• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Астрофотографија, совети и искуства

  • Ја почнал/а темата
  • #1

theMAD

Practice makes perfect
6 декември 2012
1,081
1,461
Свети Николе
www.instagram.com
theMAD's setup  
Processor & Cooler
Core i5-3470 @3.4GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
1TB WD + 1TB WD External
PSU
CM 500W
RAM
2x4GB Kingston HyperX Blu @1600MHz
Video card
Gigabyte GTX 760OC
Case
CoolerMaster Elite 370
Mouse
A4Tech Bloody V7
Keyboard
Deluxsomething
Audio
Steelseries Siberia V3 + Trust Tytan 2.1
Monitor
Dell U2414H
OS
Windows 7x64
Доста време се одлучував да пробам астрофотографија, и конечно вчера, без статив и без никакви додатни работи, за првпат го имав првото искуство со ова, на некој начин. Читав на интернет форуми и сајтови дека за астро најбитно е wide angle lens, tripod & remote control/shutter release. Бидејки сега засега немам ништо од тоа вчера околу 22:30 бев малку настрана од градот со кола. Имам Никон Д5200 18-140мм kit објектив. го поставив на покривот од колата и оставив да снима 30 секунди со следните поставки: f/3.5, ISO 400, focal length 18mm, exposure bias +5, no flash. Ова е резултатот кој го добив: DSC_0384.jpg
Ова верувам дека не е ни блиску до астрофотографија, но сепак се мои први почетоци во поглед на тоа поле, без ниаква опрема, чисто со импровизирање добив основна идеја како би сетоа тоа изгледало, сакав да видам дали и самата камера ке успее да ги слика самите ѕвезди. Зажал успеав да направам само 2 слики, од кои едната беше доста замаглена, и ѕвездите изгледаа како да паѓаат (star trails). Пробав со други сетинзи да направам уште некоја но поради некоја причина, која не ми е јасна, шатерот нејкеше да почне да слика/снима, Subject is too dark, имав консттанто порака после тоа. Па така после 2 минути поминати таму се вратив дома.

Ваши искуства со астрофотграфија, и секако фотографии докулку ги имате, совети и кои сетинзи и опрема најчесто ги користите за истите,
 
Последна промена:

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,300
14,111
Мораш да пробаш (ваљда в лето) надвор од град односно подалеку од светлосно загадување.

30 секунди не се малку? Да пробаш со мало ISO и (многу) подолга експозиција?
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
694
564
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
За нешто поинтересно, прогуглај Star trails. Еве слика што сликав пред неколку години. Доста интересни фотки се прават. (за ова дефинитивно е препорачливо да се има remote shutter/интервал setting). Се сликаат повеќе слики (јас сликав преку 70) и потоа се спојуваат сите за да се добијат линиите. Би ти препорачаал ISO на минимум, широко отворена бленда, и потоа во зависност од колку светло имаш во околината (15-45 секунди). Најпрво сликај на 15, ако не е доволно, додај уште некоја секунда додека добиеш нешто што ти се допаѓа. Потоа сетираш интервал, и го остааваш апаратот 1 саат или повеќе да чкрапа.

Edit: Еве ја најдов апликацијата што ја користев за спојување на сликите.
 

hipo

Practice makes perfect
27 јануари 2011
1,698
1,511
sistrum.mk
Како викаат “без алат нема занает“. За оваа покрај опрема ке ти теба и стрпление, седење по цела ноќ надвор (или ке го поставиш триподот на тераса со окинувач заглавен сам да си штрака :D )
Може да користиш одложено окинување 2 или 10 секунди, така може го намалиш нишањето на апаратот при клик на окинувачот.
И внимавај на сензорот, користење на долги експозиции (15-30сек 100-тина фотографии) ке му го намалат векот.
 

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
911
3,177
Прага
Кога сликаш ѕвезди или млечен пат ти треба експозиција од 20 до 30 секунди, зависи. Се подолго од тоа нема да добиеш ѕвезда туку линии. Јас фокусот го ставам на 1.4 т.е. секогаш на најниско. Исото исто меѓу 3200 и 6400 зависи до апаратот треба да тестираш и да видиш какви резултати добиваш на 6400. Јас обично на толку сликам па во фотошоп со плагини намалувам noise. Нормално за да фотографираш ова ти треба добар трипод и remote control. Апаратот и китот ти се добри за почеток и можат да ти завршат работа. Најбитна ти е локацијата и колку е темно. Пробај тркни до Кокино ако си во можност ќе се изненадиш од резултатите.
За star trails важат истите сетинзи освен експозицијата. Пробај играј си со неа и види ги резултатите, 45 секунди до минута би било таман. И нормално на remote ќе наместиш и ќе си го оставиш 2 саата, после коа ќе ги споиш сите слики ќе видиш што си добил, али никако мрдање на апаратот или ќе го добиеш следново:

3333.jpg

Мојот прв обид. Во астрофотографијата многу е битно да имаш трпение и да си упорен, често знае и времето да те зезне и да ги немаш посакуваните резултати. Али напорна работа и вежбање и ќе го постигнеш тоа што го сакаш.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

theMAD

Practice makes perfect
6 декември 2012
1,081
1,461
Свети Николе
www.instagram.com
theMAD's setup  
Processor & Cooler
Core i5-3470 @3.4GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
1TB WD + 1TB WD External
PSU
CM 500W
RAM
2x4GB Kingston HyperX Blu @1600MHz
Video card
Gigabyte GTX 760OC
Case
CoolerMaster Elite 370
Mouse
A4Tech Bloody V7
Keyboard
Deluxsomething
Audio
Steelseries Siberia V3 + Trust Tytan 2.1
Monitor
Dell U2414H
OS
Windows 7x64
вчера бев во скопје, сакав да земам статив од PixPlus, ама бев и по друга работа, па кога се ослободив веке беше после 6 попладе и не отидов да проверам дали е отворен, ама најверојатно во вторник пак ке одам па ке земам статив, препорака некоја за статив ?
 

Luidgi

On your way to fame
24 февруари 2008
807
826
Јас го имам овој и сум задоволен, изработката е одлична, алуминиумски е - лесен за носење, го имам веќе 4 години, не дека го користам премногу, но сеуште се нема нигде расклацкано. Моја препорака - Vanguard како солидна буџет варијанта на статив.

http://www.pixplus.com.mk/default/photography/support-equipment/tripods/vanguard-espod-203ap.html
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,558
10,786
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Мораш да пробаш (ваљда в лето) надвор од град односно подалеку од светлосно загадување.

30 секунди не се малку? Да пробаш со мало ISO и (многу) подолга експозиција?
Ништо нема да добие со голема експозиција. За тоа е потребно усеверено постоље за телеско. Јас имам и такво и телескоп и mount за монтирање на камера на телескоп.
@theMAD сега се влижи сезона за теренска работа, кога ќе одам ќе ти јавам, па ќе научиш како се прави тоа. Лудо интересно е.

Sent from my Samsung Galaxy S7 Edge using Tapatalk
 

xenon

Guru
15 јануари 2011
3,790
9,226
Erga Gomnes
xenon's setup  
Processor & Cooler
i7 5960X 4300mhz
Motherboard
Asus X99 Deluxe
Storage
intel 750 400gb / 2 x 8tb seagate, 4 x 6TB WD, 3 x SM951 512gb, 4 x 4TB WD
PSU
Antec 1300W
RAM
64GB DDR4 @ 3200mhz
Video card
SLI (2 x Asus 1080Ti Strix)
Case
Coolermater Cosmos II
Mouse
Sentinel III
Keyboard
Coolermaster Master Keys Pro L
Audio
Asus Xonar STX, Adam A7x (2), Adam A3x (2), TC Electronic BMC-2 (DAC)
Monitor
43" Samsung KS7500 4К HDR
OS
W10P
За астро фотографија, корисниците на Никон (модели D5100, D7000, D800 и уште некои) на NikonHacker.com (форум, потребна рег.) имаат фирмвер хак кој овозможува "Dark current" опција, односно оневозможува фабричкиот фирмвер да ги јаде ѕвездите мислејќи дека се сензорски шум.

Инаку бара, брз објектив (<2.8), апарати со голем сензор (FX) иако не е мандаторно сепак е пожелно и ISO под 3200.
Екстремно е битен и стабилизаторот, односно ако се користи трипод да биде што потежок, помасивен и по можност челичен. Челикот како и чистото железо се подобри при абсорбирање на микро вибрации (возете постар точак со тежок челичен тубуларен рам на пример наспрема нов лесен алуминиумски велосипед). Со оглед дека веќе овие се ретки денешно време, се прибегнува кон методи на укотвување т.е. одредени триподи имаат можност на централната осовина да се закачи тег, ранец или слично).

Нормално, работи како следниве мислам се подразбираат:
- Mirror lock up пред експозиција (да се крене огледалото, па да се почека 5 секунди пред да се отворат завесите за експозиција).
- Remote shuter release (далечински активатор на окинувачот, без разлика дали е жичан или безжичен, битно е да не се пренесат вибрации од раката врз телото на апарато пред самиот почеток, односно допирот на копчето на окинувачот е една од точките на нарушување на балансот).
- Мануелно подесување на параметри експозиција, отвор на бленда, осетливост на сензор (исо).
- Мануелно фокусирање
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,558
10,786
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Да, и Canon имаат специјални фирмвери на пример Canon 20D-A
Remote shutter у принцип не е неопходен, бидејќи самиот фирмвер знае што и на кој начин треба да слика, не си му потребен ти да му кажеш кога да застане па да пренесе вибрации. Canon апаратите од друга страна имаат па друга опција да игнорираат потреси, на пример за време на ноќно снимање се учукаш во екваторијалното постоље ако не го видиш, тој ќе знае и ќе ги одстрани фрејмовите со вибрации.
 

Costigan_Jr

Unstoppable
5 јули 2013
2,860
3,946
После постот на @xenon мислам дека темава заслужува да добие статус стики/важна.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,558
10,786
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

Costigan_Jr

Unstoppable
5 јули 2013
2,860
3,946
:rolleyes: Доволно корисни информации сподели за почетниците како мене да можат да направат нешто без да се замараат да пребаруваат по странски форуми...
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,558
10,786
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Да, но темата е: Астрофотографија
 

K3nPa4i

Intern
2 декември 2015
35
34
За Астрофотографија со техника на "Star Trails" не сум запознаен подетално, немам ни искуство... но за обично "Single Exposure" слика е многу битно да не ти се појави нималку трага, со што би се добило кон што поголема острина.

-Најбитно во врска со тоа е да си го одредиш максималното време на shutter speed (а не само на bulb mode и со remote да зголемиш shutter повеќе од 30s). За ова кружи непишано правило – “500 rule”, т.е.: 500 / focal length (mm) ~= shutter speed (s). Овие вредности важат за full frame. Бидејќи користишNikon D5XXX кој има crop фактор, тогаш ќе користиш 300 наместо 500 (500/1.5 ~= 300).
Значи, ако сликаш со 20mm focal не би требал да имаш shutter speed повеќе од 15s (300/20 = 15s)ако не сакаш да се појави матење на звездите.

-Кој focal length да се користи? Што помал – толку поарно. Ако сакаш пак да имаш подетален зум, можеш и со поголем focal length но ќе треба да ги комбинираш во панорама (Photoshop, Lightroom, итн…).

-f-stop – што помало секако! Што помала вредност, толку побрз објектив, повеќе пропуштена светлина, повеќе звезди на небото (со надеж и за маглини или млечен пат). Некој спомна погоре за light pollution... за астрофотографија тоа е errection killer (секако има некогаш техники каде малку од ова е и препорачливо) и веројатно минимум 10км од најблискиот град треба да се избере добро место.
*Ако имаш избор од два објектива има понапредни пресметки за каков компромис да се прави, како на пример: 50mm со f1,8 и 7s shutter speed е за нијанса поарно одколку на 18mm со f3,5 и 20s shutter speed (ако притоа нели предпоставиме дека со tripod направиш 5-6 слики па споени во панорама) но тоа е понапредна математика :) да не го тупиме дополнително освенсо основните работи.

-Останато:
Ако немаш IR remote, во тој случај добра финта е да се користи одложено времено сликање за 2s пример, со што ќе избегнеш секакви вибрации причинети од стискањето на shutter-от (колку и да имаш добар tripod). И да – tripod ОБАВЕЗНО! Макар најефтиниот од 10eur, ќе ти се најде секако инза друг вид на long exposures :).
Exposure bias?! Не би ти го препорачувал тоа никаде. Не сфаќам зошто постои ова опција кога тоа е вештачки осветлена/затемнета експозиција на фотографијата која може да се направи на компјутер кај секој софтвер во основна постпродукција. Секако процесирачката моќ на апаратот е неспоредлива со онаа на компјутерот.

Секако ова го пишувам тотално аматерски и секако дека ова се само основните динамики на кои треба да се внимава.

Поздрав!
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,558
10,786
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Еве малку повеќе информации: http://www.astropix.com/HTML/I_ASTROP/beginner_equipment.html#Mount
Обрнете внимание каде што пишува mount и tripod.

Трипод не е ни потребен. На темата е џабе фрлање пари. Тоа што е потребно е mount.
 

hipo

Practice makes perfect
27 јануари 2011
1,698
1,511
sistrum.mk
Mоunt e да се закачи на телескоп. Поголемите објективи имаат свој mоunt за трипод.
Во оваа тема се прави муабет за фотографирање со апарат и објектив. А кеса со грав е нешто што може да се искористи во момент како помошно сретство.
Трипод мора да се има. Сепак фотографија е многу скап спорт.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,558
10,786
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Mоunt e да се закачи на телескоп. Поголемите објективи имаат свој mоunt за трипод.
Во оваа тема се прави муабет за фотографирање со апарат и објектив. А кеса со грав е нешто што може да се искористи во момент како помошно сретство.
Трипод мора да се има. Сепак фотографија е многу скап спорт.
Не, mount не е да се закачи на телескоп. Не ставив за џабе да се прочита:
http://www.astropix.com/HTML/I_ASTROP/beginner_equipment.html#Mount
 
  • Ја почнал/а темата
  • #21

theMAD

Practice makes perfect
6 декември 2012
1,081
1,461
Свети Николе
www.instagram.com
theMAD's setup  
Processor & Cooler
Core i5-3470 @3.4GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
1TB WD + 1TB WD External
PSU
CM 500W
RAM
2x4GB Kingston HyperX Blu @1600MHz
Video card
Gigabyte GTX 760OC
Case
CoolerMaster Elite 370
Mouse
A4Tech Bloody V7
Keyboard
Deluxsomething
Audio
Steelseries Siberia V3 + Trust Tytan 2.1
Monitor
Dell U2414H
OS
Windows 7x64
Добро, за фотографирање на небули, млечен пат и слично треба екваторијален моиунт, за да ја надокнади ротацијата на земјата, на подолго фотографирање де губи острината на сликата. Но темава може да биде и како водич, идеја и галерија за нешто околу тоа, немора само астрофотографија, туку и ноќно небо и нешто помеѓу или околу овие сфери. Така да ако некој има слики од астро или ноќно небо слободно нека прикачи, да си направиме нала изложба на форумов
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,558
10,786
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
За надокнадување на острина поради жртвување со долга експозиција ти треба нешто за што немаш пари братче :)
Еве нешто наше од пред недела дена: http://astronomija.mk/tranzit-na-merkur-pred-sontseto/
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,558
10,786
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Од сега па во наредните два часа на Машински факултет ќе бидат поставени телескопи и опрема за астрофотографија.
Кого го интересира нека помине слободно, ќе му се објасни што го интересира.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,558
10,786
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Еве нешто свежо и наше, без многу филозофии

 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,522
Мислења
845,896
Членови
29,319
Најнов член
Busaco
На врв Дно