1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Царина и данок за пратка преку ДХЛ?

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од cipiripi, 17 ноември 2015.

 1. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,764
  5,730
  7 oктомври 2011
  kalfa
  за мене пеесче? Да си купам нешто и јас за точакот.
   
  На Xtreem му/ѝ се допаѓа ова.
 2. krema

  krema
  Professor

  8,837
  8,584
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не ти треба точак, за џедаите е потребно ова:)

  [​IMG]
   
  На kjosmofon му/ѝ се допаѓа ова.
 3. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,764
  5,730
  7 oктомври 2011
  kalfa
  само за еколошки џедаи
  upload_2016-4-13_20-26-17.png
   
  vlavot, Necromancer, SaleSk и на уште 1 им се допаѓа ова.
 4. aleksr

  aleksr
  Intern

  18
  12
  14 Декември 2015
  Дали има некој нарачувано нешто со Parcelforce Global Priority? Кој ја врши доставата внатре во Македонија на ваквите пратки? За истиот производ имам и опција за поевтино преку DHL Express International, но од она што го прочитав погоре за DHL гледам дека има доста зафрканции, па затоа ме интересира доколку некој има искуство со Parcelforce за споредба.
   
 5. АндрејКостовски

  АндрејКостовски
  Intern

  1
  1
  19 Април 2016
  Машко
  Прочитав дека за графички картички увезени надвор од Македонија се доплаќа царина од 5%-18%. Се враќам во октомври од Америка и планирав лично да купам од таму бидејќи се далеку поевтини. Дали може само да ја извадам од кутијата и да ја ставам во куфер (ке ја завиткам убаво) и ако прашаат нешто за графичката да кажам дека ми е подарена, ќе нема никаков доказ дека ја имам купено. Има логика ова?
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 6. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,887
  2,445
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Има логика, тоа е стара графичка веќе.
   
 7. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  957
  563
  3 Јули 2007
  Момци ми треба помош кој има искуство како моево.

  Нарачав производ од ебај си пишуваше убаво дека испораката е бесплатна и е
  Standard International Shipping

  Но продавачот ја испратил со DHL Express и натаму знаете што следува за пратка од 90 долари.

  Прашањето ми е, не планирам да им плаќам ништо на лоповите и ќе им кажам да ја вратат пратката на продавачот. Дали ќе имам проблем со продавачот поради тоа што несакам да ја подигнам и дали ќе ми ги врати парите? Некој со слично искуство?
   
 8. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,764
  5,730
  7 oктомври 2011
  kalfa
 9. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  957
  563
  3 Јули 2007
  Не е, пратката ми стигна за еден ден и ми стигна фамозниот маил од ДХЛ.
   
 10. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,764
  5,730
  7 oктомври 2011
  kalfa
  ако оди по дхл до кај 3000-3500 ден ќе имаш трошок, услуга и данок царина.
  По инерција напишав дека е обична пошта бидеќи секогаш со фри шипинг доколку пратат по дхл оди по дхл екомерце или дхл пост, тие пратки пристигаат во обична пошта. ДХЛ обично е многу поскап и се доплаќа 20-40 еур е пратка од еу.
  едит- доколку не ја подигнеш најчесто парите за поштарина и сулуги ќе ги плати испраќачот а ќе ти ги одбие од сумата која треба да ти ја врати. Ќе ти ги врати откако пратката ќе ја добие назат заедно со сметката.
  Совет-да си ја подигнеш зш ќе останеш и без пари и без пратка
   
  Последна промена: 1 Февруари 2018
  На HardCorec и kirev им се допаѓа ова.
 11. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  957
  563
  3 Јули 2007
  Знам, пратена е од Полска. Незнам која му е исплатливоста и на продавачот да ја прати преку експресс со фри шипинг.

  Трошоците се околу 3700 денари за мојата пратка + треба да идам во ДХЛ да им однесам документи + замарање + ќе ми наплатат да ми ја достават екстра до кај мене што не сум од град кај што ДХЛ има претставништво.

  Затоа не планирам да се замарам и прашав за искуства во врска со враќање и рефунд од продавачот.
   
  На Smoking4e и Costigan_Jr им се допаѓа ова.
 12. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,764
  5,730
  7 oктомври 2011
  kalfa
  дхл глобално се така-така (не се најлоши), дхл кај нас се бандити, додека федекс и УПС се ситни лопови. Совет подалеку од било која освен кога се порачува скапа роба преку фирма, тогаш со федекс и упс е многу исплатливо, за 2-3000 ден трошок комплетна организација и испорака до врата, со царинење шпедиција со све.
   
  krema, Lokvan и на bxxxn им се допаѓа ова.
 13. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  873
  1,015
  9 Јуни 2011
  Машко
  кЉучен момент!

  пратки шо ми стигаат преку ДХЛ во Бугарија се бонбона!
  Брзи, експедитивни, комуникативни и без екстра и скриени трошоци.
  Баш некни у фирма дојде дечко од ДХЛ да донесе документи на некој, и го запрашав за разликиве од ДХЛ у МК vs. било кое друго ДХЛ, и long-story short одговорот му беше:
  „Тоа е, така е кај нас, во другите земји нема такви работи и толку трошоци...“

  Он топик, ако ти стварно тоа треба и вреди за парите, стегни г'з плати си све фино лепо и заврши работа, и нека ти биде ова школо за наредни пратки, double check со продавачот да не ти прати ништо преку ДХЛ...
   
  На Costigan_Jr и Krkac им се допаѓа ова.
 14. krema

  krema
  Professor

  8,837
  8,584
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не само бандити, туку и „Битанги“!
   
  На Costigan_Jr, HardCorec, Krkac и уште 2 други им се допаѓа ова.
 15. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  957
  563
  3 Јули 2007
  Не вреди да платам плус ~ 4000 и маката со документи.

  Обично со кинезиве им напоменувам стриктно да ги праќаат пратките со Хонг Конг пост или воопшто да не ги праќаат со друга пошта. Ама не очекував дека европејците ќе ми ги пратат баш преку ДХЛ со бесплатна достава.

  Од сега ќе морам со секоја ебана пратка да потврдувам првин транспорт па после да купувам.

  Последна пратка преку ДХЛ ми беше пред 8-9 години и никад више. Тогаш дереа по 3500 ден почетна сума за средување документи.
   
 16. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,835
  24,970
  4 Септември 2008
  Разликата од DHL до обична царина (ако 2-та страни се одлучат да царинат/даночат) се некои 1500 до 2000 денари - максимум.
   
 17. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  957
  563
  3 Јули 2007
  Дополнителна разлика е што со обична пошта воопшто не се замараш тие си ја бркаат работата си отидеш во пошта и си платиш.

  Кај ДХЛ треба полномоштва и глупосости да им ги носиш документите кај нив. Да бев од Скопје можеби ќе се замарав ама вака не ми се исплати.
   
 18. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,835
  24,970
  4 Септември 2008
  Само првиот пат.
   
 19. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  957
  563
  3 Јули 2007
  Како мислиш само првиот пат?

  Ако им имам дадено полномоштво пред 8 години сега немам потреба да им носам документи?
   
 20. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,835
  24,970
  4 Септември 2008
  Да
   
  На HocusPocus му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Filip.Josifoski

  Filip.Josifoski
  Intern

  13
  3
  4 Септември 2012
  Машко
  Дечки, вчера порачав брендирана роба од 120 eu. Се работи за мала-пратка испратена преку dhl. Пошо читам се најлошо за dhl ме фаќа страв колку може да платам царини и такви ствари и што е ова 1200 на почеток сума ?
  Ви благодарам.
   
 22. Martinovski

  Martinovski
  Gaining Experience

  611
  302
  4 oктомври 2011
  Нема зошто да те фаќа страв, ќе си платиш давачките и ќе си ја земеш пратката.

  Е сега ќе по мое типување некој 50 евра минимум (да не те чуди и повеќе) би те царинеле.
  Па треба да видиш таа брендирата облека под која ставка спаѓа во царинарникот, ама како и да е спремај побрзо парите, дека брзо идат пратките со ДХЛ :D
   
 23. krema

  krema
  Professor

  8,837
  8,584
  24 Јуни 2009
  Машко
  Е сега, ако испадне дека брендираната роба што си ја порачал е „фалш (копија)“, можно е и да ти ја запленат!
   
 24. Filip.Josifoski

  Filip.Josifoski
  Intern

  13
  3
  4 Септември 2012
  Машко
  И тоа е моја вина ?
   
 25. krema

  krema
  Professor

  8,837
  8,584
  24 Јуни 2009
  Машко
  Со оглед на тоа дека има еден мал милион преваранти по ebay па и Али, вакви работи се можни.
  Не е твоја вина, но во таков случај ќе си бараш поврат на парите.
  Сепак станува збор за заштита на трговска марка.
   

Сподели

Вчитување...