1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Астрофотографија, совети и искуства

Дискусија во форумот 'Дигитални апарати, камери и слично' започната од theMAD, 7 Мај 2016.

 1. theMAD

  theMAD
  Practice makes perfect

  1,073
  1,383
  6 Декември 2012
  Машко
  Студент
  Малку апдејт, неколку слики кои што ги процесирав пред некој ден. Некој од вас нешто ново има ?

  [​IMG][​IMG]

  Испратено од SM-A500FU преку IT.mk форум апликација
   
  На Costigan_Jr, uwemi, bobson и уште 2 други им се допаѓа ова.
 2. D

  D
  Администратор

  3,228
  1,606
  31 Март 2007
  draganamon, borcep и на theMAD им се допаѓа ова.
 3. Astro

  Astro
  Guru

  6,106
  8,296
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  На hipo, draganamon, borcep и уште 3 други им се допаѓа ова.
 4. Astro

  Astro
  Guru

  6,106
  8,296
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Сега забележа дека не ми се испратила поракава па ја праќам пак со два дена доцнење.

  За вљубениците во астрофотографијата (а знам дека ги има и дека сакаат да научат повеќе) упатувам информација дека од денес, 08.02, од 20 часот во Музејот на град Скопје ќе биде отварањето на нашата трета изложба на астрофотографии.
  Како и секогаш, фотографиите се на продажба. Редовната цена е 1200 денари, но за членови цената е 1000 денари (не е проблем, ќе се договориме).

  Добредојдени се и вашите роднини, пријатели, соседи... Изложбата ќе биде поставена до 16ти февруари, ако не можете утре посетете ја во некој од следните денови.

  Доколку се соберат повеќе луѓе групно јавете ми, може да договориме некој од фотографите да биде присутен и да одржи предавање како да се дојде до успешни астрофотографии.
   
  На hipo и Oktar им се допаѓа ова.
 5. Astro

  Astro
  Guru

  6,106
  8,296
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  За тие што се прашуваат зошто толку скапи фтографиите, да напишам дека се големи како постери, одштампани на цврста подлога :)
   
  На Boce! и architect им се допаѓа ова.
 6. dddragan

  dddragan
  Gaining Experience

  196
  202
  12 Август 2014
  Машко
  @Astro, одличнo би било тоа да се одржи некое предавање/краток курс за астрофотографија, покрај почетните курсеви и дополнителните предавања. Почетниот курс по астрономија беше одлично организиран, со теоретска и теренска настава. Верувам дека и ова би било добро склопено, а сигурно ќе има и заинтересирани.

  Само идеја. :)
   
 7. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,308
  9,556
  23 oктомври 2012
  Машко
  До кога трае изложбата? Малку бев одсатен, па ако уште постои би ја посетил.
   
 8. Astro

  Astro
  Guru

  6,106
  8,296
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Имам и јас таква идеја.
  Не само што може да организираме курс него можеме и теренско сликање да организираме, да ги закачиме апаратите на телескоп (замисли телескоп за објекив..м? you like that m? ) и да се обучуваме уз пракса. Само нека се јават заинтересирани, па ќе чекаме чиста, ведра и сува ноќ.

  Господине Вилис, изложбата траеше до завчера, јбг.
   
  На draganamon и Taurus им се допаѓа ова.
 9. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,902
  2,451
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Имаше ли еден во астрономското друштво што цело време у црно беше облечен?
   
 10. Astro

  Astro
  Guru

  6,106
  8,296
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Хмм... не можам да се сетам. Мислам дека немало никогаш мада многу членови се извртеа од 98-ма кога го формиравме до сега.
  Кое време? Име?
   
 11. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,902
  2,451
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  2001-2002
  Незнам име али се собираа у мкц, имаше предавања и он беше таму меѓу предавачите. Низок, секогаш во црно облечен и мислам имаше долга коса.
   
 12. Astro

  Astro
  Guru

  6,106
  8,296
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Ааа не.
  Ние бевме заедно до 98-ма година, но поради паразитското понашање на раководното лице таму кое не ни дозволуваше да ја вршиме примарната задача на друштвото ради одредена корист, излеговме и го основавме астрономското друштво. После 98-ма година што се случуваше таму во МКЦ немаме поима ниту не интересира. Со други зборови, евентуалните тие, не сме ние.
   
  Последна промена: 23 Февруари 2017
 13. SpiroC

  SpiroC
  Gaining Experience

  17
  74
  29 ноември 2013
  Машко
  Мојот прв обид за Астрофотографија сликано со
  Canon Eos 800D
  Samyang 14mm at2.8
  Iso 1600 - 3200
  Shutter 25s
  IMG_3169.jpg IMG_3175.jpg IMG_3188.jpg
   
  На ntb91, Costigan_Jr, omegaRED и уште 11 други им се допаѓа ова.
 14. bogoevski

  bogoevski
  Unstoppable

  1,685
  2,662
  29 ноември 2009
  Машко
  Сваштара
  Убаво, и лунарно возило си сликал :)
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,308
  9,556
  23 oктомври 2012
  Машко
 16. SpiroC

  SpiroC
  Gaining Experience

  17
  74
  29 ноември 2013
  Машко
  Австралуја земја далелна :) поточно
  Geat Ocean Road во Victoria

  Sent from my SM-G930F using Tapatalk
   
  На prichina и Oktar им се допаѓа ова.
 17. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,308
  9,556
  23 oктомври 2012
  Машко
  Браво, одлични фотки, јас лично би се држел до исо од макс 1600, над тоа на тој сензор веќе има доста шум. Во секој случај, одлични фотографии.
   
  На SpiroC и prichina им се допаѓа ова.
 18. vikomkd

  vikomkd
  Gaining Experience

  22
  135
  9 Август 2015
  Машко
  Еве нешто и од мене малце да се активира темата.Викендов бев во Маврово и ми се пружи прилика да пробам да го сликнам млечниот пат па еве го мојот прв обид.Горната слика е како што е штракната а долната е малце едитирана во Lightroom.
  Сликано со Nikon D5300
  ISO: 1200
  F-stop: 3.5
  Exposure time: 15 sec
  Lens: 18-55 Nikon kit lens
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На fuzzjaw, dddragan, temelk4 и уште 5 други им се допаѓа ова.
 19. Joan.J331

  Joan.J331
  Intern

  50
  28
  3 Април 2018
  Машко
  овде претпоставувам не си во светлосно загадена околина, ама сум приметил во сред град каде што потешко се гледаат ѕвездите поради осветлувањето, ако сликам со долга експозиција тогаш се гледаат повеќе на сликата
   
 20. vikomkd

  vikomkd
  Gaining Experience

  22
  135
  9 Август 2015
  Машко
  Скоро па да немаше светло околу мене бидејки бев во викендица која е доста висока(околу 1400м надморска височина) и немаше ниедно облаче,затоа се гледаат убаво ѕвездите и млечниот пат а во град или блиску до град каде што имаш светлосно загадена околина тешко дека убава слика ке направиш.Еве уште една слика директива нагоре е сликано.[​IMG]
  [​IMG]
   
  На mrkela2009, Zombie, Taurus и уште 8 други им се допаѓа ова.
 21. SpiroC

  SpiroC
  Gaining Experience

  17
  74
  29 ноември 2013
  Машко
  Уште неколку астро фотографии овој пат од Прилеп :)
   

  Прикачени датотеки:

  • IMG_3284.jpg
   IMG_3284.jpg
   Големина:
   982.2 KB
   Прегледи:
   59
  • IMG_3289.jpg
   IMG_3289.jpg
   Големина:
   979.4 KB
   Прегледи:
   59
  • IMG_3292.jpg
   IMG_3292.jpg
   Големина:
   712.2 KB
   Прегледи:
   59
  На tomaso, temelk4, Oktar и уште 3 други им се допаѓа ова.
 22. Zombie

  Zombie
  Gaining Experience

  103
  147
  2 oктомври 2008
  Како го елиминирате движењето на планетата? Неколку пати имам пробано и секогаш звездите стануваат линии а не точки... Дали користите моторизиран сталак како за телескоп?
   
  На Joan.J331 му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Joan.J331

  Joan.J331
  Intern

  50
  28
  3 Април 2018
  Машко
  3тата е врв
   
 24. SpiroC

  SpiroC
  Gaining Experience

  17
  74
  29 ноември 2013
  Машко
  Јас искрено не користам и следам правило 500
  500 / фокусно растојание /1,6 (доколку користиш апарат кроп сензор) = брзина на окинување
  Во мојот конкретен пример

  500/ 14мм /1,6 = 22 секунди

  https://petapixel.com/2015/01/06/avoid-star-trails-following-500-rule/
   
  stefan_off, Joan.J331, Oktar и на уште 1 им се допаѓа ова.
 25. Joan.J331

  Joan.J331
  Intern

  50
  28
  3 Април 2018
  Машко
  Light pollution map страна на која се гледа светлосното загадување
   
  На krema и Costigan_Jr им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...