Developer
  ^
  Works like a charm

  @kirev
   
  На Justice for All му/ѝ се допаѓа ова.
 6. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,297
  3,702
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
 7. Andrejrulz

  Andrejrulz
  Gaining Experience

  59
  64
  14 oктомври 2014
  Машко
  JavaScript Developer
  @kirev
  Значи откако ќе ја инсталираш скриптата, треба да ти се појави тоа download горе лево. Кога ќе го стиснеш се отвора листа со сите претходно слушани песни, и таа што моментално е пуштена најгоре на листата. Стискаш refresh track list по потреба, а на drop-down от, бираш во кој формат да ти се именуваат фајловите. До секоја песна имаш десно копче за download, за секој формат соодветно.
  1.png

  Еве инфо од фајлот што е спуштен.
  2.png
   
  farkizz, kirev и на Majestic им се допаѓа ова.
 8. masterwu

  masterwu
  Gaining Experience

  560
  391
  11 Февруари 2016
  Машко
  Не знам искрено зошто се замарате со скрипти и давате пристап до екстензии на браузерот... За спуштање, Deezloader му е мајката.
   
  На BlueBaron му/ѝ се допаѓа ова.
 9. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,297
  3,702
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Знае Flac? 812kbps?
   
 10. BlueBaron

  BlueBaron
  Gaining Experience

  195
  167
  19 Јануари 2016
  Машко
  Студент
  Ова ^. А плус може да ги симнувате вашите плејлисти од Дизер преку оваа Deezloader, или пак плејлисти од други луѓе. Но уште поѕверски е фактот што ако пример имате плејлисти од Спотифај или Апле Мјузик, можете преку (Soundiiz) да ги конвертирате во Deezer плејлисти и да ги симнете и тие преку Deezloader.

  Ако не грешам, од Deezloader или се 128кбпс или 312кбпс. Но, ако ти е за на мобилен или обичен ЦД плеер нема да приметиш преголема разилка дали е 312 или FLAC. Ова второте е само ако имаш HiFi систем. :)
   
 11. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,297
  3,702
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Топ. :) Форматот, брзината... За сладокусци!
   
 12. masterwu

  masterwu
  Gaining Experience

  560
  391
  11 Февруари 2016
  Машко

  Не знае. Досега се што имам спуштено е 320кбпс, мп3ки. Flac стримовите изгледа им оди по други сервери.
   
 13. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,297
  3,702
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Значи не врши комплетно работа...
   
 14. masterwu

  masterwu
  Gaining Experience

  560
  391
  11 Февруари 2016
  Машко
  Сепак е подобро од играње играчки со екстензии и скрипти.
   
 15. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,297
  3,702
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Имаш ли блага претстава колкава е разликата меѓу 320 Kbps MP3 и 1.411 или 812 Kbps FLAC?!? И еднаш кога ќе ја инсталираш скриптата - таа си работи. И на Linux и на macOS покрај Windows...
   
 16. masterwu

  masterwu
  Gaining Experience

  560
  391
  11 Февруари 2016
  Машко
  Изгледа не се разбравме. Не коментирав за квалитетот на FLAC vs MP3. Изгледа јас не сфатив дека со скриптата се спуштаат флак фајловите? Нели до флакот има пристап самп десктоп апликацијата? Доколку се спуштаат флак фајлови, тогаш тоа е супер, ама доколку се спуштаат мп3ки со 320кбпс, тогаш како што реков deezloader е попрактично.
   
 17. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,297
  3,702
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Епа види ги скриншотовите погоре. 812 Kbps FLAC
   
  На masterwu му/ѝ се допаѓа ова.
 18. BlueBaron

  BlueBaron
  Gaining Experience

  195
  167
  19 Јануари 2016
  Машко
  Студент
  А за што ти треба FLAC?
   
 19. masterwu

  masterwu
  Gaining Experience

  560
  391
  11 Февруари 2016
  Машко
  Ah, I missed that :) Супер. Хмм, ме интересира дали воопшто имаат некаква енкрипција фајловите и дали со скриптата се декриптира. Алал да им е на дизер ако воопшто не им се заштитени :)
   
 20. masterwu

  masterwu
  Gaining Experience

  560
  391
  11 Февруари 2016
  Машко
  Доколку имаш појачало и убави звучници, има голема разлика. Доколку слушаш на телефон/слушалки на ПЦ преку интегрирана звучна, pretty much џабе FLAC.
   
 21. BlueBaron

  BlueBaron
  Gaining Experience

  195
  167
  19 Јануари 2016
  Машко
  Студент
  Абе јас знам, kirev го прашав. Ако он може да си дозволи high-end слушалки или HiFI систем/ звучници онда може да си дозволи да плаќа и Deezer или Tidal за да може да стрима директно во FLAC формат без вакви скрипти. А на крај краева се исплаќа ако платиш за овие сервиси. :D
   
 22. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,297
  3,702
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Wow... Прво и основно, си го плаќам Deezer Premium (1 евро за 3 месеци). Второ, нема начин десктоп апликацијата да се слуша на мобилен. Трето, имам Senheiser Urbanite Wireless. Дозволено да си играм со скриптите? И ако читнете на темата за Spotify, ќе видите дека сум забезекнат од квалитетот на Дизер и, ете, прв пат во живот и јас сакам FLAC
   
 23. BlueBaron

  BlueBaron
  Gaining Experience

  195
  167
  19 Јануари 2016
  Машко
  Студент
  А преку десктоп апликацијата, неможе директно да се симнува на ПЦ?
   
 24. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,297
  3,702
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Јок
   
 25. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,297
  3,702
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран

Сподели

Вчитување...