• Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

  • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Apple паметни телефони - генерална дискусија

xhktw

Practice makes perfect
2 август 2009
1,269
1,481
xhktw's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF / Maelstrom 120T Liquid Cooler
Motherboard
Gigabyte B450M-H
Storage
256GB SSD & 500 GB
PSU
Cooler Master B600
RAM
HyperX Fury Black 2x8GB 3200MHz CL15
Video card
RX 580 GTS XXX Edition 8GB
Case
CM Chassic K280
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Redragon Kumara K552W
Audio
Creative SoundBlaster Live
Monitor
Asus VG249Q TUF 144Hz / BenQ RL2455
OS
Windows 10
Ме интересира ваше стручно мислење :)

Кога би можеле да бирате меѓу:
- iPhone 11 Pro 64gb (нов)
- iPhone 11 Pro Max 64gb (1 година стар, супер зачуван, 97% battery)

двата за иста цена (~750 еур), кој би го избрале?
At that point би рекол дека е ствар на лична преференца, заедно со тоа колку си комфортабилен со купување на користен телефон. Уствари главната разлика меѓу тие 2 уреди е големината и батеријата (се разбира поголемата батерија на Pro Max компензира за поголемиот екран), па доколку не е менувана батеријата и преферираш поголем екран, земи го Pro Max-от. Јас лично доаѓајки од XR би го зел Pro Max-от, чисто ради фактот што не би се враќал на помал уред од тоа што веќе имам.
 

TouchIT

On your way to fame
9 јули 2018
639
554
Bitola
Ме интересира ваше стручно мислење :)

Кога би можеле да бирате меѓу:
- iPhone 11 Pro 64gb (нов)
- iPhone 11 Pro Max 64gb (1 година стар, супер зачуван, 97% battery)

двата за иста цена (~750 еур), кој би го избрале?
Iphone 11 pro ново си е ново
 

mkextremer

Practice makes perfect
4 февруари 2014
1,166
1,013
Ме интересира ваше стручно мислење :)

Кога би можеле да бирате меѓу:
- iPhone 11 Pro 64gb (нов)
- iPhone 11 Pro Max 64gb (1 година стар, супер зачуван, 97% battery)

двата за иста цена (~750 еур), кој би го избрале?
11 pro max без мислење.
 

acikaaa

Gaining Experience
22 октомври 2018
122
73
Ме интересира ваше стручно мислење :)

Кога би можеле да бирате меѓу:
- iPhone 11 Pro 64gb (нов)
- iPhone 11 Pro Max 64gb (1 година стар, супер зачуван, 97% battery)

двата за иста цена (~750 еур), кој би го избрале?
Друже пре би ти рекол за новиот, сепак ново си е ново, прв „газда“ :)
 

Jackie

Intern
7 февруари 2020
16
3
Ме интересира ваше стручно мислење :)

Кога би можеле да бирате меѓу:
- iPhone 11 Pro 64gb (нов)
- iPhone 11 Pro Max 64gb (1 година стар, супер зачуван, 97% battery)

двата за иста цена (~750 еур), кој би го избрале?
Јас ако би бирал дефинитивно изборот би бил iPhone 11 Pro 64gb. Како прво ти прв ќе го уклучиш , а 97% battery health за 1 година... Не сум сигурен. Но сепак, на крајот изборот е твој, ама почекај за некое мислење плус.
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
1,953
1,459
Ме интересира ваше стручно мислење :)

Кога би можеле да бирате меѓу:
- iPhone 11 Pro 64gb (нов)
- iPhone 11 Pro Max 64gb (1 година стар, супер зачуван, 97% battery)

двата за иста цена (~750 еур), кој би го избрале?
Додај 50 евра и земи 12. Многу подобар избор.
 

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,064
1,284
Бидна веќе, порачав нов 11 Про, ќе го добијам утре од сабајле.
Фала ви на сите за мислењата и коментарите.

11 Pro со денешава цена сега е многу добар bang for the buck. Добиваш скоро идентичен телефон како и 12 Про за многу помали пари и плус имаш слушалки и пуњач со таа помала цена. 12 Про ќе го купи само некој што незнае што да прави со парите.
+1 за ова. Вака некако размислував и јас, и тоа ме одлучи на крај.

Преминувам од ОП 7 Про на кој што се навикнав на големиот и гломазен (но предобар) екран на нешто помало сепак.

Друже пре би ти рекол за новиот, сепак ново си е ново, прв „газда“ :)
Ми летна умот за прв „газда“ со друго нешто :)

Додај 50 евра и земи 12. Многу подобар избор.
Некако „обична“ 11-ка или 12-ка не ми прави многу ќеиф, Про верзиите се доста подобро IMHO.


p.s. Од тие што ме знаат кога носев чајна телефони тука.. ако најдете нешто што ви фаќа око тука - пишете ми ПП, верувам дека ќе можам да донесам 1-2 телефона накај МК :)
 
Последна промена:

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,591
28,402
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,591
28,402
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64:oops::unsure:o_O
 

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,064
1,284
Еве го бе. Две картички собира сим трејот. Една врз друга стојат. Работи на 2 мрежи!!!

Значи оваа верзија и анлокд си работи на две мрежи.
Како 2 картички една врз друга? Шупчиш или ...?
И мене ме интересира еСим, од Вип поконкретно.
 

SpiritBond

On your way to fame
21 август 2015
342
753
Aerodrom
Не со есим, туку со две картички. Работи.
Да напоменам дека ова е зависно од пазарот од каде што е купен, не е на сите ајфони вака.
P.S зборам за од Х па нагоре, за другите не знам.
P.P.S Во мобеликс мислам можеше да си бираш дали да ти е дуал сим или не, секако малце поскап ќе е едниот.
 

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,064
1,284
Не со есим, туку со две картички. Работи.
Не ја собира друже, сега проверив.
Иста големина е како Front SIM, ама од позади нема легло кај да влезе или барем да леже.

iPhone 11 pro, купен во Холандија.
 

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
3,843
3,544
Еве овој работи со 2 и си има лежиште. Можно е само кадичката да е различна кај тебе, треба да се проба со кадичка со 2 картици. Или пак скроз ја тргнеле со цел користење есим. Незнам како да помогнам.
 

SpiritBond

On your way to fame
21 август 2015
342
753
Aerodrom
Еве овој работи со 2 и си има лежиште. Можно е само кадичката да е различна кај тебе, треба да се проба со кадичка со 2 картици. Или пак скроз ја тргнеле со цел користење есим. Незнам како да помогнам.
За жал не е толку едноставно со мењање на кадичката хаха. Мора цел модул внатре да се смени како на видеово.
 

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,064
1,284
Еве овој работи со 2 и си има лежиште. Можно е само кадичката да е различна кај тебе, треба да се проба со кадичка со 2 картици. Или пак скроз ја тргнеле со цел користење есим. Незнам како да помогнам.
Немај гајле, фала ти и за ова.
Пишав на Вип прашав за еСим - јок.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,591
28,402
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
922
573
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro

Дали некој го има полначов? Добар е? Или сепак подобра варијата е оргинален Apple?


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

TouchIT

On your way to fame
9 јули 2018
639
554
Bitola

Дали некој го има полначов? Добар е? Или сепак подобра варијата е оргинален Apple?


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
Почекај да го добијат 20W адаптерот од Apple
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,680
Мислења
830,410
Членови
28,684
Најнов член
Doroti
На врв Дно