1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Царина и данок за пратка преку ДХЛ?

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од cipiripi, 17 ноември 2015.

1. kjosmofon

kjosmofon
    Баниран/a

3,764
    5,730
    7 oктомври 2011
    kalfa
    за мене пеесче? Да си купам нешто и јас за точакот.

На Xtreem му/ѝ се допаѓа ова.
  2. krema

krema
    Professor

8,838
    8,585
    24 Јуни 2009
    Машко
    Не ти треба точак, за џедаите е потребно ова:)

На kjosmofon му/ѝ се допаѓа ова.
  3. kjosmofon

kjosmofon
    Баниран/a

3,764
    5,730
    7 oктомври 2011
    kalfa
    само за еколошки џедаи
    upload_2016-4-13_20-26-17.png

vlavot, Necromancer, SaleSk и на уште 1 им се допаѓа ова.
  4. aleksr

aleksr
    Intern

18
    12
    14 Декември 2015
    Дали има некој нарачувано нешто со Parcelforce Global Priority? Кој ја врши доставата внатре во Македонија на ваквите пратки? За истиот производ имам и опција за поевтино преку DHL Express International, но од она што го прочитав погоре за DHL гледам дека има доста зафрканции, па затоа ме интересира доколку некој има искуство со Parcelforce за споредба.

5. АндрејКостовски

АндрејКостовски
    Intern

1
    1
    19 Април 2016
    Машко
    Прочитав дека за графички картички увезени надвор од Македонија се доплаќа царина од 5%-18%. Се враќам во октомври од Америка и планирав лично да купам од таму бидејќи се далеку поевтини. Дали може само да ја извадам од кутијата и да ја ставам во куфер (ке ја завиткам убаво) и ако прашаат нешто за графичката да кажам дека ми е подарена, ќе нема никаков доказ дека ја имам купено. Има логика ова?

На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
  6. goranzoran

goranzoran
    Unstoppable

2,887
    2,445
    21 Јануари 2011
    Машко
    Невработен
    Има логика, тоа е стара графичка веќе.

7. HocusPocus

HocusPocus
    On your way to fame

957
    563
    3 Јули 2007
    Момци ми треба помош кој има искуство како моево.

Нарачав производ од ебај си пишуваше убаво дека испораката е бесплатна и е
    Standard International Shipping

Но продавачот ја испратил со DHL Express и натаму знаете што следува за пратка од 90 долари.

Прашањето ми е, не планирам да им плаќам ништо на лоповите и ќе им кажам да ја вратат пратката на продавачот. Дали ќе имам проблем со продавачот поради тоа што несакам да ја подигнам и дали ќе ми ги врати парите? Некој со слично искуство?

8. kjosmofon

kjosmofon
    Баниран/a

3,764
    5,730
    7 oктомври 2011
    kalfa
  9. HocusPocus

HocusPocus
    On your way to fame

957
    563
    3 Јули 2007
    Не е, пратката ми стигна за еден ден и ми стигна фамозниот маил од ДХЛ.

10. kjosmofon

kjosmofon
    Баниран/a

3,764
    5,730
    7 oктомври 2011
    kalfa
    ако оди по дхл до кај 3000-3500 ден ќе имаш трошок, услуга и данок царина.
    По инерција напишав дека е обична пошта бидеќи секогаш со фри шипинг доколку пратат по дхл оди по дхл екомерце или дхл пост, тие пратки пристигаат во обична пошта. ДХЛ обично е многу поскап и се доплаќа 20-40 еур е пратка од еу.
    едит- доколку не ја подигнеш најчесто парите за поштарина и сулуги ќе ги плати испраќачот а ќе ти ги одбие од сумата која треба да ти ја врати. Ќе ти ги врати откако пратката ќе ја добие назат заедно со сметката.
    Совет-да си ја подигнеш зш ќе останеш и без пари и без пратка

Последна промена: 1 Февруари 2018
    На HardCorec и kirev им се допаѓа ова.
  11. HocusPocus

HocusPocus
    On your way to fame

957
    563
    3 Јули 2007
    Знам, пратена е од Полска. Незнам која му е исплатливоста и на продавачот да ја прати преку експресс со фри шипинг.

Трошоците се околу 3700 денари за мојата пратка + треба да идам во ДХЛ да им однесам документи + замарање + ќе ми наплатат да ми ја достават екстра до кај мене што не сум од град кај што ДХЛ има претставништво.

Затоа не планирам да се замарам и прашав за искуства во врска со враќање и рефунд од продавачот.

На Smoking4e и Costigan_Jr им се допаѓа ова.
  12. kjosmofon

kjosmofon
    Баниран/a

3,764
    5,730
    7 oктомври 2011
    kalfa
    дхл глобално се така-така (не се најлоши), дхл кај нас се бандити, додека федекс и УПС се ситни лопови. Совет подалеку од било која освен кога се порачува скапа роба преку фирма, тогаш со федекс и упс е многу исплатливо, за 2-3000 ден трошок комплетна организација и испорака до врата, со царинење шпедиција со све.

krema, Lokvan и на bxxxn им се допаѓа ова.
  13. DonFrozex

DonFrozex
    Practice makes perfect

873
    1,015
    9 Јуни 2011
    Машко
    кЉучен момент!

пратки шо ми стигаат преку ДХЛ во Бугарија се бонбона!
    Брзи, експедитивни, комуникативни и без екстра и скриени трошоци.
    Баш некни у фирма дојде дечко од ДХЛ да донесе документи на некој, и го запрашав за разликиве од ДХЛ у МК vs. било кое друго ДХЛ, и long-story short одговорот му беше:
    „Тоа е, така е кај нас, во другите земји нема такви работи и толку трошоци...“

Он топик, ако ти стварно тоа треба и вреди за парите, стегни г'з плати си све фино лепо и заврши работа, и нека ти биде ова школо за наредни пратки, double check со продавачот да не ти прати ништо преку ДХЛ...

На Costigan_Jr и Krkac им се допаѓа ова.
  14. krema

krema
    Professor

8,838
    8,585
    24 Јуни 2009
    Машко
    Не само бандити, туку и „Битанги“!

На Costigan_Jr, HardCorec, Krkac и уште 2 други им се допаѓа ова.
  15. HocusPocus

HocusPocus
    On your way to fame

957
    563
    3 Јули 2007
    Не вреди да платам плус ~ 4000 и маката со документи.

Обично со кинезиве им напоменувам стриктно да ги праќаат пратките со Хонг Конг пост или воопшто да не ги праќаат со друга пошта. Ама не очекував дека европејците ќе ми ги пратат баш преку ДХЛ со бесплатна достава.

Од сега ќе морам со секоја ебана пратка да потврдувам првин транспорт па после да купувам.

Последна пратка преку ДХЛ ми беше пред 8-9 години и никад више. Тогаш дереа по 3500 ден почетна сума за средување документи.

16. psyside

psyside
    Rising Star

24,838
    24,971
    4 Септември 2008
    Разликата од DHL до обична царина (ако 2-та страни се одлучат да царинат/даночат) се некои 1500 до 2000 денари - максимум.

17. HocusPocus

HocusPocus
    On your way to fame

957
    563
    3 Јули 2007
    Дополнителна разлика е што со обична пошта воопшто не се замараш тие си ја бркаат работата си отидеш во пошта и си платиш.

Кај ДХЛ треба полномоштва и глупосости да им ги носиш документите кај нив. Да бев од Скопје можеби ќе се замарав ама вака не ми се исплати.

18. psyside

psyside
    Rising Star

24,838
    24,971
    4 Септември 2008
    Само првиот пат.

19. HocusPocus

HocusPocus
    On your way to fame

957
    563
    3 Јули 2007
    Како мислиш само првиот пат?

Ако им имам дадено полномоштво пред 8 години сега немам потреба да им носам документи?

20. psyside

psyside
    Rising Star

24,838
    24,971
    4 Септември 2008
    Да

На HocusPocus му/ѝ се допаѓа ова.
  21. Filip.Josifoski

Filip.Josifoski
    Intern

13
    3
    4 Септември 2012
    Машко
    Дечки, вчера порачав брендирана роба од 120 eu. Се работи за мала-пратка испратена преку dhl. Пошо читам се најлошо за dhl ме фаќа страв колку може да платам царини и такви ствари и што е ова 1200 на почеток сума ?
    Ви благодарам.

22. Martinovski

Martinovski
    Gaining Experience

611
    302
    4 oктомври 2011
    Нема зошто да те фаќа страв, ќе си платиш давачките и ќе си ја земеш пратката.

Е сега ќе по мое типување некој 50 евра минимум (да не те чуди и повеќе) би те царинеле.
    Па треба да видиш таа брендирата облека под која ставка спаѓа во царинарникот, ама како и да е спремај побрзо парите, дека брзо идат пратките со ДХЛ :D

23. krema

krema
    Professor

8,838
    8,585
    24 Јуни 2009
    Машко
    Е сега, ако испадне дека брендираната роба што си ја порачал е „фалш (копија)“, можно е и да ти ја запленат!

24. Filip.Josifoski

Filip.Josifoski
    Intern

13
    3
    4 Септември 2012
    Машко
    И тоа е моја вина ?

25. krema

krema
    Professor

8,838
    8,585
    24 Јуни 2009
    Машко
    Со оглед на тоа дека има еден мал милион преваранти по ebay па и Али, вакви работи се можни.
    Не е твоја вина, но во таков случај ќе си бараш поврат на парите.
    Сепак станува збор за заштита на трговска марка.

Сподели

Вчитување...